H.P.Lovecraft

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Paul »

Zdravím.

Jako uvědomělý Cthulhulog mě napadá strašlivá kacířská myšlenka. Co když Cthulhu není doopravdy ta velká humanoidní věc s chobotnicí na hlavě, která vylezla z R'lyehu, aby sežrala námožníky a dovedla nebohého Johanssena k šílenství? To, že si Francis Wayland Thurston dal dohromady jedna a jedna a vyšlo mu 2, možná dva a půl, neznamená, že Cthulhu je to, co si myslíme, že je. Propojení slova Cthulhu s tím, co vyleze z R'lyehu je na základě uctívání sochy, co vypadá jako naše představa Cthulhu s tímto slovem. A pak je tu věta, ve které se píše, že prastaří zanechali svoje podoby, která by teoreticky mohla vyvrátit vše o Lovecraftově kosmologii.

Vím, že tato myšlenka je možná ještě hrozivější než případná existence Cthulhu (ať vypadá jakkoli) a děsí mě představa, že se někdy dostanu do nějakého přístavu (ještě, že žijeme v ČR, kde moře, a tudíž i přístavy nemáme. Ostatně, i námořnicky vypadajících černochů tu taky moc není.).

Váš Cthulhologický kacíř, Paul.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Paul píše: 20. 10. 2017, 18:11(ještě, že žijeme v ČR, kde moře, a tudíž i přístavy nemáme. Ostatně, i námořnicky vypadajících černochů tu taky moc není.)
No, takový Čapek by v tomto nesouhlasil...

Jinak nevím, v Lovecraftovi (a hlavně jeho "pokračovatelých") nejsem tak sběhlý jako jiní tady, jen poznamenávám, že ať je Cthulhu čímkoliv, nejspíš není to zdaleka nejhroznějí na co v mythosu natrefit, byvše "pouhým" veleknězem...

Vžrazy jako prastaří lze samozřejmě používat jako určité vodítko, ale ne zrovna přesné, s tím bych operoval jen opatrně.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Paul »

Tak, Čapek je se svými Mloky jen fantasta, který si představuje, co by se stalo, kdyby se rybolidi z Innsmouthu dostali mimo kontrolu. Jen z toho vyškrtl Dagona a dal jim jiný tvar.

Tak mě ještě napadá, že ani to, z čeho vylezlo to, co nazýváme Cthulhu nemusel být R`lyeh...
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Mloci a rybolidi - hmm, nad tímhle už jsem přemýšlel, co by rybolidi měli být zač... No dobře, vzhledem k propojení s mořem a Dagonem ryby, ale zvažoval jsem, jak by mohli fungovat jako mloci (obojživelníci... třeba i žáby... a ne ze Sedmi ryb tuhle variantu nemám https://en.wikipedia.org/wiki/Ogdoad_(Egyptian)) případně na bázi savčí (čímž by zase dávalo aspon vzdáleně smysl to křížení z lidmi... ale tak je v tom Dagon, případně nějaké ješt strašlivější božstvo, nemá se nejmenší smysl biologií nebo genetikou zabývat...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

Lovecraftův i můj základ věci je mytologický, ne biologický.
Funguje to na tom, co někdo kdysi dávno napsal a vytesal do kamene, ne na tom, co vytvořila evoluce.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Paul »

Za mě vede teze, že se jedná o obojživelníky. Žijí pod mořem a k tomu jedné noci rozmlátili půlku Innsmouthu.

Už jsem to tady nakous, nyní je to ale trochu jinak. Jak myslíte, že vypadá to plemeno Cthulhu, o kterém se píše v Horách šílenství?

A jak je možné, že prastaří (elder things) nechali vyvinout se pozemská těla Velké rasy?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

Jak myslíte, že vypadá to plemeno Cthulhu, o kterém se píše v Horách šílenství?
Tipnul bych si, že jako Cthulhu.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Paul »

:D
Máš recht, ale myslel jsem spíš jak jsou velcí, apod. Někzeré Cthulhu hry z nich dělají změť chapadel s hlavou velkého Cthulhu, tak mě zajímá, co si tom mylíte vy.
Mimo jiné mě jako military fana zajímá, jak vypadaly války v Lovecraftovi
A taky se nedá s jistotou říct, jak Cthulhu vlastně vypadá. Ale o tom jsem tady už psal.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od jjelen »

Deep Ones/Dagon Spawn etc.: Jak říkám, biologii tu nemá smysl řešit, na druhou stranu snaha o pohled z jiného úhlu může přinýst zajímavý výsledek. (mimochodem k těm žábám jsi přišel kde?)
Ono tohle je vůbec hlavně v našich podmínkách legrační věc - suchozemcům zvyklým spíš na nějaké močály nebo rybníky mohou "vodní lidé" evokovat právě ty obojživelníky... Jakmile přepnem do mořského prostředí už to tak dobře nefunguje.

"Cthulhi" jsou určitě menší než Cthulhu (osobně bych tipoval +- velikost srovnatelná s člověkem, příp. elder things, ale fakt nevím, jestli se tím Lovecraft kdy zabýval...)
Války v Lovecraftovi: V horách šílenství a snad Stínu jsou nějaké poznámky (ale moc jich není...), jinak... nevýslovitelně? :-)=
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Faskal »

Pokud chcete přemýšlet o evoluci v díle Lovecrafta, je potřeba si uvědomit, že to byl ve své podstatě Lamarckista. Viděl ve vývoji přirozený (nebo nepřirozený) řád, kterým se nevyhnutelně věci vyvíjí podle té podstaty.

Odtud všechny ty degenerace v jeho díle, a tak.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

Paul:
O věci si myslím toto http://drakkar.sk/39/pribeh-o-strasidle.html
Cthulhu je přímo učebnicový případ strašidla pro jednorázové použití, proto může být dost neurčitý (a to je, v tomto případě typicky a zcela úmyslně). K nějakému RPG válčení není určen.
Války v Lovecraftovi se neodehrávají. Takové věci ho naprosto nezajímaly. Jeho horory jsou často one man show, a jen výjimečně a nerad tam přidal pár dalších postav.

Jjelen:
Všechny RPG hry ho tiše zmenšily, aby byl vůbec k použití. Jinak jasný derivát nápadu je kapitán Davy Jones z Pirátů. Jeho obojživelnost je opat nonšalantně nevyřešena.

Faskal:
To je přesný postřeh a nikdy mne to nenapadlo. U Lovecrafta pracuje i jeho představa evoluce malinko jinak.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Paul »

Opět máš recht. Cthulhu je jednorázové strašidlo. Je k tomu přímo určen a díky tomuto faktu si nedovedu představit delší RPG Cthulhu kampaň. Ale jak píšeš, Lovecraft se stal obětí svého díla. Čím pozdější tvorba, tím více se zaměřuje na "svůj svět" a snaží se jednotlivé povídky propojit. Z "těch, co odpočívají s Velkým Cthulhu" se stalo Plemeno Cthulhu, z Velkého Cthulhu se stal noob, který necestuje mezi dimenzemi, na rozdíl od Mi-Go a všemocné Mi-Go porazili Prastaří. Já jsem se poonořil do tohoto "světa" ponořil a jen mě to prostě zajímá.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

Někde hlouběji v debatě řešil tyhle věci Koubič; možná na něj najdeš spojení.
Toho na tom zajímala hlavně praktická magie, ale možná má nastudované i podobné technické otázky světa.
Já bych to viděl tak, že ježto mistr nechal některé věci otevřené, tím snadněji to lze dopracovat nějakým kýženým směrem.

Jinak svého času mne zaujali ti "hodní" bohové, a jednoho z nich vskutečnosti vymyslel Machen, nikoli Lovecraft (teď už nevím, jestli Nodens nebo Hastur). Lovecraft jim věnoval hodně málo místa.
No a Dagon... viz výše. ten taky není Lovecraftův ani trochu.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Faskal »

Hastur je prapůvodem od Bierce, a tam byl ještě hodný, světe div se. Zrecykloval ho nejdřív Chambers a od něho HPL.

To mi připomíná, že bych si mohl nastudovat ten cyklus s bohy od Dunsanyho, ale musím nejdřív dodělat tu novou povídku do Drakkaru, mrk, mrk.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Argonantus »

Tady https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 84#p405584
jsem to dohledal a byl to ten Nodens. Takže oba hodné bohy vymysleli mistrovi předchůdci.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Pan Bača a 7 hostů