Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Harry Potter je

super
18
55%
bezva
9
27%
bomba
6
18%
 
Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Jerson »

O třídním boji nevím nic. Ale přístup "budeme Harrymu zase nadržovat" z HP vysloveně přetéká už od začátku.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

Jerson:
devíti z deseti pohádkových hrdinů se strašně nadržuje. Myslíš, že je normální trefit na trase za dobrodružstvím na mluvícího kouzelného koně, co je tvoje domněle mrtvá a zakletá matka?

Pohádkový a mýtický svět funguje na sérii příhodných shod okolností.
V zásadě s tím nemám problém, protože na jednoho Harryho Pottera připadá nejméně tisíc kluků, které žádná taková vhodná náhoda nepotkala a kteří se v důsledku toho nestali Harry Potterem. Tatáž statistika bude u Luka Skywalkera, Bajaji a tak dále.
O těch pak nemá cenu něco vyprávět.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Vallun »

Harrymu nadržuje především to, že má Hermionu:)

Navíc vyčítat mu zrovna toto vzhledem k tomu, že se jedná o integrální součást zápletky, mi nepřijde důvodné...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nemyslím si, že se pohádkovým hrdinům nutně nadržuje, ba naopak bych řekl, že leckdy se jim křivdí, což zajišťuje jejich hrdinskou cestu. A u toho HP to nadržování není jen zápletkové, ale do značné míry se to děje i v té škole. Je to takové protivné.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od ilgir »

Eleshar: Jaké čteš pohádky? Japonské?
ale do značné míry se to děje i v té škole. Je to takové protivné.
Spíš je to tak nějak přehnaně vyhraněné, jak už mají pohádky ve zvyku. Přehnaně ochranářský Brumbál, přehnaně nestranná Gonagallová, přehnaně šikanující Snape...
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Invictus »

Já si nemyslím, že nespokojenost s ulehčováním hrdinovi více než je vhodné (třeba i na základě toho, že má nějaké mocné mágy v rodině a protekci šéfa školy), má něco společného s třídním bojem a podobnými konstrukcemi. Spíš tam vidím jakési zklamání, že místo selfmade mana, který píli, chytrostí a bodrostí zdolal četné překážky, je prostě jen týpek co má spoustu výhod díky kterým zdolává překážky. Takže na něm samotném vlastně není nic moc zajímavého k vidění, nebo co by se šlo naučit.
Asi jako když někdo ve pc hře používá cheaty a pak se chlubí, co všechno dokázal. "Jasně vole, sem to otočil za den na hard."
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Vallun »

Invictus - koukej se na to z pohledu matky, která to psala - podle ní byl HP brutálně znevýhodněn a sakra - on fakt byl, neměl ve svém životě takový detail, jako jsou milující rodiče! Co je víc? mít doma mámu s tátou nebo se kamarádit s ředitelem školy, hm?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Invictus »

Jo to taky chápu. Stejně tak chápu ten přenos do Brumbála. Rowlingová je asi docela control freak.
Jen píšu proč to asi někdo nelibě nese. Tedy kvůli potřebě vidět někoho reálně uspět svým úsilím, než být vmanipulován do úspěchu.
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

Invictus:
já s tím víceméně souhlasím. Ten článek byl hodně tendenční a zjevně hledal hůl, aby mohl psa zmlátit; kritik je prostě proti Rowlingové zaujatý a Elleshar po té lince vyrazil jak ohař.

Problém kolosální sedmidílné ságy, která je navíc syntéza několika původně nesouvisejících témat (Agatha Christie a školní dětské historky zejména) je v tom, že místy musí probíhat těžké a dost násilné manipulace s dějem a událostmi, ale není snadné to všechno zakrýt, aby to vypadalo přirozeně. A místy se to tak úplně nepovedlo. Třeba epizoda s věštbou mezi díly 3 a 5 - vede k úplně podivnému Brumbálovu chování a to vede zase k úplně podivnému Harryho chování.
Zejména Brumbál je docela komplikovaný výtvor - když si ho nakonec člověk sečte a podtrhne, není to žádný starý moudrý Gandalf, ale docela nepříjemně manipulativní hajzl. Což zjevně nebylo úmyslem.
Naštěstí málokterý čtenář tyhle věci domýšlí do detailů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše:Jerson:
devíti z deseti pohádkových hrdinů se strašně nadržuje. Myslíš, že je normální trefit na trase za dobrodružstvím na mluvícího kouzelného koně, co je tvoje domněle mrtvá a zakletá matka?
Možná, ale bije to do očí mnohem méně, když je tenhle hrdina na cestě sám, nebo maximálně jako jeden ze tří bratrů. Pokud je ale jeden ze čtyř stovek nebo kolika žáků, a děje se tak opakovaně každý díl (tedy každý rok školy), tak studovat na stejné škole, už ve třetím roce by v jakékoliv normální škole polovina žáků držkovala stylem "to zase všechno vyžere a vyhraje Harry."
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

No, to mi zase připadá dost zaujaté.
Jak myslíš, že se žije ostatním postavám vedle Old Shatterhanda, Batmana nebo Monte Christa? nebo Luka Skywalkera?
Nebo jakou myslíš, že mají šanci jiné skautské kluby vedle Rychlých šípů?

Vyčítat hrdinovi že je hrdina je neřešitelné. A nepředpokládám, že ti víc vyhovuje Dickensův realistický styl, kde otec hrdinky zcela realisticky sedí 500 stran ve vězení pro dlužníky a nic skvělého nedokáže a nakonec zemře, pokud si pamatuju dobře.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od jjelen »

Nemyslím že tu jde zrovna o tohle... Kdo je větší hrdina? Ten kdo dokáže "mimořádné věci" sám, bez pomoci, navzdory vnějším okolnostem (třeba ten DIckensův vězeň, pokud by někde v půlce románu uprchl a sám, bez prostředků, pronásledován Scotland Yardem a čertví čím ještě, by si to šel s těmi co ho do vězení dostali vyřídit), nebo ten kdo je k hrdinským činnům doveden za ručičku,vmanipulován? Netvrdím že HP je ta druhá kategorie nebo do jaké míry, jn že ta otázka stojí takhle, ne má hrdina něco udělat x nemá hrdina nic udělat
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Invictus »

Můžu-li přispět, tak Old Shatterhand je docela loner, kterému navíc obvykle některé postavy zdárně sekundují alespoň na chvíli, a někdy je dokonce poměrě upozaděn a spotlight mají jiní (vycházím teda z knížek). Je však tedy pravda, že se mu daří na co sáhne, a kde se něco pokazí, tak to vzápětí úspěšně napraví. Záporáci si z něj musí trhat vlasy, ale ostatním kladným postavám obvykle nestojí v cestě.
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

Že by Harry Potter skutečně někomu stál v cestě, to je dost přehnané. Možná Draco Malfoy si může stěžovat, ale ten je, jak známo, na opačné straně.
A Ron Weasley, ale to je postava stejně složitě a neřešitelně zkombinovaná, jako Brumbál.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun píše:Invictus - koukej se na to z pohledu matky, která to psala - podle ní byl HP brutálně znevýhodněn a sakra - on fakt byl, neměl ve svém životě takový detail, jako jsou milující rodiče! Co je víc? mít doma mámu s tátou nebo se kamarádit s ředitelem školy, hm?
Na chvíli jsem myslela, Kultura zmutovala do Patosu.

Z hlediska budoucí bystrozorské kariéry je snad lepší ten ředitel, když nad tím tak přemýšlím.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů