barbar Conan

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

barbar Conan je...

legendarni hrdina
48
63%
klasickej bijec
21
28%
vygumovanej rvac
1
1%
jezisi, nekdo jeste cte sword&sorcery?
6
8%
 
Celkem hlasů: 76

Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

barbar Conan

Příspěvek od Quentin »

Raven píše:
Conan - nic proti nemu
všechno proti němu...
Sosacek píše:navic mi neprisel zrovna kvalitni. kvalitativne bych to prirovnal nekam k barbaru conanovi, hmm.
tak sem v jednom dni narazil hned na dve takovyhle narazky :roll:

kolik lidi tady ma rado howardova conana a kolik je proti?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Hm...

Za svůj názor se nestydím:
Uznávám, že Howard je jedním z těch, kdo vpodstatě položili samotné základy fantasy (uznávám, že díky Conanovi máme Sword n sorcery),
ale...

Nejsem schopná Conana číst.
Je to nechutně primitivní a stanovisko : "Jsi žena? Znásilníme tě!" mě skutečně neokouzlilo (a ani neokouzlí)

Na druhou stranu: Howard ml zajímavý život...
(či spíše jeho konec)
R
------
+myslím, že sword n sorcery pomalu umírá - už není ani Gemmel
"Make BDSM, not war, sister."
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

To jsem napsal kde? Myslim ze jsi spatne pochopil kontext, tyjo.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

Conana mam moc rad... aj by som RPG zahral..

ale chapem ze zenam sa to asi moc nepaci kedze su tam vacsinou stavane do pozicie 'divka v nesnazich' ;)

ale su tam aj normalne zenske hrdinky ako Belit ci Valeria a povedzme aj Cervena Sonja..
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Ja by som to nenazval normálnymi ženskými hrdinkami, sú to skôr mužskí hrdinovia v ženskom tele. :wink:

Ale kto povie, že Howardov Conan je boj-boj-znásilnenie-boj-znásilnenie ho buď nečítal, alebo zámerne zavádza. Schválne som minule odhadoval v jednej-dvoch poviedkach, aký podiel textu zaberá boj a bolo to fakt málo, zopár odsekov v 20-30 stranových poviedkach.

Problém je v tom, že aj SnS sa dá čítať inak ako hack-and-slash. (Mám v počítači rozpísaný článok o SnS, možno ho raz dokončím. :P ) Kopa SnS má naozaj ženské hrdinky (napr. Jirel of Joiry, Tomoe Gozen). Keď človek Conana číta prvý krát v trinástich a jediné čo ho zaujíma a čo si vyberá je to, čo ukázala Raven, tak samozrejme môže ako dospelý celý žáner odsúdiť. Ale odsúdi ho očami 13-ročného.

Ïalší problém konkrétne s Conanom je ten, že obraz primitívneho polonahého barbara s mečom sa stal pop-kultúrnou ikonou, zjednodušenou, hyperbolizovanou a zbastardenou Howardovými literárnymi nasledovateľmi, komiksami a filmami. Každý akoby "jasné, pozná Conana" ale málokto Howarda naozaj čítal.

SnS ako celý žáner je vlastne žalospev. Je to hrdinská epická elégia o posledných hrdinoch svojej doby. A má špecifické atribúty, ktoré sú radikálne odlišné od tolkienovskej a súčasnej výpravnej fantasy. Ale o tom niekedy nabudúce.

Samozrejme že v celom Lovecraftovom krúžku (Howard, Lovecraft, CA Smith) rezonujú témy, ktoré sú dnes politicky nekorektné (ponímanie žien, rasové stereotypy). To je dobou.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Ten clanek fakt dokonci, zajima me. A spoustu dalsich lidi urcite taky.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

môže ako dospelý celý žáner odsúdiť
Sword n sorcery neodsuzuju. Ani náhodou.

Bifi, Tolkiena jsem četla v 11. Howarda o mnoho let později.
JRRT ve mě nezanechal dojem primitivních schématických příběhů, kdežto REH ano.

Nemůžu tvrdit, že jsem četla veškerého Conana, kterého má Howard na svědomí, a ani nechci.
konkrétně- mám přečtenu 1 knihu povídek a další povídky, které vyšly v časopisech, nebo se objevily na internetu.

Conan prostě není pro mě. Nemám ho ráda.
Možná je to mým pohlavím, nebo taky ne. Každý má právo na názor a já ten váš respektuju.


+článek! článek!
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

Bifi píše:Ja by som to nenazval normálnymi ženskými hrdinkami, sú to skôr mužskí hrdinovia v ženskom tele. :wink:
hej trefne.. :)

inak vobec nedokazem citat tyh milion howardovych nasledovnikov... vzdy ma zaujimal len original...


btw aj ja chcem clanok.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Raven - OK, nič v zlom. Nedávno vyšli Howardove poviedky prvý krát v úplnom needitovanom origináli - prečítam, porozmýšľam, porefereujem.

Ïakujem za pozitívne ohlasy na článok. S jedným priateľom vážne rozmýšľame nad rozbehnutím literárneho SF/F blogu. Kamoš by pokrýval úplné novinky v SF/F, ja asi skôr staršie veci (t.j. 20. - 70. roky), špecializácie: i) SnS; ii) Cthulhu Mythos; iii) new weird (OK, to nie je staršie :wink: ); iv) viera v SF; v) mesto ako hrdina fantastickej literatúry. Čo by bola celkom dobrá príležitosť pre ten článok, nie?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Já myslím, že Conana obecně moc žen nečte.
Asi by se dalo říct, že ženy očekávají příběh pojatý jinak, než jej pojal Howard.

+Vím,že je to od tématu, ale v Lovecraftově díle se až tak výrazně neprojevoval jeho negativní postoj k ženám
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Barbar Conan je COOL. Mít více času, napíšu toho více, ale je to moje oblíbená knižní postava. Prostě mám rád Howardova Conana (další autory jsem nečetl a tak nevím).
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin »

mno, udelali ste mi radost $D Uz sem se lekl, ze naseho stareho dobreho krale aquilonskeho odsoudite, jako odsuzujete hack n slash
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Fibrizo
Příspěvky: 492
Registrován: 18. 12. 2004, 23:03
Bydliště: Sairaag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fibrizo »

No, Conan je asi jedinej , sorry za termín, "hack and slash masomlejn, který většinou nejdřív používá mozek než dotyčného naporcuje....
We are the the dragons, your magical and other valuables will be added to our hoard and you will be eaten .... or incinerated.
Resistance id Futile.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Belit byla taková... lehce mužská. Valerie byla hodně mužská.

Četl jsem povídky. První sbírku jsem proletěl, druou tak nějak pročet a třetí... jsem nedočet.

Přestalo to bejt zajímavý ve chvíli, kdy z člověka opadlo nadšení a on si uvědomil, že v příběhu jsou vždy jen tři proměnné:
> barva vlasů a očí
> dívka vs vyzrálá žena
> princezna vs otrokyně. (vyjímku tvoří Valerie a Belit)
Zbytek příběhu tvoří konstantu s proměnnými kulisami.

Přiznám se ale, že romány jsem nečetl
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Jo, obavam se, ze v tomhle smeru ma Fibrizo pravdu. Conan byl dobra ukazka toho, ze i kdyz chlapek muze zabit vsechny kolem, tak NEMUSI.

Spousta rpg hracu co hraji valecniky si tohle neuvedomuje.

(a proc pisu "obavam se"? protoze je to cool zacatek vety $D )
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti