Maloměšťák a jiné příšery

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

Lemmy:
Píšu to raději sem, protože v melancholii to začíná být off topic a vytlačuje to původní téma.
A navíc to bude nejspíš konfliktní.
Možná je tvoje reakce zajímavější, než vypadá.
Jeví se mi to být pozoruhodná sbírka předsudků, převážně mých vlastních z dob dřívějších.

1)
Růžový brejle v kombinaci s introvertismem.
Porůznu býván obviňován z obojího a často asi právem. Jsem naprosto nadšen takovými věcmi jako manželství, město nebo příroda.

2)
V přírodě jsem nikdy nežil
Ještě v hlubších vrstvách zdejších debat to o mně platilo taky, příroda byly jen dočasné zkušenosti o prázdninách, se skauty a podobně. Dnes trávím v přírodě možná polovinu čistého času. V tom smyslu, že když se chci v zimě dostat z domu, musím si odházet sníh lopatou; když si chci zatopit, musím nařezat dřevo nebo si ho dovézt z dřevníku. A v domě se potkávám s mravenci, plchy a sem tam nějakou myší, aniž bych je domů zval. A nemám k tomuto způsobu života výhrad.

3)
Žiji v městské části Prahy, která je známa tím, že je v ní dost přírody.
Tak to o mně platilo odedávna. Obvykle mne snadno odhalili jako třídního nepřítele, Pražáka a vůbec. Kdybych se měl znovu narodit a směl si vybrat místo, pak bych do toho šel znova, protože sem bytostně patřím; ano, tady nás budou nenávidět prakticky všichni. I Pražáci, kteří budou závidět ten kus přírody.

4)
Město pro mne nenabízí moc věcí, které by mi nedal život jinde
Tahle řádka mne asi zaujala nejvíc. Po aktuální zkoušce v malém městě a na venkově se cítím kvalifikován na to odpovědět; ano a ne.

Takže NE, život jinde by ti nedal to, co máš teď, pokud bys měl na nějakém místě vyrůstat. Město je větší a prostě dává větší kombinatorické možnosti v potkávání zajímavých lidí. Což je pro rozvoj dost zásadní.
Na venkově se to v zásadě dá překonat, když máš dost osvícené rodiče. Problém je, když ne. Některá místa s sebou nesou podivnou zahořklou závist, což je jádrem tohoto patologického tématu. A nedělá to samozřejmě to místo samo, ale lidi v něm. Lze si vytvořit soukromé peklo v přírodě i ve městě, bez ohledu na jeho velikost; základem je nenávidět místo, kde jsi, a závidět těm, co jsou jinde. A toužit po útěku. Americký Středozápad jako když vyšije.

Pokud máš děti, pak je odpověď stejná – MĚSTO, a čím větší, tím lepší. Protože viz výše – kontakty, rozvoj.

Ale ANO, jinde to může být stejně dobré, pokud ne lepší, pokud jsi už starší a víš, odkud a kam jdeš. Pak dokážeš žít hodně podobným stylem života bez ohledu na to, kde právě jsi. Ano, do práce to mám přesně stejně daleko jako dřív, i když původně to bylo městskou zástavbou a dnes je to přes hory a přes dvacet kilometrů. Místo má vliv ten, že tě obohacuje a nabízí ti svoji aktuální zajímavost a krásu. Pokud jsi ovšem ochoten ho poslouchat a bavit se s ním.

5)
Nemám rád davy a nesoukromí.
Jako totální nerd a introvert jsem na tom podobně.

6)
(nemám rád) baráky a vizuál městské zástavby
Třeba takto:? https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C5 ... CN7475.JPG
Proti gustu žádný dišputát. Já to mám rád, lidské výtvory mne zajímají přinejmenším stejně jako ta příroda. Spíš víc.

7)
Rodinný život bez vozidla a MHD
Tak to si jediné představit moc neumím. Že bych byl autisticky zazděný na jednom fleku a chodil jen v okolí pěšky. Musel bych mít zázračně blízko práci, což se mi nikdy v životě nepodařilo. Alespoň tu MHD to chce.

8)
Možnost výběru z několika obchodů
Pokud máš přístup k autu a k internetu, pak máš možnost výběru z obchodů. Že by se tím nějak moc ušetřilo, o tom mám svoje pochyby. Pokud chceš opravdu ušetřit, nekupuj si to, ať je to cokoli.

9)
Zdravotní péče
Jo. Tam si fakt musím dojet autem, místní zdravotní péče může být o život.

10)
Sociální kruh okolo rodiny
Život všech mých přátel je podobně americký, všichni jedeme někam autem, když se chceme potkat. A nevídáme se tak často, jak bychom chtěli, za což nemůže vzdálenost, ale trvalý nedostatek času, což je největší civilizační metla.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33Život všech mých přátel je podobně americký, všichni jedeme někam autem, když se chceme potkat.
Tohle mi přijde jako dost krutá daň. Každej den jezdit třeba dvě hodiny autem do práce a další dvě hodiny zpět. A jezdit autem na nákupy, k doktorovi, vlastně kamkoliv. Otec nakonec skončil tak, že sice bydlel na vesnici v Brdech a měl les pár metrů od baráku, ale stejně většinou výlety začínal jízdou autem někam dál, protože nejbližší okolí už měl moc prochozené.

Ale já jsem teda taky divnej extrém. Po práci se snažím ulovit vždycky aspoň půl hodiny chůze - obvykle po Starém městě Pražském. Nevím proč, ale proplétat se davy turistů mě docela baví (když teda zrovna neprší, pak jsou všichni ozbrojeni deštníky a stává se z toho těžkej survival ;)).
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

Měl jsem zhruba půl hodiny do práce a vlastně už i na střední a vysokou školu, po celý život, pro upřesnění.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Lemmy »

Já jsem klasicky nechtěl zabředávat do nějaké větší diskuze, ale když jsem si všiml, že mě cituješ, asi by bylo minimálně slušné zareagovat na něco krátce.
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 Jeví se mi to být pozoruhodná sbírka předsudků, převážně mých vlastních z dob dřívějších.
Ano. Jsou to v podstatě růžové brýle a "člověk chce, co nemá" (v mém případě to nejsou hmotné věci ale asi určitý způsob života spjatý s tou větší blízkostí k přírodě). Občas takové momenty mám, ale čím dál tím víc se v tomhle smiřuji sám se sebou.

K tomu neživotě v přírodě: vím, že bych neměl problém si zvyknout na to, že takový život vlastně není ve výsledku jednodušší, ale mnohem složitější (jak píšeš - zatopit si, postarat se o bydlení, více sháňky nejen s nákupy, komplikovanější cestování). Manželka narozdíl ode mě zkušenost praktickou má (jako dítě a puberťák) a do stylu bydlení na vsi se vracet nechce. Sám si říkám, že pro moje děti je jednodušší a lepší život ve městě.
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 4)
Město pro mne nenabízí moc věcí, které by mi nedal život jinde
Tahle řádka mne asi zaujala nejvíc. Po aktuální zkoušce v malém městě a na venkově se cítím kvalifikován na to odpovědět; ano a ne.
Vždycky je to o tom, co člověk od života potřebuje a od života chce. Na jednu stranu v určitých momentech sním o tom životě v přírodě... na druhou stranu platí to, že není důležité v čem člověk žije, ale jak.
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 Pokud máš děti, pak je odpověď stejná – MĚSTO, a čím větší, tím lepší. Protože viz výše – kontakty, rozvoj.
Tohle vlastně odpovídá na to, co jsem psal výše. Pro ženu byla tohle asi nejtěžší část dětství na vesnici: hodně omezené možnosti vyžití.
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 Ale ANO, jinde to může být stejně dobré, pokud ne lepší, pokud jsi už starší a víš, odkud a kam jdeš. Pak dokážeš žít hodně podobným stylem života bez ohledu na to, kde právě jsi. Ano, do práce to mám přesně stejně daleko jako dřív, i když původně to bylo městskou zástavbou a dnes je to přes hory a přes dvacet kilometrů. Místo má vliv ten, že tě obohacuje a nabízí ti svoji aktuální zajímavost a krásu. Pokud jsi ovšem ochoten ho poslouchat a bavit se s ním.
Tohle bych podtrhnul. Je to právě o tom smíření a poznání sebe sama (nebo smíření se sebou) ve výsledku víc, než o tom místě. A u nesamoty dodal že možná ne ani tak to místo, jako lidé, kteří v něm žijí taky (u města tím myslím minimálně sousedy, čtvrť).
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 5)
Nemám rád davy a nesoukromí.
Jako totální nerd a introvert jsem na tom podobně.
Ve výsledku může být pro introverta metroplex + technologie jednodušší, než vesnice. Platí tu pořád ty davy, rušnost dopravy, atp... na druhou stranu je tu anonymita bydlení (člověk netuší, kdo bydlí o ulici vedle mimo blízkých známých) a i kontaktu s okolím (tohle částečně řeší internet a jeho možnosti).
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 6)
(nemám rád) baráky a vizuál městské zástavby
Třeba takto:? https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9A%C5 ... CN7475.JPG
Proti gustu žádný dišputát. Já to mám rád, lidské výtvory mne zajímají přinejmenším stejně jako ta příroda. Spíš víc.
Ne, myslím tím šeď panelákové výstavby. Přidej k tomu směs odpadů a špínu po okolí, posprejované zdi, auto za autem na vozovce, atp. V naší čtvrti je to ještě dobré, ale Praha jako celek nevypadá moc vábně (možná ale o něco lépe, než většina metroplexů). V podstatě je to i podprahový důvod, proč jezdím pravidelně spoji, kde jsem v největším vizuálním kontaktu s přírodou (a občas jdu část i pěšky přes zahrádkářské kolonie).
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 7)
Rodinný život bez vozidla a MHD
Tak to si jediné představit moc neumím. Že bych byl autisticky zazděný na jednom fleku a chodil jen v okolí pěšky. Musel bych mít zázračně blízko práci, což se mi nikdy v životě nepodařilo. Alespoň tu MHD to chce.
Jo, na vesnici/samotě/menším městě tohle může být dost problém. Zvlášť pokud neleží poblíž velké urbanizace. Tady vím, že město nevyužívám plně a mohl bych sehnat práci, která je mnohem blíž (to už je zase jiná historie). Ale jinak jsem autisticky zazděný převážně v tom jednom fleku $D (mimo cestování do zaměstnání a nějaké ty výjimečné výlety mimo čtvrť). Praha je pro rodinný život bez auta ideální. A v mnoha ohledech je to jednodušší (odpadají minimálně další finanční závazky a starost o vozidlo).
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 15:33 Pokud máš přístup k autu a k internetu, pak máš možnost výběru z obchodů. Že by se tím nějak moc ušetřilo, o tom mám svoje pochyby. Pokud chceš opravdu ušetřit, nekupuj si to, ať je to cokoli.
Pokud se pohybuješ v těch mantinelech budgetu jako já, dá se ušetřit výběrem obchodu. Je jednodušší koupit mléko za 9 kaček po několika kusech, než ho koupit v jiném obchodě poblíž za 15. S poslední větou plně souhlasím. Když to nepotřebuješ nebo to nějak neobohatí život rodiny/Tvůj, proč to kupovat (to už zabýhám zase k fenoménu "simple living").
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

Lemmy píše: 23. 4. 2018, 17:59 Já jsem klasicky nechtěl zabředávat do nějaké větší diskuze, ale když jsem si všiml, že mě cituješ, asi by bylo minimálně slušné zareagovat na něco krátce.
Nechceš zabrušovat, jasný.
Já už zabrousil a budu muset vybrušovat.
do stylu bydlení na vsi se vracet nechce.
On je drastický rozdíl mezi venkovem s venkovany a bez venkovanů. To je třeba zvážit taky (Sadako třeba tenhle rozměr nikdy neuvažovala, zřejmě ji nenapadl).
na druhou stranu platí to, že není důležité v čem člověk žije, ale jak.
To si nejsem úplně jist.
Pro mně je to asi tak na třetím místě těch nejdůležitějších věcí. Po tom, koho sis vybral a po tom, co budeš dělat jako práci.
Pokud nejsi rád tam, kde žiješ, je to docela velký problém.
Až děti vyrostou, možná bych si to nechal ještě projít hlavou.
Sny si mají lidi plnit, protože život máš nakonec jen jeden.
Ve výsledku může být pro introverta metroplex + technologie jednodušší, než vesnice.
No, není. Venkov bez vekovanů v tomhle dokonale vítězí, pokud mohu posoudit.
Praha jako celek nevypadá moc vábně
Praha jako celek vypadá hodně vábně. Viz Yorkův vstup. Jen tak chodit po městě není špatné.
Nevábně možná vypadá váš kout, ale ono i v něm nejspíš lze najít zajímavá místa. Má to nějakou starou čtvrť a nějakou duši. A ta sídliště se časem taky poddají a omelou a dostanou nějaký styl.
Ale tady spíš kavárensky kecám, protože se sídlištěm moc zkušeností nemám. Žili tam různí moji přátelé a vesměs se postupně odstěhovali jinam.
Ale že to není až tak zlé, ukazuje třeba tohle:
(a občas jdu část i pěšky přes zahrádkářské kolonie).
Zahrádkářská kolonie mívá duši vždy, protože tam je zdrcující většina lidí dobrovolně a úmyslně.
Pokud se pohybuješ v těch mantinelech budgetu jako já, dá se ušetřit výběrem obchodu.
Jasně. Ale Praha nějak moc levná obecně není. Pravím, s pohledem na ceny na malém městě.
Na venkově bez vemkovanů ceny nejsou, protože tam nejsou obchody. Což nákupy zdražuje.
Ale jeda do práce, většina lidí nakupuje.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Lemmy »

Argonantus píše: 23. 4. 2018, 20:06 Pro mně je to asi tak na třetím místě těch nejdůležitějších věcí. Po tom, koho sis vybral a po tom, co budeš dělat jako práci.
Pokud nejsi rád tam, kde žiješ, je to docela velký problém.
Až děti vyrostou, možná bych si to nechal ještě projít hlavou.

Tak s prací to je jednoduchý. Vzhledem k mojí praxi, vzdělání, znalostem a "chuti" se učit nové věci můžu dělat jen kancelářskou krysu v nezaměřené administrativě. A dělám na pozici, která jde dobře k mému naturelu (= nemusím řešit telefony a všeobecně ani moc komunikovat s lidmi).

Až děti vyrostou tak se uvidí. Můj záložní plán, kdyby mi ruplo v bedně, je přestěhovat se na rodinnou chatu (po jejím zateplení a spol). Reálně to ale vidím spíš tak, že tu chatu pak budu častějc využívat.
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 20:06
Praha jako celek nevypadá moc vábně
Nevábně možná vypadá váš kout, ale ono i v něm nejspíš lze najít zajímavá místa..
Naopak. Zrovna ten náš kout vypadá ještě docela vábně díky té přírodě, co v ní je. Ale dost míst v Praze (Karlín, Vinohrady, Žižkov, atp.) vypadá právě dost špatně díky těm dřív jmenovaným věcem.
Argonantus píše: 23. 4. 2018, 20:06 Ale Praha nějak moc levná obecně není. Pravím, s pohledem na ceny na malém městě.
Na venkově bez vemkovanů ceny nejsou, protože tam nejsou obchody. Což nákupy zdražuje.
V Praze je drahé bydlení (můj největší a zásadní výdaj). Ale pokud jde o nakupování jídla a spol., co málo vím, tak je to mnohem lepší, než menší města (o vsích ani nemluvě). Víc možností, víc výprodejí, větší konkurence a tím nižší ceny, atp... nehledě na to, že je tu podstatná výhoda i pro nákup přes inzeráty/bazar (víc inzerentů = snadnější handling, s možností dohody závozu na adresu vlastního bydliště).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Vallun »

Jsem naprosto nadšen takovými věcmi jako manželství, město nebo příroda.
Dnes trávím v přírodě možná polovinu čistého času.
Co mi to jen....
I Pražáci, kteří budou závidět ten kus přírody.
Paradoxně, nejvíce je zelení obklopeno Jižní město...:)

Úštěk je sice krásná, ale fakticky vesnice :p Navíc bacha na silnice tam,...muj privní minsiterský případ, dosud neskončen...:/
Praha jako celek vypadá hodně vábně.
+1

Lemmy - nechecš být konkrétnější? alespoň s tou čtvrtí?:)
Ale pokud jde o nakupování jídla a spol., co málo vím, tak je to mnohem lepší, než menší města (o vsích ani nemluvě). Víc možností, víc výprodejí, větší konkurence a tím nižší ceny, atp... nehledě na to, že je tu podstatná výhoda i pro nákup přes inzeráty/bazar (víc inzerentů = snadnější handling, s možností dohody závozu na adresu vlastního bydliště).
tak tak
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Sosacek »

Lemmy píše: 23. 4. 2018, 20:21 Ale dost míst v Praze (Karlín, Vinohrady, Žižkov, atp.) vypadá právě dost špatně díky těm dřív jmenovaným věcem.
dafuq
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Log 1=0 »

Já jako spokojené dítě velkoměsta vás nechci rušit, ale co je to "venkov bez venkovanů"? Napadla mne pustina, ale to asi není to, co bylo myšleno původně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

Náhodou souhlas se Sosáčkem. Vinohrady, Žižkov, karlín jsou zrovna hodně atmosférické čtvrti a odedávna mají spoustu místních patriotů. Přesně jako ty zahrádky - ti, co tam jsou, tak tam typicky být chtějí a mají pro to důvody.
Karlín v tomhle trochu zaostával, ale po povodních tam šly peníze a je to přímo módní záležitost, podobně jako kdysi opovrhované Holešovice.
Kdybych chtěl vymyslet podezřelé pražské kouty, kde bydlet asi fakt nechci, tak bych rozhodně nezačal těmito místy.

Dnes bych už vůbec váhal označit nějaké místo za špatné a že by tam lidi bydlet neměli. Tenhle Havlův kavárenský předsudek jsem překonal. Že tam nechci bydlet já neznamená, že tam nechce bydlet nikdo.
Pokud tam nechce byudlet nikdo, všichni se stěhují pryč a je to tam prázdné. To je k vidění běžněji někde v USA, u nás dost výjimečně a spíš se to týká nějaké menší enklávy.

Opravil jsem si třeba názor na takové Ústí nad Labem, pro kdekoho symbol hrůzy. Ve skutečnosti je to místo s největší návratností ceny nemovitostí, kde kupuje byty a domy leckdo. A s těmi prázdnými domy to tam zas není tak horké, jak se věří.

Log 1=0
Venkov s nestálým obyvatelstvem. Což je daleko častější, než si lidé uvědomují.
zajímavá vlastnost těchto lidí je právě to, že tam chtějí být. Jsou tam rádi.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re:

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sadako píše: 23. 4. 2018, 14:51 Jestli nemáš rád nesoukromí, tak by ses na venkově posral.
QFT
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 23. 4. 2018, 16:39 Měl jsem zhruba půl hodiny do práce a vlastně už i na střední a vysokou školu, po celý život, pro upřesnění.
Očividně jsi nebydlel na vesnici v Brdech.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Argonantus píše: 23. 4. 2018, 20:06 On je drastický rozdíl mezi venkovem s venkovany a bez venkovanů. To je třeba zvážit taky (Sadako třeba tenhle rozměr nikdy neuvažovala, zřejmě ji nenapadl).
Nenapadl.
Bez venkovanů je venkov zcela jistě lepší, ale coby žalostně městskému typu mi venkov nemá co nabídnout. Přírodu mám nejradši na monitoru v nějaké hezké hře, pokud je kolem jenom příroda, deprimuje mě to. Město mi přijde estetičtější, včetně částí, ze kterých většina blije (jsem hrdým milcem např. brutalismu) a vyhovuje mi větší proměnlivost pozadí. Příroda mi přijde zoufale stejná, nadto výrazně lépe snáším zvuky typy auta a tramvaje, než zvuky zvířat. Kupříkladu na těch Vinohradech mě mocně štve snad jenom to, kolik je tady ptactva, které se rozvřeští když jdu kolem páté ráno spát. O pylové alergii nemluvě. A taky, samota uprostřed davu je skvělá věc.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Lemmy »

Vallun píše: 23. 4. 2018, 20:25 Lemmy - nechecš být konkrétnější? alespoň s tou čtvrtí?:)
Jasně, Zahradní město, potažmo Záběhlice.

... Jinak jo, pokud bych se měl hypoteticky stěhovat v rámci Prahy do jiné čtvrtě, vybral bych si zase něco se zelení, takže jak píšeš - Háje u Jižáku nebo Hostivař a přilehlé okolí.

Možná jsem s těmi nevábnými částmi přestřelil v tom ohledu, že jsou i tady pěkná místa (parky, architektura). Nicméně z mojí skromný zkušenosti je dost vizuální rozdíl, když se člověk projede MHD danými částmi a jinde (třeba v tom Hostivaři). Pro mě je to dáno i tím šrumcem dopravy, zelení okolo a tak. I když samozřejmě všude se najdou vizuálně nevábný místa (i v těch Záběhlicích a Zahradňáku).

EDIT: Jinak Zahradní město/Záběhlice má díky blízkosti Trojmezí a přidruženého sadu taky tu dobrou věc, že pokud chce být člověk "přírodnější" i v rámci zdrojů, je tu díky tomu víc míst, kde člověk může něco nasbírat (byliny, jablka, ořechy, třešně, atp.). Zahradní město/Záběhlice by fungovaly v rámci nějakého sci-fi s SHTF docela obstojně, pokud jde o plochy, kde by se dalo něco pěstovat.

Tedy kolem a kolem - nemám si fakt na co stěžovat. Ale člověk se občas těm myšlenkám neubrání. Podle mě to je klasický komplex moderního muže, co má všechno důležité a přirozeně hledá blbosti, o kterých by mohl přemýšlet $D
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Re:

Příspěvek od Lemmy »

Eleshar_Vermillion píše: 23. 4. 2018, 22:57
Sadako píše: 23. 4. 2018, 14:51 Jestli nemáš rád nesoukromí, tak by ses na venkově posral.
QFT
Jop, slyšel jsem a vlastně souhlas. Dost ale záleží na sousedech (stejně jako jinde) a jaké jsou s nimi vazby a na tom, jak moc hluboký venkov je. A jako je dost fakt že budování nového sociálního podhoubí by byl s mým stávajícím přístupem dost problém (EDIT: na tyhle věci mám extrovertnější manželku) $D.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jjelen a 14 hostů