Splatterpunk

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Víte (alespoň matně), co je SPLATTERPUNK?

ano
22
34%
ne
43
66%
 
Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Sadako píše:O tom se těžko mohu hádat, fantasy ze současnosti jsem nejspíš v životě nečetlo - leda snad (také Barkerův) Utkaný svět a nějakého toho Gaimana.
Wild West píše:Nikdy jsem nečetl takové věci, jako Utkaný svět, Noční rasa nebo Damnation game. Absolutně to nemá nic společného s nějakým "soudobým fantasy" a Gaiman je slabý odvar (konkrétně Američtí bohové mají cosi společného, velmi vzdáleně).
Zdá se, že klíčem k pochopení Barkera je nečíst nic z příbuzných žánrů kromě Gaimana. (-:
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Pieta:

1) Barker je přes dvacet let starý (konkrétně Veliké a tajné show). Takže srovnání se "soudobou fantasy" může velmi snadno zdegenerovat v problém, jak za těch dvacet let dohnal/nedohnal Barkera.

2) Gaiman se Barkerovi vlastně nepodobá vůbec. IMHO je to o třídu slabší spisovatel - technicky, nápady, čímsi, ehm, vyšším. Takže se sem spíš zatoulal.

3) Barker vlastně nepíše fantasy. Vlastně jakože skoro vůbec.

4) Nahoď, co máš vlastně na mysli tím podobným autorem. Fantasy je rozsáhlá a meze mojí neznalosti gigantické.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Wild West píše:Nikdy jsem nečetl takové věci, jako Utkaný svět, Noční rasa nebo Damnation game. Absolutně to nemá nic společného s nějakým "soudobým fantasy" a Gaiman je slabý odvar (konkrétně Američtí bohové mají cosi společného, velmi vzdáleně).
Gaiman psal až po Barkerovi a u mne měl potíže se vůbec prosadit do mojí pozornosti.
Gaiman je především něco úplně jiného, takříkajíc brnká na jiné struny. Zmínila jsem ho jen proto, že je to asi jediné "soudobé fantasy", nebo něco jemu podobné, jaké jsem kdy četla.
Wild West píše:A jak tak sleduji, opus magnum ti ještě stále chybí. Nejlepší Barker je totiž Imagika.
Já to čtu, jak mi co padne pod ruku...a Imagiku si nadto tak trochu syslím až na úplný závěr.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Jinde zaznělo - a aby nezapadlo - Bizarníma rukama a Human centipedes.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Koukám, že jsem přehlédl nějaké reakce.
Wild West píše:1) Barker je přes dvacet let starý (konkrétně Veliké a tajné show). Takže srovnání se "soudobou fantasy" může velmi snadno zdegenerovat v problém, jak za těch dvacet let dohnal/nedohnal Barkera.
Však já taky moc nových věci nečtu. (:
Wild West píše:2) Gaiman se Barkerovi vlastně nepodobá vůbec. IMHO je to o třídu slabší spisovatel - technicky, nápady, čímsi, ehm, vyšším. Takže se sem spíš zatoulal.
A přitom, kupodivu, je Gaiman pořád dost živý, zatímco Barkera řeší pár fanoušků. Asi je Gaiman lepší v tom, co lidi zajímá.
Wild West píše:3) Barker vlastně nepíše fantasy. Vlastně jakože skoro vůbec.
Co jsem od něj četl, bylo mnohem víc fantasy než horor, o jiných žánrech ani nemluvě. Samozřejmě se můžeme lišit v definicích žánrů.
Wild West píše:4) Nahoď, co máš vlastně na mysli tím podobným autorem. Fantasy je rozsáhlá a meze mojí neznalosti gigantické.
Upřímně, podobných autorů už jsem víc stihnul zapomenout, než bych si teď vybavil. Mám dojem, že je spíš těžké o ně nezakopávat na každém rohu.
Ale abych hodil pár jmen, tak třeba Kelly Link, která je spíš do podivna než do strašidelna, nebo Sam Lundwall, když píše vážně a ne humorně. Nebo, když už řešíme, kdo dřív, tak některé Borgesovy věci.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Pieta píše:Však já taky moc nových věci nečtu.

Já taky ne. Já jen, že jsi mne spojením "soudobé urban fantasy" dokonale zmátl.
Asi je Gaiman lepší v tom, co lidi zajímá.
V tomto bodě je můj přístup zase dost utilitární. Řeším to, co zajímá mne.
Co jsem od něj četl, bylo mnohem víc fantasy než horor, o jiných žánrech ani nemluvě. Samozřejmě se můžeme lišit v definicích žánrů.
Stran definic nejde horor od fantasy jasně oddělit vůbec. Zejména, když se vezme ta široká britská definice.

Šlo mi o to, že devět z deseti fantazáků Barkera neuvádí a nevšímá si ho, což se právě tak děje třeba Kingovi (náhodou jeden z nejčtenějších autorů vůbec, aby tentokrát nebylo pochyb) nebo ve starších dobách Poeovi nebo Lovecraftovi.
Devět z deseti fantazáků se nemůže mýlit, když mluví třeba o Haggardovi nebo Tolkienovi, kdežto Poea ignoruje.
Ale abych hodil pár jmen, tak třeba Kelly Link, která je spíš do podivna než do strašidelna, nebo Sam Lundwall, když píše vážně a ne humorně. Nebo, když už řešíme, kdo dřív, tak některé Borgesovy věci.
Nevím, jak Kelly Link, tu neznám, ale při jménech Borges a Lundwall a jejich porovnávání s Barkerem a splatterpunkem jsem těžce polkl, nadechl se a nějak zapomněl, co jsem chtěl říci.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:Já jen, že jsi mne spojením "soudobé urban fantasy" dokonale zmátl.
Ten výraz jsi do tohohle tématu, co vím, přitáhl ty. (-:
Wild West píše:Stran definic nejde horor od fantasy jasně oddělit vůbec. Zejména, když se vezme ta široká britská definice.

Šlo mi o to, že devět z deseti fantazáků Barkera neuvádí a nevšímá si ho, což se právě tak děje třeba Kingovi (náhodou jeden z nejčtenějších autorů vůbec, aby tentokrát nebylo pochyb) nebo ve starších dobách Poeovi nebo Lovecraftovi.
Devět z deseti fantazáků se nemůže mýlit, když mluví třeba o Haggardovi nebo Tolkienovi, kdežto Poea ignoruje.
Stephen King běžného fantazáka zajímá, když píše fantasy, čili Temnou věž. Zbytek jeho díla, aspoň co jsem četl, je takový horror-popík, zřejmě určený pro trochu jiné publikum.
Barker běžnému konzumnímu fantazákovi moc co nabídnout nemá, protože i ty věci, které jsou nejvíc fantasy, nejsou z pohledu fantasy moc zásadní. Morbidní typy si u něj samozřejmě svoje najdou.
Ale abych hodil pár jmen, tak třeba Kelly Link, která je spíš do podivna než do strašidelna, nebo Sam Lundwall, když píše vážně a ne humorně. Nebo, když už řešíme, kdo dřív, tak některé Borgesovy věci.
Wild West píše:Nevím, jak Kelly Link, tu neznám, ale při jménech Borges a Lundwall a jejich porovnávání s Barkerem a splatterpunkem jsem těžce polkl, nadechl se a nějak zapomněl, co jsem chtěl říci.
Já jsem v tomhle dost utilitární, já řeším jen ty spojné body, které zajímají mě. (-:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Pieta píše: Stephen King běžného fantazáka zajímá, když píše fantasy, čili Temnou věž. Zbytek jeho díla, aspoň co jsem četl, je takový horror-popík, zřejmě určený pro trochu jiné publikum.
Barker běžnému konzumnímu fantazákovi moc co nabídnout nemá, protože i ty věci, které jsou nejvíc fantasy, nejsou z pohledu fantasy moc zásadní. Morbidní typy si u něj samozřejmě svoje najdou.
Q.E.D.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Sosacek »

Ja nevim, me prisla Imajika dost fantasy. To, jak vytvoril ctyri svety bylo obzvlast fantasy.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Sosacek píše:Ja nevim, me prisla Imajika dost fantasy. To, jak vytvoril ctyri svety bylo obzvlast fantasy.
Ano, určitě. Dokonce jsou tam i superhrdinové, když se chce.

Jenomže, na druhé straně, kompozice této věci je asi nejkomplikovanější, co jsem kdy viděl.
Takže se to dá zároveň rozplétat jako horor/příběh o strašidle, divadelní hra (čemuž napovídá ta úvodní poznámka), mytologie, iniciační román, duchovní literatura a možná i další.

Je to poněkud mimo moji ligu; na úplný výklad téhle věci moje běžné prostředky nestačí.
Vem si jen ten kontrast zjevné bipolarity hlavních hrdinů v kontrastu se ženskou pětičetnou strukturou celé Imajicy.
Nebo ten systém postupného odhalování; teprve v posledním odstavci je obraz Imajicy úplný.

Pán prstenů je možná ve výsledku podobně kolosální a komplikovaný, ale rozhodně při jeho výstavbě nebylo použito tolik paradigmat zároveň a přes sebe.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:
Pieta píše: Stephen King běžného fantazáka zajímá, když píše fantasy, čili Temnou věž. Zbytek jeho díla, aspoň co jsem četl, je takový horror-popík, zřejmě určený pro trochu jiné publikum.
Barker běžnému konzumnímu fantazákovi moc co nabídnout nemá, protože i ty věci, které jsou nejvíc fantasy, nejsou z pohledu fantasy moc zásadní. Morbidní typy si u něj samozřejmě svoje najdou.
Q.E.D.
Myslel jsem, že takové věci jako "jeho fantasy není z pohledu fantasy moc zásadní" tu tvrdím celou dobu a ty mi oponuješ, jsem rád, že už se to vyjasnilo. (-:
Sosacek píše:Ja nevim, me prisla Imajika dost fantasy. To, jak vytvoril ctyri svety bylo obzvlast fantasy.
Wild West píše:Ano, určitě. Dokonce jsou tam i superhrdinové, když se chce.
Ještě nedávno jsi tvrdil, že Barker fantasy není, ne?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Pieta píše: Myslel jsem, že takové věci jako "jeho fantasy není z pohledu fantasy moc zásadní" tu tvrdím celou dobu a ty mi oponuješ, jsem rád, že už se to vyjasnilo.
Ano, tvrdím, že to tvrdíš, a s tebou plno fantazáků.
Já to netvrdím. Stran pohledu fantazy netvrdím vůbec nic, protože takový pohled je mi těžko srozumitelný, právě jako pohled z hlediska vědy.
Ještě nedávno jsi tvrdil, že Barker fantasy není, ne?
Zkus to dočíst do konce. IMHO je to drobítek složitější.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:Ano, tvrdím, že to tvrdíš, a s tebou plno fantazáků.
Já to netvrdím. Stran pohledu fantazy netvrdím vůbec nic, protože takový pohled je mi těžko srozumitelný, právě jako pohled z hlediska vědy.
Ach tak.
Tak snad abys byl příště, až se vytasíš s QED, trochu specifičtější v tom, co přesně že mělo být dokázáno.

A proč vůbec bylo třeba dokazovat, že to tvrdím, když to tu už delší dobu zcela veřejně tvrdím?
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Raven »

Pieta píše:
Wild West píše:2) Gaiman se Barkerovi vlastně nepodobá vůbec. IMHO je to o třídu slabší spisovatel - technicky, nápady, čímsi, ehm, vyšším. Takže se sem spíš zatoulal.
A přitom, kupodivu, je Gaiman pořád dost živý, zatímco Barkera řeší pár fanoušků. Asi je Gaiman lepší v tom, co lidi zajímá.
vzhledem k tomu, že již brzy použiješ spojení "horor-popík", tak ve srovnání s Barkerem je Gaiman takový fantastikový popík...
Každopádně, kvalitu autora nelze poměřovat množstvím jeho čtenářů. Viz případ Viewegh. Čte ho spousta lidí, ale je Viewegh lepší než Lovecraft?
Stephen King běžného fantazáka zajímá, když píše fantasy, čili Temnou věž. Zbytek jeho díla, aspoň co jsem četl, je takový horror-popík, zřejmě určený pro trochu jiné publikum.
No. Já jsem třeba od Kinga s úspěchem přelouskala hororové povídky, zatímco Temnou věž vůbec ne. A to si nepřipadám jako popíkový recipient literatury (snad jen s výjimkou laciných krváků 8) ), každopádně si myslím, že Kinga nepodceňovat ani na poli hororu. Obzvlášť pokud jde o povídky, ty jsou mnohdy brilantní, třeba Já vím co potřebuješ, nebo Děti kukuřice, nebo nějaká ta srpnová mlha, či jak se to jmenovalo, jak se při ní děly vraždy a jiné. Ty mi utkvěly velmi. Jo a mandl, i když ten asi svou trhlostí nápadu, který onehdy ilgir připomněl a projasnil mi tak temný den
Jo a To jsem stále ještě nedočetla, ačkoli jsem z něj byla nadšená - ovšem za zálibu v To může opět moje úchylka na poetiku dětství

Jo a ve zbytku jsem se ztratila a ve sporu se nepřidávám na žádnou stranu
R
"Make BDSM, not war, sister."
Wild West

Re: Splatterpunk

Příspěvek od Wild West »

Pieta:
A proč vůbec bylo třeba dokazovat, že to tvrdím, když to tu už delší dobu zcela veřejně tvrdím?
V zásadě nebylo třeba. V debatách s tebou se většinou omezím na to si ujasnit, co vlastně tvrdíš. Což se stalo; a pak jsem chtěl jen co nejrychleji prchnout z místa činu.

A nebo tě možná hněte, že moje odpověď měla méně než pět písmen?
Raven píše: Viz případ Viewegh. Čte ho spousta lidí, ale je Viewegh lepší než Lovecraft?
Tahle židlička moc nedrží. Obávám se, že Lovecrafta čte daleko víc lidí, než Viewegha.
A stran schopností stylistiky, to je zřejmě na další složitou debatu; věřil bych, že Vivewegh by dokázal snadněji napodobit Lovecrafta, než obráceně.

Ani jedno není klíčem k tomu tajemství, proč mám Lovecrafta daleko raději.
Kinga nepodceňovat ani na poli hororu.

Papírově je to asi jeden z nejuznávanějších velmistrů hororu vůbec; tak snad vedle Poea a toho Lovecrafta.
On sám uznává zejména Barkera.
ta srpnová mlha, či jak se to jmenovalo,

Že by Mlha?
Jo a ve zbytku jsem se ztratila a ve sporu se nepřidávám na žádnou stranu
R
Tak to jsme dva.
V okamžiku, kdy se objevil ve splatterpunku Borges, byl to můj debatní konec a teď tu straší už jen můj duch.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů