Maloměšťák a jiné příšery

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Faskal
Jasný. Ztracene ženy v kostce. Mestacke hodnoty v praxi.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Měšťák je pro mě už dost archaické slovo, použitelné naposledy asi tak v době, kdy se odehrávají dobrodružství Rychlých šípů. Ani ve mně nevzbuzuje nějaké určité asociace. Dnes ve městech žije přes 90 % obyvatelstva, takže je to už moc obecné označení. Naproti tomu maloměšťák je ještě docela použitelný i dnes. Stejně jako vidlák a (též poněkud archaický) světák.
Většinou jsou to pojmy hanlivé.
Maloměšťák - malicherný, závistivý, sobecký, pokrytecký
Vidlák - nevzdělaný, omezený, nevychovaný
Světák - ten jediný je ambivalentní - zcestovalý, zkušený, ale též zkažený, nedůvěryhodný, přelétavý

Pražská kavárna nejspíš vznikla, protože chyběl pojem pro velkoměstského liberálního intelektuála.

Politiku, pravičáky, Marxe a Trumpa bych do toho nutně netahal, i když chápu, že Argo se Sosáčkem bez toho nedokážou žít :lol:
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Argonantus píše: 13. 2. 2018, 08:02 Vedle povídání o nesmyslech se mi rozpadla časova konstrukce. Gotický román se nemohl stát v roce 1160. A o moc později to taky nejde. Hm.
Proč? Je nějaký specifický prvek gotického románu, který vylučuje je stěhování v čase směrem dozadu?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Sos: a co konzervativec a pravičák nesnášející Trumpa, Zemana, a Babiše? (proboha, co je na téhle sbírce populistů a demagogů pravicového nebo konzervativního...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Takže i druhé se stalo skutkem - Psaní je zřejmě zavražděno politickým třeštěním.
A i zde jsem viník - já tomu krátkozrace napomohl.

Faskale, je zřejmě čas tuto hrobku zapečetit na výstrahu budoucím věkům.
Nebo to nějak drasticky rozřezat.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

ilgir píše: 13. 2. 2018, 10:48 Měšťák je pro mě už dost archaické slovo, použitelné naposledy asi tak v době, kdy se odehrávají dobrodružství Rychlých šípů. Ani ve mně nevzbuzuje nějaké určité asociace.
Souhlas - tuším, co se tím dřív mínilo, ale jinak pro mě taky dost okrajový termín, dnes mnohem častěji nahrazený spíš tím "Pražákem". Bohužel už se dávno nedostanu do korpusu, abych si ověřil, zda se to ještě vyskytuje, nebo je to spíš jen jakýsi konvenčně nepojmenovaný pojem (jakési "vy, lidi z města" - tak jsem se s tím v reálu setkal).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Lemmy »

Faskal píše: 21. 4. 2018, 22:42 Předevčírem rozkvetly stromy v sadu.
... nejen stromy. Všechno je rozkvetlé a venku je krásně. Mám rád přírodu v tomhle období a chce se mi v ní být častěji a delší dobu :)... Ale všechno je rozkvetlé. Alergie v plném proudu a nateklá půlka obličeje. Čím víc v přírodě, tím víc alergie. Zřejmě ze mě přírodní člověk nikdy nebude a město (které nemám vlastně moc rád z mnoha důvodů, i když v něm žiji celý život) je ve výsledku fajn místo na život, když je člověk silný alergik ... takže Hořkosladkost a melancholie z přírody a Rozpolcenost až na kost z města.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Faskal »

Pyl je svině, no. Mě to teda problém nedělá, ale byl jsem rozšlápnout kanady; když jsem vyšel, byly černé, když jsem se vrátil, byly žluté.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Argonantus »

Všechno je rozkvetlé a venku je krásně.
Jest tomu tak. Radost až na kost.
Mám rád přírodu v tomhle období a chce se mi v ní být častěji a delší dobu

Jsem v ní každé ráno a večer. Radost až na kost.
Ale všechno je rozkvetlé.
To je na tom nejlepší. Jaro je krásné.
Alergie v plném proudu a nateklá půlka obličeje.
Alergii nemám.
město (které nemám vlastně moc rád z mnoha důvodů, i když v něm žiji celý život)
Město miluji z mnoha důvodů a žiji v něm velkou část života.
takže Hořkosladkost a melancholie
Hořkosladklost je v tom, že si připadám divnej že nenadávám.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Lemmy »

Argonantus píše: 22. 4. 2018, 16:53 Město miluji z mnoha důvodů a žiji v něm velkou část života.
V tomhle u sebe vidím rozpor: Město a technologie pro mě představují spíš negativní asociace. Paradox a vnitřní rozpor je v tom právě ten, že v městě žiji celý život celkem jednoduše a spokojeně a technologie mi život sakra usnadňují, částečně i naplňují a prakticky mě i živí. Zkrátka bych sám na sebe měl použít staré dobré: se stim smiř (v tomhle případě sám se sebou) $D
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od jjelen »

Lemmy píše: 22. 4. 2018, 20:26Město a technologie pro mě představují spíš negativní asociace.
Vidiš, já mám město rád. Přírodu mám taky rád. Proto asi žiji na malém městě, které celkem nesnáším :D
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Argonantus »

Jo, a chybí tam, že malé město jsem si taky oblíbil. A jsem v něm městštější, než kdykoli předtím v tom velkém městě.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Lemmy »

jjelen píše: 22. 4. 2018, 21:03
Lemmy píše: 22. 4. 2018, 20:26Město a technologie pro mě představují spíš negativní asociace.
Vidiš, já mám město rád. Přírodu mám taky rád. Proto asi žiji na malém městě, které celkem nesnáším :D
Tak u mě to jsou asi převážně růžový brejle v kombinaci s introvertismem. V přírodě (ve smyslu víc odříznutý od větší urbanizace) jsem prakticky nikdy nežil, takže v tomhle ohledu je to jenom snění bez praktické zkušenosti... Asi bych si neměl na co stěžovat, žiji v městské části Prahy, která je známá tím, že je v ní dost přírody. Asi je to otázka přístupu, město pro mě aktuálně nenabízí moc věcí, které by mi nedal život jinde (do práce to mám necelou hodinu i tak; městské akce ani kulturu nevyhledávám; atp...). Zároveň nemám rád davy, nesoukromí a baráky a vizuál městské zástavby, což taky dělá dost (i v klidnější části Prahy je šrumec).

Zároveň si uvědomuji, že mi město dává hodně do praktického života (rodinný život bez vozidla a MHD; možnost výběru z několika obchodů poblíž a tím větší ušetření; zdravotní péče; už vytvořený sociální kruh okolo rodiny; atp..).
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jestli nemáš rád nesoukromí, tak by ses na venkově posral.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Argonantus »

Lemmy:
Odpovím u měšťáků a jiných oblud, tady mi to připadá o.t.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jjelen a 12 hostů