barbar Conan

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

barbar Conan je...

legendarni hrdina
48
63%
klasickej bijec
21
28%
vygumovanej rvac
1
1%
jezisi, nekdo jeste cte sword&sorcery?
6
8%
 
Celkem hlasů: 76

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Pieta »

Tady celkem souhlas s Argonantem. Nečetl jsem toho z téhle literatury mnoho, ale když vedle sebe postavím Beowulfa, Hrdinské legendy staré Francie a Cú Chulainnovy příhody, tak tam největší rozdíly budou v tom, že se ty příběhy očividně odehrávají v jiných kulturách - v těch francouzských legendách jsou velcí králové, hrady a jasně středověká hierarchie, zatímco Beowulf dorazí do Heorotu, které má jasnou podobu hradiště. Zato charakter těch příběhů, nějaké jejich jádro, je občas až nápadně příbuzné.
Argonantus píše:A samozřejmě Mabinogi (to by mi Pieta neodpustil, kdybych vynechal).
Překlad ovšem žádný doporučit nemůžu, vím, že to česky vyšlo, prvně snad dokonce někdy ve čtyřicátých letech, ale četl jsem jen anglické překlady.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

V zásadě soudím, že procedurálně patříme do té Bifidebaty; pakliže chceme pokračovat, asi bychom měli tam.
Máznu tam poznámku, aby to bylo na vrchu.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Přísně vzato, netuším. Ty starší věci, převážně veršované, rytířský román pro odlišení nenazývám, ale podobností je tu jako much. Vůbec jádro je zoufale podobné
tak tam největší rozdíly budou v tom, že se ty příběhy očividně odehrávají v jiných kulturách

Jo, přesně na tohle jsem narážel, obsah je dost podobný, ne-li "stejný" (čímž se omlouvám za offtopic, a víc do toho tady v tomhle tématu rýt nebudu, zpátky ke Conanovi :D )

Třeba Hodina draka mi právě rytířské romány celkem připomínala. Co do obsahu si hodnotit netroufám, ale "kultura" jakou Howard popisuje i atmosféra Aquilonie a okolních království je spíš středověk, než nějaký polomýtický pravěk/starověk... I když možná za to může spíš než Howard překladatel (nebo má děravá paměť :P )
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18576
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: barbar Conan

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Zrychleně řečeno - jasnou hranici mezi středověkými písněmi na způsob Beowulfa a Eddy na straně jedné a Amadisem Galským na straně druhé jsme nenašli, je v tom poměrně plynulý přechod.
Nenašli jsme ani vyhovující jasnou definici žádného z těchto žánrů.
Tož plynulý přechod to asi je, ale vrcholní seveřani a vrcholní rytíři jsou dost odlišní. Ti seveřani a Béowulf jdou dost hlouběji, co se týče tradičních motivů a forem, zatímco do rytířů se ti láme všliká možná kurtoasie, jinotajnost a podobné blbiny.
Mno. Rytíř, Ritter, je původně jezdec. Siegfried, vsedna na kůň,
Vsednuv, voe.
má všechny atributy rytíře, na které pomyslím.
No to teda ani náhodou, například nemá babu, což je velmi zásadní kurtoasní element.
Opravdu jasná a důležitá hranice je ten začátek středověku, kde civilizace v Evropě opravdu zanikla a byla vybudována prakticky úplně znova. Z antiky se zachovaly jen dost zmatené a často špatně pochopené trosky.
Tak. Béowulf je dílem civilisace ve stadiu zaniklosti, zatímco rytířský román je zjevně civilisace v rozkvětu se spoustou fines.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Odpovím v Bifidebatě.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

To vypadá, že se dáma ožrala jak dobytek, panterodlak na ni řve a Conan se nechal najmout na funkci křena, během čehož stihl něco stopit.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Není spíš sjetá černým lotosem?
Jenom nechápu, proč se Conan tváří jako V. Klaus...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Vallun »

jjelen píše: 10. 4. 2017, 09:05 Není spíš sjetá černým lotosem?
Jenom nechápu, proč se Conan tváří jako V. Klaus...
Protože si taky myslí, že je bůh:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18576
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: barbar Conan

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

jjelen píše: 10. 4. 2017, 09:05 Jenom nechápu, proč se Conan tváří jako V. Klaus...
!!!
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

nad tímhle https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 70#p500770
mne napadá dodatečná brutalizace, že sword and sorcery je bytostně americká mutace fantazy, vzniklá složením z dálky dovezeného rytířského románu a domácího westernu
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele jako je to IMHO, ale viděl bych to stejně. Zrovna třeba když mám před sebou toho Tolkiena... SnS je americká bastardizace a brutalizace fantasy, no. Velký svaly, velký cecky, každej polonahej, každej polo-zmrd nebo celo-zmrd, každej krade, každej je děsně drsnej, do toho nějaký fantastický potvory a magie, co je hlavně temná, musíš někoho obětovat, slouží hlavně k dosažení moci nad ostatními lidmi, apod. Je to víc přízemní a obyčejný.

Tolkien je úplnej opak, je to mýtický a epický a bájný a nádherný a elegantní a romantický a má to grácii...

Proto mi nikdy Conan nepřišel tak super, protože je spíš sprostej, lidovej, americkej. podobně Game of Thrones.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

No, je to poněkud národní klišé, protože existují i Američani tak zjemnělí a vyumělkovaní, že jim Evropani nesahají ani po kotníky. Třeba Henry James. Nebo Poe. Nebo konečně Lovecraft.

Western nevnímám jako nadávku, svaly & kozy a podobné kraviny, protože existují i docela velkolepé westerny s morálním rozměrem, autentická náhrada rytířského románu. V pravé poledne, třeba.
Potíž s westernem je jenom ten, že pro nás je to podivná kulturní transplantace do světa, do kterého to nepatří. Z "prvorepublikového country" jsem měl vždycky pocity, že je to hrozný úlet, už jako malý (Askalóna a Ritakádo). Rytíře vnímám daleko přirozeněji a autentičtěji, když v jejich světě stále žiju, mezi jejich kostely a hrady.

Stran oblíbené kontradikce Howard versus Tolkien pro mne není už vůbec co řešit a nikdy nebylo, protože Tolkien je jeden z těch, co mne kdysi stvořili, kdežto Howard je zábavná pozdní odbočka před pár lety do veselého béčkového království. V době, kdy mne Howard mohl nadchnout, tak jsem ho neznal. A dnes - dobrý, sranda, ale vážně se to moc nedá brát.
Spíš je u Howarda zajímavý kontext, souvislosti, některé postranní nápady.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Nic proti westernu, westerny jsou super, když se povedou. Jde o tu bastardizaci a brutalizaci, ne o to, že je to mixnutý westernem.

Howard vs Tolkien, asi tak. Je to béčková sranda, Conan katapultující námořníky přes palubu ranou pěstí (mě by tohle asi nebavilo ani jako děcko, já právě ujížděl, díky tatíkovi, kterej mi to četl už jako dost malýmu capartovi, víc na věcech jako staré řecké báje a tak), někdy je tam dobrej moment, když je nějaká ta Conanova introspekce, nebo když pomůže slonímu ufounovi. Třeba Kull je mnohem víc cool $D Alespoň pro mě. Má to takový právě víc mýtický a dumavý nádech, než Conan.

Ale prostě Tolkien, to je třída sama pro sebe, no.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše: 13. 4. 2017, 11:45 Hele jako je to IMHO, ale viděl bych to stejně. Zrovna třeba když mám před sebou toho Tolkiena... SnS je americká bastardizace a brutalizace fantasy, no. Velký svaly, velký cecky, každej polonahej, každej polo-zmrd nebo celo-zmrd, každej krade, každej je děsně drsnej, do toho nějaký fantastický potvory a magie, co je hlavně temná, musíš někoho obětovat, slouží hlavně k dosažení moci nad ostatními lidmi, apod. Je to víc přízemní a obyčejný.
To je dost ošklivě neinformovaný názor na S&S. Nebo přeháníš pro efekt tak moc, až to přestalo dávat smysl.

Všichni mají velký svaly - až na Elrica, co je rachitická sušinka, nebo Gray Mousera, co je prťavec, a to nevyjmenovávám nějaký zapomenutý postavy, ale echt profláklý jména.
Conan není polonahej, ale oblečenej podle toho, co se hodí a na co má; když velí pirátům, vypadá to jinak, než když jde někam loupit nebo velí vojsku nebo bojuje po kolena ve sněhu. Jelikož narozdíl od Tolkienových hrdinů se ve své kariéře dostává dost daleko na jih, tak to samozřejmě k nějaké polonahosti tíhne víc.
Jedna z linií, která se celým Conanem táhne, je právě to, že je mu zmrdovství civilizovaných lidí cizí; a najdeš i hrdiny vyloženě klaďácké, třeba Dilvishe.

Atd atd, prostě super zjednodušený pohled na věc vede k super zjednodušeným vývodům. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ota a 12 hostů