Sherlock Holmes

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Zase jeden BBC Sherlock.
Pokračování sondy https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 34#p516934

Trochu napravený dojem Skandálem v Belgravii (epizoda 1 druhé série) zlákala ke sledování epizody 3/3 čili Poslední přísaha (Last wow). Jedná se o parafrázi názvu Poslední poklona a jde tedy opět o kultovní a uzlový příběh, vlastně oficiální a konečný Holmesův odchod ze scény těsně před první světovou válkou, ne nepodobný Járovi Cimrmanovi. A mimochodem, stejně jako Cimrman tento definitivní odchod nakonec nebyl až tak definitivní, o několika příbězích lze tvrdit, že se odehrály ještě později (a napsána jich byla celá série).

Problém, že je to všechno trochu málo na 90 minut, byl i zde, a scénáristi se s tím utkali tentokrát opravdu důmyslně. Špionážní zápletku doplnili Charlesem Augustem Milvertonem, což je samo o sobě jedna z nejlepších povídek originálního kánonu, a konečně do toho ještě vhodili zcela nové a originální doplnění postavy Mary Morstanové čili paní Watsonové. Výrazná žena na scéně má na děj stejně skvělý vliv, jako v té Belgravii; Irene Adlerová byla oslnivá sexbomba, zdánlivě skromnější a méně hypnotizující Mary je dechberoucí citovým přesahem, který se mihl pouze v první epizodě a nikde jinde. Čili, celé to dokonale funguje na citové rovině, není to jen zábavná šaráda. Poznámku zasluhuje i Milverton, daleko přesvědčivější a ohavnější padouch, než poněkud nečitelný a Caligulovitý Moriraty. On vynikal vlastně už v originálu, i tam zastiňoval poměrně horkou jehlou spíchnuté padouchy další.

Takto založený příběh mířil jednoznačně k pěti hvězdám a dokonalosti skrz několik perfektních a nezapomenutelných scén. Leč, scénárista a režisér řekli NE, musíme to nějakým způsobem trochu pokazit. Takže k přirozeným a ryzím cool scénkám, jako třeba světu doposud neznámému zastřelení Sherlocka Holmese – co už, probůh, by mělo mít překvapivý a ohromující efekt - přidali vždy pár záběrů navíc, aby efekt zabili; Holmes je zastřelen strašlivě zpomaleně, na několikrát, a cestou se řeší ještě plno věcí. Ono nestačí, že vlezeme do bájného Milvertonova úkrytu; musí přijít ještě supercool efekt, který ovšem bohužel smysl předchozího děje úplně rozbije; neb vyděrač, který žádné materiály nemá, nedává smysl. Nebo naopak, vyděrač, který si to všechno postfakticky vymýšlí, je úplně jiný příběh, s Holmesovskou logickou konstrukcí světa dokonale neslučitelný. Řešení je také dokonale neholmesovské; zřejmě se nevědělo, co s tím. No, a poslední „supercool“ efekt je průhledný, dojem kazící a stejně nesmyslný, jako u té Belgravie; věci by jistě vylepšilo posledních pár metrů filmu ustřihnout.

Tak nevím. Tři hvězdy z Belgravie to má určitě, možná bych dal i čtyři; proti minulému Reichenbašskému konci drasticky lepší, ale proč musí být logika v tomto zpracování Holmese tak děsně debilní a plná chyb? A proč na tomto místě neskončili a nepřipustili si, že další nápady už fakt nejsou?

Odděleno ze seriálů.
Faskal


EDIT místo úvodu k Holmesovi:

Neplánovaně se tento příspěvek stal prvním v debatě, ač recenzuje jeden z možných konců, modernizovanou Poslední poklonu. Takže do něj doplňuji s odstupem zásadní odkazy, které určitě potřebujete.

Především odkaz do knihovny,https://search.mlp.cz/cz/osoby/1177737/ ... -eq:117773
kde byste měli najít úplně celý původní kánon Sherlocka Holmese https://cs.wikipedia.org/wiki/Sherlock_ ... Dpad%C5%AF
v češtině, tedy celkem 60 příběhů, čili 56 povídek v pěti sbírkách plus čtyři romány.

Pokud vás zmate název Mstitel, pak vězte, že to nic jiného není, nežli Studie v šarlatové (STUD), čili úplně první Holmes ze všech, jeden z těch čtyř románů. Její moderní obdobou ve verzi BBC je rovněž začátek seriálu Studie v růžové, rozebraná o příspěvek níže.

Druhý román – a také příběh - je Znamení čtyř (SIGN), ke kterému máme pojednání v Drakkaru http://drakkar.sk/61/jak-jsem-cetl-sher ... lmese.html , které řeší nejen tento příběh, ale hlavně vůbec základní principy Holmesových příběhů. Dlužno poznamenat, že tu úplně nejvíce prostoru dostala původní Mary Morstanová, provdaná Watsonová, takže recenze Poslední přísahy jako první příspěvek zase není tak úplně mimo, jak se zdá.
Seriál BBC tohle bohužel vynechal, ale o to více si všiml věci Guy Ritchie a jeho moderní zpracování, https://www.csfd.cz/film/242855-sherloc ... s/prehled/ - které novodobou Holmesologickou lavinu vlastně spustilo.

Třetí možný začátek Holmese je třetí příběh a zároveň první povídka, Skandál v Čechách (SCAN). Najdeme ji v knihovně v první sbírce Dobrodružství Sherlocka Holmese. Irene Adlerová –která nikde jinde už naživo nevystupuje - je od té doby povinná postava všech zpracování, velmi si ji všiml odkazovaný Guy Ritchie a seriál BBC jí věnoval jeden díl, Skandál v Belgravii, o kterém byla řeč zde https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 34#p516934 .

Další uzlové místo Holmesova osudu je Poslední případ, (FINA), kde je další zásadní postava profesor Moriarty (a jinde moc ne). Všimli si ho opět úplně všichni. Ritchie vyrobil Hru stínů https://www.csfd.cz/film/273969-sherloc ... u/prehled/ a BBC seriál to pojmenoval Reichenbašský pád, o kterém byla řeč tady https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 18#p500618 . Jinak úplně všem se Moriarty rozlézá i na mnoha jiných místech, rozhodně to není epizodní postava jediné povídky. Platí to i o konkurečním americkém seriálu Elementary https://www.csfd.cz/film/317836-jak-proste/prehled/ , tak i o asi nejklasičtějším zpracování Holmese s Jeremy Brettem https://www.csfd.cz/tvurce/11767-jeremy-brett/ - budete možná překvapeni, co všechno už bylo zfilmováno.

Záměrně vynechávám odkazy na úplně nejslavnější a nejčastěji citovaný a zpracovaný případ Pes baskervillský (HOUN), neb si je asi každý najde snadno sám.

No a konečně, Poslední Poklona, (LAST), čili podle BBC Poslední přísaha , tak tou tento příspěvek nesoustavně začal.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 21. 12. 2017, 14:44, celkem upraveno 7 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Zejména pro jelena tahám z computeru začátek recenzí, které jsou zřetězené odkazy o příspěvek výš:

Sherlock, BBC
I.
O tomto projektu jsem slyšel poprvé až ve chvíli, kdy se začalo rýsovat vysílání Studie v růžové v české televizi.
Musím říci, že si s tím dali v ČT docela práci, protože dabing ani zvuk tentokrát nejsou odfláknuté a přeloženy jsou i SMS, graficky zjevované v obraze, po formální stránce jeden z hlavních efektů. Souhlasím s názorem, že dojem zřejmě není horší, než originál, což je naprostá rarita.

Seriál byl od začátku komponován jako seriál; tedy bylo jasné, že bude víc dílů. I když by možná pouhým třem dílům o 90 minutách původně spíše slušelo označení „minisérie.“ Je to rozměr nesmírně matoucí, protože jak ví asi každý, originální Holmes, to byly především shortstory o 20 stranách, určené k vydávání v časopise. Toto je základní problém většiny Holmesovských adaptací; málo děje na celý večer. Vede to k efektu, že existují doslova závěje Psů baskervillských, naopak plno povídek zfilmováno nebylo.
V úvodní epizodě tyto starosti odpadly tím, že autoři prostě využili první Holmesovku, Studii v šarlatové, která je zrovna dlouhá. Domnívám se, že z ní vytěžili opravdu maximum, a neváhali ani zakrojit do originálního děje velmi zásadně a opravit autorovy začátečnické chyby. Například úplně vyhodit westernovou část příběhu, která se ke zbytku nehodí a působí jako hodně naivní pastiš J. F. Coopera. Co naopak zůstalo zachováno, je vpravdě kultovní bod celé série, tedy seznámení Holmese s Watsonem. Dále zbyly Sherlockovy oslnivé dedukce z maličkostí, a konečně i vrah, jeho elegantní a logické nalezení a opravdu bizarní epizoda s alternativními pilulkami. Možná někomu připadlo, že je to opsaný Matrix, ale opak je pravdou – toto je původní Studie v šarlatové.
No, ale to vše vnímala veřejnost až daleko vzadu v druhém plánu, pokud vůbec.

Ten hlavní zásah byl přenos Holmese o 100 let po proudu času, do doby naší úplné současnosti, mezi mobilní telefony. Ty jsou úplně ústřední; všechny postavy neustále telefonují a SMSkují. Vlastně se část děje přesouvá do virtuální komunikace. Opravdu skvělý nápad je, že se celá tato myšlená nebo na mobilech psaná komunikace přesouvá na grafiku přímo v obraze. To představuje dramatickou zkratku, umožňující vynechat závěje uvozujících, vysvětlujících a jinak technických vět „právě mi volal inspektor Lestrade a řekl, že….“ Právě tento trik má na svědomí podstatnou část dojmu, že se děj řítí jak utržený výtah.

Je zvláště zajímavé, že se takto řítil i u psaných originálů, ale u předchozích „klasických“ filmových verzí se většinou řítit přestal. Chodili tam pánové s klobouky a hůlkami a dlouze debatovali. Současnost dějů se vyskytovala zřídka, když tak znamenala, že se postavy musí přesunout od děje A k ději B a tam ho zase celý lineárně zpracovat, což znamená dvojnásobek divákova času. Nový Sherlock může vyřešit méně atraktivní a současně probíhající B pomocí SMS, zobrazených v té grafice.
Stejné zkratce podléhají Sherlockovy dedukce, ořezané o spojující věty a technikálie; prostě se kolem zjevují myšlenky bez ladu a skladu, snadno a rychle. Což daleko přesněji odpovídá tomu, jak takové myšlení skutečně funguje.
K přehlídce spousty věcí, co fungují, zbývá zmínit Dra Watsona, podstatně chytřejšího a schopnějšího, než ve zpracování minulých. Nechci říci v originálu, protože už tam Watsonova inteligence velmi zajímavě kolísala.

Celkový výsledek znamenal lavinu nadšených hodnocení, třeba takovéto:
Nejlepší úvodní díl do seriálu co jsem kdy měl možnost vidět. Představitel Sherlocka, Benedict Cumberbatch hraje svou roli naprosto dokonale. Ta genialita a promyšlenost celé epizody je až neuveřitelná! Naprosto skvělý díl, pokud takhle skvěle budou pokračovat i další díly, tak budu absolutně šťastný. Tak dlouho mě nic nebavilo ani zdaleka tolik, jako tato epizoda. Neskutečný nářez :-).
Plno očekávání jsem se vrhl i na pokračování jménem Slepý bankéř. A stalo se něco divného. Sice bylo všechno jako minule, Sherlock dedukoval v ohňostroji poznámek okolo, lítaly tam SMS, jenže… jsem se několikrát přistihl, že nesleduji děj, že mne to vlastně moc nezajímá, že nevím, o čem to je. Nejsem si ani jist, zda jsem to dokoukal a dnes nejsem naprosto schopen zreprodukovat, o čem to bylo. Nějací Číňani a pašeráci.

Zpětné nahlédnutí na csfd ukazuje, že někteří měli dojem úplně stejný:
Pro mě dost těžce stravitelný díl. Několikrát jsem u něj zaspal a celý jsem ho shlédl snad až na šestý pokus. Téma asijských pašeráků mě nijak nechytá a celkově mně dělalo dost problém, abych se dokázal vžít do děje. Líbilo se mi popichování Sherlocka s Watsonem. Po prvním dílu zklamání.
V anotacích je zmíněno, že děj využívá románu Údolí strachu a povídky Tančící figurky. Využívá je zatraceně volně, ba téměř vůbec.
Tentokrát se vše točí kolem Číny, což bylo populární téma i v klasické verzi s Brettem - holt koloniální Anglie.
Dovoluji si upozornit, že „koloniální Anglie“ nikdy neovládala Čínu, a že se toto „populární téma“ nevyskytuje v celém Holmesově kánonu. Snad s výjimkou čínského porcelánu v jedné povídce, který je tam na odvedení pozornosti padoucha. Nicméně Údolí strachu i Tančící figurky souvisí s Amerikou, nikoli s Čínou. Posunout Holmese k čínským tématům je tedy samo o sobě už docela drastická transplantace. Scénáristé tu neprováděli adaptaci Holmese, ale spíš kreativně tvořili děj na zelené louce, a ukázalo se, že je to nad jejich síly. I na naprosto nadšené csfd sjelo hodnocení o deset procent dolů, já jsem si to zařadil do slabých trojhvězd, možno shlédnout, možno zapomenout, prvotní nadšení tím skončilo. Na díl další nějak nebyl čas.

Potom jsem ještě zahlédl – zpětně rekonstruuji, že to muselo být možná i s ročním odstupem – Psisko baskervillské. Tady o předloze netřeba diskutovat, neb jde o adaptaci TOHO Holmese, nejslavnějšího, neznámějšího, nejsouvislejšího, nejlepšího, atd. Výsledek – opět pokles hodnocení, vkrádající se pochybnosti, které asi nejlépe shrnul tento člověk:
Pre mňa najznámejšie Sherlockovo dobrodružstvo a takto zhanobené. No nič snáď nabudúce.
Přetechnizovaná atmosféra Akta X se ukázala být s romantickým hororem na vřesovištích zoufale nekompatibilní. Na rozdíl od dřívější proměny honičky ve starém Londýně s drožkami do honičky dnešním Londýnem s taxíky a mobilní navigací.

Pokýval jsem hlavou, zatáhl mrtvé tělo Velkého detektiva prostěradlem a přestal to sledovat.

II.
Někde na okraji grafiky mého života se stále zjevovala informace, že Sherlock stále běží, dodělávají se další a další díly a je to úspěšné. Dokonce velmi úspěšné. Reakce fandů lze nazvat snad jedině nadšeným hýkáním:
VŠICHNI MAJÍ PRAVDU - TOHLE BYLA 90 MINUTOVÁ NAPROSTO STRHUJÍCÍ JÍZDA, SNAD NEJNAPÍNAVĚJŠÍ, JAKOU JSEM KDY VIDĚL !!!!. Před začátkem této poslední epizody obecně ještě zdařilejší série, než v prvním případě, jsem se kouknul na rating a říkám si, 97%? To jsem snad ještě u ničeho nikdy neviděl, přitom přes 1000 hodnotících není zrovna málo na utvoření takové cifry. Teď jsem asi půl hodiny po dokoukání a můžu Vám říct, že ještě teď a nějakou dobu mi půjde hlava kolem - neskutečné. To napětí a hlavně spád se snad ani nedá normálně popsat, na hodinu a půl jsem zapomněl jak se jmenuju, kde pracuju a v jakým městě žiju, tak moc mě tenhle díl pohltil. Jedině dobře, jelikož takovéhle nakopnutí do další série si filmový divák, dychtící po napětí a po tom znovu spatřit své oblíbené herce v akci, může jen a jen přát. Moje hodnocení = 10 z 10.
Jistý zájem vzbudila myšlenka „speciálu“, kde Sherlock najednou řeší případ v 19. století; ale ani na to mi nezbyl čas. Ze všech dílů jsem zahlédl jedině kus Reichenbašského pádu, ale to asi nelze počítat, protože jsem velmi rychle začal usínat, zjistil, že se opakuje historie Slepého bankéře a šel dělat něco jiného.

Takže až opravdu po několika letech mne zastihl nepřipraveného Poslední případ. Opravdu jsem neměl co dělat, a navíc jsem byl zvědavý, jak vypadá konec čtvrté série, který naznačuje, že tentokrát asi opravdu bude úplný konec, protože všechny delší a použitelné povídky už zfilmovány byly, Holmesův příběh se překulil přes tu legendární falešnou smrt (to se opravdu jmenuje Poslední případ) až k Poslední pokloně, kde Sherlock Holmes odchází na pokraji první světové války, vlastně hodně podobně, jako Jára Cimrman. Bylo evidentní, že Poslední případ, navzdory názvu, bude mít asi blíže tomu druhému odchodu, protože ten první už proběhl.

Výsledek byl dočista neuvěřitelný a se Sherlockem opravdu související značně volně, vlastně jedině přes postavy. Podstata je směsí Mlčení jehňátek, vyprávění o hrůzostrašně dokonalém zločinci ve vězení, se kterým se vedou štěpné dialogy, s filmem Saw, kde parta zoufalců je zavřených ve sklepě, řeší hádanky a při tom roztodivným způsobem umírá. Poetika, pokud v tom lze nějakou najít, je úchylně bizarní a s Holmesem naprosto nesouvisející. Holmes, stejně jako Watson a Mycroft, jsou dokonale pasivní oběti děje, dělají, co mohou. Moc toho není.

S nějakými předlohami si moc netřeba lámat hlavu. Podobně jako z originálních postav zbyla jen prostá jména, stejně tak jsou prázdnými jmény Poslední případ a Tři Garridebové, souvislost s předlohami není žádná.
Dokonalá citová vyprázdněnost se dá shrnout do jediné věty skutečné hlavní hrdinky dílu:
A je nějaký rozdíl, když zabiju nevinné místo viníků?
Nuže, tohle už začalo nadšení fanoušků nahlodávat. Takže třeba:
Ten poslední Sherlock mě docela otrávil. Nejenže se o pár galaxií vzdálil duchu originálu, ale připadl mi jako totální nesmysl. Co autory pudí vynalézat například hororovitou sestru a její překvapivou existenci objasňovat dílčí ztrátou paměti ústřední postavy?
To už radši klasiku s Jeremy Brettem..
A podle mne nejpřesnější bylo tohle:
V páté sérii by se mohl na scéně objevit Watsonův starší bratranec Enrico, který by se nechal přeoperovat na Moriartyho. Taky by se ukázalo, že ten flashback ze Sherrinfordu s originálním Moriartym byl ve skutečnosti flashfoward, takže se to teprve stane. Původní Moriarty totiž přežil, tenkrát na té střeše se střelil do náhradní hlavy, tu opravdovou měl schovanou pod sakem. Takže by byli na scéně Moriarti dva, kteří by se do sebe ve druhém dílu zamilovali a páchali by v Londýně zlo. Nakonec by do Baker Street přiletěla jetpackem exhumovaná Mary a Sherlocka by otrávila jedem z tříhlavého čínského draka... jop, to by krásně zapadlo do konceptu čtvrtý série.
Začalo mne zajímat, jak seriál vůbec mohl dojít k tak totálnímu posunu od Studie v růžové. To, že nějaký seriál postupně zhovadí, stagnuje a propadne mu sledovanost, takový bývá světa běh. Tady je ale fascinující, že se ta proměna stala tak rychle, vlastně během poslední série, čítající tři díly, kdy začali fanoušci prchat z bojiště.

Takže tím jsem se vrátil k Reichenbašskému pádu a vznikla série recenzí, která tu visí.
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 18#p500618
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Hmm, koukám že mé nenadšení z Holmese nebylo možná dáno tím, že bych při sledování seriálu dělal ještě další věci...

jinak, poznámka pod čarou: Čína nebyla britská kolonie ale VB tu měli svoje zájmy a dost se tu angažovali (spolu s Francouzi, Rusy, Němci...). Nevím jak v holmesovském kánonu ale za Doyla docela Čína rezonovala (resp. Asie vůbec... Yellow Perill, Fu Manchu...), nakolik tím byl zasažen A. C. posoudit nedokážu.
A prohodit tehdejší Ameriku za dnešní Čínu dává vlastně smysl (hospodářský kolos, velmoc)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

No, Holmes je Číny téměř sterilně prostý. Krom čínské misky z dynastie Ming v povídce Vznešený klient, která je tam ale jen na odvedení pozornosti.
Fu Manču je asi novější vynález. Když ho Sax Rohmer zahájil, tak se Holmes blížil ke konci, po více než dvacetileté kariéře.

Ono je skoro všechno novější vynález, než Holmes a pokud ne, tak to zasluhuje extrémní pozornost.
A znovu se tážu, zda má být založen Holmesologický koutek.
Zatím mám dojem, že to četl kromě mě málokdo.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Naoki »

Argo: skoro dvě hodiny youtube video co všechno je na Sherlocku špatným, ale ústřední bod který ti asi bude zajímat je ten že hlavní režisér (?) má talent na jednotlivé epizody ale není schopný psát a vést konzistentní dlouhé příběhy.
https://www.youtube.com/watch?v=LkoGBOs5ecM
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Argo: jo, zrovna Fu je novější, ale "žluté nebezpečí" je podstatně starší (což ovšem neznamená, že by muselo mít na Doyla jakýkoliv vliv)
(hodím ještě svůj oblíbený obrázek... evil Budha metající oheň a blesky na Evropu!)
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Já myslím, že nemá talent ani na jednotlivé epizody. Je akvarijní rybička, která není schopná vnímat ani těch 90 minut jako celek, ale řeší jen několikaminutové efekty.

Příklad - Moriarty se nakonec sám zastřelí. Bez jakéhokoli důvodu a bez jakéhokoli vlivu všech ďábelských plánů.
Tentýž případ je najmutí čtyř zabijáků - jsou tam jen, aby tam byli a vzájemně se zabíjeli. Nic nedosáhnou a ani vlastně nic dosáhnout neměli.
Ten ďábeslký plán bratří Holmesů nemá žádný vliv na nic, má jen zblbnout diváka a Watsona, aby si mysleli, že Cumberbatch zemřel.
Prostě, nedává to vůbec žádný smysl. Ani jako celek, ani jako jednotlivé epizody.

Je nějaký rozdíl, když zabijeme viníka nebo nevinného?
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bouchi »

Argonantus píše: 20. 12. 2017, 14:41A znovu se tážu, zda má být založen Holmesologický koutek.
Zatím mám dojem, že to četl kromě mě málokdo.
Hlásím se do klubu. ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Lorwyn »

Argonantus píše: 20. 12. 2017, 14:41A znovu se tážu, zda má být založen Holmesologický koutek.
Zatím mám dojem, že to četl kromě mě málokdo.
+1, tak nějak jsem se po tvých doporučeních rozhoupala a asi před půl rokem přečetla skoro všechny povídky, koutek s rozbory by mě bavil.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
argonantus ilegal

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od argonantus ilegal »

Tak jo faskale ustrihni nás.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

Naoki píše: 20. 12. 2017, 15:05Argo: skoro dvě hodiny youtube video co všechno je na Sherlocku špatným, ale ústřední bod který ti asi bude zajímat je ten že hlavní režisér (?) má talent na jednotlivé epizody ale není schopný psát a vést konzistentní dlouhé příběhy.
Hlavně dělá jen setupy. Naslibovat greatness a/nebo spletiná spiknutí je celkem easy, dodat už je těžší :) S třetí a čtvrtou sérií se ta fasáda pomalu loupala a s posledním dílem už bylo jasné, že se nedočkáme.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sherlock Holmes je jeden z mých pokrevních bratrů, spolu s Datem a Spockem.

A můj nejoblíbenější je...

Obrázek

Jeremy Brett, dokonalej Holmes.

Musím kouknout na nějaká další stará zpracování, budou tam určitě další super herci.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Mohutně updatuji první příspěvek, takže by tam měly být všechny odkazy, které nutně potřebujete.

Lorwyn:
Pitvy povídek jsou k dispozici taky, ale asi je sem máznu až postupně.

Quentin:
Pro mne bylo provalení seriálu BBC už dříve, u Reichenbašského pádu https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 18#p500618 a navazujícího Prázdného pohřebáku http://www.d20.cz/diskuze/kultura-disku ... html#i1495 .
Přesně ten zážitek, co měl Eerie nad těmi posledními Star Wars a já nad posledním Terminátorem - totální zrada známých a spolehlivých věcí. Opravdu pád na prdel, jinak to asi nelze říci.

Eerie:
Jeremy Brett je dobro, jak tu už padlo vícekrát. Spáchali s ním asi polovinu všech příběhů, co existovaly, viz odkaz nahoře. Klasický problém je, že povídka většinou na celovečerní příběh nedá.

Ještě si asi zasluhuje pozornost tohle Logaritmovo hodnocení BBC seriálu, neb viděl i epizody, které já neviděl
http://www.d20.cz/diskuze/kultura-disku ... html#i1505

A asi sem patří tenhle odkaz https://m.mlp.cz/cz/projekty/e-knihovna ... ?knihovna=
na dost zdařilé a rozsáhlé holmesologické pojednání s hromadou faktů. Taky je tu nastřelený šílený rozsah fan literatury
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

eerieBaatezu píše: 21. 12. 2017, 13:32Musím kouknout na nějaká další stará zpracování, budou tam určitě další super herci.
Mno, ani ne.
Spousta starších zpracování je zoufale bezkrevná a nudná. Brett byl skvělý mimo jiné v tom, že jeho Holmes byl velmi energický.

Pro potřeby záznamu: Já kompletního Holmese samozřejmě četla ještě v útlém v dětství (začátek Psa baskervillského - ten dopis - snad ještě zvládnu i odcitovat) a je to jedna z mála literárních postav, se kterou se mi podařilo se ztotožnit.

Co se týče filmových zpracování, pozornost je dobré věnovat
https://www.csfd.cz/film/9790-soukromy- ... komentare/ - nelekat se té "komedie", je to asi taková řachanda jako od stejného režiséra Sunsed Blvd.

K mému velkému překvapení mne bavilo
https://www.csfd.cz/film/5960-pyramida-hruzy/komentare/ - imho to musela vidělat Potterova autorka, mnohokrát. A je to takovým správným způsobem těžkomyslné.

Nebyly špatné filmy s Livanovem
https://www.csfd.cz/film/241832-sherloc ... i/prehled/
Sobaka Baskervilej je teda ryzí Trololo, ale to je taky dobro
https://www.csfd.cz/film/75743-dobrodru ... komentare/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Lemmy »

eerieBaatezu píše: 21. 12. 2017, 13:32 Jeremy Brett, dokonalej Holmes.
+1; už jsem tu o tom v minulosti psal v tématu seriálů nebo filmů.

Líbily se mi hlavně seriálové díly s nádechem mystéria a tajemna (což byla, když to vezmu kolem a kolem asi většina). Jako mladší puberťák (nebo dítě, nejsem si jistý, kdy na ČT dávali ten seriál; mohlo mi být od 12 výš) jsem ten seriál, potažmo ty seriály strašně žral :)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů