Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sosacek píše: 21. 2. 2018, 08:34 Nah, Del Toro je nejlepsi. Z tech filmu je videt laska k tomu co dela a ke svetu, neni to jen cynicke matlani.
Jenom láska někdy nestačí.
Mě na del Torovi třeba dlouhodobě sere faktická absence fantasie, vnitřní prázdnota těch filmů, místy otravný sentiment - a taky schopnost geniálně promrdat možný potenciál.
Příšerky hezké, ale co je za nimi? Nic nevidno, jen šedé pustiny.
A teda zvládá dost bravurně nudit za vlast.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re:

Příspěvek od Lemmy »

Sadako píše: 21. 2. 2018, 11:08 - a taky schopnost geniálně promrdat možný potenciál.
Tady souhlas. Tohle má bohužel společné s Blomkampem. Vymakaný vizuální dojem, který budí mnohem vyšší očekávání, než poskytne zbytek díla. A oba zároveň staví na jednoduchých ideových motivech (u Del Tora často asi "netvor ve výsledku není netvor nebo má důvod proto být netvor/z něj netvora udělalo prostředí") ... což pro část diváků může právě znamenat ty šedé pustiny (jo, někteří tvůrci umí tyhle věci podávat mnohem líp).
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re:

Příspěvek od Sosacek »

Sadako píše: 21. 2. 2018, 11:08 Jenom láska někdy nestačí.
Mě na del Torovi třeba dlouhodobě sere faktická absence fantasie, vnitřní prázdnota těch filmů, místy otravný sentiment - a taky schopnost geniálně promrdat možný potenciál.
Příšerky hezké, ale co je za nimi? Nic nevidno, jen šedé pustiny.
A teda zvládá dost bravurně nudit za vlast.
Tak kdyz jsi dead inside, tak to je pak tezky.
¯\_(ツ)_/¯
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Re:

Příspěvek od jjelen »

Sosacek píše: 21. 2. 2018, 11:54Tak kdyz jsi dead inside, tak to je pak tezky.
¯\_(ツ)_/¯
Tohle vytasim až přijde řeč na Trošku nebo někoho podobnýho :-)=
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Lemmy »

jjelen: Mě se líbí hláška typu - "Máme pár uspěšných režiséru, škoda, že jich není o Trošku méně" $;)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Lemmy :D dobré...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Faskal »

Když byl zmíněn Faskal, tak se musím ohradit, že jsem si tehdy dokonce dovolil vznést ohledně Gaimana/Barkera argumenty, což teda v dnešní post-faktické době zjevně nic neznamená. První povídky jim opravdu vyšly zároveň. Klíčové dílo Gaimana (Sandman) začalo vycházet v době, kdy Barkerovi vyšla jenom jedna "fantazy" kniha.
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 46#p509146

Ten nový Del Torův film jsem neviděl, asi mu dám šanci, ale spíš se podle dosavadních zkušeností předběžně přidávám do týmu Sadako.
Nějak se mi u některých autorů stává, že jim nevěřím, že to, co mi ukazují, myslí vážně. Když získám pocit, že je v uměleckém díle něco "jenom jako" a slouží to k čistě k tomu, aby tím ze mě autor cíleně vydojil nějakou emoci, rychle ztrácím zájem.

Jo, a Lovecraft něco nakreslil.
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 56#p520256
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Lemmy: :D
Faskal: vidiš, já bych byl ochoten věřit tomu, že Del Toro to vážně myslí (to že z nějakých jeho myšlenek a posleství taktéž nejsem unešen je věc jiná)
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od PardGalen »

Faskal píše: 21. 2. 2018, 14:25 Ten nový Del Torův film jsem neviděl, asi mu dám šanci
Dej, mě se to docela líbilo.
Always bring a gun to a puppet fight
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Když byl zmíněn Faskal,

Uf. Vidím, že to byla strašná moje blbost, že byl zmíněn Faskal, neb ta záležitost s jádrem debaty o Del Torovi naprosto neosuvisí.
Takže to nikomu nic podstatného nepřinese.
tak se musím ohradit, že jsem si tehdy dokonce dovolil vznést ohledně Gaimana/Barkera argumenty, což teda v dnešní post-faktické době zjevně nic neznamená. První povídky jim opravdu vyšly zároveň. Klíčové dílo Gaimana (Sandman) začalo vycházet v době, kdy Barkerovi vyšla jenom jedna "fantazy" kniha.
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 46#p509146
Ano, takto vyslechnuté argumenty jsem zaznamenal, už tehdy viděl, že je to zjevný nesmysl, ale nemaje lepších pramenů, vzdal jsem spor. Neb Barker je o osm let starší a člověk, který psal někdy v roce 1986 takové neuvěřitelné věci jako Sex, smrt a hvězdy zář, což je mimo jiné asi nejchytřejší, co jsem kdy slyšel o Shakespearovi, rozhodně nezačal psát v roce 1984. Já totiž vydal první věc v roce 1984 a vím, jak ta věc vypadala, a vím, o kolik jsem mladší (než oba dva).
Jinak doporučuji českou wikipedii, heslo Barker, která je zjevně lépe informovaná, než anglická (zcela nezvykle) a ta praví, že Barker psal ve 21 letech - a na divadle provozoval - vlastní hry. Což mi vychází na rok 1973 a dává mi to smysl.
Moc by mne nepřekvapilo ani objevení staršího Gaimana, než 1984.

No, a celé je to totálně mimo, neb se bavíme s Lemym o výtvarnu, pokud tomu dobře rozumím. Gaiman se dostal do věci jen jakožto uznávaný vynálezce urban fantazy (což je zřejmě až 1996, v souvislosti s Neverwhere), a snažil jsem se poukázat, že souvislost urban fantazy s gotickým románem sice asi lze vysledovat, ale jako zdroje del Tora takto naprané vedle sebe je to sakra divoké, neb mezi těmi styly vězí asi 200 let.
Pokud se v tom někdo chce dále pitvat, nedávno jsme gotický román massivně řešili na Bifidebatě, co to jako je a tak podobně.
Výtvarný není prakticky vůbec, tehdejší provedení víceméně zapomenuto a vznikalo mnohokrát znovu a jinak.

Barker, naopak, je výtvarník, snad dokonce cosi studoval, podobně jako Burton nebo Lynch (a na všech je to zatraceně vidět), takže jeho souvislost s Del Torem se nabízí dost značně.
Dobrá, připouštím, pod vahou důkazu, že něco nakreslil, ale jeho výtvarné dílo se mi nadále jeví nevýznamné pro vývoj Del Tora.
Nějak se mi u některých autorů stává, že jim nevěřím, že to, co mi ukazují, myslí vážně.
Což je daleko hrůznější obvinění, než jsem zatím pravil.
Tak daleko bych se neodvážil jít.

Jinak ještě poznamenám, že "Sadako tábor" je původně můj, neb já jsem to byl, kdo zdvihl korouhev proti Del Torovi, a mocná chapadla se připojila na moji stranu.
takže, náčelníku, jsme na stejné straně, aby ses nemýlil.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Lemmy »

Argonantus píše: 21. 2. 2018, 17:38 Gaiman se dostal do věci jen jakožto uznávaný vynálezce urban fantazy (což je zřejmě až 1996, v souvislosti s Neverwhere)
V týhle kosmologii jsem laik, ale Wiki píše, že to bylo už dřív: https://en.wikipedia.org/wiki/Urban_fantasy
Argonantus píše: 21. 2. 2018, 17:38 ale jako zdroje del Tora takto naprané vedle sebe je to sakra divoké, neb mezi těmi styly vězí asi 200 let.
Možná to je divoké podané takhle zároveň, ale podle mě je časové období mezi jedno. Když dám zase příklad z hudby - to, že se kapela inspiruje mongolským folkem a zároveň metalem neznamená, že se to takhle nemůže uvést vedle sebe, i když mezi těmi styly věží víc, než 200 let (vznikem - stejně jako u toho gothic hororu, mongolský folk jede od doby vzniku v určitých interpretacích pořád).
Argonantus píše: 21. 2. 2018, 17:38 Barker, naopak, je výtvarník, snad dokonce cosi studoval, podobně jako Burton nebo Lynch (a na všech je to zatraceně vidět), takže jeho souvislost s Del Torem se nabízí dost značně.
O tom žádná. Mrkni ale třeba na to video. Ten chlápek má doma figurínu Lovecrafta a Poa, figuríny z Freaks v životní velikosti a třeba i toho Frankensteina a mluví tam třeba o tom, proč měl díky Karoffovi Frankenstein "vpadlou" čelist. Minimální to značí znalosti v těchhle věcech, to ultra fandovství a právě tu inspiraci i v gotickém hororu, původním kosmickém hororu (pokud se nepletu, Lovecraft se svým způsobem bere zase jako zakladatel tohodle) a tak. Ještě jednou: Figurína Poa. V životní velikosti. Co víc chceš jako argument na jasnou inspiraci žánrem gotického hororu? :wink:
Argonantus píše: 21. 2. 2018, 17:38
Dobrá, připouštím, pod vahou důkazu, že něco nakreslil, ale jeho výtvarné dílo se mi nadále jeví nevýznamné pro vývoj Del Tora.

Ještě jednou: Figurína Lovecrafta. V životní velikosti. Co víc potřebuješ jako argument, že Del Torova tvorba tohodle chlápka vizuálně neovlivnila? Lovecraft sice nebyl vizuální umělec, ale jeho díla podněcovala a podněcují (nejen) vizuální umělce (i hudebníky např., a to to nebyl asi moc muzikant). $D
Tak třeba... https://io9.gizmodo.com/guillermo-del-t ... 1150795662
Naposledy upravil(a) Lemmy dne 22. 2. 2018, 06:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Lemmy »

Ještě sem dám trochu z Wiki od Del Torovi:
"Frankenstein in particular has a special meaning for him, in both film and literature, as he claims he has a "Frankenstein fetish to a degree that is unhealthy," and that it's "the most important book of my life, so you know if I get to it, whenever I get to it, it will be the right way."[57] He has Brazil, Nosferatu and Freaks among his favourite movies [58] and cites Francis Ford Coppola’s Dracula as one of his all-time favorites movies.

Del Toro is also highly interested in Victorian culture. He said: "I have a room of my library at home called ‘The Dickens room’. It has every work by Dickens, Wilkie Collins and many other Victorian novelists, plus hundreds of works about Victorian London and its customs, etiquette, architecture. I’m a Jack The Ripper aficionado, too. My museum-slash-home has a huge amount of Ripperology in it"."

- dodatek: a hle. Tak ej tam spojitost z čerpání z Gilliama.

Za mě ale jasně potvrzená inspirace gotickým hororem.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sosacek píše: 21. 2. 2018, 11:54Tak kdyz jsi dead inside, tak to je pak tezky.
¯\_(ツ)_/¯
Taky je těžký, když na kritiku často reaguješ jsi dead inside.
Na různé lidi fungují různé věci, se stim smiř.

Btw. první, co jsem od del Tora viděla, byl Mimic. Ke cti mu nutno připočíst, že nic tak strašného už nikdy nezplodil, ale ten film mě našňupnul mocně.
Ale musím se přiznat, že mě po přečtení zápletky zaujal Shape of Water, akorát mě teda mrzí, že mermana nesbalí uklízeč mužského pohlaví nebo sovětský špeh. Na druhou stranu, to by zase ohrožení bílí muži napříč internety kvíleli, jak je strašně utlačuje politická korektnost a hrůzné buzny, nebo tak něco, jak je poslední dobou zvykem.
A asi bych se měla podívat na Crimson Peak, tematicky to vypadá dobře, ale už nějakou dobu mě trochu znervózňuje, co s tím provedl právě del Toro.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

Tak když ti napíše Sosáček, že si dead inside, tak to je jako by ti Stalin napsal, že ho utlačuješ.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tohle mě tak rozesmálo, že přestože si taky myslím, že Del Toro je spíš wannabe, než filmmaker, tak nemám pocit, že jsem dead inside. $lol$
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů