Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Fatální válka je dobrý nápad, na to jsem si vůbec nevzpomněl.

Humor nicméně těžko doporučovat.

Hlava 22, pokud ti nevadí to namíchat s válkou.

Daniil Charms (libovolná sbírka povídek) jako zástupce absurdního humoru.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od OnGe »

Díky za tipy.

Měl na mysli něco napsaného trochu líp, než Fatální válka (ale sranda to je, o tom žádná). Mimochodem, vzniklo někdy pokračování?

Pratchettovi jsem pořád nějak nepřišel na chuť (ale napsaný to je dobře, o tom žádná).

Hlava 22 je zrovna typ humoru, co moc nemusím.

Dalšímu zkoumání postupuji Daniila Charmse, Kruté šprýmy a Angličana, který vylezl na kopec, ale slezl z hory. Zbytek už mám za sebou :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Karotka »

Já taky děkuju za tipy a přidám pár dalších.
Jen možná pro OnGEho nebudou až tak relevantní, protože já Hlavu22 můžu. A Pratchetta taky.

Český: Petr Stančík - Mlýn na mumie.
Cizí: Jonas Jonasson: Stoletý stařík, co ... (njn je to bestseller, na který jsou všude reklamy a asi je na seznamu literárního Zla, ale vtipný to je dost)

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od York »

OnGe píše: 31. 7. 2017, 09:47Pratchettovi jsem pořád nějak nepřišel na chuť.
Upálíš se sám, heretiku, nebo s tím potřebuješ pomoct? ;)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Já se klidně upálím s OnGem,.
S humorem mám obecně problém, neb ho moc nevyžaduji a vyhovuje mi v podobě, která nesedí skoro nikomu jinému.
věci, co jsem doporučil jsou tak nějak hodně jiné, na Sakiho se tu zjevně chytala Sadako a Midewiwin, to je dost krásně napsané, ale české tedy rozhodně ne. Spíše specificky britské.
Monger je zase Walesan a píše o Walesanech.
Zda to funguje, to je těžko říci.
Pokud ano, pak Dahl, Roald Dahl.

Ruský humor je taky hodně bizarní (Daniil Charms). Sedí mi méně. Ale něco do sebe to určitě má.

Jinak Jirotka a Saturnin je téměř plagiát taktéž britského originálu P.G.Woodehouse, sluha se tam jmenuje Jeewes a má to zřejmě nesčetně pokračování.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od OnGe »

Mlýn na mumie znám jenom z reklam v autobuse a tam mi přišlo, že to má být spíš divný, než vtipný. Ale hezky napsaný asi jo. Je to taky pro zasmání, nebo je to prostě byzár?

Jo, Jeewese znám taky, ale Saturnin mě bavil víc.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Karotka »

Je to taky pro zasmání, nebo je to prostě byzár?
Spíš pro zasmání. Ale zas ne tak, že bys měl u toho záchvaty, válel se po zemi a prskal. A je to moc hezky napsaný.
Bizarní to trochu je, jsou tam hodně zajímavý, nečekaný a ujetý nápady.
Ale myslím, že někdo, kdo po tom sáhne, protože chce bizár, bude zklamaný.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Mlýn na mumie je zajímavá kniha, ale humoristickou bych jí spíš nenazval, má svůj parodicky absurdní tón, beze sporu a docela dobrý, ale pokud se člověk věnuje všem naznačeným myšlenkám, tak mu to humorno může snadno utéct.

York - pomohu Ti;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Ještě ad Balaštíkův seznam - zatím mi připadá, že tento speciální verdikt nad Rowlingové Potterem
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 81#p455081
dost sedí na úplně všechny položky jeho seznamu.

Na hyperśpěch nemusíte být geniální spisovatel. Ale některé kvality jsou nezbytné.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od boubaque »

Pořád si myslím, že jak tebe, tak Sadako v tom článku něco na začátku nakrklo, a pak už jste jen četli, co jste si mysleli, že v tom článku je, a ne to, co tam Balaštík napsal. (Abych dal příklad: z toho článku ani v nejmenším nevyplývá, že je Balaštík odpůrce HP, 50SoG a dalších zmíněných, jakkoli jím ve skutečnosti být může.)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Boubaque:
Stále si myslím, že většinu osobních útoků dokážu překousnout.
Balaštík mne nebo Yorka sice zkoušel maximálně urazit, aniž mne zná (to by mohla být stopa osobní roviny - útok proti všem současným autorům bez rozdílu),

ale přesto myslím, že jádro mého nesouhlasu je věcné. Nesouhlasím prakticky s ani jednou větou zvlášť, co napsal.
Jsou to prostě všechno omyly nebo nesmysly, na střídačku, případně zároveň.
Počínaje deskriptivním tvrzením že "literatura zaniká" a "počet vydaných titulů přibývá".

Smysl dávají snad pouze dvě celkem nudná a všeobecně asi dávno přijatá tvrzení:
- že anglosaská literatura válcuje tu národní
- že o nějaké literární konference má málokdo zájem.
Což jsme mu všeobecně uznali.

detaily zde https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 77#p454977

EDIT:
Vlastně pardon, on stihl urazit i čtenáře.
Romány se naopak stávají předmětem primitivního kultu. Zájem o sexuální pomůcky provázející Padesát odstínů šedi, záplava návštěvníků Louvru po vydání Da Vinciho kódu, zájezdy do Stockholmu na místa spojená s Larssonovým Miléniem či u nás na Žítkovou jen potvrzují, že kniha přestává být reflektována jako literatura, čtení se stává stádním a přechází až v jakési kultické sdílení.
Pokud tě někdo snaží vehementně kopnout do hlavy, je obtížné s ním vést nějakou smysluplnou debatu. Jak vidět, nepochopil ho tu kromě tebe naprosto nikdo, i když máme na mnoho věcí poměrně odlišné názory.

Přesto si myslím, že jádro potíží je v tom, že se pokoušel promluvit všeobecně o dosti složitém a mnohotvarém fenoménu, vyslovit o tom nějaké společné závěry (kdovíproč) a dokonce nabídl příklady (to je ten Balaštíkův seznam) které na to pozoruhodně nesedí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od York »

Podotýkám, že mluvím pouze o fantastice, o ostatních žánrech nevím skoro nic.
Argonantus píše: 3. 8. 2017, 12:31- anglosaská literatura válcuje tu národní
Ani bych neřekl. Když to přepočítáš na počet obyvatel, tak v poměru to imho vyjde tak nějak podobně. Z autora vydaného pouze na československém trhu se samozřejmě nestane fenomén ve stylu Rowlingové, protože na to ten trh prostě není dost velkej.

Argonantus píše: 3. 8. 2017, 12:31- o nějaké literární konference má málokdo zájem
To je druhá věc. Cony bývaly (a nejspíš ještě stále do určité míry jsou) maskované literární konference. Prakticky nikoho z lidí studujících literatuturu to ale nezajímalo, protože se zabývaly převážně fantastikou.

Tohle je obecný trend - kultura žije jako nikdy před tím, ale vypadá jinak, než jak si ji lidi představují, takže to málokdo registruje. Hry (počítačové, karetní, rpgčka i jiné) jsou dneska například dost možná hlavním hybatelem výtvarného umění (protože se tím výtvarníci mohou živit), ale že to vlastně byla podstatná složka kultury naší doby pravděpodobně lidi zjistěj nejdřív za několik desítek let.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Z autora vydaného pouze na československém trhu se samozřejmě nestane fenomén ve stylu Rowlingové, protože na to ten trh prostě není dost velkej.
This. V tom je to válcování.
Možnosti západního bestselleru nelze dohnat nijak a nemá cenu nad tím skuhrat - prostě to tak je, bo je náš trh stokrát menší.
A jak jsi pravil minule, není to nejnovější informace.
Zjevilo se to v devadesátých letech, kde trh napřed tak nějak skleroticky replikoval staré české zakázané hity, a pak bez varování zdechnul.
Hry (počítačové, karetní, rpgčka i jiné) jsou dneska například dost možná hlavním hybatelem výtvarného umění
Tohle je taky poněkud starší fenomén, a dnes zase posunutý, neb lidi, co hrají (nebo alespoň někdy hráli) nějaké hry tvoří naprostou většinu obyvatel. Je to už 25 let a více a tehdy jim bylo 15 a více.
Ti, co s tím nemají žádnou zkušenost a drží si odstup na délku tyče se přesouvají do důchodového věku (je jim skoro šedesát, nevyhnutelně).
Výkřik "tyhlety internety bych zakázala" pravila Věra Pohlová někdy v devadesátých letech a bylo jí tehdy 72. Podobná mýtická postava je dnes už z podstaty věci stále vzácnější.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od boubaque »

Upozornění na začátek: Já neříkám, že s tím textem musíš souhlasit, a neříkám ani, že s ním souhlasím já. Ale zjevně ho čteš špatně. Může to mít víc příčin, třeba že to čteš příliš osobně (tj. vkládáš do toho pouze svoje zkušenosti a nereflektuješ zkušenosti jiných čtenářů), anebo že si s Balaštíkem nerozumíte v pojmosloví - v čemž mám já zrovna výhodu, protože jsem tu literaturu, částečně i u Balaštíka, studoval. (Mimochodem, i já jsem třeba při studiu získal dojem, že konkrétně s Balaštíkem nemluvíme řečí stejného kmene.)
Argonantus píše: 3. 8. 2017, 12:31 ale přesto myslím, že jádro mého nesouhlasu je věcné. Nesouhlasím prakticky s ani jednou větou zvlášť, co napsal.
Jsou to prostě všechno omyly nebo nesmysly, na střídačku, případně zároveň.
Počínaje deskriptivním tvrzením že "literatura zaniká" a "počet vydaných titulů přibývá".
Jenže on nikde nenapsal, že literatura (jako fenomén) zaniká. Napsal, hned na začátku, že skončily dějiny literatury, a hned v dalším odstavci vysvětluje, že se jedná o "druhý život" knihy (tedy její veřejné interpretace a podíl na společenském dění a kultuře, a tedy, že zaniká funkce literatury jako společenské instituce). Přibývající počet vydaných titulů to tedy proto podporuje, nikoli vyvrací.

Podobně pokud mu vyčítáš tvrzení, že Harry Potter vyšel v roce 2000, pak to není jeho selhání jako vědce, ale tvoje selhání jako čtenáře jeho textu, protože on mluví o situaci na českém knižním trhu, a tedy o překladu, který samozřejmě v roce 2000 vyšel.

Ten jeho seznam potom nejsou knihy, které se mu hnusí (třeba proto, že vyvolávají primitivní kult, tu mrzkou lačnost po fyzickém požitku navštívení Žítkové a Louvru*), ale knihy, kterými ilustruje, jak se český trh globalizuje a (z jeho pohledu) přehlcuje neustálým a novým přílivem knih ze zahraničí - aniž by je stihl někdo pořádně zhodnotit, dodávám, protože, když nebudeš hluboce uražen slovem "blockbuster" u Harryho Pottera, můžeš si všimnout, že ten jeho "seznam" obsahuje i "knihy ověnčené prestižními literárními cenami nebo ty, které vzbudily významnější ohlas", přestože je už nejmenuje jednotlivě. V důsledku o těch knihách neříká nic, než že o nich zodpovědně z pohledu člověka s literárním přehledem nic říct nemůže, protože je nestíhá interpretovat a své intepretace konfrontovat s ostatními čtenáři.

A duhá věc:
Ať chceme, nebo ne, jsme politicky součástí euroatlantického společenství, s nímž dvacet let máme společné dějiny, společné problémy i životní hodnoty a v řadě ohledů i společnou kulturu a jazyk. Rychlé překlady aktuálně nejlepších světových knih a témata, která se nás týkají stejně nebo i více než problémy, jež řeší česká próza, to vše ovlivňuje měřítka a nároky českých čtenářů. A máme-li pocit, že onen druhý život knihy v našem prostředí odumírá, je to možná i proto, že už tušíme, že se odehrává někde jinde, s jinou perspektivou a v jiné řeči.
Tady vlastně dokonce tvrdí, že ty knihy, které jmenoval v tom svém "seznamu", jsou pro současnou českou společnost vlastně důležitější a hybnější než knihy napsané v českém prostředí.

Pokud tě urazilo toto:
Z řady podobných vyjádření vyplývá, že autoři nechtějí sami sebe označovat za spisovatele a že své psaní berou jako otázku soukromého a v zásadě iracionálního tvůrčího puzení. Necítí potřebu vědomě se konfrontovat s nadosobní literární tradicí, a nemají tudíž ani ambici účastnit se onoho druhého života knihy. Jinak řečeno přistupovat ke své vlastní tvorbě s odstupem, jako čtenáři, reflektovat ji a vstřebat různé (i kritické) interpretace vlastního díla.
...pak nevím proč. Pokud se s těmi autory shoduješ ve způsobu a vnímání své tvorby, pak je to poměrně dobrý popis. Pokud ne, pak se nemá smysl nad tím vůbec rozčilovat, protože o tobě nemluví. On totiž Balaštík tady nepíše o všech (českých) autorech. Například nepíše o většině těch, ke kterým na tom sjezdu mluvil, protože ti se už jen účastí na sjezdu přihlásili k tomu, že chtějí svou tvorbu (i tvorbu ostatních autorů) reflektovat v širších souvislostech.

Pokud tě snad urazilo tohle:
Proto také česká literatura od listopadového převratu nedokázala stvořit hrdinu, který by byl osobností, byl zapamatovatelný a v nejlepším případě se mohl stát určitým typem.

...pak je to buď tvou (případnou) ješitností, nebo tím, že ta nadprodukce způsobila, že si tvého díla nevšimlo dost lidí, aby si tvého hrdinu zapamatovali (ovšem v Sedmi rybách od chvíle, kdy se stane "hrdinou", přestává být aktivní a naopak se stává jen pasivním příjemcem děje, čímž ten Balaštíkův popis naplňuje taky docela dobře).

Vynechám povědomí o tom, že v naší historii probíhaly jakési sjezdy spisovatelů a nezřídka na nich někdo vystoupil s provokativním příspěvkem (což je zrovna konkrétní a zřejmý odkaz pomocí toho Kundery), což pomůže při pochopení "žánrového" vymezení tohohle textu. Protože ten text lze imho pochopit i bez toho. Ale to, co mi tady píšeš, je, nezlob se, zjevný projev nepochopení celého textu, přičemž arogantně dehonestuješ autora za to, žes sis ho špatně přečetl (a to nejen špatně vyložil).

Imho podstata větší částo toho textu (toho popisu situace) je v téhle pasáži:
Hodnotová kritéria se individualizují, jejich dopad se relativizuje a čtenáři ztrácí vůli aktivně tyto informace vyhledávat.

Proměna knihy v sériový výrobek rovněž znamená, že už k ní nezaujímáme osobní vztah a nespojujeme s ní náš soukromý parapříběh: okolnosti jejího nabytí, situaci, v níž jsme knihu četli, naši intimní nadinterpretaci (propojení příběhu s privátními životními událostmi). Pohled na její hřbet už pak nevyvolává vzrušení, a nemáme tudíž ani potřebu knihy uchovávat v knihovnách, případně si je nechávat podepsat autorem.

Shrneme-li to, pak nakladatelská nadprodukce paralyzuje onen druhý život knihy tím, že jí odebírá individualitu a čas, který je nutný k tomu, aby prorostla se svými interpretacemi a mohla se stát událostí. Ba odebírá jí i onen veřejný prostor, neboť množství a hodnotová dezorientace vedou k tomu, že už ani nečteme tytéž texty, že se protrhl rezervoár důležitých knih, které musíme přečíst, abychom se spolu domluvili.
Můžeš s tím nesouhlasit, ale zřejmě to bude jen na základě tvých vlastních dojmů a pozorování. Můžeš tvrdit, že Balaštík žije v nějaké slonovinové věži, ale s kolika lidmi se bavíš veřejně** o literatuře ty?

Anebo mi aspoň zkus napsat, kde o knihách samotných v tom jeho "seznamu" píše cokoliv negativního nebo kde je vymezuje jako pokleslé (nebo co o tom seznamu vlastně tvrdíš ty). Tedy aby to osparvedlnilo užívání "pojmu" Balaštíkův seznam.

______________
* Ta Žítková plná lidí, kteří si chtějí prohlídnout, jak to tedy bylo, a které by dřív ani nenapadlo jezdit do chudé oblasti moravských Kopanic, není Balaštíkův výmysl nebo zbožné přání, ale tvrdá realita.
** Jen upozorním, že +/- dvacet lisí na obskurním fóru není tak úplně veřejná diskuse. A jen to ukazuje na parcelaci a hodnotovou individualizaci ve vnímání literatury, které popisuje Balaštík. Možná je to směr budoucího vývoje vnímání literatury, a třeba je to dobře, ale rozhodně to potvrzuje myšlenku, že literatura přestává být celospolečensky významnou institucí.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů