Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wild West »

Pěkná popkornovka za tři hvězdy?
To je daleko lepší, než lze říci o čemkoli, co v kině zrovna běží.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Naoki »

Hvězdy do hodnocení nedávám, nemám definovaný model podle čeho bych měl, ale druhou větu mohu potvrdit.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Wild West

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wild West »

Model, který používám:

***** my precious. Film, který mohu vidět klidně mnohokrát, pokaždé pro mne odhaluje nové zajímavé věci, které mi dříve utekly. Užívám si to. Nechápu, že jste na to ještě nešli!
Existují i velmi vzácné případy, kdy stupnice nestačí a bylo by možno dát i více hvězd, ale už to nemá smysl.

**** rozhodně na to jděte. Má to nějaké drobné chybky, takže už to nemusím vidět potřetí a popáté, ale pokud se mi to stane, přežiju to.

*** dobrý průměr, jděte na to. Typický výsledek běžného popkorňáku, který nikdo ničím nepokazil, ale zase tomu nedodal nějaký X faktor, aby to pozvedl někam výš. Můžete vidět, ale můžete taky klidně zapomenout, že to kdy bylo.

** nepovedlo se, nechoďte na to.. Plány mohly být kdovíjak úžasné, ale prostě tam víc věcí nevyšlo. Sem tam nějaká scéna, už to vypadá skoro, že... ale pak zas nic. Pokud shlédnete, nezabije vás to, ale to je asi tak celé.

* propadák. je tam někde v oceánu hrůzy nějaká poslední osamělá hvězdička jako maják. Byla tam jakási myšlenka, nápad, hezká scénka; nebo to celé působí neodolatelně svojí naivní pitomostí (trololo efekt, dle Sadako). Moc často to ale vidět nelze, trololo efekt rychle vyprchá.

žádná hvězda čili odpad neboli Krutečku, ne! - film, kde není vůbec nic, a jeho použití může ublížit. Základem je strašlivý A, o texaských vrtařích; měřítko dokonale blbého filmu. Je zajímavé, že negativní stupnice hrůzy má také svoje extrémy, které překonávají veškeré podlahy myslitelného; A se podařilo ještě podstatně podlézt. Výzkum v tomto směru není dokonalý, protože jsem některé věci neviděl celé, neb jsem to nedal.

Půlhvězdy pak samozřejmě znamenají váhání.
Mám dojem, že pětihvězdová stupnice se začíná šířit napříč kdečím, nejen csfd.
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Blaine »

Naoki píše:Hvězdy do hodnocení nedávám, nemám definovaný model podle čeho bych měl, ale druhou větu mohu potvrdit.
Chystam se na to a presne to co jsi napsal ocekavam. Pekne vypadajici film, ktery bude obcas zajimavy a vtipny. A kdyz to dostanu, tak asi odejdu s kina spokojeny.
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Fingalen »

Wild West píše:**** rozhodně na to jděte. Má to nějaké drobné chybky, takže už to nemusím vidět potřetí a popáté, ale pokud se mi to stane, přežiju to.
Ugh, to implikuje, že existujú filmy, ktoré si ochotný vidieť päť alebo nebodaj viackrát? :eyecrazy: Filmy, ktoré som videl viac ako dvakrát by som určite zrátal na prstoch (možno aj na jednej ruke) a film, ktorý by som videl viac ako 5krát a neumrel by som pri ňom si ani predstaviť neviem (podobne s knihami, ale tam by som dve ruky určite potreboval).
Co nové, natoľko hodnotné, aby za to tie 2-3 hodiny pozerania filmu stáli za to, vie človiek vidieť vo filme pri piatok pozretí?

Akože možno som fakt ešte neni tak starý a viem si predstaviť, že sa človek inak pozrie na film s odstupom rokov, keď sám nejako vyzreje. Ale skutočne by ma zaujímal príklad filmu, ktorý vie byť dostatočne uspokojivým zážitkom aj pri piatom sledovaní.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

LotR! Že váhaš neznaEru:)

Asi bych byl ochoten,vlastně docla rád viděl, Wild Westovy pětihvezdy,alr dle popisu na trojhvězdy čas a náladu nemám:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

Wild West píše:Mám dojem, že pětihvězdová stupnice se začíná šířit napříč kdečím, nejen csfd.
Například RPGčky. Když započítáš i nulu, tak je to šest stupňů :-)
Wild West

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wild West »

RPG, hrami, vlastně kdejakým zbožím na netu, například takové víno.
A s půlhvězdami to má deset stupňů (i když 0,5 hvězdy jsem snad ještě neviděl...)

Pro účely této debaty pozoruji, že se někdy můj vztah k filmu vyvíjí; pětihvězda například nemusí být vždy patrná hned, ale až po tom několikerém vidění, kdy mne to furt baví (nebo baví furt víc, dokonce). Málokdy to ale přeleze rozdíl bodu.
Jinak mám vyzkoušeno, že těsně po shlédnutí filmu většinou hodnotím tak o půl hvězdy výš, než s odstupem.
Wild West

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wild West »

Fingalen píše: Ugh, to implikuje, že existujú filmy, ktoré si ochotný vidieť päť alebo nebodaj viackrát?
Samozřejmě. Stejně jako knihy, třeba. Vallun například trefil tu nejsnadnější záležitost, kniha i film. Já vážně nevím, kolikrát jsem to četl a viděl, ale třikrát jistě. A začínám do toho konečně pronikat....
Když nechám knihy (kde některé odhalíš asi snadno, ty zrovna, navíc dechberoucí seznam tam visí a nic méně, než pětihvězdy tam nemá šanci),
Jestli ti ani četba tak složité věci jako Anděl západního okna neprozradí napodruhé něco nového, tak jsi asi tak desetkrát vnímavější, než já.
Do opravdové katedrály se dá chodit pořád, stejně se nedobereš konce.

Ale tady jsou filmy; ty, nad kterými jsem tu jásal v poslední době a zavalil to riskantně hvězdopádem:
Gone girl (a tu jsem už dvakrát viděl, a jako skvělý)
Zero dark thirty (napodruhé taky skvělé)
Mad Max (tady jsem to podruhé ještě neviděl, třeba se můj závěr změní, ale spíš ne, jak se znám; to byla dost srdeční trefa)

Starší filmy, zmíněné nedávno zejména v souvislosti s opakovaným shlédnutím:
Terminátoři 1 a 2 (tam určitě pět a víckrát, a klidně si to dám kdykoli znova)
Aliens (2), kde pomalu ustupuji a tu pátou asi fakt musím uznat (u Camerona je přibývání hvězd dost častý jev), asi nejheroičtější film of ever, určitě jsem ho viděl pětkrát
Dvanáct opic (možná nejlepší Willis a nejlepší Gilliam, i když on to moc rád nemá; pokud ne Král rybář)
Já bych řekl, že to twenty filmů, co jsem ochoten vidět pětkrát i dnes bych sehnal.
Podobně jako těch knih.
Akože možno som fakt ešte neni tak starý

Obráceně. Ono je to možná tím, že koukat na film vícekrát jsme se naučili jako mladí, protože nové moc nevznikaly. Takže Vinnetou a Sedm statečných, nejméně desetkrát (ty už dnes díky tomu taky už nedávám).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Vallun ani tak netrefoval jako mluvl za sebe...Kniha i Film 10+krát:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Fingalen »

Knihám rozumiem viac. Pretože mi prídu obsahovo nepomerne plnšie. Sú špecifické knihy, ktoré proste na prvé prečítanie vydajú len nepatrný zlomok svojho obsahu (taká Biblia, alebo Fulcanelli)a väčšinou ich aj tak nečítam ako celok, len sa vraciam k určitým pasážam. Ale väčšinou to fakt nie je beletria. Z beletrie je takých kníh skutočne nepatrne málo (pre mňa povedzme ten zmienený Meyrink alebo Tolkien), ale aj tam narážam v istom bode na to, že to nové, čo mi ďalšie čítanie prinesie za tú vynaloženú energiu a čas proste nestojí. Skrátka namiesto štvrtýkrat Anjela západného okna si dám náhodného Meyrinka, ktorého som ešte nečítal a aj keď bude takmer určite horší, vyťažím z toho prvého čítania zvyčajne viac.

Ale film je proste úplne iné médium, kde, možno v dôsledku nedostatku mojich schopností, nie som schopný preniknúť za niektoré vrsty. Ak tam vôbec hlbšie vrstvy sú, v čo zvyčajne pochybujem. Nevravím, že nie sú hlbokomyslené filozofické filmy, alebo filmy pozoruhodné dômyselným umeleckých prevedením. Ale aj pri nich mám pocit, že divák na limit svojich schopností musí naraziť v priebehu 2-3 videní.

Premýšľam nad tým, že filmy, ktoré som videl viac ako 2x sú v zásade všetko filmy, ktoré sledujem preto, že viem, čo so mnou urobia. Že pri ďalšom sledovaní emočne reagujem podobne, smejem sa a plačem v rovnakých scénach a celkovo z nich mám pocit, takého toho domáckeho bezpečia (typu Ronja, Mŕtvi básnici, Secret of Kells alebo Desať kánoí). Skrátka film mi nič nové nedá, ale viem, že mi dá znova to, čo od neho chcem. Skrátka ako obľúbený čaj alebo koláčik.

Ale že je vôbec možné sledovať film opakovane za účelom objavovania nového, to mi do hlavy stále nejde. Možno by som si mohol pozrieť niečo z tvojho zoznamu, keď tak naň pozerám, nevidel som nič (a filmový LotR je pre mňa tak niekde medzi 3-4 hviezdy WW škály, žiaden dieľ som nebol schopný druhýkrát dopozerať do konca). Takže si značím.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od eerieBaatezu »

Naoki píše:američanovi
britovi


...
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od eerieBaatezu »

A ještě trocha obrázků... Chystá se filmové zpracování Fall of Gods, ilustrované knihy na motivy norské mytologie.

Fakt jsem zvědav, jakým způsobem se toho chopí... Tyyyjo, kdyby tak nějaké mystično typu Valhalla Rising s věcmi na obrázcích dole. Obrázek

Obrázek

Tady trochu pokulhává Jerson skóre. $lol$
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Fingalen píše:Ugh, to implikuje, že existujú filmy, ktoré si ochotný vidieť päť alebo nebodaj viackrát? :eyecrazy: Filmy, ktoré som videl viac ako dvakrát by som určite zrátal na prstoch (možno aj na jednej ruke) a film, ktorý by som videl viac ako 5krát a neumrel by som pri ňom si ani predstaviť neviem (podobne s knihami, ale tam by som dve ruky určite potreboval).
Co nové, natoľko hodnotné, aby za to tie 2-3 hodiny pozerania filmu stáli za to, vie človiek vidieť vo filme pri piatok pozretí?
Mám jen několik pětihvězdičkových filmů, které bych nemusel vidět podruhé, protože nemají šanci na mě zapůsobit obdobně. Třeba Matrix nebo Šestý smysl.

Dál jsou filmy, které jsou skvělé na první podívání, protože přináší posun stejný jako filmy první kategorie, ale můžu si je užít i podruhé a potřetí, protože už vidím souvislosti, které mi napoprvé unikly. Nádherná mysl jako příklad za všechny

(když budu spoilovat - to jak Nashova neteř pobíhá mezi holuby, kteří se přitom ani nehnou, nebo že vůbec nikdo nikdy nereaguje na jeho vymyšlené společníky bylo mnohem lepší sledovat napodruhé, protože napoprvé jsem si toho nemohl všimnout - konec spoileru)

A nakonec mám několik filmů, které můžu vidět opakovaně, protože si je pokaždé užiju, i když vím, jak scény dopadnou a dokonce si někdy při dvacátém opakování všimnu nějakého detailu, který mi předtím utekl. U mě je to třeba Poslední křížová výprava nebo Pravdivé lži.
A sem řadím i filmy, u kterých se pokaždé dobře bavím, třeba Shrek 1 a 2, všechny tři Příběhy hraček, Život brouka, asi se sem zařadí i Auta a Wall-y, i když to záleží na tom, zda se budou líbit synovi, protože manželka se na ně se mnou už dívat nechce.

Na druhé straně musím říct, že většinu filmů hodnocených jako odpad jsem vlastně neviděl - musel jsem si u toho číst, třídit dokumenty nebo dělat něco jiného. A mnohem horší než Armagedon jsou Německo-americké filmy o ničení světa pomocí vulkánů, záření, černých děr a čert ví čeho ještě. Chápu, že některé filmaře strašně irituje, že v roce 2012 ten konec světa fakt nepřišel.
Wild West

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wild West »

Jerson:
Skoro úplná shoda v přístupu k věci a máme i podobný vkus (dnes málem konzervativní).

Lišíme se jen v detailech; Šestý smysl je pro mne přesně taková záležitost, jako Beautifull mind, je tam plno drobností, které ocením až napodruhé (oba filmy mají mnoho společného); naopak Matrix mi nikdy úplně nesedl, měl jsem ho na čtyřech hvězdách a po druhém shlédnutí hrozí, že se propadne ještě níž (má stržený konec, to nejlepší je uprostřed).
Podobné případy jsou Jones I a Jones III, kde jsem se zrovna nedávno dozvěděl věci zcela nové (vztah k Conanovi).

Německé katastrofy jsou učebnicové příklady té jednohvězdy za okouzlující trololo; zdaleka to není taková křivda, jako A., kde se prostě nebavím ničím ani trochu. Obrovská vlna ničí Šlesvicko Holštýnsko; udatný český montér Honza bojuje s krysami; takové věci prostě musím vidět. No, ale rozhodně ne mockrát; kouzlo vyprchá jak sodovka.

Teď si čtu Filova hodnocení, za občasného nadšeného jásání, a koukám, že Lady Terminátor je film v této kategorii zcela určitě pro mne.
protože si je pokaždé užiju, i když vím, jak scény dopadnou
Tahle rovina, co zmiňoval Fingalen, tam je určitě taky; ale to by člověk mohl senilně uvíznout u komedií Marečku, podejte mi pero nebo Adéla ještě nevečeřela, což jsou sice taky pětihvězdy, ale dost jiného druhu, nějaké hlubiny v nich nehledám a popravdě řečeno, už jsem je viděl tolikrát, že je vidět znova nemusím.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů