Splatterpunk

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Víte (alespoň matně), co je SPLATTERPUNK?

ano
22
34%
ne
43
66%
 
Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Raven píše:vzhledem k tomu, že již brzy použiješ spojení "horor-popík", tak ve srovnání s Barkerem je Gaiman takový fantastikový popík...
Jak v čem. Nikdykde je obzvlášť při zpětným pohledu celkem jasný fantasy popík, ale třeba leckteré sandmanovské příběhy ani náhodou.
Kdosi napsal krásné shrnutí, že každý Gaiman je o tom, jak někdo tak trochu ztracený v dnešním světě najde svět vedlejší a v něm o sobě odhalí mnohé a najde sebevědomí. Je to vtipné, protože je to pravda, ale když to zrovna pravda není, tak bývá Gaiman docela zajímavý.
Raven píše:Každopádně, kvalitu autora nelze poměřovat množstvím jeho čtenářů. Viz případ Viewegh. Čte ho spousta lidí, ale je Viewegh lepší než Lovecraft?
To fakt nejde. Někdo to tu dělá?
Já jsem třeba od Kinga s úspěchem přelouskala hororové povídky, zatímco Temnou věž vůbec ne. A to si nepřipadám jako popíkový recipient literatury (snad jen s výjimkou laciných krváků 8) ), každopádně si myslím, že Kinga nepodceňovat ani na poli hororu. Obzvlášť pokud jde o povídky, ty jsou mnohdy brilantní, třeba Já vím co potřebuješ, nebo Děti kukuřice, nebo nějaká ta srpnová mlha, či jak se to jmenovalo, jak se při ní děly vraždy a jiné. Ty mi utkvěly velmi. Jo a mandl, i když ten asi svou trhlostí nápadu, který onehdy ilgir připomněl a projasnil mi tak temný den
Jo a To jsem stále ještě nedočetla, ačkoli jsem z něj byla nadšená - ovšem za zálibu v To může opět moje úchylka na poetiku dětství
Povídky nejsou formát mého srdce, takže obvykle soudím spíš podle románů. A řekl bych, že na těch se často u Kinga ten horor tak trochu roztáhne, jako by byl namazaný na příliš velkém krajíci chleba, a zbytek se vyplní prostým thrillerem nebo tajemnem nebo tak. Ne že by to bylo špatné, třeba It a Salem's Lot jsem dočetl několikrát a pořád jsem spokojený, ale zas tak moc toho hororu v tom není, spíš občas odněkud vybafne a zase se schová.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:V zásadě nebylo třeba. V debatách s tebou se většinou omezím na to si ujasnit, co vlastně tvrdíš. Což se stalo; a pak jsem chtěl jen co nejrychleji prchnout z místa činu.
Mám dojem, že jsem totéž tvrdil už někdy před rokem v úplně jiném tématu, a nikdy jsem to neodvolal.
Wild West píše:A nebo tě možná hněte, že moje odpověď měla méně než pět písmen?
Tak méně než pět písmen, to bych ještě zvládl, ale méně než čtyři, to už jsi dost přehnal.
Wild West píše:V okamžiku, kdy se objevil ve splatterpunku Borges, byl to můj debatní konec a teď tu straší už jen můj duch.
Ono je to tu o splatterpunku? Já jsem notorický offtopikář, a Borges jako jeden ze zakladatelů magického realismu je prostě podobný kdejaké fantasy, obzvlášť těm, které se blízce dotýkají naší reality.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Povídky nejsou formát mého srdce, takže obvykle soudím spíš podle románů.
Zas jedno docela zásadní zjištění.
To takový Poe je pro tebe zřejmě dost v pytli.
A Lovecraft to taky nemá moc jednoduché.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:Zas jedno docela zásadní zjištění.
To takový Poe je pro tebe zřejmě dost v pytli.
A Lovecraft to taky nemá moc jednoduché.
O Borgesovi nemluvě.
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Pieta - ještě další kolečko:
Ono je to tu o splatterpunku?


No, právě.
Míříme na sebe naprosto nekompatibliními kanony a lítá nám to do různých dimenzí:
z hlediska fantasy/z hlediska hororu.

Z hlediska fantazy, které je mi stále méně srozumitelné (viz debata o tom umírání fantasy) je Barker naprosto marginální záležitost a nikdo si ho moc nevšímá.
Z hlediska hororu je to Zmijozelův dědic, nástupce, vlastně asi největší žijící mistr - nebo přinejmenším jeden z.

Z hlediska mého vlastního čtení a psaní je to něco podobného; autor, který mi převrátil svět vzhůru nohama; měl na mne jeden z nejsilnějších vlivů vůbec v životě.

Pokud se jako clue k synchornizaci těchto pohledů použije Borges, pak naprosto tonu.

Podobná totální minela by byl ten Viewegh kontra Lovecraft; ono se to ostatně už odehrálo v rovině starších úvah Škvorecký versus Lovecraft.
V obou případech hrají pánové úplně jinou hru podle jiných pravidel, takže dost dobře nedokážou ocenit to, co dělá ten druhý.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Raven »

Tahle židlička moc nedrží. Obávám se, že Lovecrafta čte daleko víc lidí, než Viewegha.
samozřejmě v českém prostředí. JInak to smysl nedává.
V případě, že by v Čechách bylo víc loecraftošňupačů než vieweghošňupačů, asi by moje představy o našem národě porostly do výšin vskutku nebývalých
A stran schopností stylistiky, to je zřejmě na další složitou debatu; věřil bych, že Vivewegh by dokázal snadněji napodobit Lovecrafta, než obráceně.
No...
tohle je ze vzhledem k času a prostoru, v nichž se oba pánové nacházeli/nachází, dost nekorektní problematika k diskuzi. Ale kdyby ses chtěl do toho přece jen pouštět, mrazivý horor se píše mnohem těžčeji ( :>:o/ ) než vztahová melodramata
JInak na napodobení Mistrova stylu byla nedávno u nás ta velká slavná show. Teda soutěž. A lid napodoboval Viewegha celkem snadno.
Že by Mlha?
já vlastně nevím.Nejspíš ano. Matou se mi dvě povídky dohromady, jedna byla něco jako mlha v univerzitním prostředí a do toho vraždy
a ve druhé hrdina kupuje květinu u květinářky a pak?? (vraždí? nebo ne?)
JInak pointu Mlhy bych tu neprozrazovala. Nebo jen s varováním pro jiné čtenáře, v případě, že bychom chtěli rozřešit, které dvě věci úspěšně motám do sebe jako kabely
A není Mlha i splatterpunková...? (když jsme v tématu splatterpunk)
často u Kinga ten horor tak trochu roztáhne, jako by byl namazaný na příliš velkém krajíci chleba, a zbytek se vyplní prostým thrillerem nebo tajemnem nebo tak.
a přesně tento nešvar v povídkách mizí
Jinak, co máš proti povídkám, román v kostce pro ty, co žijí ve spěchu, ne? 8)
Kdosi napsal krásné shrnutí, že každý Gaiman je o tom, jak někdo tak trochu ztracený v dnešním světě najde svět vedlejší a v něm o sobě odhalí mnohé a najde sebevědomí.
Je zajímavé, že i Miévillovská kopie Gaimana tohle splňuje
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Hm.
Kingovy povídky (některé, třeba Prám, to je navíc i tak trochu splatterpunk!) dobro. King románový je pro mě dost průser - třeba Hřbitov zvířátek mě vysloveně iritoval. Temnou věž tu mám coby comics, to možná dám, do knih se mi zrovna nechce.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:Pieta - ještě další kolečko:
Ono je to tu o splatterpunku?


No, právě.
Míříme na sebe naprosto nekompatibliními kanony a lítá nám to do různých dimenzí:
z hlediska fantasy/z hlediska hororu.
Ono touhle dobou už je dost jasné, že z hlediska mého a z hlediska tvého to je taky dost nekompatibilní.

Mě třeba pořád fascinuje, že Barkera tak jednoznačně řadíš k splatterpunku, protože co jsem od něj četl já, byl ještě větší čajíček, než Kingovy pop-horrory.
často u Kinga ten horor tak trochu roztáhne, jako by byl namazaný na příliš velkém krajíci chleba, a zbytek se vyplní prostým thrillerem nebo tajemnem nebo tak.
Raven píše:a přesně tento nešvar v povídkách mizí
Jinak, co máš proti povídkám, román v kostce pro ty, co žijí ve spěchu, ne? 8)
Ale já nežiju ve spěchu. (:
Kdosi napsal krásné shrnutí, že každý Gaiman je o tom, jak někdo tak trochu ztracený v dnešním světě najde svět vedlejší a v něm o sobě odhalí mnohé a najde sebevědomí.
Raven píše:Je zajímavé, že i Miévillovská kopie Gaimana tohle splňuje
Ono to je strašně chytlavé schéma, protože skoro každý z fandomu si někdy musel připadat v dnešním světě dost ztracený.
A téma paralelního světa, ve kterém se teprve ukáže, co v člověku je, to je strašně stará věc.
Sadako píše:Kingovy povídky (některé, třeba Prám, to je navíc i tak trochu splatterpunk!) dobro. King románový je pro mě dost průser - třeba Hřbitov zvířátek mě vysloveně iritoval. Temnou věž tu mám coby comics, to možná dám, do knih se mi zrovna nechce.
Řbitov je dost strašný, to je kniha o tom, jak se nic neděje, s celkem zajímavou povídkou přilepenou k samotnému konci.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Wild West

Re: Re:

Příspěvek od Wild West »

Pieta píše: Ono touhle dobou už je dost jasné, že z hlediska mého a z hlediska tvého to je taky dost nekompatibilní.
To bylo jasné už v té dávné debatě, kde se ti nelíbil ten koberec.
Stejná minela, jako moje neškodné údery, odrážející se od pancířů Star Wars vyznavačů jinde.
Mě třeba pořád fascinuje, že Barkera tak jednoznačně řadíš k splatterpunku, protože co jsem od něj četl já, byl ještě větší čajíček, než Kingovy pop-horrory.
Jednak formálně technicky, Barker (a tuším James Herbert) si pojem splatterpunk cíleně vymysleli.
Jednak King si to rozhodně nemyslí.
Řekl bych, že jádro pudla může být v tvé nedůvěře k povídkám; mistrovy nejbrizantněnšjí věci jsou většinou dost krátké a časné (Knihy krve, Damnation game, Hellraiser a Noční rasa).

A ještě, abych to zkomplikoval, osobně po letech pokládám vynález splatterpunku za velmi matoucí a ne úplně šťastný. Imagika je totiž lepší.
Ono to je strašně chytlavé schéma, protože skoro každý z fandomu si někdy musel připadat v dnešním světě dost ztracený.
Ono je to k vidění i u toho Barkera; věc se má ale tak, že ten druhý svět bývá většinou dost depresivní a ničivý. Třeba Marty je vězeň a leze do toho proto, že je podmínečně propuštěný. A párkrát zalituje, jestli neměl zůstat zavřený, pokud si pamatuji. Jiné postavy jsou větší část děje mrtvé.
Jemný je ztracený přes půl knihy, kdy vůbec nechápe, co se s ním vlastně děje (stejně jako čtenář).
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re:

Příspěvek od Argonantus »

Sadako píše:Jacka Ketchuma tu někdo zná/čte? Já o něm tedy donedávna ani neslyšelo, leč před pár dny se mi do drápů dostala filmová adaptace jeho knihy (spoluautorem byl režisér) -> http://www.csfd.cz/film/286604-woman-the/

A byl to jeden z nejnepříjemnějších filmů, jaké jsem poslední dobou viděla a že na mě (želCthulhu) takto výrazně zapůsobí máloco. Ona nepříjemnost navíc tkví převážně v atmosféře a v nebrutálních scénách, ona brutalita (alesoň pro mne) tu fungovala, zejména ve své vrcholné fázi, jako jisté uvolnění.
Na tento podnět jsem si nedávno všiml, že v jisté edici výběru světových hororů jsou vedle sebe knihy Noční rasa a nějaký Jack Ketchum, konkrétně Po sezóně. Tak si říkám, když se někdo odvážil dát tyhle věci vědle sebe, to je jisté doporučení, po Sadako už druhé.

Takže otevřu, čtu. První efekt - totálně mi to vymazalo celkovou únavu a vyhnalo mne to z práce na prázdniny. Takže moc dobře. Druhý efekt - otázka, co je na tom vlastně horor (asi tak do strany sto). Třetí efekt; začaly se dít věci; fakt mne to zaujalo, po té skoro nadchlo, nakonec zcela zklamalo a otrávilo, abych ještě dodatečně po přečtení povídání samotného Ketchuma v doslovu to zase trochu vzal na milost.

Lze podepsat dojem Sadako, že je to nepříjemné. Tuctové téma a příběh jsou provedeny filigránsky kvalitním jazykem a vše je zvětšeno ad absurdum do neslýchaných podrobností. Postava je barvitě vykreslena, a když se s ní naivní čtenář sžije, je stejně barvitě zavražděna. Mám dojem, že se o tohle trochu pokoušel ten Martin, ale srovnávat to nelze ani náhodou.
Nepůvodnost tématu - Texaský masakr a Deliverance v jednom - je tu poněkud rozvrácena původností provedení. Není to kniha pro mne; nedostane mne to někam do absolutního jinde a nikde mne to nepřekvapilo, včetně konce; tím méně pak chybí okamžiky opravdového nadšení, jako třeba v té Noční rase, jedné z nejúžasnějších knih, co znám.
Ale k tématu splatterpunk je to asi podstatné; po souběžné ose via Robert Bloch (Ketchumův hlavní guru) došel mistr ještě před Barkerem stejně daleko a nebo ještě dál. Kniha je totiž z roku 1981.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Reakce na sedm let starý post? Kein Problem!
Raven píše:Zarážející je na tom to, že se často jedná o přímé násilí na ženách.
A přesto autorky
A když mužštví autoři provádějí přímé násilí na mužích, taky ti to přijde zarážející?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Argonantus »

A co třeba násilí na mystifech?
Taky zarážející?
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Sosacek »

Jenom kdyz jsi zabijak nebo devka.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Násilí na mystifech by mohla být nějaká samostatná publikace.

Jinak hlásím, že je za mnou 115 stran Imagiky.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re:

Příspěvek od Raven »

A když mužštví autoři provádějí přímé násilí na mužích, taky ti to přijde zarážející?
ne.
asi se prostě příliš vciťuji
NIcméně, jak si tak vzpomínám, napsala jsem někdy v té době splatterpunkovou povídku, kde došlo na ženu a mačetu, takže to o konzistenci mých pubertálních názorů zajímavě vypovídá
R
"Make BDSM, not war, sister."
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 1 host