[serial] Zaklinac

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od midewiwin »

Geralt se mi líbil, Marigolda jsem jim odpustila. Podle mne zapadl do polské tradice, že geroje doprovází komik. Wolodyjowski - Zagloba.
Francouzi to mají taky. Jean Marais- Bourvil. Jména postav si nepamatuju.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Marigold byl náhodou dobrý. Zbigniew Zamachowski je herec, který v pohodě uhraje to, co by jiný táhl ksichtem (viz třeba Ohněm a mečem a jeho pan Wołodyjowski). Nadto, já si Marigolda vždycky představovala jako držku, co je prostě tak dobrý bard, že všechny dlabou na to, že vlastně nevypadá nijak zvlášť.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Bouchi »

Dorian píše: 24. 5. 2017, 13:47 Protože český překladatel byl moc invenční:

V polském originále Triss Merigold = česká Triss Ranuncul, anglická Triss Merigold
zatímco polský Jaskier = český Marigold, anglický Dandelion

Jinak Marigold = měsíček, Ranuncul = pryskyřník, Jaskier = taktéž pryskyřník, Dandelion = pampeliška. Asi aby v tom byl ještě větší bordel.
Ono je to trochu složitější, aspoň co vím z vyprávění českého nakladatele.
Když vyšla česky první povídková sbírka s Geraltem (Stříbrný meč), tak Triss ještě neexistovala a překladatel při hledání ekvivalentu "mluvícího" jména Jaskier zvolil Marigold.
Jenomže ouha, Sapkowskému se to jméno zalíbilo a v jedné z dalších povídek se objevila postava jménem Triss Merigold. A rázem měl český překladatel problém, protože zachovat to by asi nebylo dobré řešení. Tak musel hledat náhradu a proto je to v českých překladech Triss Ranuncul.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ranuncul mi dycky přišlo jako děsně hustý jméno. Sapkowski by měl z těch českých překladů opisovat víc. :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Faskal »

Řekl bych, že Dandelion vypadal příšerně ve všech adaptacích, co jsem viděl. A připojuji se k těm, co tvrdí, že je to naschvál, a že by to tak mělo zůstat.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Bouchi: tywe, to musí být parádní oser, když autor originálu začne vykrádat váš překlad...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od PardGalen »

Jen houšť a větší kapky.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Invictus »

Jo, to mi říkal včera brácha, snad je to nějaký hoax, protože tak debilní snad nikdo být nemůže.
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Argonantus »

No, může.
Po aféře s tmavým Bondem si myslím, že se tohle stane oblíbeným problémem ve všech možných příbězích.
Proč by jako nemohla být představitelka královny Alžběty černoška? Komu se to nezdá, je rasista!!
Serena Williams zdraví.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Naoki »

It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Quentin »

Argonantus píše: 11. 9. 2018, 07:05No, může.
Po aféře s tmavým Bondem si myslím, že se tohle stane oblíbeným problémem ve všech možných příbězích.
Proč by jako nemohla být představitelka královny Alžběty černoška? Komu se to nezdá, je rasista!!
Serena Williams zdraví.
U Bonda to mohlo být cool, kdyby s tím zavedli, že "James Bond, 007" je jen titul, který se předává na nejlepšího agenta. Aspoň by dávalo smysl, proč pokaždé vypadá jinak a působí už od roku 1962 :)

U Ciri je to jen retardované. Chápu to správně, že je dcera nějaké severní královny a jižního emperora? Tzn. Buď bude muset být jiné etnikum prakticky celý svět nebo alespoň polovina? Přijde mi to taky trochu jako hoax.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Pieta »

Zůstávám zcela nerozhořčen.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já nevím, všechno je teď tak post-moderní a každej je kvůli všemu furt naštvanej, že na nic už radši nemám názor. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: [serial] Zaklinac

Příspěvek od Naoki »

It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů