Klišé v českých filmech

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Vallun »

Ano, Sosáček tosprávně doplnil, má to být horor, ale s happy endem:)

Název filmu: Grilovaný kapr
název obce: Kaprovice
hlavní hrdina: advokát Edmund Čermák, jeho žena Dobromila...
postavy by neměly být černobílé, proto Edmund bude mít rád luxus, zejména drahá a kvalitní vína (50 % rozpočtu padne na jeho vinný bar - Ch.dYquem, Mosela, Clos St. Jacques, Ch. Grillet, Opus One, Krug, Žernoseky... Ale zase se dost ušetří na dialozích - opíšou se z proagrmu a webu SPDa přátel Miloše Z.
vesničané zase budou svorní, na hřišti hrát fair play a hezky se starat o obecní rybník...
Když Edmund poprvé přijede, tak pozve sousedy na grilování, podává mimo iné lososa, ale s humorem sobě vlastním jim nakuká, že je to kapr. Nakonec tahle linak vyvrcholí tím,že pozve Pohlreicha na veřejný kurz grilování;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Sosacek »

Dulezity je, aby to az do konce vypadalo jako klise film. Cele to bude navazno. Az na konci upali vsechny mistni, sedne do auta a odjede.

Po titulkach bude scena jak prijizdi do vesnice, uplne stejna jako na zacatku filmu, jenom s jinymi typky a nazvem vesnice.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Vallun »

Přesně....a s jinou manželkou;) jen na zadním sedadle jejich auta bude přepravní box na jeho oblíbená vína plný známých lahví;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od jjelen »

(jo, jsem si ještě vzpomněl... "vedení školy zřejmě pořád přemýšlí o filmu výhradně jako o vysokém umění. Jenže když pak má absolvent natočit v televizi třeba detektivku, čistý žánr, je v koncích. " https://www.krajskelisty.cz/praha/18864 ... estern.htm)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vidlácký horror dobrý, nechápu, proč něco takového někdo už dávno nenatočil, to se dá zvládnout za levno.

Jinak - myslím si, že asi nejvýraznějším prvkem českých filmů a to po desítky let jsou neuvěřitelně hnusné mezilidské vztahy. Ať už to jsou snímky nové vlny (Homolkovi), kde to zřejmě byl záměr a reflexe, ať už to jsou řachandy (Slunce, seno...) nebo laskavé komedie (Taková normální rodinka), kde to má sloužit jako prvek humoru, ať už to jsou pohádky, kam to zřejmě prolezlo, protože si autoři myslí, že takhle je to správně, všude se člověk potkává s lidmi, kteří by namísto na plátně měli být u psychoterapeuta.
Neschopnost komunikace a porozumění, neschopnost lásky. Dlouholeté uvíznutí v jakési iluzorní válce pohlaví, kdy jsou muži a ženy spolu schopni souložit a zakládat rodiny, ale rozhodně si nejsou schopni porozumět, protože chromozomy, pyčo. S tím se pojí absence silné hrdinky, žena v českém filmu je vlastně jako literární ženské postavy do 19. století - trpící světice & potrestaná hříšnice, zde tedy obohaceno o modely sebeshazující se zoufalá nešťastnice & nepotrestaná hříšnice.
K tomu patří neschopnost vyrobit erotickou scénu, která by nebyla uslintaná, debilní nebo zbytečná, ideálně všechno dohromady (čest výjimkám). Čeští režiséři se rádi holedbají tím, jak je ČR otevřený a bezpředsudkový stát a ilustrují to množstvím koz ve filmech, ale to je píčovina jak zvon, tady vládne leda slizkost a voyeurismus.

Dále mě ještě napadá maloměšťáctví (i když se děj odehrává v Prase) jako málem náboženské přesvědčení, upřímný oldskůlový hejt na všechno odlišné a vybočující (některé filmy jsou jako diskuse na novinkách), absence hloubky (všichni všechno prožívají jenom jako) a absentující fantastika - neschopnost přiznat eskapismus a to i v případě, že velká část snímků se odehrává v jakémsi podivném bezčasí a postavy se s realitou neprotnou ani vzdáleně, to, že se jmenují Marta Nováková a žijí v Ústí je zárukou toho, že je to jakože opravdu.

Volně k tématu doporučuji Filovy články, měly by být ke čtení zdarma.
http://www.jestevetsikritik.cz/texty-zd ... outuberech
http://www.jestevetsikritik.cz/texty-zd ... nym-z-netu
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od midewiwin »

Sadako píše:...myslím si, že asi nejvýraznějším prvkem českých filmů a to po desítky let jsou neuvěřitelně hnusné mezilidské vztahy. Ať už to jsou snímky nové vlny (Homolkovi), kde to zřejmě byl záměr a reflexe, ať už to jsou řachandy (Slunce, seno...) nebo laskavé komedie (Taková normální rodinka), kde to má sloužit jako prvek humoru
Příkladů hnusných mezilidských vztahů v českých filmech najdu mnoho, jako na jedny z nejděsivějších příkladů /i po jiných stránkách/ vzpomínám na oblíbené komedie Zítra to roztočíme, drahoušku a Co je doma, to se počítá, pánové. Homolkovi jsou podle mne opravdu jiný případ, protože jednou ranou rozbili napadrť obrázek, jaký by o "obyčejných lidech" rádi viděli tehdejší papalášové.
Nerozumím ale, proč do kategorie "hnusných vztahů" řadíš Takovou normální rodinku. Ne že by nebyla mírně nablblá. Ale mám ji v paměti jako celkem roztomilou /bez ironie/ věc, hlavně díky svérázným babičkám, jednak árie pějící Daně Medřické a detektivky píšící Marie Rosůlkové. Mezilidské vztahy naveskrz příkladné.
Čas neexistuje.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Sosacek »

Takova normalni rodinka bylo to, kde babicka furt zkousela nekoho zavrazdit?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Ano, babička psala detektivky a chtěla pořád někoho trávit.
Mně tam jako malé příšerně lezla na nervy moudra na téma jak zacházet s manželem/manželkou, která by se dala shrnout pod nikdy neříct nic otevřeně a občas vyloženě lhát. Dále mne fascinovaly udřené ženy a mužové spící pod novinami a nejspíš odsouzeni k tomu se ztratit, když je někdo pošle najít ponožky.
Oproti Homolkovým a normalizačním komediím to je celkem čajíček, ale vždycky mi to přišlo minimálně divné a pod tím laskavým humorem za mě bublalo něco zhoubného.

Hmm... zcrossovat to tak s Twin Peaks...
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od midewiwin »

To jo. Ale nebyla tam zloba a podrazy a potřeba někoho ranit. To mám za znak opravdu hnusných mezilidských vztahů.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Alef0 »

Offtopic 1: existuje remake: https://www.csfd.cz/film/233280-takova- ... a/prehled/
Offtopic 2: Rosulkova a Medricka su v tej istej kombinacii postav v Lete s kovbojem.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Faskal »

Debata o maloměšťácích byla oddělana do vlastního tématu
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=108&t=14889
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od ilgir »

Sadako píše:Jinak - myslím si, že asi nejvýraznějším prvkem českých filmů a to po desítky let jsou neuvěřitelně hnusné mezilidské vztahy.
Neplatí to pro filmy a seriály obecně?

Koukal by někdo na film o tom, jak se dva vzali, pořídili si dvě děti a ve vzájemné lásce a porozumnění žili ti čtyři dalších dvacet let? (A nikdy si nebyli nevěrní, a když se pohádali, tak se hned zase usmířili, a na babičku a dědu byli také hodní.)
Teď mě napadá že Ranč u Zelené sedmy byl trochu takový...
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

ilgir píše: 14. 2. 2018, 10:57 Neplatí to pro filmy a seriály obecně?
Nemám ten dojem.
Hlavně ta hnusnost tady je poměrně specifická - kombinace zlovolnosti, nízkosti a faktické neschopnosti nějakých hlubších citů jako takových. Já rozhodně doceňuji velice velmi true romantiku jako třeba Bouřlivé výšiny - šílenství, posedlost, smrt a blata, rozhodně u filmů netrvám striktně na happy endu. Případně drama neopětované a nikdy plně nevyjevené lásky jako třeba ve Sbohem, má konkubíno.
Ale tady se netočí ani nic šíleného, ani nic tragického, leda tragicky plochého. To je ono; postavy a vztahy ve zdejších filmech mají většinou hloubku husího rybníčku nebo spíš slepičí louže.
ilgir píše: 14. 2. 2018, 10:57Koukal by někdo na film o tom, jak se dva vzali, pořídili si dvě děti a ve vzájemné lásce a porozumnění žili ti čtyři dalších dvacet let? (A nikdy si nebyli nevěrní, a když se pohádali, tak se hned zase usmířili, a na babičku a dědu byli také hodní.)
Teď mě napadá že Ranč u Zelené sedmy byl trochu takový...
No já bych od toho s řevem zdrhla, ale taky neříkám, že chci rodinné filmy, já chci drama - ale drama, ve kterém jsou životné postavy, které mezi sebou mají vztah hlubší než zásun na hajzlech vesnické dýzy (se mi nějak vybavil Bohdan Sláma).
I oldskůlový upřímný vzájemný hejt by byl lepší než to ad absurdum dotažené chcípáctví, zmrdství a adorace každodenních drobných krutostí, co vídám, když občas ze zvrhlé zvědavosti kouknu na něco českého.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Klišé v českých filmech

Příspěvek od Argonantus »

nikdy si nebyli nevěrní, a když se pohádali, tak se hned zase usmířili
třeba Pán Prstenů - 0 partnerských nevěr, 0 sporů, 0 rozvodů.
Na to by se zaručeně nikdo nedíval.
Taky Harry Potter, nebo F.L.Věk.
Nebo Mlčení jehňátek, pokud chcete něco trochu ostřejšího.

Srovnejme tu Dívku v zrcadle - je to několikátý díl série, výsledkem dlouhodobého snažení hrdinky autorky režisérky je, že žije s postarším novinářem disidentem (jeden z předchozích dílů se jmenuje Velká láska).
Nicméně nutně potřebuje přefiknout mladého herce, kterého hraje Vojta Dyk.
Důvod zadrhnutí velké lásky s novinářem není jasný - možná selhání v jedné sexuální scéně (klid, je to pod peřinou, nic nevidíme).
Potom následuje sexuální scéna s tím hercem - a co byste řekli, selže taky (a je to pod peřinou a nic nevidíme).

No, a pak následuje to vykopnutí starým novinářem z domu a konec několikadílné velké lásky.
A mladého herce samozřejmě záhy omrzí, neb ho víc láká podstatně mladší herečka, hlavní hvězda filmu.
Takže hrdinka je nakonec sama.
Jaké překvapení.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re:

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sadako píše: 14. 2. 2018, 11:38 když občas ze zvrhlé zvědavosti kouknu na něco českého.
Ty jseš prase... :>:o/
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů