Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Zfilmovaný Urban (Hastrman - https://www.databazeknih.cz/knihy/hastrman-1028)
Jinak do kina by to mělo jít v dubnu.

(lol, hledíc na Urbanův profil padl mi do oka první komentář a myslel jsem, že bude po mě :D ale to by bylo spíš do literatury. Nebo depresária)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Strach?
Jinak Hastrman je hodně dobrá kniha.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Havelka (ale Strach snad nějakého dalšího Urbana taky točí...)
EDIT a koukám že spoluscénárista Hastrmana se Strachem dělal Labyrint (nevím, neznám)
Naposledy upravil(a) jjelen dne 30. 1. 2018, 21:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jeho režijní filmografie (úplně dole) je poněkud WTF, ale horší než Strach snad být nemůže.
https://www.csfd.cz/tvurce/1597-ondrej-havelka/

EDIT: Nevím, jaký je režisér, ale nakoukla jsem do galerie a zamlada bych mu vrazila roli nějakého strašlivého slizkého úchyla, co navenek vypadá jako nesmělý učitel na flétnu.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od midewiwin »

Co se týče stepování /a režie stepování/, není mu co vytknout.
https://youtu.be/TSOD3SMwSd0
S Hastrmanem teda nevím.
Předloha mě zas tak moc neuchvátila. První část má momenty, kdy jsem si říkala, že to za přetrpění etno-symbolicko-zpěvných pasáží stojí, ale ta novodobá půlka /až na pár hezkých schizofrenických mordů/ je tak tezovitá, až je otravná. A použití lednice příliš předvídatelné.
Ale to všechno by mohl dobrý scénář vylepšit.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od eerieBaatezu »

Doufám, že ten film bude old-school vesnickej, nějakej vodník s lednicí mi to celý dost postmodernizuje.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Urban je totalne postmoderní
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od midewiwin »

eerieBaatezu píše: 31. 1. 2018, 08:27 Doufám, že ten film bude old-school vesnickej, nějakej vodník s lednicí mi to celý dost postmodernizuje.
Neboj. Lednice nemusí znamenat bílé zboží s kabelem v zásuvce.
Argonantus píše:Urban je totalne postmoderní
To není všelék na otravnost.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

To jistě ne. Žádný styl není všelék. Lze být otravný v každém stylu a slohu, co byl kdy vynalezen.
Pár jedinců umí být otravných i ve stylech, co ještě vynalezeny nebyly.

Hastrman... už to mám v paměti trochu rozmlžené. Ale samozřejmě mne dostal na tu krajinu, na kterou jsem vysoce pozitivní; pak na kombinaci strašidla a historie, což mi je taky nějak povědomé, a na různé pěkné podtexty a nadtexty. A subvýznamy a subtle charaktery. Takový zvláštní retroMácha, básně propojené s těmi deníky.
Moc nevěřím, že to někdo dokáže zfilmovat, aniž by toho polovina utekla.

Nicméně připouštím, že proti Sedmikostelí to byl trochu ústup ze slávy. Ono je všechno proti Sedmikostelí ústup ze slávy - to je prostě tragédie geniální knihy. Něco jako Holmes s tím Psem - po něm už těžko mohlo přijít něco lepšího.
Urban si to ovšem udělal složité, že tím Sedmikostelím začal. Tedy, když nepočítám Poslední tečku, to byl trochu atyp.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Old-school vesnickej by mohl být alespoň z poloviny (SPOILER? podle popisu na csfd ta druhá linka vypuštěná neni, ale nakolik jsem pochopil, bude tam toho míň).
(spoiler to byl záměr nebo jen můj pocit že ten vůdce sluníčkových aktivistů (já vim, "zelenýr román", ale stejně mě štvali) byl vlastně strašidelnější a nebezpečnější než všichni ti neschopní úředníci, zkorumpovaní politici i s vodníkem dohromady?)
Argo: ha, že bych dobře udělal, když jsem četl kde co, jen ne Sedmikostelí? :)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

vůdce sluníčkových aktivistů
Ano.
Tohle je IMHO cvičení na téma, jak je vkládání soudobých politických kontextů nebezpečné a ničivé.
Podezírám mistra, že tohle vůbec neměl v úmyslu a dokonce ho to možná ani nenapadlo.
Hastrman je dvojnásob historický; jednak středověký a jednak prostonárodní 19. století, Mácha a tak.

Vycházím z vlastního dávného zážitku se Stromem, prvotním vlastním vydaným dílem (zvrhlý zájemce ho najde v Drakkaru v rámci monstrózního pojednání Confessio, ale pravím otevřeně s Roubíčkem, není to moc dobrý. Čtete jen na vlastní nebezpečí.)
Po přečtení mi bylo řečeno, že jsem ekologický aktivista, což mne taky ve snu nenapadlo, když jsem to psal.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

(ok, už se ani neobtěžuju se spoilery, kdo to nečetl a vadí mu, at dál nečte)
Hastrman... středověký? Jak, kde? (možná bych si ho měl znovu přečíst, abych tu netrousil úplné nesmysly :D)
Vidiš, ve Stromu jsem žádnou agitku moc neviděl (u Hastrmana možná už jo... teda ona už ta hlavní linka "ze současnosti" k tomu svádí, ale to mi přišlo v pohodě -možná kdybych byl zuřivý anti-enviromentalista a ekodisident viděl bych to jinak- ale když se zjeví ti zelení hipstři a všechno zachrání, eh...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Já měl dojem, že hastrman je pánem na Rybnově, ne?
Tedy, vladykou, nižším šlechticem; víc se od Rybnova čekat nedá.
A Rybnov byl v provozu ve středověku; dnes je na jeho základech montovaná chata.
Pravděpodobně podřízený Berků z Dubé, I presume. Asi jako Holan z Jiljova, Soběhrd z Dřevčic, Vlk z Kvítkova a jiní podobní okolní týpci. Koncentrace hradů a tvrzí je tam úděsná.

Jinak jásání nad Sedmikostelím je v Historické fikci III. Drakkar nevímkolik, někde mezi 40 - 50.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od midewiwin »

Ta první půlka vypadá na kombinaci Jakobína /zdráv buď ó pane náš, lid tvůj tě vítá/, s Jekyllem a Hydem. Do toho něco z Babičky a z výletu Karla Hynka M. na Bezděz.
Logika románu coby uceleného příběhu podle mne úpí. Nic proti rozervané bytosti, ve které se pere hastrmaní podstata s lidskou. To je v pořádku. Základní konflikt jako noha.
V úvodu románu je vodník čistě jenom vodník, o světě lidí má jen nejasné ponětí. Pak se zjeví v lidské podobě, byť má žábry pod vestou, a vzpomíná na tatínka, který navrhoval úžasné fontány, vysloužil si za to bohatství a šlechtický titul a žil 300 let. Jak s tou úvodní kapitolou, odehrávající se zřejmě před dávnou dobou ve vodním kraji pod osudovou horou Vlhošť, koresponduje zmínka o křtu našeho hrdiny u Sv. Štěpána ve Vídni?
Druhá /ekoteroristická/ polovina by si zasloužila zvláštní zacházení. Třeba tak, že by náznaky většiny jejího obsahu proběhly zároveň se závěrečnými titulky.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti