[hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

[hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Zakládám téma, protože se mi to nechce házet do Hudby, co zrovna posloucháme ani do obecných hudebních doporučení. Protože bych se třeba rád bavil o celých albech.

A hlavně hážu teď na Facebook upravenou variantu řetězové "výzvy" o albech, co formovala můj hudební vkus, ale ne všichni, kteří o to vyjádřili zájem, mají FB; a mně se to zase nechce sdílet na FB veřejně. Tak to budu kopírovat sem...

Takže pokud se chcete třeba přidat, nebo prostě máte nějaké album, které třeba už chvíli posloucháte a ke kterému chcete přidat nějakou osobní poznámku nebo recenzi – perte to sem. A klidně se o tom dál bavme, je to pořád jedna z diskusí na fóru, ne výpis oznámení.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Mikke Wormwood mě nominoval, abych po deset dní vkládal deset přebalů alb, která ovlivnila můj hudební vkus (a při tom postupně nominoval dalších deset lidí). Díky! Ale dovolím si po vzoru Michal Sedlacko upravit si pravidla: K albům budu dávat krátké komentáře, a asi jich bude nakonec trošku víc než deset. Nebudu nikoho nominovat (ale kdo by se třeba chtěl přidat, nechť moje příspěvky bere jako nominaci!). A budu alba řadit v pořadí, v jakém jsem se s nimi setkal (nakolik si dokážu vzpomenout), a nebudou to zdaleka vždy nejlepší alba dané kapely (skladatele) a často to nebudou ani nejlepší alba z proudů, které mi dané album otevřelo.

Den první: Queen - Greatest Hits (I)
Taťkův vinyl, který jsem snad s výjimkou Cimrmanů na našem gramofonu protočil zdaleka nejvíckrát. Je to kompilace, ale všechnu ostatní hudbu, kterou jsem kdy slyšel, jsem poslouchal v kontextu tohohle alba, a proto ho nemůžu vynechat nebo vybrat jiné abum Queen. Všechna další alba, která přidám, opravdu snad bez výjimky, z formování největšími hity Queen vycházejí: Jde o to, že dobrá, nápaditá, vlastně až komplexní musí být hudba, zatímco slova mě nezajímají (tehdy jsem neuměl ani slovo anglicky!). Zároveň je ale posluchačsky přístupná, což většinou znamená melodická... většinou... ale k tomu jindy.

Obrázek
komentář píše: Seven Seas of Rhye
(Bohemian Rhapsody nebo Another One Bites the Dust jsou strašně ohrané, vlastně skoro všechno z toho výběru je strašně ohrané. Tak si pusťte něco dobrého, a přitom neohraného 😉 )
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den druhý: Pink Floyd - The Wall
Opět vliv táty, tentokrát kazeta, která hrávala v rádiu v autě, skoro kdykoli jsme někam jeli. Tohle bylo moje první a na celkem dlouho jediné setkání s koncepčním albem, kdy se vrací motivy a nejen text písní, ale i samotná hudba vypráví příběh (kterému jsem samozřejmě ze začátku taky vůbec nerozuměl). Navíc zase to není úplně jenoduchá hudba a oproti Queen se objevují i instrumentální skladby. Z dob nejslavnější sestavy Pink Floyd je to vlastně asi nakonec moje nejméně oblíbené album (včetně The Final Cut!), ale do tohohle seznamu by patřit mělo (zvlášť když těch alb tak jak tak bude přes deset).

Obrázek
komentář píše: Is There Anybody Out There?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den třetí: Metallica - s/t (Black Album)
A konečně se dostáváme k vlivu staršího bratra (díky, Radku!). Black Album bylo moje asi první blízké setkání s metalem (teda asi bych měl za první počítat Kreyson, ale...), bylo mi odhadem asi 10 let a byla to fascinace, která mi vydržela dalších deset let. Z dnešního pohledu mi na většině skladeb přijdou bicí k uzoufání nudné (Enter Sandman?!) a dohánějí to kytary. Ale valila se z toho na mě ta intenzita thrash metalu... v přístupné formě. Dokonce si vybavuju, že mi to táta vymlouval, jestli na mě není Metallica už moc tvrdá – a přece jen se mu to povedlo, ale ne na dlouho. Jen co vyšel Load (a brácha ho přinesl domů), už jsem v tom jel zase.

Obrázek
komentář píše: Of Wolf and Man
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den čtvrtý: The Presidents of the United States of America - s/t (I)
To nejlepší ze Seattlu. Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains... můžete vybrat cokoli, ale (minimálně z těch známějších) ani z dálky se to nepřiblíží Prezidentům. Prezidenti obecně, ale tohle album obzvlášť je skvost. Mají v sobě něco z grunge a punku, doplňují to všemi možnými žánry včetně popu, jsou etalon přístupnosti, přitom jsou originální, nápadití, vtipní (tehdy jsem už anglicky trochu uměl, a i kdyby ne, ta hudba sama je dost úžasná) a neberou se vážně, což je nejen slyšet na textech a vidět v klipech, ale i slyšet v hudbě. Není divu, že Chris Balew (basitarista (!), hlavní zpěvák a skladatel, který svého času natočil single s Beckem – znáte z alba Mellow Gold) dnes dělá hlavně hudbu pro děti.

PUSA jsou v mém hudebním vývoji průkopníci všech možných směrů a zastupují mj. Offspring (Ixnay on the Hombre, Smash), OTK (Okolo, Sona a kuva – není věrnější nástupce Prezidentů, který by si asi zasloužil vlastní odkaz) a vlastně i Nirvanu a Pearl Jam, na které se nedostalo a už ani nedostane. A taky by mohli zastupovat zítřejší kapelu, ale ta už se zapsala nesmazatelně a musí být zmíněná zvlášť.

A zase za to může brácha.

Obrázek
komentář píše: Dune Buggy
To intro!
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den pátý: Pixies - Surfer Rosa
Pixies jsem (zase díky bráchovi) znal docela dlouho, ale musel jsem jim přijít na chuť. Pixies jsou totiž *divní*, jsou nekonformní, nápadití v melodiích, harmoniích i aranžích a vlastně znějí na první poslech trochu protivně. Jsou zároveň popoví, ale díky velkému dynamickému rozsahu dokážou přecházet až do hrubých a naléhavých punkových poloh. Ostatně v tomhle jsou právě dost podobní "včerejším" Prezidentům, kteří ale zůstávají důsledně hraví a pozitivní. Anebo třeba obecně tvrdším Smashing Pumpkins nebo bluesovějším Mudhoney. A společně s Prezidenty jsou to pro mě předchůdci českých OTK, na které se asi bohužel v tomhle seznamu nedostane, i když alba Okolo a Sona a kuva by nejspíš byla obě ve výběru, kdybych tvořil seznam nejoblíbenějších alb.

Obrázek
komentář píše: Where Is My Mind známe všichni, tak si radši dáme něco jiného 😉
Cactus
komentář píše: A pokud by na vás byli Pixies moc syroví, tak tady mnohem uhlazenější verze od Davida...
David Bowie – Cactus
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den šestý: Metallica - Kill 'Em All
Jediná kapela, která bude v mém seznamu dvakrát, protože Kill 'Em All je Black Albu tak nepodobné, že obliba věcí, které jsem kdy poslouchal a dají se označit za extrémní metal (kromě black metalu, o němž ještě bude řeč), má původ právě tady. V roce 1983, kdy album vyšlo, to bylo možná to nejextrémnější, co existovalo. Ve vyšších třídách základní školy už jsem sice znal Master of Puppets a Ride the Lightning (které se mi tehdy ještě moc nelíbilo), ale teprve první album Metallicy mi někdy asi v osmé třídě ukázalo tu pravou syrovost (a rychlost) metalu. A přitom Kill 'Em All je pořád velmi melodické a přístupné – a minimálně na svou dobu nápadité. A že jsou texty naivně silácké a snad triviální? Už jsem přece psal, že mě texty vlastně vůbec nezajímají...

A ještě jedno prvenství má u mě Kill 'Em All – byl to první originální nosič (kazeta), který jsem si koupil sám za svoje peníze.

Obrázek
komentář píše: Kdo čekal Seek & Destroy, jděte se zahrabat. To je jediná písnička, kterou bych v diskografii Metallicy až po S&M bez náhrady zrušil. Tady máte radši Phantom Lord
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den sedmý: Madonna – Ray of Light
Psal se rok 1998, téměř jsem neposlouchal jiné věci než Metallicu, chodil jsem v černé barvě a v riflové bundě a snil o koženém křiváku (ostatně tohle všechno mi vydrželo až do konce gymplu). A tehdy se začal v televizi objevovat klip k písničce Frozen od Madonny. Úžasná atmosférická věc, postavená na aranžích, a mimochodem se skvělým klipem. Když jsem se nakonec dostal ke kompletnímu albu, zjistil jsem, že je poslouchatelné vlastně celé a dobrých písniček je tam víc. Občas si ho poslechnu ještě dneska. Dokonce i titulní Ray of Light, vcelku klasická diskotékovka, je dobrá písnička.
S tímhle albem jsem zjistil, že i na rytmu postavená, "diskotéková" hudba může být opravdu dobrá – a zúročil se poslech ABBA v dětství (a taky 2 Unlimited a ...ehm... Twenty-four Seven) a vytvořilo to základ pro pozdější oblibu Björk, Caribou nebo Moloko.
Jenže pak mě napadlo poslechnout i ostatní alba od Madonny, jestli jsem o něco nepřišel... No, nepřišel. A naopak zjistil, že většině rytmické hudby opravdu nemusím věnovat zvýšenou pozornost.

Obrázek
komentář píše: Dneska udělám výjimku a tu hitovku sem fláknu:
Frozen
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den osmý: Faith No More – The Real Thing
Přestože jednotlivé písničky už jsem slyšel rozhodně dřív (a rap v tvrdé hudbě mi přišel prostě špatně, resp. rap vůbec), někdy během střední jsem začal poslouchat Faith No More. Vlastně dnes nechápu, proč mi tak dlouho trvalo přijít jim na chuť. Hudba žánrově asi metalová s prominentní baskytarou, která zní místy až funkově (!), první klávesy, které jsem s několika málo výjimkami (napadají mě jen Pink Floyd a Reef) dokázal vzít na milost – a tady velmi snadno, solidní kytary, které zbytečně nevyplňují většinu prostoru, a samozřejmě Mike Patton, i když na tomhle albu ještě nosově mečí (ale to bych musel jinak zavrhnout i Boba Dylana). Ale hlavně, hlavně bicí Mika Bordina (znáte ze sólových alb Ozzyho Osbourna). Faith No More byli první kapela, u které jsem si uvědomil, že aby se mi hudba opravdu líbila, musí mít dobré bicí (nebo rytmický ekvivalent bicích). Například ZZ Top by se mi celkem líbili, ale nevydržím je poslouchat víc než tři minuty.

A Faith No More měli v mém hudebním vývoji jednu důležitou funkci: Díky společně oblibě ve Faith No More jsem se dal dohromady s Martinem, s nímž jsem později založil kapelu do které se obrazila většina toho, co ještě v mém seznamu přijde.

Obrázek
komentář píše: Chvíli jsem uvažoval, kterou písničku dám, ale vybírá se hrozně těžko. Tak budou dvě ;)
The Morning After
Woodpecker from Mars
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od Bajo »

Dobrý počin toto vlákno, bubáku. Sleduji. Zatím mě zaujali Pixies, které jsem nikdy neposlouchal, jen znal jejich kultovní jméno. Díky za tip! :)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Bajo, není zač, jsem rád, že jsem někoho zaujal ;)

A klidně se můžeš taky o něco podělit :>;o)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od Vallun »

Pixies dle jména znám i já...ale myslím, že jsem v životě neslyšel ani jedno celé album od jedné skupiny...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den devátý: Igor Stravinskij - Svěcení jara
Během gymplu jsem se dostal taky k poslechu klasiky. Má vlast, Slovanské tance, Osudová, Uherské tance, to všechno bylo fajn (Mozart ne, toho jsem nesnášel a s výjimkou několika kusů nesnáším dodnes), ale nikdy jsem necítil nějaký citelnější hudební impuls. Griegova suita k Peeru Gyntovi už mě zaujala víc, ale v konečném důsledku měla jen jeden zásadní vliv: hledat v klasice dál. Abych mohl objevit Svěcení jara!

Wow! Tohle že vzniklo v roce 1913?! Nedivím se, že Stravinského vypískali už po deseti vteřinách premiéry, protože tuhle hudbu asi neskousne většina lidí ani dnes: nepokryté disharmonie, "liché" rytmy, brutální přechody v tempu i rytmu, polyrytmy, překvapivá práce s dynamikou... A přitom mi to znělo a zní tak strašně melodické a hudebně srozumitelné! V klasice už jsem nikdy nenašel nic, co by se Svěcení jara vyrovnalo, tím méně u samotného Stravinského. Ale i přestože se později mým oblíbeným skladatelem stal Dmitrij Šostakovič, Svěcení jara dodnes považuju za to nejlepší z klasiky.

Stravinskij je taky první (zdaleka nejen z klasiky), u koho jsem si všiml, že mi od něj připadá přesně jeden opus (album) geniální, zatímco zbytek mě nezaujal ani náznakem.

Obrázek
komentář píše:Víte co? Dejte si to celé.
The Rite of Spring
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od boubaque »

Den desátý: čestná uznání – část první (do r. cca 2006)

Banjo Band Ivana Mládka - Ej, Mlhošu, Mlhošu!
Jedna z nejstarších hudebních vzpomínek. Vtip a lehkost. Mix hudebních stylů jako country, bluegrass, folk, pop... nebo spíš jejich spojení.

The Smashing Pumkins - Mellon Collie and the Infinite Sadness
První album s opravdu hutným zvukem a vrstvením kytar, které jsem poznal. Zezačátku mi trochu vadil mečivý zpěv Billyho Corgana, ale nakonec jsem si zvykl.

Red Hot Chili Peppers - One Hot Minute
Fanoušci RHCP tohle album prý většinou nemají rádi (a kapela z něj hrává jen písničku Pea), ale pro mě je to jejich zdaleka nejlepší album. Ale já taky nejsem úplně fanoušek RHCP...

Sepultura - Chaos A.D.
Nejen jeden z vrcholů groovemetalu, ale taky otevření obzorů ohledně geografických možností, odkud brát hudbu. V bicích se například projevuje vliv amazonských bubnů, který lze jinak slyšet i v brazilské sambě.

Motörhead - Bastards
"Říkejte si, co chete, my hrajeme rock'n'roll!" Nevím přesně, v čem je přitažlivost Motorhead, ale asi v nějaké přímočarosti, nezáludnosti... a v Lemmyho chrapláku.

Reef - Glow
První kapela po dlouhé době (a vedle Pink Floyd pořád ještě celkem na dlouho), které jsem odpustil klávesy.

Led Zeppelin - s/t
První skutečný kontakt s rockem ovlivněným bluesem. Vlastně jsem se k nim dostal dost pozdě na to, že jsme tenhle vinyl měli doma. Taťka je totiž neměl moc rád.

Mňága a Žďorp - Nic složitýho
Název alba to říká všechno. To jsou ty písničky pro tebe...

Edvard Grieg - Suita Peer Gynt 1&2 / Klavírní koncert A moll
Už jsem se o Griegovi letmo zmínil u Stravinského. Díky němu jsem asi začal poslouchat víc klasiku. A tenhle klavírní koncert je to jeden z mála opusů, co nejsou čistě symfonické, co mám rád.

Moloko - Things to Make and Do
Po Madonně první "elektronické" album, které jsem poslouchal celkem intenzivně. Ale hlavně díky písni The Time Is Now jsem si později pořídil akustickou baskytaru.

Buty - Rastakayakwanna
Jedno z mých nejoblíbenějších alb vůbec. Humor jak v textech, tak v hudbě. Spojení melodického přístupného popu, jazzu i experimentů. A strašně pozitivní atmosféra.

Björk - Medúlla
Čistě vokální album (to, co zní jako nástroje jsou lidské hlasy a beat-box) a moje nejoblíbenější album Björk. Zvláštní harmonie a experimenty. Alba po Medúlle mám rád, alba předtím jsou všechna nudná (a trapně rytmická).

Obrázek
komentář píše:Sedmiosminový polyrytmus!
Buty - Pocit
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [hudba] Album dne (týdne, měsíce...)

Příspěvek od Argonantus »

Hm, tohle tedy banální není.
Dost mne fascinuje prolínání podobných závratí; třeba to zaváhání nad Madonnou, o kterou bych si jinak neopřel ani kolo, leč Frozen je fakt pozoruhodná věc.
Ale on v tom bude ten táta, co je zřejmě podobně starý a poslouchá podobné věci, jako já.

Já bych začal asi od té The Wall, a rovnou odbočil k většině dalších alb Pink Floyd, která jsou vesměs geniální (Dark side of the Moon, Wish you were here nebo Echoes, tam nemůžete minout).

No a pak se lze rozlévat podobnými směry - King Crimson - Court of the Crimson King (a taky kdeco další, ale tohle první album je bomba); nebo ke Genesis (Lamb on Broadway); nebo k Van der Graaf generator (Lighthouse, a taky kdeco dalšího; myslím, že to poslouchal Faskal). Nebo k Jethro tull - a pak Aqualung, samozřejmě. Mimochodem, tahle kapela tu později hodně hrála naživo.

Pokud tu byla řeč o punku, pak asi Lou Reed - the Bells, to je trochu zjemnělá záležitost, leč stále plná ironie. Takový hudební Paul Verhoeven.

Zastal bych se těch Led Zeppelin - těmi jakákoli tvrdší podoba rocku začala, a v zásadě pro mne tyhle věci skončily u alba číslo III, které už žádný metalista nepřekonal. Víc netřeba.


Sedmdesátky se daly přežít jenom zabalené do takové úžasné muziky. Opěvované šedesátky nic takového nevytvořily; byly úžasně povrchní.



Pak by se dal udělat podobně zajímavý výlet do osmdesátek nebo do té klasiky. Vesměs se tu pro mne skrývá nejlepší hudba, kterou ta dnešní už nedokáže nahradit.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů