Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus » 15. 4. 2019, 15:53

Vallun:
K jedné tvojí otázce – po vnějších vlivech a četbě - lze ale odpovědět veřejně a ihned, ježto jsem to vícekrát naznačil.
Mám-li se držet formátu ne až tak dávné poznámky o trpaslících na ramenou obrů zde
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 51#p553251
pak Argonanta vyzdvihují na ramena tito čtyři zásadní proroci:

.1) Zofia Kossaková, autorka románů Křižáci či Úmluva, která mi ukázala, že historický román naprosto nemusí být uválená nuda. Její verze mytologické fikce je mi dodnes asi nejbližší. A to jsem od ní četl jen nepatrný zlomek toho, co napsala, ke svojí škodě.
2) J.R.R.Tolkien, ještě o dvě čárky fantastičtější, který mi ukázal, jak se nebát si vymýšlet klidně i víc a drzeji. A taky mne vzdělal v kompozici a ve stručnosti, za což mu lze jen nekonečně děkovat.
3) H.P.Lovecraft, který ukázal, že strašidlo bohatě postačuje skoro k čemukoli, pokud je dostatečně podařené. A taky, že na náladě netřeba šetřit.
4) Clive Barker, který ještě všechno zrychlil a přitvrdil, neb je jediný z nich můj současník a postmodernista. A taky mne trochu dovzdělal stran těch dialogů a postav, čehož mi bylo taky zatraceně třeba.

Jako tři mušketýři byli vlastně čtyři a živlů je vlastně pět, pak lze dost snadno a rychle objevit, že v přítmí za závěsem se skrývá mistr
5) Gustav Meyrink, který mi jediný vysvětlil, jak je to s tou duchovní stránkou psaní a ukázal, jak hluboko lze vlézt do vlastní hlavy, aniž by to bylo banální a laciné.

Lze jasně objevit ještě horu dalších, i docela důležitých, ale tihle jsou pro páté období nepřehádatelně nejdůležitější.

York

Příspěvek od York » 29. 4. 2019, 14:00

Pokračování odtud.
Hike píše:
29. 4. 2019, 13:28
Ale jak to píšeš s tím Šlechtou, já ho naopak mám rád, že píše spisovně a nic k pobavení na tom nenacházím.
Proti tomu, že píše spisovně, vůbec nic nemám. Legrační je to, že tak mluvěj úplně všechny postavy.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 29. 4. 2019, 14:10

Postavy mohou mluvit spisovně. Když nemáte jiný nápad je to nejlepší.
Aby mluvily postavy věrohodne nespisovně to je docela umění.

York

Příspěvek od York » 29. 4. 2019, 14:31

Argonantus píše:
29. 4. 2019, 14:10
Aby mluvily postavy věrohodne nespisovně to je docela umění.
Není to jednoduchý, to je jasný. Když se to ale povede, tak to fakt hodně pomůže. A jak jsem řekl - spisovně mluvící žebráci a pobudové mě fakt bijou do očí a silně mi to kazí požitek.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 4. 2019, 14:40

I pedantský češtinář může skončit na dlažbě.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 29. 4. 2019, 14:47

York píše:
29. 4. 2019, 12:12
Jako jo, potkal jsem lidi, kteří skutečně mluvili skoro spisovně a tvrdili, že tak mluvěj i doma. Jsem si ale jistej, že drtivá většina lidí mluví obecnou češtinou (když tomu teda nechceš říkat hovorová čeština :-)). Žil jsem 4 roky v Brně a i tam tak mluvila většina lidí (samozřejmě používali výrazy jako šalina, ale řeč je teď o koncovkách). Na TSku se běžně potkávám s lidma ze všech koutů republiky a jen výjimečně někdo mluví nářečím, kde se používají spisovné koncovky.
Podobný názor mi lidé z jiných koutů Česka před osmnácti lety omlátili o hlavu. Fakt ne, je to tím, je to mnohem víc dané sociální bublinou. řada z nás mluvím nějakým nářečím, jen někteří (a speciálně pražáci) mají sklony si myslet, že takto mluví všichni a hlavně že to všem přijde normální a příjemné. Další stupeň je, že se takové výrazy dají použít v psaném textu úplně v pohodě, a v extrému je to víra, že lze psát "malej stůl" do titulků k americkým filmům, jejichž hlavní postavy pochází z New Yorku, a že je to v pořádku.

Pro autora příruček je to opravdu dost nežádoucí víra.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 4. 2019, 15:25

Malej stůl je obecná čeština. Naprosto regulérní, shodují se lingvisté. S vírou to nemá co dělat.

V New Yorku by to samozřejmě nikdo neřekl. Tam mluví anglicky, madafaka!
Obrázek

Pracující logaritmus

Příspěvek od Pracující logaritmus » 29. 4. 2019, 15:35

S vírou to souvisí velmi úzce. Například někteří věří, že lingvisté míní, že je obecná čeština naprosto regulérní.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 29. 4. 2019, 16:20

No, na mne hodně slangových rozmluv působí dost nuceně a nepřesvědčivě.
Hodně to všechno fantazy zasvinil ten Sapkowski, a vlastně za to tak úplně nemůže, protože je v překladu.

Jinak ano, pražština hodně lidí tahá za uši, stejně jako pražáky zase drtí jihomoravština, neřkuli brněnština.
Řekl bych, že obecně si připadají lidi mluvící svým nářečím roztomile, kdežto lidem s jiným nářečím to připadá spíš trapné.

Zkrátka, spisovná čeština zdaleka není taková chyba, jako nezvládnuté nářečí nebo slang.

York

Příspěvek od York » 29. 4. 2019, 16:26

Argonantus píše:
29. 4. 2019, 16:20
Hodně to všechno fantazy zasvinil ten Sapkowski.
Já jsem to naopak považoval za klad (pokud je teda řeč o trpaslících mluvících nářečím). Je to jedna z mála věcí ze Sapka, který mi fakt utkvěly v paměti.

Argonantus píše:
Zkrátka, spisovná čeština zdaleka není taková chyba, jako nezvládnuté nářečí nebo slang.
Původní debata byla o tom, jestli postavy mohou mluvit tak, jak běžně mluví jejich autor. Takže se vcelku předpokládá, že to zvládne. Pokoušet se o nářečí, které neznáš, je samozřejmě jiná věc.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 4. 2019, 16:29

Argonantus píše:
Ano, tohle je dobrá poznámka. Zkoušet zmást čtenáře divnýma slovama, co nemáš pořádně zažité, je past. Vždycky se najde někdo, kdo to zažité má a pozná, že to děláš blbě. V případě jakéhokoliv slangu nebo dialektu jich bude dost. Pak i kdyby spisovná řeč působila neautenticky, tak tohle bude autentické ještě míň.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 29. 4. 2019, 16:55

V případě Sapkowského je to jeho namachrované siláctví jeden z důvodů, proč jsem ho úplně přestal číst.
Když pochopíš, jak to funguje, je to příšerná nuda.

No, a trpaslíky v jeho pojetí vysloveně nedávám. Možná proto, že už mám rázovitých vesnických debilů z komunistické literatury asi na pět životů dopředu.
Jedno z hlavních Tolkienových kouzel byla ta immerse, že jsem v nějakém úžasném starodávném světě, kde je všechno tak nějak vznešenější. Sapkowski mne probudil do Dietlova seriálu a přičítá si to jako zásluhu. Na to jsem fakt nemusel číst fantazy, stačil by mi Vladimír Páral nebo Bohumil Říha.

Jiný případ byl v Renčínově trilogii, kde se v Brně zjevil Rudy Kovanda a styl Miroslava Donutila. Taky to byla hodně studená sprcha. Pokud se to udělá častěji, hrozí, že odložím knihu.

York

Příspěvek od York » 29. 4. 2019, 17:19

Argonantus píše:
29. 4. 2019, 16:55
Jedno z hlavních Tolkienových kouzel byla ta immerse, že jsem v nějakém úžasném starodávném světě, kde je všechno tak nějak vznešenější.
Jasně, do Tolkiena spisovně mluvící postavy rozhodně patřej, naopak by bylo divný, kdyby mluvili jinak. Ale co když nechceš vyprávět o úžasném světě, kde je všechno tak nějak vznešenější? Měl by se Conan vrhnout do útoku a křičet u toho "Zhyňte, ctění pánové a dámy!"?

edit: Ještě k tomu Šlechtovi. Jsem u třetího dílu a, světe, div se, hlavní postava občas mluví sprostě! Když teda zrovna nemluví spisovně, samozřejmě. A je to, prosím, šlechtična. Navíc ne jen tak ledajaká - dcera vládce jedné ze dvou lidských říší.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 29. 4. 2019, 17:32

Tak Tolkien má neméně drsné týpky, Ti ale volali: "Aurë entuluva!"
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

York

Příspěvek od York » 29. 4. 2019, 17:46

Heh, teď jsem si všiml, že jsem dámy a pány napsal ve špatnym pořadí ;-)

Odpovědět

Zpět na „Kultura“