barbar Conan

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

barbar Conan je...

legendarni hrdina
48
63%
klasickej bijec
21
28%
vygumovanej rvac
1
1%
jezisi, nekdo jeste cte sword&sorcery?
6
8%
 
Celkem hlasů: 76

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

No, samozřejmě, úplně celý Conan je pro nadšence a znalce, asi jako úplně celý Lovecraft nebo úplně celé cokoli.
Neznám autora, který by psal výhradně perfektní věci, i když se ti chytřejší pokoušeli nevydávat každou kravinu, která jim odpadla od ruky.

V zásadě je pro mne definován Conan nejlepšími věcmi - Šarlatová citadela, Za černou řekou, Lidé černého kruhu, Čený kolos, co mi tak utkvělo jako úplně nejlepší. To má cenu číst. Pokud tě nenadchne nic z toho, je to ztracené jako celek.
A pro mne je naprosté zjevení povídka Lidé ze stínů, kterou badatelé obvykle bůhvíproč ignorují, ale mne okouzluje tím, že je jak kdyby ji napsal mladý Argonantus.

U Holmese je to samozřejmě Pes Baskervilský, a z povídek třeba Strakatý pás, Umírající detektiv, Ďáblovo kopyto, Modrá karbunkule, abych vzal nějaké opravdu vydařené kousky. Pokud nic z toho, je to na pytel celé.

Hloubání mne u Howarda ani Doyla moc nebere. Hloubají nějakým jiným způsobem, který mne moc nezajímá a připadá mi povrchní. Líbí se mi, když dělají to, co mají a co je jejich hlavní poslání - Holmes řeší záhadnou záhadu a Conan přemůže nepřemožitelnou potvoru. Na nic jiného moc nemají hlavu.

Podotknu ještě, že obě ty věci mají jistý trololo potenciál, jak by řekla Sadako, protože oba ti autoři se potáceli na hraně toho, kdy se učili psát (a je otázka, nakolik se to kdy doopravdy naučili).
Nicméně energie jejich nápadů byla tak mocná, že z toho žije kdekdo ještě po hrůze let. To mají ostatně společného s tím Lovecraftem nebo Dumasem a mnoha mnou nedávno zkoumanými případy.

Že by nějaký autor s podobně zběsilými nápady opravdu uměl psát, to se vyskytuje zatraceně vzácně, ponejvíce v době úplně nedávné či současné.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše:Hloubání mne u Howarda ani Doyla moc nebere. Hloubají nějakým jiným způsobem, který mne moc nezajímá a připadá mi povrchní.
Zrcadla Tuzuna Thuna mi fakt povrchní nepřišly.
Obrázek
Hawkeye

Re: barbar Conan

Příspěvek od Hawkeye »

eerieBaatezu píše:
Argonantus píše:Hloubání mne u Howarda ani Doyla moc nebere. Hloubají nějakým jiným způsobem, který mne moc nezajímá a připadá mi povrchní.
Zrcadla Tuzuna Thuna mi fakt povrchní nepřišly.
Tož kašli na Conana a skus Brana Mac Morna. To je o králi umírajícího piktského národa v době Římanú v Británii a je to hodně dobré (a lépe napsané než Kull i Conan, a spíš blíže Kullovy). A pak ještě piráta Turlogh Dubh O'Briena. Taky lépe napsané než Conan, i když spíš příběhově blíž k němu než ku Kullovy.

Ono Conana mám hodně rád, ale nějak mi příde nejméně zajimavý z hrdinú jež Robert Ervín používal častěji.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Eerie:
ono mne sem znovu zaválo hlavně tohle viewtopic.php?p=499303#p499303
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Co je trik Kostěje nesmrtelného? :)
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Dokonale nezničitelný nepřítel má svoji sílu někde jinde. Pohádková klasika.
To je Kostěj nesmrtelný, po západním způsobu Lich.
Hrdina musí najít nějakou super věc, kde se skrývá jeho zázračná síla.

Princip je u Conana použitý několikrát, třeba Ďábel v železe - tam je třeba najít kouzelný nůž. S tou hypnózou v Lidí černého kruhu je to za jedny peníze.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Co ten Solomon Kane?

Tyjo stejně toho ten Howard napsal do třiceti děsně moc.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Kolik toho vlastně napsal? Padesát povídek?

EDIT: Aha, to jsem ho podcenil. Spíš stopadesát. Akorát se to u něho blbě měří, protože dost toho dopsal Lynn Carter.

Je to dost, ale zase ne nějak neuvěřitelně. Psací rekordmani jsou úplně jinde.
Fantomas. Alexandre Dumas. John Creasey. Edgar Wallace.

Jinak všechny tyhle případy jsou perfektní ilustrací, že nadprodukcí jde kvalita dolů, velkou nadprodukcí prudce dolů.
hawkkeye

Re: barbar Conan

Příspěvek od hawkkeye »

No nevím, ti ostatní jsem nečetl, ale třeba Howard má dle mně docela nadprúměrnou kvalitu povídek. Jo, najdou se horší (Jezírko toho černého), ale většina jich je alespoň... nadprúměrná. Beru teď všechny povídky, ne jenom Conanovky. A občasně se zjeví něco fakt výborného, jako Duch Toma Molyneuxe nebo Holubi z Pekel.

Jestli je to o Turloghovy O´Brienovy, Bran Mac Mornovy, Kullovy, horor nebo i western, je to obvykle oproštěnejší o Howardovy občasné psací chybky než prúměrný Conan.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Nadprůměrnou.
Ono je to zase hodně založené na tom, jak ti vyhovuje ten styl, je to estetický problém. Přesně jako ty Star Wars vedle.
Musíš si odmyslet, že je to šílená bejkovina, přepíčenost, hromada technických nepravděpodobností, a pak jsi úplně v pohodě.
Já třeba mám s Howardovým stylem daleko víc problémů, než třeba s Lovecraftem nebo Holmesem; tam mi tak nevadí ten rámec přjmout, i když uznávám, že ono je to na mnoha místech dost šílené taky.

Jiná vrstva problémů je ten jazyk, který je u Howarda zpočátku hodně naivní a plný různých klišé, pak se to časem trochu rozmotá a zlepší. Po technické stránce mi připadá nejlépe napsané Za černou řekou. No, a než se usadil spolehlivěji ve třetím levelu, tak umřel.
Opravdu dobře napsané sword and sorcery psali až jeho žáci, třeba ten Sapkowski, ale ten toho ke své škodě později nechal.

Jinak mi Howard připadá paradoxně inspirativnější a nosnější pro nějaké fanfikce a napodobování, než Tolkien. Právě tím, že není tak suverénní, že toho spoustu neumí a že je na něm co zdokonalovat mnoha různými směry.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Menší armáda spisovatelů ti dává za pravdu (můj oblíbenec Červenák, třeba), i když je otázka, kolik z nich se naučilo psát právě díky conanovským fanfikcím (a kolik z nich se naučilo psát :-)= )
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: barbar Conan

Příspěvek od Lemmy »

Argonantus píše: Jiná vrstva problémů je ten jazyk, který je u Howarda zpočátku hodně naivní a plný různých klišé, pak se to časem trochu rozmotá a zlepší....
Zopakuji ten řečený příměr co jsem viděl v nějakém dokumentu o Howardovi (možná to bylo ale i z dokumentu k natáčení prvního filmového Conana), který se mi docela líbil:
Howard (Conana) psal takovým způsobem, jako kdyby ta slova "maloval na plátno". Wiki taky píše: "Howard used an economy of words to sketch out scenes in his stories; his ability to do so has been attributed to his skill with, and experience of, both tall tales and poetry."
Řekl bych, že zážitek z takového stylu psaní je ne vždy stoprocentně přenosný (i když se výsledku můžu dost přiblížit), pokud člověk není rodilý mluvčí.
hawkkeye

Re: barbar Conan

Příspěvek od hawkkeye »

Argonantus píše:Nadprůměrnou.
Ono je to zase hodně založené na tom, jak ti vyhovuje ten styl, je to estetický problém. Přesně jako ty Star Wars vedle.
Musíš si odmyslet, že je to šílená bejkovina, přepíčenost, hromada technických nepravděpodobností, a pak jsi úplně v pohodě.
Já třeba mám s Howardovým stylem daleko víc problémů, než třeba s Lovecraftem nebo Holmesem; tam mi tak nevadí ten rámec přjmout, i když uznávám, že ono je to na mnoha místech dost šílené taky.

Jiná vrstva problémů je ten jazyk, který je u Howarda zpočátku hodně naivní a plný různých klišé, pak se to časem trochu rozmotá a zlepší. Po technické stránce mi připadá nejlépe napsané Za černou řekou. No, a než se usadil spolehlivěji ve třetím levelu, tak umřel.
U Conana jo. Ty další věci o kterých jsem psal sou o hodně míň přepíčené a často i lépe napsané. Conana mám rád (Howardova, už od jeho prvních žákú/vykradačú stojí za přečtění akorát ty povídky které dopsali po něm), ale to ostatní je prostěl lepší a... Uvěřitelnejší. Ale zase Conanovská přepíčenost je taková úsměvná. Něco jako když člověk čte Johna Cartera na Marsu a usmívá se u každé jeho zmínce že je nejlepším šermířem dvou světú, stejně se vždy budu usmívat u každé lithe woman a přirovnání k leopardovy v povídce o Conanovy.

Akorát mi příde že hodnotíš Howarda jenom přes Conana a to je škoda - on toho napsal fakt hodně a Conan patří k tomu nejpulpovějšímu z toho.

Ok, vlastně, Almuric je ještě pulpovější. Ale Almuric je přiznané expy Howarda.
hawkkeye

Re: barbar Conan

Příspěvek od hawkkeye »

Oprava: Almuric je přiznané expy Burroughse, samozřejmě:)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Samozřejmě, zajímal mne hlavně Conan, protože je to fenomén i dnes.
Četl jsem i pár těch jiných věcí.
Ale v zásadě je třeba říci, že to není moje cesta, a vlastně nikdy nebyla, jsem tu jen na skok z úplně jiných světů.
Takže Howard pro mne nikdy dokonale prostudovaný nebude a jsem hrozně rád, že ten hlavní článek napsal Bifi a ne já.
To, co jsem vědět chtěl, tak vím.
od jeho prvních žákú/vykradačú stojí za přečtění akorát ty povídky které dopsali po něm
Já mluvil třeba o tom Sapkowském. Ten ho nevykrádal tak okatě jako jiní, a někeré věci mi připadají o kus lepší, než kterýkoli Howard. Nicméně je to vlastně sword and sorcery jako vrata. Modernizovaný rytířský příběh.

Povídky začaté Howardem a dodělané jinými (Lin Carter) jsou prostě... takové šedivé, není tam nic opravdu nového. To je jako ten dodělávaný Lovecraft by Derleth; když to vynecháte, nic strašného se nestane.
To zase narážíme na ten problém trvanlivosti modelu, o kterém mám o dost skeptičtější představu, než většina. Nevidím smysl v tom recyklovat nápad třicetkrát a stokrát. Už tak někde potřetí, popáté je třeba dojít k nějaké výraznější změně, jinak mne to přestane bavit.

Je docela zajímavá hypotetická otázka, co by se dělo, kdyby Howard žil dál. Nejspíš by udělal ještě víc vyspělejších exemplářů jako tu Černou řeku. Ale pak by musely přijít změny modelu a vývoj směrem, který si neumím představit.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů