Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

OnGe - z části určit taky, ale ona ta redakční sebeúprava vyžaduje i dost časový odstup, takže tonení jeidný faktor, řekl bych.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Argonantus píše: 21. 7. 2018, 11:02rok práce na knihu IMHO je minimum, znamená spíš odfláknutou věc
OnGe píše: 22. 7. 2018, 09:09 Není to také dané tím, že se mimo psaní knihy musíš taky něčím živit? Tj. většinu toho roku se prostě nemůžeš věnovat psaní knihy
Částečně to je tak, částečně nikoli; jsou tam ty technické mezipauzy (Kingových šest neděl k dalšími čtení).
Barker - který se tím zřejmě fakt živí - mne kdesi ohromoval prohlášením, že píše povídku dva dny. U něho je podobný rozměr jako u mne, bratru 30 stran.
Když jsem si ale propočítal, kolik toho skutečně napsal - Knihy krve obvykle asi tak rok každá, řekněme s šesti povídkami, tak to tvrdě přistane do reality; nějak v těch dvou dnech vynechal ten čas, kdy povídku upravuje a ladí, a nějak vynechal ten čas, kdy ho nic nenapadlo a nic nepíše.
Když to všechno shrneš po knihách na hromadu, zjistíš, že mu nakonec ani ta kniha ročně nevychází.

Nebo ještě jinak - základní verze Sedmi ryb 1.0 byl můj absolutní rekord rychlosti, slabé dva měsíce na konci roku 2011. Ovšem potom jsem rok dodělával verze 2.0 a 3.0. To jsou fáze, kdy to necháš zrát, abys viděl chyby, a aby tě napadly ty další nápady, které jsi původně přehlédl a byly v tom schované. No a nakonec to vyšlo až 2014. Kdybych nepracoval, asi se to urychlí, ale pod rok se se vším všudy i s přípravou vydání a tím nakladatelství nejspíš nedostanu.
Jsou rychlejší autoři, ale nějak se mi nezdá, že by tím získali nějakou skvělou výhodu. Kniha ročně je IMHO rozumné technické maximum. A pokud píšeš knihu dva roky, rozhodně uděláš lépe.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

Ještě je tu jedna podstatná věc, profesionální spisovatelé nepracují stylem "vydám knihu a začnu vymýšlet, o čem bude ta další". Profesionální spisovatel má rozpracovaných několik děl naráz. Takže doba mezi vydáními je dána spíše délkou té "čisté práce" a ta se u některých pod půlrok dostat může.
EDIT: Pár čísel
Vlastimil Vondruška 2-4 knihy ročně + pamflety, více či méně odborné věci.
Michal Viewegh 1-3 knihy ročně
Terry Pratchett 1-2 knihy ročně
Isaac Asimov nepovedlo se mi vytřídit beletrii a povídky, minimálně 2 tituly, maximálně až deset
Jules Verne 1-2 knihy ročně
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

To je pravda.
Jistě by je asi zdrtil ten Creasey s neslýchanými 500 romány, co nad nimi žasne King, a ti dva maníci, co spáchali za dva roky 30 Fantomasů.
Nicméně bez výjimy, včetně toho tvého seznamu, se muselo jít dolů s kvalitou. Méně kontrol, méně úprav, víc psaní na první dobrou.
Edgar Wallace to prý rovnou diktoval sekretářce.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

U toho Vondrušky 100%, u těch, co mají 1-2 ani ne. Tedy, ono to samozřejmě kolísalo, ale to je normální, někdy se daří jindy ne. A vlastně i u toho Vondrušky to je spíš o tom, že v tom kvantu vaří nastavovanou kaši, než že by nestíhal (tedy, pokud to nebereš, že nestíhá mít nápady).
Myslím, že když se tím živíš, tak se dají vydat dvě knihy za rok, aniž by se člověk musel stydět za výsledek.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

To je věc názoru.
Knihy všech jmenovaných, pokud je znám - Vondrušku nejméně - vykazují jasné propady. Já bych řadu jejich věcí nikdy nevydal.
Při tom vím, že jsou schopni udělat věc o třídu lepší, když si s tím dají práci.
Někde tu citoval Faskal tu autorku o Kingovi, že si chce dát pauzu, aby nedopadla jako on. Naprosto přesně vím, co tím myslela.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Ad vydávání přes kickstarter, self-publishing a podobně: Řekl bych, že podstatnou roli hraje motivace autora k psaní a motivace ke zlepšování se (což není to samý).

Něco vydat je obvykle důvod, proč to autor píše. Kdyby věděl, že to nakonec nevydá, tak by se do toho nejspíš vůbec nepouštěl. A aby se kdokoliv zlepšoval, tak musí psát - čili dává do značný míry smysl něco vydat aspoň nějak a vrhnout se pak do další práce s tím, že si dám laťku výš (třeba že to zkusím procpat do nějakýho zavedenýho nakladatelství).

Najít někde motivaci k psaní s tím, že dlouho předlouho nic nevydám a možná ani potom ne, je velice obtížný.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Asi je zásadní rozdíl mezi lidmi, co chtějí vydat knihu a lidmi, co chtějí vydat dobrou knihu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Jaký jasný propad vykazuje Pratchett?

ve svém bohatém portofilu má jeden výrazný neúspěch z vrcholůného období - Podivný regiment, přesto se najde část lidí, pro něž je to nejlepší pratchetovka...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

Argonantus píše: 22. 7. 2018, 19:51 To je věc názoru.
Knihy všech jmenovaných, pokud je znám - Vondrušku nejméně - vykazují jasné propady. Já bych řadu jejich věcí nikdy nevydal.
Při tom vím, že jsou schopni udělat věc o třídu lepší, když si s tím dají práci.
Někde tu citoval Faskal tu autorku o Kingovi, že si chce dát pauzu, aby nedopadla jako on. Naprosto přesně vím, co tím myslela.
Já zásadně nesouhlasím. Ani jeden jmenovaný nemá období, kdy si s tím dává práci a druhé, kdy to flákají a sází jako pekař housky. Všichni mají pomalý rozjezd, kdy se tím ještě neživí, pak se rozjedou a minimálně většinu kariéry drží stejné tempo. Mají lepší a horší práce, ale to je zjevně tím, že ne vždy se zadaří. Pokud mají nějaký zlom, tak zjevně nějak nesouvisí s frekvencí vydávání, která je před i po něm stejná. Takový zlom je daný spíš tvůrčí únavou a/nebo věkem, případně nějakým specifickým faktorem (smrt nakladatele a redaktora s velkým tvůrčím vkladem, propuknutí vážné neurologické choroby atd.).
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 22. 7. 2018, 20:38 Asi je zásadní rozdíl mezi lidmi, co chtějí vydat knihu a lidmi, co chtějí vydat dobrou knihu.
Myslím si, že dobrou knihu asi chtějí vydat všichni. Hodně se ale může lišit představa o tom, co je dobrá kniha a kde jsou tvoje hranice.

O tom jsem tady už kdysi mluvil - sám se autor dostane jen na určitou úroveň, pak se víceméně plácá na místě a moc se neposouvá. V tomhle směru rozhodně souhlasím s Roggym, že bez zkušeného redaktora (ať už je to nakladatel, kamarád spisovatel, někdo, kdo pořádá literární workshopy nebo whoever) se o moc dál neposuneš. Respektive posuneš, ale pomalu a jedině tím, že budeš hodně experimentovat a učit se ze svých chyb (které ovšem sám většinou nevidíš).

Self-publishnutí díla ti se sháněním feedbacku nejspíš může pomoct (pokud teda o něj stojíš a snažíš se ho nasbírat).
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

York píše: 22. 7. 2018, 20:07 Něco vydat je obvykle důvod, proč to autor píše. Kdyby věděl, že to nakonec nevydá, tak by se do toho nejspíš vůbec nepouštěl.
Můj šuplík by s tebou nesouhlasil.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Jerson »

Z mé zkušenosti autoři píšou nejčastěji proto, aby si jejich výtvor někdo přečetl. Jakým způsobem k tomu dojde je už různé.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

Ani s tebou by můj šuplík nesouhlasil. Samozřejmě, motivace můžou být různé.

Nechci se hádat o statistické významnosti, ale řada lidí píše jednoduše proto, že to potřebuje. Ze stejného důvodu dělají lidé i jiné věci - třeba malují, hrají na něco, nebo lepí modely lodí v láhvi. Nedělají to proto, aby to někde ukazovali, nebo jim za to někdo zatleskal, ale prostě proto, že si nemůžou pomoct.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

OnGe píše: 23. 7. 2018, 11:19 Ani s tebou by můj šuplík nesouhlasil. Samozřejmě, motivace můžou být různé.

Nechci se hádat o statistické významnosti, ale řada lidí píše jednoduše proto, že to potřebuje. Ze stejného důvodu dělají lidé i jiné věci - třeba malují, hrají na něco, nebo lepí modely lodí v láhvi. Nedělají to proto, aby to někde ukazovali, nebo jim za to někdo zatleskal, ale prostě proto, že si nemůžou pomoct.
Ok, to beru. S tím hraním to byl dobrej příměr, to na mě skoro sedí. Ne, že bych to teda nutně potřeboval, jen jsem si to chtěl zkusit. A na veřejnosti bych se asi za svůj "výkon" propadl studem :-)

Každopádně ale pokud píšeš do šuplíku a jiné ambice nemáš, tak se tě nejspíš self-publishing ani kickstarter-publishing netýká, takže pro účely úvahy, jestli a proč vydávat svépomocí nebo přes kickstarter tě asi směle můžeme zanedbat.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů