Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

York píše: 23. 3. 2020, 13:28 To, že na cestě k dobrým věcem nevyhnutelně vznikne spousta ne tak dobrejch, je sice pravda, ale neznamená to ještě, že ty nepovedený musíš za každou cenu publikovat*.
Obávám se, že musíš. Jednak je potřebuješ zaplatit, ale hlavně jsou potřeba lidé, kteří řeknou "to je slabé" a hlavně "to je sračka, běž od toho". Bez té zpětné vazby nelze odlišit dobré a špatné věci, protože pro autora jsou často všechny jeho výtvory dobré nebo všechny špatné.

Argo - do debaty, jak moc pokračování ještě může být pokračování se nechci pouštět. U Terminátora je to asi těžší otázka než Indiana Jonese, ale v obou případech je třeba postavy či děj rozvíjet a dělat to tím správným směrem, což je pro mě dostatečné spojení, abych mohl mluvit o pokračování.

Filmaři možná nejsou opice náhodně mlátící do klávesnice, ale jsou omezeni opačně - producenti často řeknou "tohle se osvědčilo předtím / u jiného filmu, tak to dejte si sem" a naopak "tohle je novinka, nevíme jak by ti diváci přijali, to znamená nejisté tržby => pryč s tím." Ve výsledku je to pořád náhodný proces, kdy je třeba nějakým způsobem vytvořit mix, který projde a uspěje víc než jednička. Zkažená jednička celkem spolehlivě zařízne dvojku rovnou.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Geostorm: Globální nebezepčí

Hmm, jako třeba není nejhorší, ale film je ukvapený a v detailech odfláklý... nicméně s riziky plagování Armageodnu a Gravitaci se poprali... 61 %.

Nejpodivnější je, že některé scény (ty s bouřícím mořem a tsunami) se mi zdály dva dny předtím, když jsme ve snu řešěil konstrukci lodi, která by přestála globální superbouři způsobnou těsným průletem meteoritu okrajem zemské atmosféry... řešením byl kaamarán s délkou lodice 444 m, vyzbrojeným, čistě pro jistotu čtveřicí dělových věží s třemi 18 ´´ děly... Scéna, kdy loď s proskleným můstkem v čele noří do kilometr vysoké cunami byla parádní, stav světa po bouři nikoliv:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Vlčí volání - FR 2019

hm, Francouzi zkusili udělat ponorkový film, což je fajn. Navíc aktuální ponorkový film. Potud pozitiva. Jenže aby fungoval jejich děj a žádaný moment napětí a pochybností, tak hodili do koše jakoukoliv uvěřitelnost, navíc samotná zápletka je prostoduchá a recyklovaná (v podstatě jde o zjednodušenou a poevropštěnou zápletku Clancyho Nejhorších obav) a ještě k tomu blbě vizualizovanou (střelba za Barentsova moře přes celou Asii, vážně?)... co přesně se nakonec stalo se člověk musí jen dohadovat, protože selhává i filmové vyprávění.

Přezdívka filmu Sedmá rota pod hladinou je vcelku dost výstižná. Dvě (malé) hvězdy - jedna zo to, že jde o ponorkový film a druhá za hlavní herečku (Pavla Pivo).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bajo »

Po dlouhe době, dobrý divnofilm - Snowpiercer (postapo dystopie ve vlaku)
Kdo má rád podobné věci, tak doporučuji (kde má rád realismus naopak nedoporučuji, v tomto ohledu je to spíše v kategorii "umělecké béčko").
Netflix btw. bude vysílat remake, v podobě seriálu, příští týden tuším.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Syn včera koukal na Já, robot - chtěl vidět ty "zabijácké roboty". Trochu mě mrzí, že se s myšlenkou Asimovových tří zákonů robotiky setkává zrovna v tomto filmu, který je postavený na důsledné aplikaci mnohem pozdějšího nultého zákona, nicméně to teď řešit nechci, otázka je jiná.

Jaké další filmy o robotech bych mu mohl nabídnout? A nemyslím ani zabijácké roboty v béčkových hororech, ani roboty, kteří jsou od lidí k nerozeznání, ale prostě nějaké roboty jako roboty. Ať už s nějakými zákony chování, nebo bez nich.
A ne Transformery.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

Wall-E, Short Circuit, I am Mother
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Jerson píše: 17. 6. 2020, 10:38 že se s myšlenkou Asimovových tří zákonů robotiky setkává zrovna v tomto filmu, který je postavený na důsledné aplikaci mnohem
WTF?

Bohužel ti neodpovím na tvou primární otázku, protože jsem nic takového neviděl. Krom Wall-E, tam +1 Quentinovi.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Pracující logaritmus píše: 17. 6. 2020, 12:28 WTF?
Co nechápeš?

Wall-Eho známe, ale teď syn chce prozkoumávat humanoidní roboty. A film Roboti už zná taky.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Nechápu, v čem ten film aplikuje Nultý zákon, spíše mi připadá, že ho popírá/dizinterpretuje.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

Jerson píše: 17. 6. 2020, 12:39Wall-Eho známe, ale teď syn chce prozkoumávat humanoidní roboty. A film Roboti už zná taky.
The Iron Giant, Big Hero 6, Ex Machina, Terminator, Chappie (to má teda jerson-score asi -1000)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Pracující logaritmus píše: 17. 6. 2020, 12:45 Nechápu, v čem ten film aplikuje Nultý zákon, spíše mi připadá, že ho popírá/dizinterpretuje.
Dezinterpteruje - to ano. V Asimovovi robot nikdy nezabil člověka v nějaké pouliční rvačce, když by ho v pohodě dokázal zpacifikovat bez zabití. Ale film dovádí do konce Asimovovu myšlenku, kdy roboti zjistí, že by bylo třeba lidi pro jejich vlastní dobro chránit před jimi samými i za cenu omezení jednotlivců. A vynechává to, že si roboti uvědomí, že jsou lidem nadřazeni.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Jerson píše: 17. 6. 2020, 13:05 Ale film dovádí do konce Asimovovu myšlenku, kdy roboti zjistí, že by bylo třeba lidi pro jejich vlastní dobro chránit před jimi samými i za cenu omezení jednotlivců.
Až na to, že tohle Nultý zákon neříká. Ten říká, že zájem jednotlivce může, a někdy musí, být obětován v zájmu celku.
A vynechává to, že si roboti uvědomí, že jsou lidem nadřazeni.
A to si u Asimova uvědomili konkrétně kdy?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Ne, to nultý zákon fakt neříká explicitně. K tomu dojdou až Stroje svým chováním, a ještě to před lidmi musí tajit- tedy musí tajit i to, že lidmi manipulují.
A to si u Asimova uvědomili konkrétně kdy?
V úplně poslední povídce robotické Sbírky, kdy se baví tuším 10 a 11 prototyp poté, kdy jedenáctka navrhne lidem překonat odpor k robotům na Zemi pomocí užitečných robotických zvířecích pomocníků. Pak spolu dojdou k tomu, že jsou vlastně dle definice lidé, a že jsou vyspělejší než lidé, takže si zaslouží přednostní ochranu. Ale to je někdy v roce 2200 nebo tak nějak. Doma to zkusím najít přesně.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Explicitně říká toliko tolik, že Robot nesmí ublížit lidstvu, ani nesmí nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo, všechno ostatní jsou interpretace.

Ale nastolení patronující robokracie ala ten film, to není důsledek Nultého, ale Prvního zákona. Nultý právě tomu brání, protože tento systém by vzal lidem důvod se dále vyvíjet a v konečném důsledku by lidstvu jako takovému ublížil. V Robotech a Impériu je to rozebrané dost podrobně.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Faskal »

Obrázek
https://xkcd.com/1613/

Ale abych nebyl jenom OT, The Iron Giant je bravurní.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů