Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od jjelen »

Log 1=0 píše: 21. 12. 2020, 10:08Lidí, co nemají supráky je určitě hodně. Je to svérázný žánr, který nesedne každému a nemá cenu to lámat přes koleno.
Jak se pozná, zda je člověk rád má nebo ne? :-)=
(nějak si nejsem jist sám sebou v této věci... no, možná je to i tím, že toho mám poměrně málo načteno)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

No, něco si přečte a posoudí.
A samozřejmě to je spojitá věc, takový Kameňák nebo Arkham mohou oslovit i lidi, co supráky spíš nemusí, a zas je spousta fanoušků, kterým se líbila Supermanova smrt.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od PardGalen »

Log 1=0 píše: 20. 12. 2020, 17:56 Ne, jen tu první.
Tak druhá je jenom pokračování a a uzavírá rozjeté linky. Vyřeší se vražda Sedla, dopadne to s Librou a tak. Sem tam něco malého nového přidá jako třeba řešení dopravní havárie což v případě, že se jedná o nepovolanou teleportaci je docela drsné. Uvidíš až se k tomu dostaneš. Rozhodně si nenech ujít. :)
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Alisik Podzim, Zima, Jaro, Smrt - 60%
Číslo se mi k tomu dávalo extrémně těžko, protože je to takový napůl mainstream, kdy to nemůžu jednoduše srovnávat s většinou věcí, a zároveň nemůžu říct, že je to tak odlišné, aby se dalo říct, že to s tím nemá smysl srovnávat. Můj celkový dojem je takový rozpačitý, takže to tak nějak lítá od 50 do 70. Dávám na střed, ale berte to ještě míň vážně než ostatní moje procenta, pokud to jde.

Ke komiksu: Na hřbitově se probudí duch patnáctileté (hádám) dívky, která se dozví, že musí počkat, než vytížený Pan Smrt rozhodne, jestli patří do nábožensky neutrálně přejmenovaného Nebe či Pekla. Seznamuje se s pěti dalšími strašidly, poslouchá jejich tragické osudy (tragické jejich vinou, ale spíš stylem že udělali kravinu, než že by byli zlí, a všichni toho dost litují), seznamuje se s pravidly nemrtvého bytí, začne randit se slepým klukem (který nemá dost vjemů na to posoudit, že ti lidi tam vlastně nejsou, takže je vnímá), rozpomíná se, kým byla zaživa, a zároveň se řeší, že jejich malý hřbitůvek se má stát základy nového obchoďáku.

Je toho hodně na čtyři útlé knížky s velkými panely, ale žádná linie není odbytá, a všechny se stále více a stále zajímavěji proplétají, až do velkého finále, kde přijde sice předvidatelný, ale přeci jen zásadní zvrat. Nápad je to jistě zajímavý, byť ne úplně dechberoucí, zpracování není nijak výjimečné, byť špatné rozhodně není. Ale dalo se z toho určitě vytřískat víc, než tahle roztomilá, tak trochu emo maličkost, co tak nějak "potěšila na srdíčku" a bude zapomenuta. Kresba je u mrtvých stylizovaná (jsou roztomilí, hodně), u živých taky ale o dost méně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Knihovna v Brně otevřela v omezeném režimu, tak jsem si došel pro must read komiksy
Top 10 - 100%
Moore přitvrdil ve vážných tématech, a taky v emocích a osobních linkách. A já byl až šokovaný, jak mi na těch postavách záleží, a jak mě jeden moment zasáhl. Jsou totiž hrozně moc lidské a uvěřitelné. A proto nemůžu jinak, než zvednout hodnocení. Byť to má chyby, občas pokulhává návaznost, pár cliffhangerů vyšumí do ztracena, jsou tam hinty na věci budoucí, u některých vedlejších postav jsem si už nepamatoval, že tam vůbec byly. Ale Moore je prostě génius.

Batman: Svatba - 90%
Tento komiks naštval spoustu fanoušků, kteří se cítili podvedení. Já vlastně taky, tolik přípravy, tolik práce, a ono z toho vlastně nic nebylo. Ale když jsem ho četl, tak ono to vlastně dáválo smysl a ta psychoanalýza postav je, no nemůžu říct perfektní, protože se dá jít i hloub, realističtěji a tak. Ale v rámci limitů toho mainstreamového supráctví to je opravdu mimořádná věc, která si zaslouží, no poctivě vzato asi ne nejvyšší známku, ale druhou nejvyšší určitě.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Smax - 50%
Já jsem tak hrozně zklamán tímto dílem. Je to spin off Top 10, ale zdaleka to není tak dobré.
Smax a Toybox jdou do jeho rodného fantasy světa navštívit pohřeb jeho strýce, a nakonec se musí vypořádat s věcmi, před kterými Jeff kdysi utekl. A prakticky všechno tu je horší. Kresba je taková mdlá, hlavně ze začátku mi připadala úplně mimo, jako u komiksů v levném časáku. Postavy mi připadají hloupější, a vůbec mi nepřipadají propracované, snadno se zredukují na klasické archetypy, a najednou to vůbec nefunguje. Ale nejhorší je humor. Moore podle mě fantasy moc nezná, a když se do něj snaží trefovat, tak přichází jen s věcmi, které už před ním vymysleli jiní a většinou i lépe. Já ani nemusím zmiňovat Pratchetta, Moressy je o několik levlů výš a vcelku cokoliv z Mamutích knih humoristické fantasy je přinejhorším na stejné úrovni.

Po dočtení jsem tomu chtěl napálit procenta hodně nízko. Ale pak mi to nepřišlo fér, protože to ve skutečnosti není horší než věci, kterým jsem dal pod 50%.

Superman: Brainiac - 70%
Tohle je Superman. Se všemi jeho přednostmi a chybami. Takže je to dost jednoduché, superman není zrovna nejostřejší nůž, ale je odhodlaný, a nezlomný, jak tělem tak vůlí. Místy je to naivní až hanba. Ale komiksu se podařilo vykreslit Brainiaca jako hrozbu, se kterou si Superman nemusí vědět rady, aniž by to působilo hloupě nebo účelově. A jeho poražení je takové pěkně symbolické. Závěr trochu must-cry, ale zas tomu dodá rovinu emocí navíc. Takže v součtu tomu ten nadprůměr dám.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Angri »

Warhammer - četba
Co číst pro ten "správný" warhammer - WFRP? (nikoliv to co se týká epických fantasy battles)
Co jsem pochytil z posledního streamu na Sirotčinci - zmiňoval "Bifi"
Gotrek - zabíječ trolů
V šedých horách zlato není - povídka
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Angri píše: 25. 2. 2021, 09:10 Gotrek - zabíječ trolů
Série Gotrek a Felix je super. Rozhodně prvních pár dílů (pak je to dost repeptitivní).
Ale zdravotní varování - už od začátku jsou to krvavá paragon jatka o porcování monster podle Fantasy Battles. S oldschool pojetím, jak si tu Warhammer představují místní, to nemá moc společného.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Angri »

Ecthelion píše: 25. 2. 2021, 09:58
Angri píše: 25. 2. 2021, 09:10 Gotrek - zabíječ trolů
Série Gotrek a Felix je super. Rozhodně prvních pár dílů (pak je to dost repeptitivní).
Ale zdravotní varování - už od začátku jsou to krvavá paragon jatka o porcování monster podle Fantasy Battles. S oldschool pojetím, jak si tu Warhammer představují místní, to nemá moc společného.

A co má tedy něco společného s old school ?
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Angri »

Angri píše: 25. 2. 2021, 11:27
Ecthelion píše: 25. 2. 2021, 09:58
Série Gotrek a Felix je super. Rozhodně prvních pár dílů (pak je to dost repeptitivní).
Ale zdravotní varování - už od začátku jsou to krvavá paragon jatka o porcování monster podle Fantasy Battles. S oldschool pojetím, jak si tu Warhammer představují místní, to nemá moc společného.

A něco co má tedy něco společného s old school ?
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Angri »

Angri píše: 25. 2. 2021, 09:10 Warhammer - četba
Co číst pro ten "správný" warhammer - WFRP? (nikoliv to co se týká epických fantasy battles)
Co jsem pochytil z posledního streamu na Sirotčinci - zmiňoval "Bifi"
Gotrek - zabíječ trolů
V šedých horách zlato není - povídka
Tak jsme ještě zapátral a našel toto.

http://realmofchaos80s.blogspot.com/201 ... books.html

Jen pořád nevím jeslit ot je ten old school warhammer, může někdo poradit ?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

3x Mike Mignola
Zkáza jenž postihla Gotham - 60%
Lovecraftovský Batman. Pokud ve vás toto sousloví vyvolalo zájem, tak si tenhle komiks přečtěte. Nezklame vás. Pokud ale nezaujalo, tak asi není třeba (byť klidně můžete). Zpracování to nijak nevytrhne. Byť tedy není špatné. Objeví se tu spousta Batmanových spojenců i záporáků, kteří ale dostanou Lovecraftovské tvisty, které k nim ale nečekaně sedí. Bohužel ale příběhu chybí jak síla superhrdinského příběhu i lovecraftovskoého hororu. Takže i když během čtení působí zajímavý amalgám atmossféry, tak mne žádné místo nijak skutečně nezasáhlo, nemám pocit, že bych viděl nějaký nový pohled na Prastaré nebo Batmana. Jen jejich zajímavé splynutí, které ale má jistou samoúčelnost.

Lovec čarodějnic: Ve službách andělů - 60%
Další spíše atmosférická věc. Hlaní hrdina vyšetřuje okultní úmrtí ve viktoriánském londýně, který je správně ponurý a špinavý. To přece zní strašně dobře. A ono by to bylo strašně dobré, kdyby to nebylo hrozně uspěchané. Je tu mnoho motivů, které jsou spíše naťuknuty, než rozpracovány, postavy nedostanou tolik prostoru, kolik by potřebovaly, byť jich tu není moc. A dění na konci je sice do jisté míry avizováno, ale stejně přijde tak nějak ráz na ráz, a nezapůsobí, protože čtenář nemá k postavám vybudovaný vztah. Mohlo by to do jisté míry fungovat jako začátek něčeho většího, kdy by se věci více vybudovaly a pak měly o to větší impakt. Škoda.

Lovec čarodějnic: Zatracen navěky - 70%
Hlavní hrdina je přemístěn do westernového prostředí, kde je trochu ryba z vody, ale snaží se, a nakonec i obstojí. Atmosféra je stejně dobrá, jako v prvním díle, ale prostředí pro ni není tak nabízející se, díky čemiuž je možná i trochu působivější. Postavy opět nepoznáme tak dobře, ale hlavního hrdinu přeci jen už trochu známe, a vedlejší postavy mají trochu jinou dramatickou úlohu, takže to vadí o něco méně. Sráží to finále, kdy je rozuzlení hlavnímu hrdinovi vlastně vnuceno, což ho dost deprotagonizuje, a příběh pak vyznívá celkem divně v jistém ohledu.

Vlastně bych mohl napsat shrnuijící hodnocení na všechny tři komiksy: Dobrá atmosféra, zajímavé nápady, fungující příběh, málo prostoru pro postavy, ne úplně využitý potenciál. Vcelku škoda.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od jjelen »

Log 1=0 píše: 27. 2. 2021, 23:39Dobrá atmosféra, zajímavé nápady, fungující příběh, málo prostoru pro postavy, ne úplně využitý potenciál. Vcelku škoda.
Naprostý souhlas, alespn u Zkázy.
Kombinace mého nejoblíbnějíšho komiks. hrdiny s (druhým?) nejoblíbenějším spisovatelem nemůže dopadnout blbě... a taky nedopadne... ale měl jsem pocit, jakože z toho šlo vytřískat víc...
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jekyll »

Pred dvomi týždňami som dočítal Williamsovu sériu Jasný osten, Žal a Trn. Jednak som kade-tade čítal, že je to klasika, jednak som mal chuť na niečo tolkienovské.

Čo ma zaujalo:
svet ako taký (špeciálne močaristý Wrann a Starosrce) iste, nie všetko, trebárs to, ako vykradol kresťanský lore mi pripadalo trochu lenivé, ale zase nebolo to úplne nefunkčné.
Viacerým postavám som naozaj a úprimne fandil, taký Binabik, Geloe...
Štýl - všimol som si, že sa viacerí sťažujú na uťahanosť, pomalosť, mne to kupodivu nevadilo, dokonca ma to nútilo tak nejako spomaliť a od toho knihy tak trochu sú. A keď prišlo na akciu, trebárs boj pri Naglimunde, tak Williams dokázal písať aj akčne.
Originálny v neoriginalite - koncept kultúry Sithov, Trolovia a pod. vlastne sa držal klišé, ale zároveň to predsalen pôsobilo inak.
Doslov Borisa Hokra v Tróne z dračích kostí.

Čo ma nebavilo:
Simon - hlavná postava. Od istého momentu ma prestalo zaujímať, ako jeho osud skončí, jednak som to vedel od prvej knihy, druhak to bol sebaľútostivý fracek, ktorý by si zaslúžil pár facek.
Štýl - ono, napriek vyššie uvedenému rozumiem, prečo mu často nadávajú do uspávača hadov.

Aby som to zhrnul, dostal som, čo som vlastne chcel, a v podstate som si ten svet obľúbil. Natoľko, že sa asi podujmem aj do Srdca ztraceného. A vraj sa chystá preklad i jeho ďalšej trilógie zo sveta Východného Ardu.

Viac som sa o "trilógii" rozpísal na svojom blogu.
Naposledy upravil(a) Jekyll dne 2. 3. 2021, 11:13, celkem upraveno 1 x.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů