Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Ecthelion » 23. 5. 2020, 17:04

Argonantus píše:
23. 5. 2020, 13:14
Takže jako těžké retro lze přesně ocitovat toto
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 72#p329072
Když jsem ten odkaz rozkliknul tak mi to browesr špatně vycentroval na jiný post než jsi zamýšlel, a sice na tenhle:
Wild West píše:
4. 5. 2011, 10:09
vždycky když jsem myslel že to mám, korektor mi řekl.. "ehm, je to dobré, jen by to chtělo lépe popsat ten přechod.. více rozepsat..." nebo tak něco.
Dobrého korektora dnes hledat s lucernou za bílého dne. Značná část z nich má nepochopitelný pocit, že tomu rozumí lépe, než autor, a zkoušejí stylizovat, navrhovat, vylepšovat a podobně. Nicméně jsou stejně jako autor neschopni vychytat opravdové pravopisné chyby a překlepy, což je přesně to, nač si je člověk shání. Korektora, který použije spojení typu "šikovnější by bylo..." rovnou zastřelte.
A vzhledem k tomu že zrovna včera jsem měl s korigováním našeho textu velmi příjemnou zkušenost, tak to beru jako znamení a napíšu sem o tom.

Všeobecně mám s jazykovou redakcí celkem dobré zkušenosti a nikdy jsem se moc nerozčiloval jak píšeš výše. Nikdy jsem moc neměl problém potlačit ego a poslouchat člověka, co žije jazykem mnohem víc než já, studoval to a hlavně má proti mě tu výhodu, že se na ten text dívá čerstvýma očima. Ale včera když jsme se po otevření revidovaného textu a přijímání komentářů jen šťastně uculovali. Redaktorka přesně pochopila, co jsme chtěli napsat a všechny komentáře byly velmi smysluplné. A přesně tam, kde jsem sám cítil, že jsem nedokázali formulovat tak jak bychom chtěli, to dotáhla na tu přesnou úroveň. Ono to bylo taky tím, že ten text nebyl úplně "naším" jazykem, ale byl víc stylizován, takže se na tom mohl člověk docela vyřádit. Ale ten pocit, když někdo pochopí, o co se člověk snaží a ještě na to dokáže nahodit smeč je k nezaplacení. $D

Vlastně co píšu sem, to mělo být do Radosti až na kost. Nebo možná Každodenního vychloubání. 8)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Kultura“