Star Wars

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

SW jsou...

Legendarni a uzasna space opera!
45
64%
Celkem hezka hollywoodska podivana
15
21%
Nic moc film pro deti
3
4%
Plastikový vánoční stromeček s prskavkami!
7
10%
 
Celkem hlasů: 70

Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Space opera a scifi se nevylučují (není za space operu označována mj. Asimovova Nadace?), ale dost se vylučuje scifi a Star Wars jako celek (jeho jednotlivé části na tom mohou být už jinak) a to říkám při plném vědomí faktu, že definice těchto žánrů je poměrně rozjetá a místy vyloženě volná.

Pro mě je určující faktor času - Star Wars, první a definující Star Wars, se neodehrává v roce Hlubokého ponoru ve století Chobotnice na koloběžce, ale a long time ago in a galaxy far, far away, tedy v onom čase, v čase mýtickém, nekaždodenním. Ano, během let se na to pochopitelně nalepilo nemálo přesných datací a navíc je to už asi postmoderna, takže se tam eklekticky míchá kdeco, ale ten základ je pro mě dost jasný; příběh o legendárních hrdinech z dávných dob, kteří vykonali slavné skutky. Zkuste si vzít ten základní příběh a přesadit ho kamkoli - vím, já do období Achaimenovské říše, do evropského středověku, do Shadowrunu... mohl by být funkční kdekoli jinde, vesmír a hvězdné lodě a lasery jsou jenom kulisy, netvoří s dějem neoddělitelný organický celek, nevyprávějí, nejsou nezbytně nutné k existenci příběhu. To by třeba s takovým Star Trekem nešlo.

Nemám nejmenší tušení, kdo kdy tvrdil nebo netvrdil že Star Wars jsou nebo nejsou scifi, ale prohlásit Star Wars universum jako celek (opět, jednotlivé jeho části mohou být různé) za scifi a jenom scifi je píčovina jak zvon.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše: 24. 5. 2018, 02:36Pro mě je určující faktor času - Star Wars, první a definující Star Wars, se neodehrává v roce Hlubokého ponoru ve století Chobotnice na koloběžce, ale a long time ago in a galaxy far, far away, tedy v onom čase, v čase mýtickém, nekaždodenním.
A taky pohádkovém. Ona to vlastně je taková pohádka pro děti z transgalaktických civilizací...


Sadako píše: 24. 5. 2018, 02:36Zkuste si vzít ten základní příběh a přesadit ho kamkoli - vím, já do období Achaimenovské říše, do evropského středověku, do Shadowrunu... mohl by být funkční kdekoli jinde, vesmír a hvězdné lodě a lasery jsou jenom kulisy, netvoří s dějem neoddělitelný organický celek, nevyprávějí, nejsou nezbytně nutné k existenci příběhu.
To mi zní trochu jako kdybys tvrdila, že všichni lidi jsou stejní, protože když odstraníš kůži, maso, mozek, vnitřnosti a podobné věci, tak ti zbydou kostry na první pohled prakticky neodlišitelné. Nebo že slon je vlastně to samé co imperial star destroyer, protože obojí je složené ze stejných protonů, neutronů a elektronů.

Detaily jsou veledůležité. Stejně jako stylizace, symbolika, asociace, hudba a hromada dalších věcí.

Další věc je, že Star Wars už dávno nejsou jen o těch filmech, ale taky o zásadním kulturním přesahu, který by s jinými kulisami nemohl vzniknout a fungovat stejně.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

York píše: 24. 5. 2018, 02:48Detaily jsou veledůležité. Stejně jako stylizace, symbolika, asociace, hudba a hromada dalších věcí.
To ano.
Možná jsem se vyjádřila trochu nepřesně - šlo mi o ten konflikt scifi x ne-scifi. Přijde mi hnuté rvát to do kolonky, která je tomu poněkud těsná a navíc je, dle mého, troška mimo.
York píše: 24. 5. 2018, 02:48Další věc je, že Star Wars už dávno nejsou jen o těch filmech, ale taky o zásadním kulturním přesahu, který by s jinými kulisami nemohl vzniknout a fungovat stejně.
Jo. Ale pořád to ze SW nedělá scifi, je to space opera, vesmírná pohádka, mýtus v kosmických kulisách, whatever.
Mně třeba jako scifi dvakrát nepřišly ani KOTORy, když jsme u toho.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Star Wars

Příspěvek od Naoki »

Byl jsem na Solovi. Byl to film u kterýho jsem si říkal že půjdu na něj pouze zadarmo a nakonec se to vydařilo díky firemním benefitům. Kupodivu to nebylo tak strašný jak jsem se obával. Space westernovka s hromadou typických tropes. Nebyl to film co by urazil nebo výsloveně nudil, ale nic světoborného to takY nebylo. Kdyby to nebylo star wars tak tomu dám asi nižší hodnocení, takhle to bylo pěkné získat trochu insight do těch postav. Jediné co mě výsloveně zarazilo je, že otevřeli některé dějové linie u kterých netuším kdy a jak se jim chtějí věnovat.
Celkové hodnocení 2,5 až 3 hvězdičky.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Star Wars

Příspěvek od Vito »

Naoki píše: 24. 5. 2018, 07:15 Jediné co mě výsloveně zarazilo je, že otevřeli některé dějové linie u kterých netuším kdy a jak se jim chtějí věnovat.
Klasika, hooky na diváka. Ono se z reakcí udělá průzkum a vykoumá jaký další "star wars story" natočit mimo hlavní sérii.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Star Wars

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Vallun píše: 23. 5. 2018, 20:49
jjelen píše: 23. 5. 2018, 10:56 Vallun: space opera a sci-fi se vylučují? jak teda beru SO spíš jako nějakou "podmnožinu" sci-fi (která nemá skoro nci společného s Clarkem, Asimovem a jim podobnými a toho sci tam je dost poskrovnu a někdy ani to ne...)
To záleží s kým/na jaké úrovni obecnosti se bavíš:) Nemusí se vylučovat, pokud se bavíme o povrchním hodnocení filmu, ale mohou být téměř protikladné, pokud se bavíme o esenciáliích kategorií...
Umělecké žánry nejsou esenciální kategorie.
není za space operu označována mj. Asimovova Nadace?
Je.
Nemám nejmenší tušení, kdo kdy tvrdil nebo netvrdil že Star Wars jsou nebo nejsou scifi, ale prohlásit Star Wars universum jako celek (opět, jednotlivé jeho části mohou být různé) za scifi a jenom scifi je píčovina jak zvon.
SW jsou science fantasy. Magie (Síla jestli chcete), mýtyčno, kosmické lodi a tajuplné hlubiny vesmíru. Jestli je science fantasy sci-fi, nebo fantasy je dost zbytečná debata. Je jedno, druhé, obojí a ani jedno, podle toho, jak chápeme tu kategorizaci.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

'Star Wars': Boba Fett Movie in the Works With James Mangold
https://www.hollywoodreporter.com/heat- ... ct-1113273

Maník, co udělal Logana, má napsat a natočit film o Boba Fettovi, paráda. Teď ještě aby vyhodili Crapleen Kennedy, Jar Jar Abramse a Ruina Johnsona a budu nanejvýš spokojenej.

Akorát sem teda myslel, že Mangold chce dělat X23 film... Bych viděl milion radši, než film pro Disney.
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od OnGe »

Bylo by super, kdyby natočili film věnovaný Jar-Jarovi. Nebo ta kapela z kantýny by mohla být docela nosná.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Star Wars

Příspěvek od jjelen »

Nebo něco o Ewocích... wait... tak nic...
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od OnGe »

Ten byl epickej.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Star Wars

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Naoki píše: 24. 5. 2018, 07:15otevřeli některé dějové linie u kterých netuším kdy a jak se jim chtějí věnovat.
Taky některé věci definitivně a velmi uspokojivě uzavřeli.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek

ROFL
Obrázek
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Star Wars

Příspěvek od Naoki »

Taky některé věci definitivně a velmi uspokojivě uzavřeli.
Které? Teď si je nevybavuju
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od Invictus »

Hele a nejsou ty rotten tomatoes nějaký placený marketing? Protože před pár lety jsem o tom serveru nic neslyšel, a pak najednou byli úplně všude, a každý nýmand se jimi zaklíná. A přijde mi tedy, že hodně nekriticky podporují disneyovské projekty. Jakože v dnešní době by to nebylo ani nijak extra šokující, kdyby dostávali prachy za pozitivní recenze, ale možná to je více soft, třeba ve smyslu nějaké mediální podpory (jakože to, jak se RT najednou staly známé, bylo divné ještě před nějakými podivnými recenzemi).
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Star Wars

Příspěvek od Log 1=0 »

Invictus píše: 26. 5. 2018, 09:36 Hele a nejsou ty rotten tomatoes nějaký placený marketing? Protože před pár lety jsem o tom serveru nic neslyšel, a pak najednou byli úplně všude, a každý nýmand se jimi zaklíná. A přijde mi tedy, že hodně nekriticky podporují disneyovské projekty. Jakože v dnešní době by to nebylo ani nijak extra šokující, kdyby dostávali prachy za pozitivní recenze, ale možná to je více soft, třeba ve smyslu nějaké mediální podpory (jakože to, jak se RT najednou staly známé, bylo divné ještě před nějakými podivnými recenzemi).
Takhle, je to agregátor, tj. jen opisuje, co napsali jiní (v zásadě).
Patří Warner Bros.
Takže i když tu stránku neznám, myslím, že odpověď na tvou úvahu je "ne".
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů