Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Vallun
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun » 18. 5. 2019, 20:33

Rozhovor o psaní - Pivarčiová
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 19. 5. 2019, 12:00

Jak otrávit čtenáře ještě dřív, než ode mne četl alespoň čárku
- tak nějak se mi to jeví. Možná ta holka píše lépe. než jak to komentuje.
V literárnych vodách nie si žiadnym nováčikom.
Nicméně vysílá do světa jen dokonale nesamostatná školní moudra. Třeba tahle od strýčka:
„Ak opisuješ prostredie alebo postavy, používaj dlhé vety. Ak opisuješ akciu, vyjadruj sa úsečne, používaj krátke vety.“ Niektorých jeho rád sa držím dodnes.
nedržet se cizích rad a v pravou chvíli je opustit je důležité.
Zároveň naši pedagógovia chceli, aby sme sa čo najviac zameriavali na postavy. Niekedy to bolo dosť otravné. Museli sme o našich hrdinoch vedieť všetko, aké mali detstvo, či fóbie, ako často chodili na záchod. Vtedy som pochopila, že na žánri a kulisách až tak nezáleží. Ak chceš napísať dobrú knižku (alebo scenár) musia tvoje postavy skutočne dýchať a musíš im pod nohy hodiť poriadne prekážky. Všetko ostatné je len kulisa, v ktorej sa tvoj príbeh odohráva.

Tohle by měl číst Den Grasse. Ten by možná vyletěl z kůže. A vůbec, asi to bude málokomu sedět.
Tvoj debutový román Láska zvoní vždy dvakrát vyšiel vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ ešte minulý rok. Ide o romantický, ale aj zábavný príbeh, v ktorom si do určitej miery poukázala na predsudky, ktoré mávajú ľudia voči vzťahu „bielych“ s Rómami....
Ja som chcela dať svojim postavám reálny dôvod, prečo spolu nemôžu byť, a preto som sa rozhodla napísať slovenskú verziu Rómea a Júlie. Hlavná hrdinka tak nerieši len obligátne ľúbi ma – neľúbi ma, ale reálne musí bojovať proti rasizmu zo strany svojej rodiny. Omnoho horší je však rasizmus, ktorý si aj ona nesie v srdci.
Ach. Jak originální myšlenka.
V súčasnosti si už autorkou dvoch kníh, keďže len nedávno uzrel svetlo sveta tvoj druhý román Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje. Ak by si ho mala porovnať so svojou prvotinou, v čom je tento napríklad iný?
Myslím si, že je zábavnejší. Je v ňom množstvo humorných situácií, či netradičných zážitkov a je plný životného optimizmu. Už dlho som uvažovala nad tým, že napíšem niečo, kde sa bude prelínať realita s textami, ktoré píše hlavná hrdinka. Som človek, ktorý píše a sama viem, že veci, ktoré sa mi dejú, často prenášam aj do svojich textov.
Skutečně, tohle bych byl možná i ochoten číst. I přes ten šílený název. Dvojexpozice.
Inak, toto je ďalšia vec, ktorú som sa naučila na scenáristike. Vždy píš len o veciach, ktoré poznáš (alebo si ich poctivo naštuduješ).
Tohle už tu taky někdo řekl, tuším. Alespoň s tím lze bez výhrad souhlasit.
Ak ste však skutočne dobrí, originálni a nedodržiavate zabehnuté žánrové klišé, pravdepodobne skončíte v nejakom malom intelektuálnom vydavateľstve a bude vás čítať minimum ľudí.

Má pravdu, předsedo. Tam přesně bych se chtěl dostat.
Pracujem na románe, tentokrát to však nebude romantika, ale trošku pritvrdím. Píšem triler zo súčasnosti, je plný tajomstiev, snehu, krvi, a, samozrejme, zakázanej lásky. Bez toho by to asi nešlo. Rada skúšam možnosti, ktoré ponúkajú žánre. Už dlho túžim napísať knižný ekvivalent „road movie“, bohužiaľ, narážam tam na problém, že nie som až taká scestovaná. Žánre sú aj tak len šaty, do ktorých zahaľujeme svoje myšlienky.
Je fascinující se otrocky držet žánrového psaní a žánry při tom pohrdat.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 19. 5. 2019, 15:42

Argonantus píše:
19. 5. 2019, 12:00
Nicméně vysílá do světa jen dokonale nesamostatná školní moudra.
Myslíš jako poučky z páté třídy základní školy? Protože tam jsem tyhle věci taky slyšel. A pamatuju si, že to fakt byla pátá třída.
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Argonantus nepřihlášený

Příspěvek od Argonantus nepřihlášený » 20. 5. 2019, 05:51

Jo, tak nějak přibližně.
Prezentovat se tímto způsobem, s výkřikem, že "nejsem žádný nováček", vyvolává sarkastické úsměvy.
Tohle nikdy nedělejte, děti, pokud chcete poskytovat namachrovaný rozhovor.

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 1. 6. 2019, 11:24

Vallun píše:
31. 5. 2019, 20:03
není, protože řešíme jakoby dějepis...
Argonantus píše:
1. 6. 2019, 10:12
tady se hádáš s Martinem.
Nechtěli byste si přečíst Vondruškova Velkého Krále?
Ne kvůli literárním kvalitám (je to "jen" Vondruška), ale je to celkem zajímavá případová studie tohoto problému.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 4. 6. 2019, 09:52

Martin v tom odkazu moc nedal prostor k nějakému dějepisu. Pět postav přežije do konce.

Jinak veselá akční mlaticka. Nevím co z toho vyleze a zda vůbec něco. Argonantus meets Kulhánek.

Odpovědět

Zpět na „Kultura“