Brakobraní: Následovníci Tolkiena

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Brakobraní: Následovníci Tolkiena

Příspěvek od Argonantus »

https://magazin.aktualne.cz/kultura/lit ... 1506947229

možná napíšu kontrakritiku, pakliže to někoho bude zajímat.

Odděleno z Fantasy vs. Sci-fi
Faskal
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 2. 10. 2017, 14:30možná napíšu kontrakritiku, pakliže to někoho bude zajímat.

Jednak moc nevím, jestli je tohle na to vhodné téma (se scifi to nemá moc společného) a za druhé mi to přijde trochu jako máchání rudým hadrem před očima. Na druhou stranu ale kontroverzní hlášky mají asi největší potenciál vyvolat živou debatu, takže nejspíš směle do toho. Já se do toho raději pouštět nebudu, asi bych se u toho nedokázal ovládat ;-)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Faskal »

Asi podle toho, co na tom hodláš kontrakritizovat.
Sám jsem to prolistoval a žlučí mi to nijak nehnulo.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 2. 10. 2017, 15:35Jednak moc nevím, jestli je tohle na to vhodné téma
Jo, hodil bych to spíš normálně do Tolkiena, ne?
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od jjelen »

Nebo do fantasy obecně, mám pocit že i nějaký takový téma se tu válí (zájem jako takový jinak je... ale to je zjevné i bez mého výkřiku :D)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Vidíš,já dospěl k opačnému názoru.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 2. 10. 2017, 14:30 https://magazin.aktualne.cz/kultura/lit ... 1506947229

možná napíšu kontrakritiku, pakliže to někoho bude zajímat.
Tak jako zajímalo, ale stojí to za tu námahu? Autor nám predkladá osobní hodnocení části fantasy tvorby. Sice se snaží tvářit jako znalec a světák, leč třeba poslední odstavec krásně ukazuje, že umí problém najít, nikoliv však správně popsat...i v češtině mohu říct "Bouře přichází...Bouře se blíží" a vyzní to podobně mocně, má však pravdu, že česká představa velkých věcí je o tom, jak je přečkat či dokonce využít. Nikoliv o tom, jak je vyhrát či ovlivnit, což je vidět například na Osudech dobrého vojáka Švejka x Jak jsem vyhrál válku...

A patří to sem, protože jeden z problémů na něž autor naráží je v rozdílech mezi scifi a fantasy přístupu, což 9značuje za spatnou fantasy...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Jak pravíš správně, nestojí to za tu námahu. Sám jsem zkritizoval a zamítl to. Myslím, že mne vyprudilo hlavně to, jak je autor vtipný.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 3. 10. 2017, 07:48 Jak pravíš správně, nestojí to za tu námahu. Sám jsem zkritizoval a zamítl to. Myslím, že mne vyprudilo hlavně to, jak je autor vtipný.
Otázka zní: Máš k tomu co říct, když přeskočíš ty rádobyvtipné pasáže, terminologický guláš (pro autora je zřejmě Tolkienovská fantasy skoro všechno) a komické situace (mladičký Tolkien žadonící u nakladatele, aby mu vydal román, který napíše za 20 let)?

Marně přemýšlím, co vlastně bylo jádrem sdělení. Fantasy se posouvá a vyvíjí a rozšiřuje se v ní záběr témat a stylů? Někteří autoři jsou (subjektivně) lepší než jiní, ovšem i práce těch horších mohou být docela fajn čtení? Žádný česky píšící autor se zatím neprosadil na světové (anglicky mluvící) fantasy scéně?
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od jjelen »

York píše: 3. 10. 2017, 11:31Žádný česky píšící autor se zatím neprosadil na světové (anglicky mluvící) fantasy scéně?
Bacha, ten článek není primárně o fantasy jako takové ani o té anglosaské.
Spíš že se u nás (moc) nepíše taková ta "klasická" vážná až patetická fantasy, ale spíš různé (obvykle odlehčené) akčňárny a parodie.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

No, mám k tomu co říci vlastně málo, ještě méně podstatného, hlavně stran toho Tolkiena, a to už všechno víte, takže na to z těchto i z mnoha dalších důvodů spíš kašlu.
Jinak ano, pojednání je o "Tolkienovské fantazy", což je samo o sobě definiční problém a trochu záhada, co tam přesně zařadit a proč.
Žádný česky píšící autor se zatím neprosadil na světové (anglicky mluvící) fantasy scéně?
To je naprosto evidentní, že ne.
Jediný východní autor fantazy, který stojí v západním kontextu za zmínku, je Sapkowski.

Spíš mne začíná fascinovat ten fenomén "špatné pověsti", kterou fantazy stále ještě má. Scifi už skoro ne.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od York »

jjelen píše: 3. 10. 2017, 11:42
York píše: 3. 10. 2017, 11:31Žádný česky píšící autor se zatím neprosadil na světové (anglicky mluvící) fantasy scéně?
Bacha, ten článek není primárně o fantasy jako takové ani o té anglosaské.
Spíš že se u nás (moc) nepíše taková ta "klasická" vážná až patetická fantasy, ale spíš různé (obvykle odlehčené) akčňárny a parodie.
Docela věřím tomu, že kdyby u nás nějaký autor měl světový úspěch srovnatelný s Martinem nebo Tolkienem, tak mu fakt málokdo bude vyčítat, že nepíše vážnou až patetickou fantasy o souboji dobra a zla.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od jjelen »

York: Nebude.
Jenže jeho výtvor patrně nebude pokládán (minimáně autorem článku) za "tolkienovskou fantasy"
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Mohl by mi někdo, kdo to četl, vysvětlit tuhle hlášku?
Je vidět, že autor pochází z lékařské rodiny a jeho hrdina je... kromě jiného, malomocný. A střet se světem, kde lze jeho nemoc vyléčit, je pro něj naprosto nepřijatelný, protože malomocní nesmí doufat, musí být neustále ve střehu a uvěřit v kouzla se pro ně rovná sebevraždě (proto onen „Nevěrec“).
WTF?
To naráží na malomocenství jako nezrušitelný trest boží, nebo co? Neznám kontext (o téhle sérii jsem dodneška neměla ani tušení) a zírám na to jako vyoraný Peršan.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od jjelen »

A přitom je to taková klasika (prej... první knihu sem nakonec dočetl a teda jako nic moc)
Jinak- malomocenství ne jako boží trest ale jako nevyléčitelná nemoc, Covenant se musí smířit s tím že už to nebude lepší, spíš horší (teda "v našem světě" aspoň)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů