Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

To by se celkem nevylučovalo.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od midewiwin »

David Lagercrantz: Muž, který hledal svůj stín, Host 2017
Snaha vyhovět fanouškům hrdinů trilogie Stiega Larssona a vrátit je do literárního oběhu má v téhle knize už druhý zářez. Jenže Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová, v originále celkem živoucí a zajímavé postavy, tady vycházejí jako panáčci na klíček, zrovna tak vedlejší figury, a co je ještě horší, odfláklí jsou i padouši. Larssona nemám za literárního génia, ale za autora čtivých, kompozičně i jinak ucházejících knih. Jenže tohle je jiná káva, pitelná jen obtížně.
První Lagercrantzův počin v projektu nastavovaného Milénia, Dívka v pavoučí síti, tudíž v klidu vynechám.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Čímž jsem se dozvěděl, že Larsson umřel.
Čímž jste se dozvěděli, že o Larssonovi vím opravdu úplné houby.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Harriet Beecher Stowe - Uncle Tom's Cabin,
aneb
Jak pak pan Prošek prodal Babičku kněžně do otroctví
a
ta pak Barunku zlému Němci!
aneb
Faskal zase čte divné knížky

Uncle Tom's Cabin (1852) - Chaloupka strýčka Toma - je jedna z klasik nejklasičtějších. V Americe šlo zřejmě o vůbec první bestseller (wiki tvrdí během prvního roku 300 tisíc kusů v Americe, milion v Anglii) a v devatenáctém století to byl nejprodávanější román (opět wiki), ve své době to mělo enormní společenský dopad, především to nepomohlo uklidnit napětí mezi Severem a Jihem, ze kterého vylezla eponymní občanská válka. Reference na tuhle knihu na mě spadly mnohokrát zleva i zprava, tak jsem si řekl - a proč ne.

V naší literatuře máme knihu, na kterou jsem při čtení pořád myslel, a to Babičku nebožky Němcové. Styčných bodů je řada:
- je to ze stejné doby, (Babička je z 1855)
- obě knihy napsaly ženy a to velmi, velmi sentimentálně
- sentimentalitu provází jakási idylizace. U Babičky je to jasné. V Chaloupce je sice popsán strašlivý útlak černochů, ale je tam nabídnuto jasné řešení - křesťanství. To je popisováno extra-idylicky, jedna z hrdinek se stává světicí, Tom se stává alegorií Ježíše přinášejícího Evangelium a podstatná část knihy popisuje, jak je to krásné, když jste protestanti
- chvilkami se to snaží být dramatické, ale je to především melodramatické, kritik by mohl říct až patetické či kýčové.
- nic se tam neděje a lidi jenom mluví, až na několik významných výjimek, které tu a tam rozčeří plynutí knihy
- titulní hrdina je nositel absolutních morálních hodnot. U babičky je to mix více věcí, u Toma a všech kladných postav to bylo křesťanství. Titulní hrdinové jsou vzorem pro všechny, a ať bez jakéhokoli formálního vzdělání (oba jsou negramotní) převyšují kohokoli jiného a pomáhají ostatním růst díky tomu, že fungují jako příklad.
- obě knihy jsou propagandou určitého světonázoru a obě jsou obětí politického tlaku, což z nich zároveň dělá tak rozšířená a populární díla, a pomáhá je protlačit do čítanek

A nějaké drobnosti, ale nechme bezúčelné srovnávání s irelevantní knihou.

Kolem a kolem to nebylo špatné, na to, jak je to slavné. Chvílemi to bylo docela dobré, obzvlášť když došlo na lehkou satiru, která tam docela často vykukovala zpoza celého patosu.
Chvílemi to bylo dost špatné, obzvlášť když došlo na křesťanskou propagandu. To pak bylo dost zlé.
"I did not write it. God wrote it. I merely did his dictation."

Občas tam byly temné pasáže, trouchnivějící stromy v bažinách a plížící se šílenství v rozpadajícím se domě. To bylo perfektní, ale bylo toho málo.

Jsem rád, že jsem si to přečetl, mám pro tuhle dobu (do začátku 20. století) nějakou slabost, ale bylo to takové... kolísavé.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Mám na tu věc v mysli jen takový obláček čehosi tesknoskuhravě otravného, vpravdě podobného té zlopověstné Babičce.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od midewiwin »

Dan Simmons: 3 x Joe Kurtz, detektiv bez licence /Krutá hra, Kruté mrazy, Krutý osud/
Thrillerová noirovka bez nežádoucích příměsí. Svižný styl, překlad neruší.
Děj odsýpá, mrtvoly se vrší, jen Joe má víc životů než kočka.
Klidně čtyři hvězdičky.
Čas neexistuje.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Cetl jsem Hawkeye. Toho z Marvelu. Nebo mozna jeho ne, co ja vim.

Je to realisticky a pritom minimalisticky (az obcas trochu surealisticky) nakreslene. Je tam treba jeden dil skoro beze slov, ktery vypravi pes - jenom pomoci symbolu a asociaci - a pritom to je spravne melancholicke a je jasne, co se tam deje.

Ted shanim dalsi dily.

Jsem netusil, ze superhdinsky komixy muzou byt takhle dobry. Ale clovek vsude cte, ze je to vyjimka.

Obrázek

Obrázek
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Typek: "Wait, is it just me, or is the van parked down the street a van, or is it like a van?"
Zencka: "Clint, even for you, that doesn't make sense ... no wait that's definitely a van."
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

John Grisham - Král advokátů
Zvazoval jsem, jestli to nedat vedle do knih, které zatajili dech, neb po technické stránce je napsána velmi dobře, ale ten faktický, právní rozměr je odfláknutý k zblití. Kariérní oblouk hlavní postavy J. Claye Cartera jr. Je sice výrazný, ale jednoduchý a realita dílčích historek je mu podřízena natolik, že ztrácí logiku a uvěřitelnost...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od OnGe »

Hledám dobrodružnou literaturu. Něco, kde je čemu se divit, je to hezky napsané, nebo to alespoň má neotřelou zápletku. Něco, co neni brak. Ani takovej, co byl brak dávno a dneska to začalo být cool.

Poradíte?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Za mě rozhodně King Solomon's mines od Haggarda. A Princess Bride, ale to bylo lepší jako film.

Vysoko na seznamu k přečtení mám Mark of Zorro a The Tigers of Mompracem, to je oboje taková klasika, která snad neurazí, ale nemůžu zatím vyvrátit, že to třeba je brak.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Joseph conrad: lord jim
J.l. Stevenson: ostrov pokladů. Nebo klub sebevrahů.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od midewiwin »

Přiznávám lásky z mládí:
Rafael Sabatini: Odysea kapitána Blooda, Scaramouche, Brána smrti
Bruno Traven: Poklad na Sierra Madre
Jack London: Jerry z ostrovů, Volání divočiny
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od OnGe »

Díky, to vypadá na docela nabitý výběr. Jen mě překvapuje, že jsou to všechno 50-100 let staré kousky. Copak moderní doba zanevřela na dobrodružství?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Na čisté jo...je to málo cool:(

Jinak bych zmínil Biglesovky, ale ty jsou brak...nicméně některé nápady jsou dost dobré:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů