Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Frederik Forsyth - Vypravěč, neříkám,že to musíte číst, pokud chcete psát. Pokud ale chcete psát dobře, tak to musíte přečíst - ale čte se to samo;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 21. 5. 2017, 22:09A vysvětlil to tam nějak autor (jak na to přišel nebo tak)? :)
Nevysvětloval, pokud vím. Ale zmiňoval tam, že planety jsou většinou kolonizovány více národy (a že planetu Cecach kolonizovali jen Češi... a stejně se zvládli nesnášet dost na občanskou válku) a v příběhu vystupuje i posádka vesmírné lodi z neutrální rusky osídlené planety (jejíž neutralitu tedy fanatičtí Republikáni, modelovaní podle husitů, moc nerespektují). Hlavní hrdina celé knihy je Čech, poručík Valdštejn, který převezme velení žoldnéřské skupiny poté, co je jejich velitel zabit. Na konci, poté, co se probili z nepřátelského obklíčení a zničili nepříteli několik z teránských těžkých tanků (které zvrátily situaci na frontě)... ho zatknou za neuposlechnutí rozkazu neustupovat a byli by ho popravili... kdyby ho žoldnéřská skupina nedostala z basy a neutrální Rusáci je pak nedostali z planety pryč. Knížka byla zřejmě zamýšlena jako otvírák nové série, ale autor už se pak k napsání dalších dílů nedostal.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Uff.

Nezávidím autorovi.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

Musím to sem napsat!

"Kniha pro děti" je podivná sportovní disciplína. Nedávno se mi dostala pod ruku Daleká cesta za domovem od Adamse (Sapkowski to měl na seznamu fantasy k přečtení) a ta byla naprosto perfektní. Taková druhá světová, ale s králíkama. Spousta knih s tématikou války byla míň drsná, a přitom je tohle kniha pro děti.

A teď jsem dočetl Planoucí lesy Venuše (takové dnes už docela "klasické" sci-fi) od Dragtové. To nebylo špatné, dokonce bych řekl, že to bylo i místy zajímavé. Nicméně, když jsem to četl, tak jsem měl pořád pocit, že je to... retardované. Ten jazyk (hlavně dialogy, u popisů se naopak autorka snažila o maximální lyričnost) byl úplně příšerně primitivní a hlavně nablblý. Tak přemýšlím proč, dívám se po internech, a ona je to autorka dětské literatury. A taková to mohla být pěkná kniha.

Milý deníčku, další kniha, ke které jsem se dostal ve špatném věku.

Alternativní vysvětlení je, že mi ten styl připomínal Le Guinovou, a tu já z nějakého důvodu nemám rád.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Však Le Guin píše retardovaně /posa.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Hm, před pár desítkami stran mne mučil Fingalen, cože jako mám proti le Guinnové.
Jako nic konkrétního, ale nějak ji moc nečtu.
nějak to nemá grády.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

ololol, zrovna jsem si ty Planoucí lesy zapsal do deníčku. Už je střídavě čtu od roku 2012, vzhledem k tomu, že to nemá ani 300 stran, tak si asi dokážete udělat představu, s jakým nasazením jsem to četl.

K té Le Guinové, já nevím. Má to všechny předpoklady k tomu, aby se mi to mohlo líbit, ale Smrtonosné sny u mě naprosto nesepnuly, nejspíš došlo k selhání čtenáře. Jinak jsem zkoušel jenom (nepočítaje nějaké povídky) Čaroděje Zeměmoří, tam byl první díl ještě docela fajn a určitě jsem ho dočetl celý, ale vím, že jsem měl nachystané další dva díly, ale odpadl jsem někde v průběhu pro nezájem, a co je horší, dokonce ani nevím kde.

Hodil jsem to do tohohle tématu, protože je to stylistický problém a celkový způsob vyprávění, který je se mnou - zdá se - naprosto nekompatibilní. A popravdě ani nevím, co mi přesně na tom vadí.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Čaroděje Zeměmoří, tam byl první díl ještě docela fajn a určitě jsem ho dočetl celý, ale vím, že jsem měl nachystané další dva díly, ale odpadl jsem někde v průběhu pro nezájem, a co je horší, dokonce ani nevím kde.
+1
Já tedy dal všechny snad 4 díly, ale bylo to čím dál větší utrpení...syndrom Sapek jak vyšitý - zajímavý svět, skvělé povídky, ale jakmile si autorka dovolí více, tak selhává...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Sapkowski má problém úplně jiný - celé to vede odnikud nikam.
Le Guinová vede jasným a promyšleným směrem, ale tak nějak vláčně a nedůrazně. Chybí napětí, chybí drama, chybí trochu drasťáku, myšlenka tam je, ale na tolik stran je dost měkká.
Jako povídka to obvykle funguje podstatně lépe, než román.
Když se vezme povídka a natáhne na román, ne vždy to funguje. Většinou ne.
Řekl bych, že klíčové je pro pochopení problému spojení potenciál nápadu.

Vznáším podezření, že ona je to tak trochu dětská literatura, kdovíproč vydávaná za dospělou.

Druhý problém je, že celá myšlenka tolerance ke zvířátkům a mimozemským entitám, která u ní prosakuje často, je taková šedesátková a poněkud ohraná. Tedy, ono se to mohlo jevit jinak v těch šedesátkách, Čaroděj zeměmoří je zakladatelská kniha, ale dnes se přes to přehnaly tisíce napodobenin, často štěpnějších.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od hanss »

Smrtonosné sny jsou nijaké, Zeměmoří dětské; tak zkus "Levou ruku tmy". I když je taky "vláčná"..
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

Hm, vlastně jsem nikdy neuvažoval nad tím, že Čaroděj Zeměmoří je kniha pro děti. Četl jsem to jako "normální fantasy" a možná proto jsem z ní byl trochu rozladěn.

Heh.
Multiple critics have noted that the Earthsea novels in general received less critical attention because they were considered children's books. Le Guin herself took exception to this treatment of children's literature, describing it as "adult chauvinist piggery".
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Nosná je myšlenka, že vlastně kdejaká původní fantazy je pokračováním dětské literatury, potažmo pohádky.
Ono to bylo zpočátku trochu odvážné, neb přímo antiJersonovské, udělat něco nevědeckého. Už jsem tyhle výhrady uváděl třeba u těch Star Wars - samotného mne tehdy rozčilovalo, jak je to nevědecké, smyšlené a nemožné.

Takže třeba má le Guinová dost často tehdy oblíbené "scifi alibi", že je to celé na jiné planetě, a tam jsou onačejší poměry.
Nebo si všimněte, jako dlouho trvalo, než fantasti propadli sexu.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od PardGalen »

Faskal píše: 13. 6. 2017, 13:33 Četl jsem to jako "normální fantasy" a možná proto jsem z ní byl trochu rozladěn.
Si z toho nic nedělej. Se mi stalo to samé s Gaimanem. Když pominu komiksy. Ty jsou lepší.
Always bring a gun to a puppet fight
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Už jsem hlásil, že jsem přišel ke Gaimanovi od Barkera, což byl jako hodně velký problém; tam je to "zvláčnění" úplně drastické, zvlá´t, když Gaiman provozuje v mnohém ty samé postupy (dvojice zábavně konverzujících záporňáků v Nikdykde a v Utkaném světě, třeba. Nebo elfrít v taxíku, ten je jak když vypadl z Imagiky).
Gaiman v tomhle působí dojmem dětské literatury, zmenšené 1:5.
Problém se vyřešil v případech, kdy to JE dětská literatura, tam to najednou funguje perfektně. Třeba Stardust. Nebo Koralina.

Možná, kdyby to le Guinová nepovažovala za adult chauvinist piggery, tak by to chodilo lépe.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

Asi je to na diskuzi jinde, ale podle mě fantasy vzniklo především jako zpracování existujících mýtů / vytváření umělých, v paralelní linii z "dobrodružné literatury" (kořeny viz středověcí superhrdinové, až už jako rytíři nespadající do předcházející kategorie, fantastické cestopisy a podobně - nedávno jsem schroustal Gargantuu, to bylo taky zajímavé). Odvozování od sci-fi (jako třeba ta le Guinová) je podle mě relativně novější záležitost, která byla třeba významná pro vznikající fantasy u nás (viz "ta tvoje" Kadlečková), ale pro starší díla, nebo dokonce pro "[Zabudnutá literatúra] Predtolkienovskú fantastiku" spíš okrajová záležitost.

Jinak jsem vedle četl, že do tebe Sirien dost za názor Gaiman vs Barker prudil.

A zkus toho Sandmana, Argo. To je úplně jiný level Gaimana, podle mě už to ničím nepřekonal a ta forma mu perfektně sedí.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů