barbar Conan

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

barbar Conan je...

legendarni hrdina
48
63%
klasickej bijec
21
28%
vygumovanej rvac
1
1%
jezisi, nekdo jeste cte sword&sorcery?
6
8%
 
Celkem hlasů: 76

jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Argonantus píše: 2. 3. 2019, 13:59Zkrátka, kdykoli se tam děje nějaká věc, co se dnes považuje za "genericky fantasy", tak se to děje výjimečně a často mám dojem, že spíš nedopatřením autora, který to mohl vyřešit daleko méně bombasticky.

+1
Narozdíl od DnD kde těch mágů mohou běhat desítky, v Connovi jsou čarodějníci poměrně vzácní a stát se jím není žádná sranda. Mám za to že v DnD a podobných rpgčcích třeba taky, ale trénink mága se vlastně tak moc neliší od vycvičení válečníka nebo něčeho podobně "přízemního"
Stran antagonismu mágů - ono to dává dokonalý smysl byť je to třeba poněkud klišé. Nepřítel obvykle má alespoň do jisté míry navrh nad hrdinou. Historka o tom jak udatný geroj rozsekal toho neboo onoho o polovičku slabšího soupeře asi nebude ono. A čaroděj bude mít nad sebevětším svalovcem s mečem či sekerou tak nějak navrh - sebebrutálnější/schopnější/silnější a já nevím co ještě bijec s kusem železa může třeba být také děsiý, ale je to alespoň něco pochopitelného. Mág nikoliv. U barbara nebo rytíře tak nějak aspoň tušíte co čekat. U čaroděje ne.
No a to je asi taky důvod, proč je čaroděj-protagonista tak trochu problém. Autor i čtenář mu více či méně vidí do hlavy, tudíž nejspíš budou "chápat" kouzla a magii co provádí. Jenže v momentě, kdy víme jak magie funguje, neblíží se spíš k (pseudo?)vědě? Midichloriany a tak podobně... Pro mě tedy takováto magie obvykle ztrácí... kouzlo. (ale zas chápu že pro potřeby RPGčka má-li být mág hratelný, to jinak jde asi těžko)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: barbar Conan

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 2. 3. 2019, 13:59Neméně podnětný mi připadá Conan pro ten Yorkův starověký svět.
Když už jsi to nakous: Cimmerians, Picts. O Atlantidě nemluvě.

Můžeš samozřejmě namítat, že se to má odehrávat v předhistorické době na Zemi - v tom případě ale těžce nesedí datace.

Chtěl jsem ale mluvit o něčem jiném: Já znám Howardův svět víceméně jen z onlinovky Age of Conan, ale tam se mi fakt hodně líbí. Problém ale je, že to nemůžu udělat hodně podobně, protože by to všichni automaticky odsoudili coby plagiát (fanfikci) Howarda.

Ale jinak jo, nad magií hodně dumám a vychází mi něco relativně podobného.

jjelen píše: 2. 3. 2019, 14:33 No a to je asi taky důvod, proč je čaroděj-protagonista tak trochu problém. Autor i čtenář mu více či méně vidí do hlavy, tudíž nejspíš budou "chápat" kouzla a magii co provádí. Jenže v momentě, kdy víme jak magie funguje, neblíží se spíš k (pseudo?)vědě? Midichloriany a tak podobně... Pro mě tedy takováto magie obvykle ztrácí... kouzlo. (ale zas chápu že pro potřeby RPGčka má-li být mág hratelný, to jinak jde asi těžko)
Good point.

Nejde teda až tak o to, jak moc čtenář vidí čarodějovi do hlavy, jako spíš jestli víc, co všechno ten kouzelník dokáže a jaká má omezení. S tímhle hodně pracuje Sanderson - má relativně striktně dané principy fungování magie, čtenáři je vysvětlí hned z kraje (byť teda ne všechny, něco málo si vždycky nechá v záloze) a pak s tím pracuje. Čaroděj coby antagonista může být mnohem tajemnější.

Pak je tu ještě Tolkienova varianta, kde Gandalf je sice mocný čaroděj, ale kouzlí výjimečně a hlavně nepoužívá kouzla jako ultimátní řešení libovolné situace, takže není až takovej problém, když čtenář netuší, co všechno dokáže.


edit: Nedávno jsem se teď začetl do nějaké Howardovy povídky a moc dobře se mi to nečetlo. Možná bych to mohl zkusit v angličtině, třeba to bude lepší.
Naposledy upravil(a) York dne 2. 3. 2019, 15:05, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: barbar Conan

Příspěvek od PardGalen »

Já ani nevím zda je tam té magie nějak hodně. Mně tedy přišlo, že dost věcí tam je buď mimozemská technologie a podfuky. Povídka Darebáci v domě tohle ukazuje docela hezky. Nebo i Zamboulské stíny. Jo a taky všichni fetují, pak není nic divného, že mají halucinace. Z takové té echt magie je tam vlastně jenom pořádně přivolávání nějakých bestii. Meč s fénixem, A zrodí se čarodějka. Lidé Černého kruhu. Víc mě nenapadá.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Paul »

Bifi ve svém článku odkazuje na jednu esej o tom, jak tehdejší pohled na před starověké období ovlivnil Conana. Nemůžu ji na širých vodách Internetu najít, tak se ptám: má ji tady někdo načtenou, nebo je mi schopen něco říct o těchto představách?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: barbar Conan

Příspěvek od Log 1=0 »

PardGallen: Popravdě, ve světě evidentně magickém, kde se vyvolávají mrtví bohové, mi návštěvník z hvězd se skoro neomezenou mocí asociuje spíše nějakého zvláštního "boha" než mimozemšťana, a používat pro jeho činnost název "technologie" jen matení pojmů.
A z toho, co jsem četl, se to týká jen Věže slona.
V Zamboulských stínech není o nějaké technologii ani slovo, a svádět to, že ti někdo projektuje do hlavy, co máš vidět, na drogy a halucinace, to je taky trochu za roh.
Z toho, co jsem četl, už jen Černý kolos, taky dost explicitní magie.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Ona ta debata není až tak dlouhá a je v ní plno poznámek ke kdečemu, jak jsem to průběžně četl a komentoval odtud https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 84#p433984 (četl jsem všechno, ono toho není zas až tak moc).
Zde jen to, že Lidé černého kruhu jsou úplně nejmagičtější, Zamboulské stíny mi naopak připadají hodně low magic.
A Černý kolos mi utkěl jako jeden z nejzajímavějších, s těmi pohádkově - mytologickými přesahy.

A Bifi je důležitější než já, protože je Howardem víc nadšen.

Můj názor na Howarda se už neposunul; je to daleko víc případ umělce v pravý čas na pravém místě s dobrým nápadem, než umělce nějak extrémně dobrého. Některé povídky jsou strašně naivní a skoro směšné. Některé jsou ale dost bezva a není v tom systém.

Jjelen - no, Argonantovo řešení té rovnice do toho ještě vnáší možnost, že čaroděj svoje možnosti moc nezná, dále, že do zápasu zásadně nevstupuje, je do něho vehnán, a postupuje velmi defenzivně, protože zápasení ho narozdíl od Conana vůbec netěší.

Zkrátka, těch možností je hromada a automatická výhoda čaroděje je tak trochu výsledek mnohaletých zkušeností s pařením různých her naší doby.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: barbar Conan

Příspěvek od York »

Připomněl jsem si film Conan the Barbarian z roku 1982 - a pořád je zatraceně dobrej. Jednoduchej, ale silnej příběh, dobrý vizuální zpracování. Nejsou to žádný herecký orgie, ale to ničemu nevadí, film vypráví jinými prostředky. Překvapilo mě taky, jak jsou decentní a jak dobře působěj speciální efekty - lacině vyzněla jen proměna čarodějky v poletující ohnivý cosi. Všechno ostatní bylo výborný, včetně souboje s duchy.

Přijde mi, že v tomhle žánru je ten film naprostej vrchol, nikomu se ho nepovedlo překonat (ještě treda mrknu na Conana the Destroyera a Red Sonju).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: barbar Conan

Příspěvek od York »

Hmm tak Conan the Destroyer je tak o řád horší. Příběh není úplně blbej, ale provedení pokulhává. Mnohem víc se snažili o vizuální efekty a na to v tý době nebyla technologie (v tý době to asi mohlo bejt fajn, ale dneska už to neobstojí). Plus ten, kdo to choreografoval a střihal, neuměl dostatečně zakrýt, že herci ve skutečnosti neuměj bojovat (to je teda vidět i v jedničce, ale ne tolik, aby to rušilo).

Ale jsou tam i pěkný místa, třeba souboj čarodějů ;-)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: barbar Conan

Příspěvek od York »

Hmm tak Red Sonja je taky klasika, ale na Barbara Conana nemá. Ten první film má v sobě něco nadčasovýho.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Ecthelion »

York: Něco hodně do sebe má i ten poslední Conan s Momoaou.
Ale jestli chceš nejlepší zpracování Howarda, tak Solomon Kane s Purefroyem je jasný vítěz peletonu. Absolutně boží a šíleně nedoceněný film.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: barbar Conan

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 5. 5. 2020, 23:58 Ale jestli chceš nejlepší zpracování Howarda, tak Solomon Kane s Purefroyem je jasný vítěz peletonu. Absolutně boží a šíleně nedoceněný film.
Pěknej film. Není to Hyborea, ovšem triky, efekty a choreagrafie jsou špičkový. Conan the Barbarian ale u mě stále drží první příčku. Ještě mám na watchlistu Conana s Momoou a Kulla.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Kane nemá Poledourisův soundtrack :( Ale zas má Marka Vašuta
Ale jinak ano, možná nejlepší zfilmování Howarda, spolu s prvním Conanenm. Chci pokračování, obou! (Ničitele a Soňu jsem teda neviděl, ale moc velkou důvěru ve mě nevzbuzují)

Akorát teda Conanův šermířský výcvik mi vždycky přišel takový divný. Nešermuje se jedenapůlručním mečem a katanou dost jinak?
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Bajo »

Vám fakt příjde první Conan jako dobré zfilmování Howarda? :think: Jako určitě je to dobrý film, o tom se nebavím. Ale jako dobré zfilmování Howarda mi to nepřijde :think:
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Dobře, jeden z nejlepších filmů podle Howarda, spokojenější? :p
(a vůbec, co je na Mili... ově? usově? COnanovi v tomto ohledu špatně?)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Quentin »

Mě trochu irituje, že tam Conan nevypadá inteligentně.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů