Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Válečné filmy tě ovšem zjevně zajímají a když jsou dobré, tak tě i baví.
no, moc ne. I když jsem na ně založil téma a jednu válečnou věc i napsal, tak je to dost okrajová záležitost a nelíbí se mi drtivá většina napsaného. Kdybych k tomu přistupoval s Yorkovským žánrovým očekáváním (TM), tak to dopadne strašně.
Proč se místo toho nekoukneš na něco dobrého?
Narozdíl od tebe nevím dopředu, zda to bude dobré.
Kdo tě nutí koukat na české filmy, když víš, že je jen malá šance, že by tě bavily?
To je jedna ze záhad, kterou předestřu svému psychoanalytikovi, až ho budu mít.
Jinak ona je všeobecně malá šance u všeho, že mne to bude bavit, viz výše.
A velká část toho, čím jsem byl nadšen, byly vyslovené náhody.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 13. 5. 2018, 16:17 Narozdíl od tebe nevím dopředu, zda to bude dobré.
To samozřejmě nevím ani já, ale můžu tu pravděpodobnost dost výrazně zvýšit, když si o tom něco zjistím.

Argonantus píše: 13. 5. 2018, 16:17Jinak ona je všeobecně malá šance u všeho, že mne to bude bavit, viz výše.
To je holt daň za to, že věci zkoumáš hodně do hloubky. Na tuhle loď jsi ovšem nastoupil sám a dobrovolně, tak si nestěžuj ;)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Já si nestěžuju. Jen upozorňuju, že Yorkovo žánrové očekávání nefunguje univerzálně.

Tohle, to je celkem blbý. A tohle je taky blbý. A tohle je už úplně blbý ve všech směrech.
A tohle je překvapivě dobrý. Aha, on je to jiný žánr a nepatří to sem, sorry.

EDIT: Kontroluji si, jestli je ten dojem správný, aktuálnějšími kritikami věcí v tématu HF
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 01#p516101
kde se zrovna pitval filmový Monte Cristo a je to přesně tak - Jean Marais, Chamberlain, Depardieu, Caviezel, všechno špatně; jinak je to možná ve světle faktu, že předloha je geniální.

Pak následuje baterie Vernů (via Nový hrabě Monte Cristo) a taky nic moc, žádné velké nadšení. A většina je off topic, neb není historická, s výjimkou Storitze. A Succubus by Balzac, kterého jsme ovšem nikdo nečetli.

Pak je trocha jásání nad Ambrosem Biercem. Který je z větší části off topic.

A nakonec Arn, Orel deváté legie, Centurion a Origin, střídavě oblačno.

celkově - ani oblíbený žánr nezaručuje jásání.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

York píše: 13. 5. 2018, 16:29
Argonantus píše: 13. 5. 2018, 16:17 Narozdíl od tebe nevím dopředu, zda to bude dobré.
To samozřejmě nevím ani já, ale můžu tu pravděpodobnost dost výrazně zvýšit, když si o tom něco zjistím.
A co najdeš? Nadšené recenze placené vydavatelem, nekritické výkřiky fanoušků a když je to dobré nějakou pochvalu od někoho s přehledem, bez ohledu na to, jak je to dobré? K tomu, aby tohle zjišťování mělo smysl, musí existovat i ti, kteří napíšou "Tohle je špatné, protože...." jinak zjistíš kulové.

Ano, kritika "Tuhle věc nikdo nezná, nikdo o ní neslyšel, vypadá na první pohled jako sračka, a já vám na tři strany napíšu, že to je opravdu sračka." nemá valného přínosu (možná pokud máte rádi škodolibý humor, takové věci ho obvykle obsahují). Ale u obecně známých věcí mají smysl i negativní hodnocení, abychom si udělali obrázek. Protože nadšené reakce se objeví vždycky.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Log 1=0 píše: 13. 5. 2018, 22:38A co najdeš?
Najdu hodnocení ve stylu "Tohle je dobré, protože". Obvyke hledám srovnání s něčím podobným - například se mi líbil Honorverse, tak googlím, co se tomu podobá a jaké na to mají čtenáři reakce. Našel jsem takhle pár dobrých autorů a po přečtení jsem o tom i napsal.

edit: Asi nejlepší příklad za všechny: Abercrombieho jsem původně rozečetl a zahodil. Vrátil jsem se k němu, až když mě několik čtenářů ujistilo, že to stojí za překousnutí začátku, a uvedli proč. Rozhodně nelituju, že jsem na ně dal. A rozhodně jsem nepotřeboval žádné negativní hodnocení. Mizerné knihy číst nechci, chci číst ty dobré.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Mizerné knihy číst nechci, chci číst ty dobré.
Přiznám se, že jsem spolehlivý recept na čtení pouze dobrých věcí nenalezl.
Žánr to tedy rozhodně není.

Naví tam hrozí "Bubákův sdyndrom" více než kde jinde - přečtu knihu od autora, je dobrá, přečtu druhou, je dobrá, přečtu třetí, je dobrá, ale sakra, poněkud stejná... a dál už moje hodnocení letí dolů.
Nejsem tak důsledný jako Bubák, který čte od autora jen ty tři věci, ale naprosto chápu, proč to dělá.
Výjimek je omezené množství. Občas pomůže, že je to série, co má víc než tři díly, ale pak si často řeknu, že měla mít méně dílů (Hra o trůny, excelentní případ).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Žánr to tedy rozhodně není.
+1
I když teoreticky pomůže k tomu, aby Tě to alespoň zajímalo...byť důkazem opaku je Marcus Heitz...

Boubaqueho čtenářské pravidlo má taky smysl, imho zejména u detektivek průměrnějších autorů, ale u takového Pratchetta by byla jeho aplikace katastrofální...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Pratchett je přesně excelentní případ pro sériové čtenáře. Stejnost jeho knih je značná. Četl jsem více než tři knihy a kdybych to neudělal, tak se vůbec nic nestane.

Případy sériového čtenářství, jakých jsem se dopustil kdysi u Agathy Christie, Verna, Foglara nebo Dumase, jsou víceméně výsledkem mladistvé nerozvážnosti. Prostě jsem se docela bavil, tehdy; dnes už by mi to tak nešlo. Vlastně je podobný případ v současnosti Dan Brown, kde je to víceméně vyvoláno tím žánrem. A možná u desáté knihy taky zdechnu a docela chápu lidi, kteří zdechli už teď.

V některých případech jsem četl prakticky všechno, jako u Lovecrafta nebo Poea nebo Barkera nebo Karla Čapka Nebo Tolkiena. Nebo všechny Holmese (ne Conanan Doyla, to bych nedal). Ale i tady je za tím víc badatelského nadšení, než čeho jiného; zdaleka ne všechno je skvělé. A někteří se do těch tří knih vejdou skoro celí (Tolkien a Poe, Lovecrfat je ve čtyřech).

Autor, u kterého je problém zůstat u tří knih je Dan Simmons, protože ty jeho knihy se opravdu drasticky liší a dělá dojem, že jsou to tři různí lidé. Není snadné se do těch tří nejlepších knih trefit. A podobně jako u Barkera má celkem málo nepovedených.
Jo, a Stanislaw Lem. To je další takový multipták.

____________
Něco úplně jiného. Šesté čtení odhalilo logickou deskriptivní chybu jako hrom, a kupodivu ji zasklili i betačtenáři. Možná by ji odhalil Bazi, kdyby jeho poznámky sahaly až tak daleko. Opravování je těžká řehole.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Kdybyd potřeboval dalšího...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Pratchett ani omylem, má několik různých období, má různé skupiny hrdinů a pak knihy o Změploše...a knihy úplně mimo...souhlasim, že třeba Hlídka ve stejném období vykazuje dost podobností a teoreticky je vypustitelná...jenže pak ti unoknou detaily k velkému příběhu na pozadí.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Pracující logaritmus »

York píše: 13. 5. 2018, 22:57
Log 1=0 píše: 13. 5. 2018, 22:38A co najdeš?
Najdu hodnocení ve stylu "Tohle je dobré, protože". Obvyke hledám srovnání s něčím podobným - například se mi líbil Honorverse, tak googlím, co se tomu podobá a jaké na to mají čtenáři reakce. Našel jsem takhle pár dobrých autorů a po přečtení jsem o tom i napsal.
S trochou snahy ti vyargumentuju jakoukoli hovadinu i v mnohem objektivnějších oborech.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Selhan »

Taky s tou stejností Pratchetta neosuhlasím. Uznávám, že není třeba číst všechno, ale tři knihy ho ani omylem nepokryjou, co napsal. A to ani nemluvím o tom, že v tom má dobré příběhy. To nemáš ani polovinu žánrů, do kterých se jen se Zeměplochou obul. Nemluvě o tom, že ty příběhy podle mě za to mnohdy stojí samy o sobě.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Lorwyn »

S Pratchettem taky nesouhlasím, i když uznávám že to tak po přečetní některých knih může působit. Píše jakési tématické balíčky tří až čtyř knih, číst jich více v rámci jednoho paklu pro tebe asi nemá smysl, ale střídat témata rozhodně ano, rozdíly jsou neuvěřitelné.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Pracující logaritmus píše: 14. 5. 2018, 08:44S trochou snahy ti vyargumentuju jakoukoli hovadinu i v mnohem objektivnějších oborech.
To už je pak otázka práce s informačními zdroji a ověřování, že to není hoax.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

S Pratchettem taky nesouhlasím, i když uznávám že to tak po přečetní některých knih může působit.
Později příchozím prozradím, že ono tu existuje speciální Pratchettovské vlákno, kam to patří, pakliže hodláte tuto myšlenku nějak rozvíjet.
K věci se tam vyjádřil sám původní autor myšlenky a to poměrně mrazivě:
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 07#p211607
Offtopic ještě seknu, že téma tu sice je, ale aby někdo napsal o Pratchettovi článek, za to zjevně mistr jeho údajným příznivcům očividně nestál.
_________________

Sem naopak patří, že pakliže je autor opravdu autorem v pravém slova smyslu, s vlastním jazykem, typickými obraty, dokonce i prostředím - viz moje ultimátní zjištění v otázce spisování http://drakkar.sk/30/
pak může sice vytvořit "svoje" typické publikum, které ho právě za tyto jeho specifické vychytávky vynáší do nebes a je na cestě k sériovému čtenářství,
ale na druhé straně, pokud někdo tu stylizaci nedá, je to naopak zátěž a otrávený divák razí termíny jako "Potter crap" (viz příslušné téma, odkaz mohu dát taky), a nenávidí Harryho Pottera hlavně za to, že je tak Potterovský.

Pratchett je IMHO stejně excelentní případ jako Rowlingová nebo Agatha Christie; "různost" jeho věcí je samozřejmě limitivána tím, že je to Discworld, že jsou tam typické postavy, typické zákonitosti, zkrátka hromada "Discworld crapu". A viz výše a viz odkázaná debata - pro někoho je to důvod k jásotu, pro někoho naopak utrpení.

Totéž ostatně ten Hrabal; narozdíl od Pratchetta, který mi začal jít na nervy asi u šestého nebo sedmého exempláře - nemám to přesně spočítané - mi Hrabalovo hospodslé kecání šlo na nervy okamžitě, ještě před dočtením první knihy (tuším, že Taneční hodiny).
Což není důkaz, že by byl Hrabal horší spisovatel Pratchetta, ale toho, že je tu tento Bubákův syndrom velmi výrazný; jde o hodně specifické autory, kde soběpodobnost (lze li takto matematicky) jejich knih je vskutečnosti velmi vysoká.

Autorů, kteří jsou schopni dokonale vylézt ze své kůže, psát v jiném terénu jinak a dokonce i jiným jazykem - takže je těžké zjistit, že je to ten samý maník - je na světě strašlivě málo. Napadl mne vlastně jen ten Simmonns, toho pokládám za extrém. Souvislost Hyperionu a Drooda je až nepochopitelná.
Lem, ač sahá od veselých pohádek pro děti až po málem filosofická pojednání, tam má vždycky takovou zvláštní odlidštěnou Lemovitost, nebo jak to říci.

Věc samozřejmě velice řeším v souvislosti se svým vlastním psaním. Soběpodobnost série Argonantovin je vysoká. Dokonce za tím stojí Dogma, které vymezuje přesně mantinely toho, co by tam mělo být, aby to "prošlo" jako plnohodnotný Argonantus.
Pokud někomu ten pseudostředověklý a softmagický crap vadí, pak to zamozřejmě odmítne u velikém řevu.
Napsat knihu tak, aby byla dost stejná, aby mohla navazovat na tu minulou, a naopak dost jiná, aby mělo vůbec smysl ji napsat, to je prostě gordický uzel.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Pan Bača a 7 hostů