Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus » 6. 3. 2018, 19:57

Na většině těch filmů jsem byl v kině, ale nejsem si jist, jestli to něco znamená.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 6. 3. 2018, 21:27

No, koukám že mám co dělat... ale Vesnice? (Shamalanova, předpokládám tedy...) Můžeš nahodit aspon v nejvyšší stručnosti proč?

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 7. 3. 2018, 16:59

Vesnice?
Ta se zdůvodňuje snad nejjednodušeji ze všeho.
Především jsem chytlavý na filmy s úplným přerámcováním paradigmatu. Sleduješ něco, myslíš si, že víš, co se děje, ale pak zjistíš, že je to celé naprosto jinak. Jako Matrix nebo Fight club. U Shyamalana to byla přímo firemní značka, protože tak původně dělal snad všechny svoje filmy, ale tady došel asi nejdál a nejpřesněji. Dokonce se ten efekt opakuje.
Pokud je řeč o Inception, pak tam je to třeba daleko krotší a přehlednější – polopaticky je nám vysvětleno, že teď budeme ve snu, a teď v dalším, abychom náhodou nezabloudili. Čímž je efekt dost v tahu. Představ si, kdyby tu scénu s těmi překlápěcími činžáky odpálili bez varování a vysvětlování.
Druhý důvod, proč Vesnice, je ta docela ošklivá dystopie, stvořená nicméně z nejlepších úmyslů. To se v běžném životě stává často, ale umění se tomu spíš vyhýbá. Když diktátor, tak je to padouch, protože je zlý.
Třetí důvod je několik opravdu velkých scén. Třeba to finále s jámou.
Šestý smysl a Znamení jsou třeba hodně dobré filmy, ale Vesnice je daleko rafinovanější.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 7. 3. 2018, 18:21

Jj, taky si myslím, že Vesnice je Shyamalanův nejlepší film a je fakt úplně boží.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 8. 3. 2018, 19:00

Mackenzie Davis to Star in ‘Terminator’ Reboot
Obrázek
Plot details are being kept under wraps, although Cameron has said that the film will be a direct sequel to “Terminator 2: Judgment Day” since he played no part in the recent installments.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 8. 3. 2018, 19:21

A co tam jako tahle osoba má hrát?

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 8. 3. 2018, 19:24

Obrázek

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 8. 3. 2018, 19:28

Terminátorku?

Jinak dotaz z jiného soudku...rozumíte někdo programové skladbě HBO? kvalitní filym dávají přes den, večer nepříliš zajímavé seroše (máme ho v rámci nějaké akce na měsíc zdarma, dávají hezké věci, ale skoro výlučně v pracovní den dopoledne).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Lemmy
Master Discussion Killer

Příspěvek od Lemmy » 9. 3. 2018, 09:49

Ještě zpětně k těm Oskarům... uvědomil jsem si, že Franco a Disaster Artist kde nic - tu nic... je to tímhle:
http://variety.com/2018/film/news/james ... 202672545/
https://www.usatoday.com/story/life/mov ... 055117001/

Škoda, škoda :>:o/ ... tohle byla herecky oskarová performance a film byl stejně dobrý jako Tvář vody (aspoň mě se líbil stejně, i když vizuální stránka Shape of Water byla lepší).

boubaque neprihl.

Příspěvek od boubaque neprihl. » 11. 3. 2018, 10:29

Argonantus vedle píše:Tady bych zrovna podezíral ten "umělecký přínos producentů" - vyšlo nám v nějakých excelových tabulkách, že tam musí být hrdinka padající z okna a superhrdina ji musí zachránit.
Ze se k tomu jeste vracim... tohle je myslim podstata nedorozumeni nasi diskuse predtim. Ja nebo E2 jsme se bavili o autorskem vkladu bez jakychkoli hodnoticich meritek. Ano, producent muze film svymi zasahy totalne dos*at, ale jsou to jeho autorske zasahy. Autorsky nerovna se nutne umelecky a uz vubec se nemusi rovnat "ku prospechu dila". Z Bezrucovych pozdejsich autorskych zasahu do Slezskych pisni si vetsina literarnich kritiku trha vlasy. Ale proste kdyz se dostane do kolize autorska vize rezisera s autorskou vizi producenta (ktera klidne muze vychazet z excelovskych tabulek), tak ma rozhodujici slovo vzdy producent.
Bouchi píše:
3. 3. 2018, 07:34
boubaque neprihl. píše:
3. 3. 2018, 00:27
Kdyz reziser pusti producentovi "director's cut" a producent rekne "Je to moc ukecane a malo akcni, prostrihej dialogy a natahni bojove sceny," je to autorsky vklad? Protoze to se deje bezne a je to ten rozdil mezi "theatrical cut" a "director's cut", ktery plno divaku vnima jako zasadni (a obcas jsou to skutecne jine filmy).
IMHO je tohle ekvivalent činnosti, kterou v literární oblasti dělá (nebo by měl dělat) redaktor. A u literárních redaktorů přece v takových případech taky nemluvíme o autorském vkladu.
To neni dobre prirovnani, protoze jsem snad jeste nevidel narky autora, jak mu zasahy redaktora/nakladatele znicily knihu a jak si na strankach muzou ctenari stahnout verzi bez prepsanych zasadnich pasazi. Redaktor navrhuje a snazi se najit konsensus, konecne slovo o podobe textu ma spisovatel.

Bouchi

Příspěvek od Bouchi » 11. 3. 2018, 11:02

boubaque neprihl. píše:
11. 3. 2018, 10:29
Bouchi píše:
3. 3. 2018, 07:34
IMHO je tohle ekvivalent činnosti, kterou v literární oblasti dělá (nebo by měl dělat) redaktor. A u literárních redaktorů přece v takových případech taky nemluvíme o autorském vkladu.
To neni dobre prirovnani, protoze jsem snad jeste nevidel narky autora, jak mu zasahy redaktora/nakladatele znicily knihu a jak si na strankach muzou ctenari stahnout verzi bez prepsanych zasadnich pasazi. Redaktor navrhuje a snazi se najit konsensus, konecne slovo o podobe textu ma spisovatel.
Ovšem nakladatel může říct "buď to upravíš podle doporučení redaktora, nebo tu knížku nevydám".
Je pravda, že pak má spisovatel oproti režisérovi silnější pozici, protože zpravidla může vzít svůj text a jít za jiným nakladatelem, kdežto režisér nemůže vzít natočený materiál a jít za jiným studiem.
Obrázek Obrázek

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 11. 3. 2018, 11:35

Ja nebo E2 jsme se bavili o autorskem vkladu bez jakychkoli hodnoticich meritek.
Já se k tomu moc nechci vracet, ale nedá mi to.
Problém není v hodnotících měřítkách.
Problém je v rozsahu; v tom, že autorský vnos producenta bývá naopak naprosto marginální, z podstaty věci, a pojetí, že má "větší význam než režisér a scénárista" nesdílím nejen já.

Velká většina zásahů producenta je z podstaty věci negativních - nezbyly nám na to peníze, vynechte to.
A to je zase na velkou debatu, jak se stavět k něčemu, co ve filmu NENÍ. Já bych uznal, že občas to může být docela zásadní - stačí si třeba představit, jak by dopadl ten Pán prstenů se zápasem Aragorna se Sauronem, jak bylo v plánu. Přesto ale většina recenzentů tyhle vychytávky obvykle ve výsledku ignoruje; prostě to tam není a tudíž není třeba to řešit.

Možný autorský vnos producenta, že vymyslí scénku, jsem uznal několikrát, ale ve světle postoje "úloha producenta je největší" to je naprosto nedůležité.

TL,DR - obvyklý spor o kvantifikátory.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 11. 3. 2018, 11:51

Argonantus píše:
11. 3. 2018, 11:35
Možný autorský vnos producenta, že vymyslí scénku, jsem uznal několikrát, ale ve světle postoje "úloha producenta je největší" to je naprosto nedůležité.
A já si ještě neodpustím, že vymýšlet scénky není role producenta*. Že osoba, která zrovna dělá producenta, v daném filmu fušuje i do role scénáristy, nebo jakékoliv jiné, neznamená, že se tím tato činnost stává součástí role producenta.

*plus těch typů producentů je samozřejmě vícero, a měl jsem podle zmíněných osob za to, že tady byla diskuse o executive producer, který je ve výrazně koordinační a organizační roli, a prakticky by ani neměl řešit nějaké podrobnosti.
Iron Within
Iron Without

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 11. 3. 2018, 12:03

boubaque neprihl. píše:
11. 3. 2018, 10:29
Ale proste kdyz se dostane do kolize autorska vize rezisera s autorskou vizi producenta (ktera klidne muze vychazet z excelovskych tabulek), tak ma rozhodujici slovo vzdy producent.
Teď např. Garlandova Annihilation je příklad opaku. Producenti viděli film, řekli, že je na diváky moc chytrej a nevšední a že to musí předělat, něco vystříhat a tak, a nakonec se Garlandovi podařilo prosadit, že se nechá jeho originální verze a producent, ať si jde políbit. Zkusím k tomu najít detaily, pže mě to samotnýho zajímá.

Jo, jinak Karl Urban leaknul dost zajímavou věc. Totiž, že Dredda, kde hrál Dredda, a je to film, kterej se mi svým zpracováním extra hodně líbil, a film, kterej Garland napsal, tak Urban prásknul, že Garland to i režíroval, což se vůbec nevědělo a za režii byl oficiálně napsanej někdo úplně jinej a Urban, že by byla škoda, kdyby se Garlandovi za ten film nedával kredit. Takže tady vidíte, jak to taky může vypadat, kdy vlastně film natočí někdo jinej, než je pod tím podepsanej a de facto nikdo o tom ani neví.

Což mi připomíná, jak pod JL dali "directed by Zack Snyder", jdu se vyzuřit do kouta...

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 11. 3. 2018, 12:47

kdy vlastně film natočí někdo jinej,
To se samozřejmě stát může, ale je to trochu jiná otázka.
U nás je to třeba Na samotě u lesa, kde se všeobecně připouští, že to Menzel vlastně nerežíroval.

Odpovědět

Zpět na „Kultura“