Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

No, jak bych to popsal... zmíněný autor hrdě poznamenává, že napsal a vydal osm knih. Není žádný důvod o tom pochybovat.
Za těch asi patnáct let, co o něm vím, a přečetl jsem pár povídek v Pevnosti, jsem na jeho knihu v knihkupectví nikdy nenarazil, nečetl jsem žádnou recenzi jeho věcí, nikdo o něm nikde nepolemizoval, nemluvily o něm žádné noviny, prostě ticho.

Věřím, že kdybych ho cíleně hledal, asi ho najdu do pár minut; ale chyběl mi motiv k takovému hledání. Sapkovského nerad, klon Sapkovského - proč?

Zkus si projít tyhle stránky, kolik toho o něm najdeš. Kolik lidí ho za ta léta zmínilo a mělo k tomu důvod (podezírám, že jsem to udělal někde někdy já, na základě těch dávných povídek).*

Těch "hodně lidí" je IMHO velmi uzavřená komunita fantazáků, přežívající ještě z devadesátých let, a čítající zřejmě pár tisíc maníků. Která je hodně podobná neméně uzavřené komunitě RPG. Svět okolo o tom vlastně moc neví.

Problém Lincova článku je v tom, že inherentně spojuje problém kvalitního psaní a úspěšného vydávání.

Pokud nebudete psár kvalitně, nemůžete úspěšně vydávat, praví Linc. Což je pravda.
Jenže, pokud budete kvalitně psát, stejně nebudete úspěšně vydávat.
Nebudete se s tím živit a nebudete slavní. Se s tim smiřte. Takoví lidé vymírají (a klesají jim náklady) a noví nevznikají.

Takže, závěr - pokud chcete kvalitně psát, nedělejte to kvůli vydávání. Dělejte to, protože proto; že vás to baví, že vám to připadá tak správné. Jestli to vydáte, někdy, nějak, to je vedlejší otázka.

Ergo, kladívko, crowfunding není sám o sobě špatný.
Jeho problém je v tom, že mnozí od něho očekávají zázračnou zkratku ke slávě a úspěchu. Něco jako soutěž Superstar. Věnují se víc té sebeprezentaci, než tomu, aby pracovali na svém psaní.

*Skutečně jsem to zkusil, a našel jsem dva odkazy; Ilgirův z roku 2007 a můj z roku 2015, kde jsem ho zmínil mezi několika dalšími

EDIT:
Nebo ještě jinak - nevím, jak moc zmíněný autor vyniká, a zda vůbec, nad autorem nám zde dobře známým a často zde píšícím
https://www.databazeknih.cz/autori/anto ... nwald-6532
který proráží zjevně neprofesionálně a bojuje sám s větrnými mlýny, jak tu sám zmínil (v této debatě, kdo hledá, najde).
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Nu já Lince četl, asi jednoho nebo dva. Není to žádný zázrak a určitě bych o tom nebyl schopen sáhodlouze debatovat (na druhou stranu, to že lze o něčem debatovat neznamená, že je to dobré, že :-)= ostatně viz ten jeho článek :-)= :-)= ) ale neřekl bych že je to špatné. Co se prodejnosti týče nemám tušení, ale úplný propadák to snad není (?) Srovnání se Sapkem - no, na něj to nemá, ani v dobrém ani ve špatném slova smyslu, co si matně vzpomínám - společné to má hlavně tu "přízemní, vesnickou fantasy" atmosféru, ale to by se dalo tvrdit o ledasčem (Vukogvazd třeba, "místní" tvorba, nepletu-li se?)
Ale moje poznámka nemířila na Lince ale na českou fantastiku vůbec a její pozici na trhu a mezi čtenáři. Nemám dojem, že by se nečetla a neprodávala. Že se o ní tady nedebatuje v tomhle směru není moc určující*

*ostatně, kolika světovým autorům se zdejší debaty nějak víc věnují? vlastně jich tak moc není, že...
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

jjelen píše: 21. 7. 2018, 10:31 Nu já Lince četl, asi jednoho nebo dva. Není to žádný zázrak
Beru názor, měl jsem stejný dojem z těch povídek a dál se nedostal.
Poměr k němu mám celkem přátelsky neutrální; je to kolega v neštěstí. Rozhodně jsem nemluvil o propadáku; zřejmě je prodávanější, než já. O kolik, to nemíním v těch žabomyších počtech zkoumat.

No, jenže na tomto podstavci podle mne není vhodné ani účelné vybudovat tak ostrý stěr všeho okolo; je to hodně přesně ten typ kritiky, co před pár stranami nasíral Yorka. Jsem machr a profesionál a živím se tím (jakože fakt??) a vy se styďte.
Pokud je tu třeba opakovaná hláška o "profesní sebevraždě," pak to zní tak nějak definitivně - napsal jsi debilní knihu a tím, žes to vydal, ses odepsal na věky věků.

Navíc ta kritika mísí na jedné straně případy, kdy je někdo opravdu beznadějný manták, psaní ho vlastně moc nebaví a jde mu o tu rychlou slávu a je tedy zjevně beznadějný, neb zkouší cosi nemožného; a na druhé straně případy, kdy se někdo poctivě snažil, ale odpálil věc nesmyslně brzy, v embryonálním stádiu, a možná, když toho napíše ještě hodně dalšího, třeba z něho nakonec něco bude. Závisí to čistě na něm.
Oba tyto případy jsou přímo masové.
A jestli se to stalo pomocí crowfundingu nebo s profesionálním nakladatelstvím, to mi připadá pěšky jako za vozem.

Dále, článek je dlouhý jako prase, ale přesto nestihl prozradit, že i když zvládnete gramatiku a stylistiku do přijatelné úrovně, se spisovatelstvím jakožto uměním to stále ještě nemusí souviset, neb chybí všechny vyšší levely - kompozice, smysl toho, proč to píšete, další vrstvy, a tak dále. Protože i přijatelně napsaná věc stále nemusí obsahovat důvod, proč by to někdo měl číst.

Na stěr zoufalých mantáků tu byl článek o hraničáři Xaxym; napsal to jednodušeji, zábavněji, vlastně i méně zle, a nezkoušel chytat zároveň další a nesouvisející zajíce, metodiku vydávání.
Ale moje poznámka nemířila na Lince ale na českou fantastiku vůbec a její pozici na trhu a mezi čtenáři. Nemám dojem, že by se nečetla a neprodávala.

Dojem - nedojem - všechno české se prodává ve stovkách exemplářů, tisíce jsou už docela velký úspěch. Linc zmiňuje toho Fabiana (o kterém jsem taky v životě neslyšel, ale to může být můj problém).
Takže si vem kalkulačku, spočti si, kolik stojí kniha (200 kaček plus), vynásob třeba tím optimistickým tisícem, máš celkový příjem distributora, nakladatele a autora dohromady, o který se musí podělit, odhadni, kolik to zabere času (rok práce na knihu IMHO je minimum, znamená spíš odfláknutou věc),
a učiň závěr, nakolik se lze tímhle živit, a jakou mají váhu ty plky o "profesionalitě".
odrážet se na této koloběžce mi připadá směšné.
boubaque neprihl.

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od boubaque neprihl. »

Ja bych se nepoustel do hodnoceni toho, co napsal nebo nenapsal Linc, jake to je a kdo ho zna nebo o nem mluvi. To uz bychom se dostali na uroven argumentu ad hominem.

Ten clanek se opakuje, ale chapu proc. Nepise to uplne explicitne, ale rika, ze kdyz si chce vydat pomoci crowdfundingu knihu autor, ktery neni uz zavedeny (tj. v zasade debutant), tak pacha spisovatelskou sebevrazdu. Protoze to v naproste vetsine pripadu neprojde redakci, nebo aspon neprojde dostatecnou redakci, a vznikne blabol, i kdyby to melo potencial. A jako dukaz uvadi vysledek sve reserse, ktera neobjevila jedinou nejak uspesnou knihu (jinak o jeho schopnosti rozeznat blabol muzu mit pochybnosti, ale spis bude min narocny nez ja, takze je mi to asi jedno).
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

No, možná je to jen dojem, ale ten článek místy ad hominem překračuje, takže k těmto otázkám dost svádí.
Ale máš pravdu, že je to nepřijatelná a hlavně neužitečná odbočka, mea culpa.

Stran téze, že "crowfundingem nemůže vzniknout dobrá věc" mi i po 100% případů, které se nevyvedly, nepřipadá prokázaná, protože mezi crowfundingem a blbou věcí nevidím jasnou kauzální spojitost. Naprosté blbosti vyrobí často i profesionální redakce.

Navíc to neřeší ty IMHO časté případy, kdy si parta nějakých nadšenců vydá svoje herní zážitky coby knihu v nákladu 50 kusů a rozprodá to sobě a svým kamarádům. Očima vnějšího světa to stojí za bačkoru, ale nějak netuším, zda to lze označit za neúspěch - bylo dosaženo přesně toho, co se od toho očekávalo.
Přesně takto vznikala ještě dávno před crowdfundigem třeba Fatální válka - vycházelo to zadarmo na pokračování ve skautském oddílovém časopise. Nějací redaktoři s tím fakt moc nesouviseli, ti přišli až k hotovému.

Nebo ještě jinak - ani crowfunding, ani profesionální redakce z nikoho neudělá spisovatele. Lincův článek naznačuje, že v druhém případě to možné je.

EDIT:
Pokud byla tématem článku "nevydávejte věci předčasně", pak bych napsal +100 a držel hubu. Sám jsem to tu určitě mockrát napsal.
Ale já to v těch odbočkách a smyčkách prostě nenašel.
boubaque neprihl.

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od boubaque neprihl. »

Argonantus píše: 21. 7. 2018, 11:30 Nebo ještě jinak - ani crowfunding, ani profesionální redakce z nikoho neudělá spisovatele. Lincův článek naznačuje, že v druhém případě to možné je.
Mas pravdu, ze neni moc zrejme (a mozna to nema jjasnene ani autor clanku), zda ty amaterske projekty pro partu kamaradu do toho zahrnuje taky, nebo ne. Tam, kde pise o "snaze zmenit pohled na fantasy" (aspon pokud je to mysleno opravdu vazne), tam to plati imho dobre.

Ale imho ten clanek nepise, ze nakladatel z tebe udela dobreho autora. Naopak jen, ze vlastnim nakladem si nejspis uriznes ostudu a dobre dilo nevznikne, i kdybys mel potencial byt dobrym autorem. A pokud na to prispejeme i my pres Startovac, tak se na te ostude podilime taky.

Samozrejme ten clanek je strasne dlouhy, obcas zmateny, chybi mu udernost a vystiznost, ale prijde mi v tom, co pisu vys, srozumitelny.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

No, když to strašně pracně projdeš, co jsme tu nepřehledně namlátili, tak spolu zřejmě souhlasíme.
Moje výhrada se nese v duchu tvé poslední věty a zkouším to rozkecat.
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Stovky prodaných knih a neschopnost se tím uživit - Červenák u sousedů by s tebou úplně nesouhlasil, ale to je spíš vyjímka a navíc fantasy prokládá dektivkami...
Tohle ale bude dáno spíš velikostí trhu než že by tuzemští autoři nikoho nezajímali a nikdo je nečetl. Nebo oč lépe si vedou na našem trhu autoři zahraniční? Jasně, dost možná Martin, Tolkien, Rowlingová... ale těm dělá reklamu kino případně televize.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Jak, nesouhlasil?
Pokud je mi známo, největší koryfejové české literatury Viewegh, Pavlovská a Šabach - ten je navíc mrtvý - společně kvílejí, že to zdaleka není, co bývalo, a sjíždějí k několika málo desítkám tisíc knih, což je megaúspěch, ale na uživení už to není žádná velká bomba (opět doporučuji kalkulačku). Možná jsem zapomněl na Vondrušku, to je megachrlič.
Netuším, jak to dělá Červeňák a kolik prodává, ale zaručeně ne víc. Pokud vydělá několik set tisíc ročně a přežije, přeju mu to.
Jisto je, že až vy začnete, bude situace jetě horší a nedoženete ani Červeňáka.
Takže pravím - kvalitní nekvalitní, profesionální autor v Čechách je nesmysl. Všichni tito si nějak přivydělávají, případně žijé z minulé slávy, kdy bylo jinak.

A ano, samozřejmě za to nemůže kvalita psaní, nýbrž velikost trhu, to není v rozporu.
Nebo oč lépe si vedou na našem trhu autoři zahraniční?
Drtivě. Asi jako české a zahraniční filmy.

Jinak samozřejmě, fenomén drobení trhů a nárůst titulů, nad kterým kvílel Balaštík, je světový. Na mnohamilionové megastar jako Tolkien a Rowlingová, nebo nové - Flynnová, Hawkingová - připadá rostoucí základna pyramidy stejných crowfundingových a samonákladových šílenců, kterým se posmívá Linc. 1000 kusů je prý náklad jen 5% titulů i celosvětově.
Obecně to je tak, že spisovatele, který udal kdysi 100.000 vlastních knih, nahradilo 20 spisovatelů, co udělali 5000 knih a ještě si připadají velmi úspěšní.
Výsledný trend směrem od profesionality mi připadá jasný a logický.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Sosacek »

Úpadek to je, ale žádnému z těch autorů se asi nebude chtít, když jim řekneš "přestaň psát, nejsi tak dobrý, a nebudeš se tak dobře prodávat jako Viewegh." Co by sis pomyslel, kdyby to někdo řekl tobě?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Kratší a údernější a sevřenější to být mohlo, wtz.
Jenom považuju za užitečné, když občas někde vypluje článek, kde se říká npř. redakce je důležitá a žádný autorský génius z nebe nespadl, je to v místě, kde by si to někdo z potrefených mohl i přečíst a říká to člověk v oné komunitě relativně vážený a nekontroverzní - afaik je Linc mezi fantazáky coby autor docela oblíbený a nevystupuje jako arogantní nepříjemný kokot, což o sobě všechny postavy české fantastiky říci nemohou.

Stran "uživení se" - Červenák bydlí někde v prdeli na Slovensku, tam jsou životní náklady asi jinde, když to porovnám s průměrným českým začínajícím či i již etablovaným autorem, který vesměs žije v metropoli a platí zajímavý nájem. Pak mě napadá ještě ten již zmiňovaný Viewegh, ale jinak spisovatelé na hlavní úvazek překládají nebo píšou do novin (třeba Neomillnerová maká v Blesku, zrovna Linc byl myslím v Pevnosti), nebo něco na ten způsob a během osobního volna píší. Nedá se živit výlučně psaním beletrie, rozhodně ne tady.
Prachy, které člověk u nás dostane za knihu, jsou drobné na zmrzlinu - na druhou stranu, minimálně ve fantastické literatuře není pravda, že by se čeští autoři nečetli, ba naopak. To by ta mininakladatelstvíčka dávno chcípla. Česká fantastika se kupuje a čte, občas se objevují i nová jména, vlastně vážně není tak zásadní problém proplížit se skrz soutěž do nějaké té sbírky.

Chodemmimo, k nakladatelé jsou sebestřední magoři - někteří zajisté ano, někteří mají problém s některými tématy, s někým je pro změnu velmi obtížné komunikovat... Kupříkladu já moc dobře vím, kam nejít a kam jít, kdybych se za nepříliš změněné situace během pár let rozhodla zkusit něco většího vydat. Ale zas ne všichni jsou nepoužitelní. A ten skepticismus k začínajícím autorům, který se objevuje je vesměs dán vyčerpáním z množství mrdkokloktů, co jim přistává v poště.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re:

Příspěvek od Argonantus »

Sadako píše: 21. 7. 2018, 14:31 Jenom považuju za užitečné, když občas někde vypluje článek, kde se říká npř. redakce je důležitá a žádný autorský génius z nebe nespadl,

O.K. Proti tomu bych taky neměl námitek. A teď si přečti nadpis toho článku a povídej dál.
říká to člověk v oné komunitě relativně vážený a nekontroverzní - afaik je Linc mezi fantazáky coby autor docela oblíbený
kdyby ses mne zeptala před tímhle článkem, tak ti to klidně podepíšu. Na mne působil odjakživa vysloveně sympaticky. Tenhle článek mne ovšem drobátko rozladil; je takový divně nasraný, a z úhlu, který se mi moc nepozdává.

Výzva neplaťte autorům v crowfundingu - to tak nějak zavání tím, čemu se říká lidově "kazišuk." Sice z toho nic nemám, ale zkazím druhému projekt. I kdyby se ukázalo, že má Linc pravdu - a vyloučeno to není - pak je mu dost houby po tom, do čeho jiní lidé dávají prachy. Třeba mají nějaké další důvody. Viz ten model "kamarádi sobě".
Zkrátka, ta výzva mi připadá nemravná.
Stran "uživení se" - Červenák bydlí někde v prdeli na Slovensku...., tam jsou životní náklady asi jinde, když to porovnám s průměrným českým začínajícím či i již etablovaným autorem, který vesměs žije v metropoli a platí zajímavý nájem. Pak mě napadá ještě ten již zmiňovaný Viewegh, ale jinak spisovatelé na hlavní úvazek překládají nebo píšou do novin (třeba Neomillnerová maká v Blesku, zrovna Linc byl myslím v Pevnosti)
Takže spolu vlastně souhlasíme. Nikdo se volným psaním neživí, protože to vlastně nejde. Pár vymírajících dinosaurů to nevytrhne.

Ergo, mluvit o "profesi" nebo "profesionalitě" je v tomhle oboru divné. Mám z toho divný pocit o vydělení jakési sekty, co je profesionální a vidí do toho, právě jako u toho Balaštíka. Netuším, jaký je jiný smysl těch slov. Za normálních okolností znamená "člověk, který se tím živí", a contrario amatér, který to dělá čistě z nadšení.
není pravda, že by se čeští autoři nečetli, ba naopak.

čtou se tak, jak říkám - stovky a výjimečně tisíce. Jestli je to hodně, nebo málo, to nechám viset, neb je to subjektivní.
nakladatelé jsou sebestřední magoři

Uznávám, že tento zobecňující výrok jsem přehnal já. Chybí tam kvantifikátor "někteří."
Ono je to jak soudci a advokáti - soudci kvílejí nad neschopnými advokáty a obráceně.
Nadšené Lincovo jásání nad profesionálními nakladateli - tady je to slovo zcela namístě, ale nějak netuším, proč by měli být amatérští nakladatelé nutně horší - ve mně vyvolalo nezřízenou touhu do toho balonu píchnout špendlíkem, aby poněkud vyfučel na rozumnější rozměr.
Kupříkladu já moc dobře vím, kam nejít a kam jít
Dovolím si tvrdě seknout - jsem zvědav, zda ti to nadšení vydrží i po té, co něco vydáš.
A ten skepticismus k začínajícím autorům, který se objevuje je vesměs dán vyčerpáním z množství mrdkokloktů, co jim přistává v poště.
To je druhý problém mravní, ba přímo profesní. Úředník může mít tajně v hlavě podobný názor na otravné stěžovatele. Přesto mu profese velí, aby tento názor nikdy neřekl nahlas, a na přímý dotaz je povinen tento názor zapřít; on je tam totiž kvůli těm lidem, ať jsou to mrdokokoti, nebo ne, do toho mu nic není; a má vyřizovat jejich žádosti.
Možná přísně, ale vždy věcně. Máte právo, nemáte právo; udělejte toto, podmínkou je toto. Nikdy nic o tom, jaký jste; přesně to, co mi vyčetl Bubák, a měl pravdu.

Přesně tak je to s nakladatelem a redaktorem; on je tam kvůli autorům a potažmo kvůli čtenářům; nic jiného. Pokud se jim veřejně posmívá, pak je něco velmi v nepořádku.
Přinejmenším mne jako autora přesvědčí, abych se mu na míle vyhnul.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Argonantus píše: 21. 7. 2018, 21:27Výzva neplaťte autorům v crowfundingu - to tak nějak zavání tím, čemu se říká lidově "kazišuk." Sice z toho nic nemám, ale zkazím druhému projekt. I kdyby se ukázalo, že má Linc pravdu - a vyloučeno to není - pak je mu dost houby po tom, do čeho jiní lidé dávají prachy. Třeba mají nějaké další důvody. Viz ten model "kamarádi sobě".
Zkrátka, ta výzva mi připadá nemravná.
OK, může být.
Argonantus píše: 21. 7. 2018, 21:27 Dovolím si tvrdě seknout - jsem zvědav, zda ti to nadšení vydrží i po té, co něco vydáš.
To jsem taky zvědavá.
A nevím, jestli je to úplně nadšení, spíš jde o to, že nepolezu tam, kde by měl někdo problém s nějakým stežejním tématem - pokud o tom vím, samozřejmě. A kde jsou naopak benevolentnější. Což nic neříká o tom, kdo mě nakonec pošle do píči, že ano.
Argonantus píše: 21. 7. 2018, 21:27Přesně tak je to s nakladatelem a redaktorem; on je tam kvůli autorům a potažmo kvůli čtenářům; nic jiného. Pokud se jim veřejně posmívá, pak je něco velmi v nepořádku.
Přinejmenším mne jako autora přesvědčí, abych se mu na míle vyhnul.
Takže ti to prostě přijde neprofesionální? (heh, to v kontextu těch zmínek o profesionalitě v článku vypadá přímo libově)
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Sadako:
Přesně tak. Je to dost neprofesionální, pakliže je Linc ťaky redaktor (což je klidně možné).
Profesionál v potu tváře těží zlato a jedno zrnko se většinou skrývá v metráku hlušiny. To tak prostě je. Nadávat na tu hlušinu je dost kontraproduktivní, protože to zlato je tam furt ještě schované.

Navíc se obecně má za to, že lidé si svoji práci vybrali. Nadávání by dávalo smysl jen tehdy, kdyby ho zlí mimozemšťani unesli z jeho pozice ředitele slévárny a donutili ho dělat redaktora a číst odporné nesmysly. Pokud si to vybral a nelíbí se mu to, pak není nic jednoduššího, než toho zase nechat.

No, a ještě jedna výhrada - hodně autorů, vlastně úplně všichni, začnou texty, které jsou poněkud hovězí. Mluvit po jejich spatření o "profesní sebevraždě" je takové drastické a definitivní. Třeba se to ten člověk ještě jednou naučí.
Pokud je tím míněno, že si ten maník předčasnou publikací dělá zbytečně špatné jméno, pak ovšem zajisté ano.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

Argonantus píše: 21. 7. 2018, 11:02rok práce na knihu IMHO je minimum, znamená spíš odfláknutou věc
Není to také dané tím, že se mimo psaní knihy musíš taky něčím živit? Tj. většinu toho roku se prostě nemůžeš věnovat psaní knihy
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů