H.P.Lovecraft

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Nejsem si jistý jestli "natočil", možná spíš jen "točil"...
Ale jinak jo, asi to bude celkem hustý :D
(ovšem kdyby to jakkoliv uspělo... ty možnosti do budoucna... mhm...)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Fantastika v nakladatelství Argo píše:Jedním z našich letošních ambiciózních projektů je mimo jiné soubor dvou sbírek Plíživý chaos a Smyčka medúzy samotného H. P. Lovecrafta. Jde o výběr mistrových povídek, jenž zahrnuje většinu jeho česky dosud nevydaných prací.

Z těch u nás už známých jmenujme například novelu „Pod pyramidami“, kterou napsal pro iluzionistu Harryho Houdiniho, či bizarní science fiction z Venuše „Ve zdech Eryxu“. Najdete tu ale také povídku „Noční oceán“, jednu z prací napsaných ve spolupráci s talentovaným R. H. Barlowem, nebo slavnou „štafetovou“ povídku „Výzva z jiného světa“, do níž vedle Lovecrafta přispěli i jiní slavní autoři té doby včetně Roberta E. Howarda.

To vše samozřejmě doplněno bohatým informačním aparátem sestavovatele S. T. Joshiho v překladu Milana Žáčka.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Oooooooo.
Tak tohle mi dneska udělalo radost
EDIT: tak vyjít by měl koncem června (ale pamatuji si jak to bylo s Derlethem :-)= )
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Jerson »

Začal jsem číst sbírku Lovecraftova díla, hezky od začátku, a třeba takové Vzpomínání na Dr. Samuela Johnsona je pro mě jedno velké WTF - co to sakra má být? Až si říkám, zda jsem s Barvou z Kosmu a dvě dalšími povídkami, které jsem před mnoha lety četl a jejichž názvy si nepamatuju, neměl výjimečně šťastnou ruku.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od PardGalen »

A co třeba taková Sladká Ermengarda. To je taky kousek. :)
Always bring a gun to a puppet fight
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

První spisy jsou spíš experimentování, blbnutí a tak, HPL se teprve vypisoval...mimo nadšence do Lovecrafta nebo literatury obecně bych úplně nedoporučoval... Zkus druhý nebo třetí díl (i když já osobně můžu i pár kousků odsud)
Edit: koukám že Sladká Ermengarda jsou až druhé spisy (na druhou stranu tam je taky můj oblíbený Lurking Fear a Krysy ve zdech, hm...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

Tady https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 77#p312877
začínají podrobné recenze všech dílů Spisů; je to jen pár stran za sebou.
Souhlasím, že Hrobka je hlavně pro znalce a nadšence; za mne se chleba láme na konci Měsíčního města, kde je Číhající děs a Krysy ve zdech.
No a Volání Cthulhu má pointu už v názvu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Jerson »

Četl jsem Sladkou Ermengardu, a ... WTF? W.T.F? To byl pokus o špatnou divadelní hru?
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

To byly tyhlety humory.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od PardGalen »

Tušil jsem, že to bude mít úspěch. :)
Always bring a gun to a puppet fight
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Tak nás prý čeká "zmodernizovaná" Barva z vesmíru s Nicolasem Cagem...
https://www.imdb.com/title/tt5073642/
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Jerson »

Prokousal jsem se až k Horám Šílenství a už se nedivím, proč byl Lovecraft za svého života neznámý - je to fakt strašné. Hlavní postava vidí okolo sebe neustále hnus tam, kde nejsem schopen si z popisu žádný vytvořit, kromě toho se dotyčný i všichni jeho kolegové násilím brání zcela logické myšlence a brání se jí dalších 80 stran popisů, neustále naznačuje, že už už odhalí tu strašnou pravdu, která by všechny ostatní měla odvrátit od dalších výzkumů, a přitom čekám, že to bude strašně slabé odhalení a v reálném světě s normálními lidmi by naopak podnítilo mnohem více výprav na dané místo ...
A pak ty fresky, debilní fresky vytvořené velmi pokročilou civilizací před padesáti miliony let (možná sto padesáti), které nejen přečkaly nepřízeň počasí, ale hlavně jsou zobrazené jako stručný a přitom nesmírně podrobný výtah z Wikipedie, jen hezky souvisle uspořádaný, takže dva lidé je dokážou projít, nafotit, obkreslit a pochopit za pár hodin.
Kromě toho i přes snahu o naprostou odlišnost a nepochopitelnost těch tvorů to jsou mentálně jen převlečení Evropané a Američané začátku 20. století s fascinací k pořizování obrazových záznamů své historie. 120 stránek popisů a uvěřitelných je tak 10. A to nemluvím o leteckých výpravách v tom mrazu, větru, a Lovecraftem přidané výšce, do které se tehdejší letadla nemohla dostat, a i kdyby ano, tak by to nedali piloti.

Některé povídky jsou nadprůměrné, jiné horší, ale V horách šílenství je zrovna jedna z těch hodně mizerných.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já jsem nedávno dával nějaký výtah hororových povídek a opět prostě nechápu oblíbenost Lovecrafta. Bylo tam něco od Edgara Allana Poea a bylo to tak neskutečně neuvěřitelně namáčklý a úžasný a myšlenkově bohatý a ten jazyk květnatej, úplně jsem měl celou dobu hubu dokořán a pak najednou Lovecraft a totální triviální nuda.
Naposledy upravil(a) eerieBaatezu dne 30. 7. 2019, 08:27, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Pokud by měli být ti, kdo se odmítají kořit genialitě Tolkiena metáni do sopky, kam s tma co mají kecy na Lovecrafta? :think:

Ne, vážně, on ten HPL neni pro každého. Já ho mám dost rád, ale pokud mi někdo bude tvrdit že to vlastně nebyl moc dobrý spisovatel, možná budu i souhlasit (ale zas kdyby měl na ty svoje výtvory tolik času co třeba Tolkien... nebo Martin :-)= )
Zrovna Hory šílenství asi nepatří k tomu nejlepšímu, až moc ukecaný... ale film by z toho mohl být úžasný (no, vlastně už tak trochu je že jo...) Ale popravdě řečeno, ještě děsivější je dle mého Stín z hlubin času. Tam mě tahleta "pseudodějepisná linie" ala nějací ancient aliens velice bavila... akorát že na ní byl žel nabalený nějaký a ne zrovna krátký příběh.
Btw Jersone nadprůměrné? Hm? Kterépak?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Jerson »

"Nadprůměrný" je třeba Případ Charlese Dextera Warda, "Dobrá" je Barva z kosmu - obecně ty povídky, ve kterých je od první třetiny jasné o co jde, jen to hlavní hrdina buď nechce říct na plnou hubu, nebo si to odmítá připustit, hodnotím hůř - kolega našel mrzlé emzáky, kolega zmizel, zmizeli emzáci, na místě jsou stopy emzáků => emzáci ožili. Protože v uvěřitelném (nebo v RPG) světě jen autor ví, že emzáci přečkali desítky miliónů let v ledu bez poškození, zatímco všichni ostatní si řeknou, že nejspíš špatně odhadli stáří.
Na Lovecraftovi je místy vidět, jak ho fascinují v té době nové vědecké objevy a teorie, takže je napasovává do svých děl, přičemž je chápe úplně špatně. Teorie relativity a čtyřrozměrný vesmír, kontinentální drift, objevení Pluta, atd. Znalost různých mytologických či literárních pramenů má asi dobrou, to nedovedu posoudit, ale s touhle "tvrdší" vědou zachází podobně jako pozdějí a dnešní scifisté - "energie", "pozitron", "nadsvětelná rychlost", "nanoboti" - prostě to vezmou a narvou do svého díla tak, jak to pochopili.

Ne že bych to Lovecraftovi chtěl vyčítat nějak speciálně, jen čím víc ho čtu, tím více pro mě ztrácí tu auru mystičnosti a geniality ve svém žánru, kterou jsem o něm nějakých patnáct či dvacet let měl a která vlastně pocházela jen z několika málo povídek (Barva z kosmu je jediná, na kterou si vzpomínám) a pak PC hry Call of Cthulhu - Dark Corners of the Earth. Nicméně Insmouth jako inspirační zdroj pro tuhle hru mě teprve čeká, tak je ještě šance, že to bude skutečně tak dobré, jak na základě velkého hype čekám. Spíše mě překvapilo, že Hory šílenství jsou tak pozdní dílo, kdy už by ty své "nevýslovné" a "nepojmenované" hnusy mohl krotit (když si z nich už dřív sám dělal legraci, určitě na základě komentáře ke svým dílům), a hlavně kdy se zcela nečekaně pustil do podrobného popisu společnosti prastaré mimozemské rasy. Tedy ani to by nebyl problém, ať to hlavnímu hrdinovi klidně zjeví v dlouhém snu, ale ne ať to všechno zjistí během párhodinové procházky po městě. To mu fakt žrát nebudu. A ať je alespoň jeden z výzkumníků nějaká postava s charakterem a ne jen generická NPC stafáž.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti