Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

V zásadě ano a nevidím v tom rozpor.
Věty se čtenáři nejeví stejně důležité; každému uvíznou v hlavě mocné pointy jako třeba
Pro lásku Boží, Montresore!
Ano, pro lásku Boží
, odpověděl, a zasadil poslední cihlu.
Tyhle věty jsou jaksi ve světle ramp a je na ně soustředěna naprostá pozornost čtenáře.
Nicméně, hromada vět předchozích tam není pro srandu a vlastně umožňují té pointě zářit.
Asi jako zlatá báň na vrcholu věže, která bez té věže nefunguje.

Řekl jsem opatrně "v zásadě", protože nakonec se tam najde vždycky plno technických a neatraktivních vět, které třeba jen posouvají postavy po scéně, popisují scénu apod., a ty mají obvykle podobnou důležitost, možná stejnou.

Nedůležitá věta se pozná tím, že ji lze bez náhrady škrtnout.

Jinak Greenworld, správně Jiný zelený svět, je divná přerostlá novela o alternativní minulosti, kterou nikdy nehodlám vydat, protože ji nemám rád.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Jinak Greenworld, správně Jiný zelený svět, je divná přerostlá novela o alternativní minulosti, kterou nikdy nehodlám vydat, protože ji nemám rád.
a proto je to v některých ohledech nejlepší, nejexpresivnější, nejnaturálnější Argonantus...jako kontraqpunkt k Rudé bouři od Clancyho by to působilo dokonale...

Jo a do záznamu, Bronec je pitomec.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun píše: 8. 11. 2017, 17:26Jo a do záznamu, Bronec je pitomec.
?
Já ho tedy viděla nedávno kvalitně vyfrenzovat v jinak velmi korektní diskusi na, pravda, pro někoho asi lehce kontroverzní téma, ale celkem by mě zajímalo, proč si to o něm myslíš ty.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Zapište do protokolu, že já si to rozhodně nemyslím.
Kdyby ho česká fantazy scéna neměla, měla by to mnohem složitější.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Protože v jedné diskusi na fcb dosti ostře sepsul všechny autory, kteří publikují pod pseudonymem, říkal, že by to v podstatě zakázal...Kdo si myslí, že Modrý býk není nejlepší česká fantasy, tak tomu nerozumí a pod.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Lorwyn »

Michala Bronce znám osobně a pitomcem bych ho rozhodně nenazývala. Díky jeho snaze bylo vydáno dost zajímavých knih (například Kočičí noci). Odkážeš mě na tu diskuzi prosím? Ne že bych ti nevěřila, ale dost mě to udivuje.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak zásluhy, co se týče vydávání knih, mu nejspíš nikdo neupírá. Co se týče nějakých jím deklarovaných osobních postojů, tak se s ním vcelku brutálně neshodnu.

Btw. před časem byla právě na nyxu ve scifiklubiki velmi zajímavá diskuse na téma LGBT postavy v knihách, seriálech and stuff. Žel tam právě vyfrenzoval a smazal se, takže diskuse vypadá poněkud okousaně.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Jo, něco podobného předvedl i teď na facebooku, pokud to tedy nesmazal "systém" :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Jásání nad užíváním pravých jmen může být v naprosté většině případů nedostatkem osobní zkušenosti.
Je jednoduché psát do kontroverzní debaty pod svým jménem tomu, koho nikdo nezná.
Nebo kdo má takové jméno, které samo o sobě vypadá jako vymyšlený nick, třeba Josef Novák. Kdežto když takový Josef Novák použije nick, najednou je prozrazen a každý ho zná.
Některé nicky jsou budovány roky a mají váhu vlastního jména. Nechápu, proč to Elfhelma přestalo bavit. A pokud ano, proč kope do bábovek ostatním.
Ten Petr Bezruč a Otokar Březina zřejmě měli nějaké svoje důvody, proč psali pod nickname. Pod pravým jménem je málokdo pamatuje. Zrovna v oboru umění je to hodně starý nápad.

Jinak Modrý býk - to je halt estetika, něco, nad čím žasne Eerie vedle furt dokola. Možná někomu připadá Modrý býk wau, úplně nejvíc boží a hustý. Někomu třeba zas ne. A někdo není schopen se sebrat a přečíst ho, jako já. Protože vlastně moc nemám rád fantazy.

K tomuhle ještě
nejlepší, nejexpresivnější, nejnaturálnější Argonantus...jako kontraqpunkt k Rudé bouři od Clancyho by to působilo dokonale...
No, z ilegálních čtenářů to popsal nejlépe Fingalen, který dost narážel na ten rozpor normálního vyprávění a záplavy faktů v jedné linii. Já to přesně chápu, je to takový divný hybrid; na jedné straně to chce ohromovat reálností těch fakt, na druhé straně je to veselá akční střílečka, která je asi od poloviny celá ve vzduchu, už bez té faktografické podpory. Což je problém alternativních historií obecně, jak už tu padlo ve smyčce s Resem, když to vznikalo.
Zasluhovalo by si to ještě hromadu práce, jenomže nemám tušení, jak to udělat, čímž to zřejmě zůstane navěky viset mezi nebem a zemí. Kdo si to chce přečíst, tak mu to dám, není to tak špatné, abych to navěky tajil, ale veřejně to vydat je ukvapené.

Clancy, podobně jako punk, je jinde. Clancy si hraje, tvoří hrdiny, se kterými nemá vůbec nic společného. Neřeší si nějaká osobní psychodramata, hraje si, a právě proto mu to nakonec funguje vlastně líp než já - je to ta veselá střílečka. Fakta lze směle opustit, když se hodí. Kdybych já vyhodil ten plán, rozsype se to, protože to je přesně ta původní úděsná zombie, ze které to celé povstalo.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Stran těch seriálů, co je nemám rád:
Argonantus má šest vydaných částí, z toho tři v knize, tři další, kde je okrajová postava a dvě další, které jsou napsané, ale vydané nejsou.
Takže celkem jedenáct dílů.
Letos toho přibylo hodně.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Nemáš někde na internetech nějakou bibliografii vydaných věcí? (ať už knižně nebo po časopisch, v Drakkaru...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Jednak je wiki, už lehce zastaralá. Ale jsou tam obě tištěné knihy, což je dost podstatné.

V Drakkaru si to můžeš vyjet podle autora. Tuhle jsem to počítal, je tam i pro mne překvapivě osm povídek (devátá je ukryta v článku Confessio, kde je kdeco podstatného).
A pak je ještě volně ložený Anděl smrti v Lemurii.
Ze starších věcí nevydaná a vydatelná ja Doktrína jediného dne, o které právě opatrně vyjednávám na Drakkaru.
Pak lze něco po kratším mučení poslat mimo.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

Wikipedii možno aktualizovat, ale svět se otáčí rychleji, než jsem schopen reagovat.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

No jo, koukam. Díky.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Jasně, netřeba se plašit, dokud není další kniha. A to je tak za rok.
Jinak mi to vychází, že Argonanti dohromady mají něco přes 900 stran, vydaná je asi polovina. Ono se na toho Pána prstenů lze dostat různými způsoby.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 10 hostů