Umění skrze věky

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Umění skrze věky

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já sem asi nějak konzervativní... Shodou okolností jsem koukal na designy věcí napříč historií.

Krásný věci jako tohle:
Obrázek
nebo tohle:
Obrázek


...A kam jsme to dopracovali?..
Obrázek

Reálně vážná otázka... Jsem jedinej, koho takovej design dělá přímo nervózně nesvým?


Od tohohle:
Obrázek

K tomuhle...
Obrázek


Mně z toho úplně jebá...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Co to kua je??? Moderna, post-moderna, ustřelte mi hlavu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Naah, i postmoderní umění může být dobré. Akorát holt autor nesmí být lopata. A je dobré si uvědomovat, že se nám možná největší lopaťárny období předcházejících nedochovaly (a co se nám vlastně dochovalo) a taky je otázka, jak se na to, co dnes nazýváme klasikou, dívali v době vzniku..

Příklad použitelné postmoderny ve výtvarném umění: Ayami Kojima a (nejen) její artworky ke Castlevanii.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Sadako dne 4. 6. 2018, 18:47, celkem upraveno 2 x.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od Argonantus »

No, pro mne je tohle zánovní všechno.
Smrtí Viléma Zajíce z Valdeka končí kronika G 5 a pak už se toho moc zajímavého nestalo.
Pak jsou ti dost moderní a otravní husiti a dál je to ještě horší. Konec katedrál, dva papežové, bordel.

Jinak z těch novodobých nesmyslů jsem srdcem rozhodně postmodernista, moderna mne obvykle zcela míjí.

EDIT: A ježto mimozemšťané komunikují hlavně obrázky, pak za mne třeba tohle
https://cz.depositphotos.com/12887380/s ... indow.html
Po tomto okně už lidstvo nic chytřejšího nevymyslelo.
Je tam úplně všechno, co potřebuješ.
Pak přišla ještě série zajímavých variací, ale obsah vlastně nebyl překonán.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 4. 6. 2018, 18:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od Quentin »

EB: Zase bych tak nepanikařil. Jediná změna je, že není potřeba dělat obrazy úplně fotorealistické, když existujou foťáky. Určitě to neznamená, že zmizelo umění.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od York »

Eerie: Umění je všude kolem nás, jen to tak většinou nevnímáme. Nemusím vůbec chodit daleko - Ecthellioni třeba nedávno vydali komiks, případně udělali design starého RPG fóra. Každý... občas vychází Drakkar, kde máš Bezejmenného hrdinu, sazbu od Bubáka, ilustraci od Ecthellionů. A obvykle taky spoustu obrázků venvnitř. Ty sem občas házíš svoji hudební tvorbu (kterou, mimochodem, pěkně flákáš ;-)).

Takže to tvoje "Kam jsme se dopracovali?" mi připomíná turistu, který se jede podívat do daleké Ameriky na tu nejhnusnější stavbu, co existuje, aby si na ni mohl ukázat prstem a říct "Je to fakt tak hnusný, jak jsem si myslel" a zase spokojeně odjel zpátku domu, do Prahy, do Podolí, s výhledem na Hradčany.

Obrázek
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od midewiwin »

Design...
Upřímně řečeno, výstavní historická lavice s řezbami je krásná, ale kdybych se rozhodovala, co dopřeju svému zadku, asi bych volila ten hranatý žlutý art.
Pokud jde o malůvky s divnými bledými osobami, lebkami, draky a potemnělými romantickými scénériemi, co mají dokazovat, že umění nezemřelo, jdu o regál dál, když je vidím na přebalech v knihkupectví. Ve většině vidím šestý odvar akademického stylu 19. století, technicky dokonalou machu, ozvláštněnou leda fantasy stafáží.
Ale to je možná můj problém, pramenící ze všeobecného opovržení, se kterým jsme ten akademický styl v mládí vnímali.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

To mělo spíš dokazovat, že ne všechno současné umění nutně musí být konceptuální mrdka.
A do postmoderny určitě patří lidi jako HR Giger, Zdislaw Beksiński, Takato Yamamoto, Suehiro Maruo etc. etc. (omlouvám se za samé malíře, ale třeba sochařství dvakrát nesleduju) - tedy výtvarníci s velmi osobitým stylem.
A jo, Ayami Kojima je novoromantika aka osmdesátky a mix 19. století, gotiky, baroka a fetiše (to poslední teda na postovaných obrázcích zrovna není, ale co). Mně se to mj. velmi líbí použitou technikou, nicméně chápu, že z toho nemusí každý padat nadšením do mdlob.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od eerieBaatezu »

Spíš mi jde o to, že nikdy dřív by něco jako tohle

Obrázek
Obrázek

nemohlo vzniknout, protože je to prostě... Já ani nevím, jak to označit. Něco tak hnusnýho by v dřívějších dobách bylo považováno za džouk.

Nebo jako ono to právě není hnusný, v tý jednoduchosti je jakási estetická kvalita, ale děsně mě to čímsi provokuje a radikálně rozčiluje. Vás ne? Já z toho úplně nemůžu spát.

Na druhou stranu jsem si v Poirotovi všimnul jednoho ornamentu, kterej je ve svý jednoduchosti tak geniální, že je nejgeniálnější...

Jsem to obtáhl, aby to bylo patrný. Tohle:
Obrázek

Vnitřní obdélník jede normálně a ten vnější se na rohu zlomí přesně ve vzdálenosti obou obdélníků od sebe a udělá ten nejjednodušší možnej ornament na okraji. Jsem fascinován a nadšen k uvytržení.

midewiwin píše: 4. 6. 2018, 19:46 Design...
Upřímně řečeno, výstavní historická lavice s řezbami je krásná, ale kdybych se rozhodovala, co dopřeju svému zadku, asi bych volila ten hranatý žlutý art.
Přesně tohle mě taky napadlo. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od Lorwyn »

eerieBaatezu píše: 4. 6. 2018, 20:59 ...
nemohlo vzniknout, protože je to prostě... Já ani nevím, jak to označit. Něco tak hnusnýho by v dřívějších dobách bylo považováno za džouk....
Obrázek
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od eerieBaatezu »

Což by v podání toho o čem mluvím vypadalo asi takhle:

Obrázek
Obrázek
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Erriie, ty jsi opravdu Lorwyn tak těžce nepochopil, nebo to jen děláš, protože nemáš férový protiargument?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od eerieBaatezu »

A nebo někdo nepochopil, o čem se bavím já? Můj argument je přesně to, o čem mluvím.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od Vallun »

Tady bych dost souhlasil s eeriem!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od Pracující logaritmus »

eerieBaatezu píše: 5. 6. 2018, 08:40 A nebo někdo nepochopil, o čem se bavím já? Můj argument je přesně to, o čem mluvím.
Tak by bylo možná dobré používat méně zájmen, protože já to viděl asi takhle:
Ty tu tvrdíš, že moderní design a umění nestojí za nic.
Dostane se ti příkladů moderních věcí, které jsou hezké (a vlastně klasické).
Ty řekneš, že jo, ale že ty ošklivé věci by dřív vůbec nebyly (btw, ta žlutá židle a šachovnice nejsou něco, co bych si pořídil domů, ale nijak mne neuráží, naopak mít doma něco hodně přeplácaného až pseudohistorizujícího je trochu kýč).
Lorwyn ti dá příklad, že jo, byly, protože hnusné věci se dělaly vždycky.
Ty na to, že podle tebe by dnes ta věc vypadala jinak, hůř (btw, ta kostka mne irituje méně než ta maska).

Je samozřejmě možné, že je to celé myšleno zcela jinak, ale pak bych to poprosil vysvětlit trochu explicitněji, než pomocí "to, o čem mluvím". Protože pak jaksi nevím, o čem to mluvíš.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Umění skrze věky

Příspěvek od eerieBaatezu »

Dívej. Má to dva rozměry.

• První. Doba došla do stádia, kdy někdo může dát do akvária jeden, dva, popřípadě tři míče, a nejenže se to vystaví a nejsou za to autor a galerista vykázáni z obce, nebo rovnou nakopáni někam za tu drzost, ale ještě na tom vydělaj neskutečný prachy a úplně navíc se to označí za umění.

Obrázek

Je to jak s tou hudbou. Lidi, co dneska skládaj pro film, by před 50 lety nedostali na starost ani doprovod k reklamě na hajzl papír. Úroveň řemeslný zručnosti děsně klesla. A především v těch klasických věcech. Protože on je rozdíl namalovat Noční hlídku a nebo udělat plakát s plechovkou na fazole nebo kýho šlaka.

• Druhej. Třeba to žlutý křeslo. To je moje osobní věc, ale mě ta forma příšerně irituje. Je to tak neskutečně zjednodušující. Zároveň ten design dokážu ocenit, působí to kompaktně, má to jakousi vnitřní logiku a určitej nápad, ale je to... takový až primitivní.

Obrázek

Dyť se na to podívej. Dycky mi stoupne tlak, jen to zahlídnu.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů