Horor

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Horor

Příspěvek od jjelen »

(díky za typ Argo, jakkoliv se obávám že ti upíri nebudou žádná sláva, nakonec by mi mohli sednout ještě lépe než Hunger games :-)= )
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Bavíme - li se o čase mrchozroutu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Čas mrchožroutů měl údajně stejně jako Hyperion (doneslo se mi cosi o hudbě koulí) tragický překlad. Proto jsem si sehnala ten nový (původně jsem chtěla originál, ale anglicky se knihy půjčují podstatně hůř), který vyšel pod novým názvem Hladové hry - možná z důvodu zachování aliterace.

V Rumunsku teda zatím nejsou a popravdě to ani nevypadá, že by se tam chystali.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Horor

Příspěvek od jjelen »

Upíři z Rumunska jsou zase něco jiného, patrně slabšího, ale taky Simmons.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Upíři z rumunska slabší, spíš varuji, ale Drood docela pozoruhodný.
A ještě máme Píseň Kálí, která mi vytvořila v hlavě nepřehádatelný obraz Kalkaty.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 29. 11. 2017, 17:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

A co jsou teda upíři z Rumunska?
Drood, Píseň Kálí a Terror mám na seznamu. Vlastně kvůli Terroru jsem si na Simmonse vzpomněla, teď někdy vytáhli tu loď, nebo co, a všude se vynořili mně nesrozumitelné vtipy na Simmonse.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Mám dojem, že to bylo tohle http://www.databazeknih.cz/knihy/deti-noci-96963
sejde s očí, sejde z mysli.
A zase se to plete, pro změnu s českým filmem téhož jména, mimořádně nablblým.
Terror jsem nečetl a možná to byla chyba.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Horor

Příspěvek od midewiwin »

Faskal píše:Já jsem to četl relativně nedávno v překladu "Doba mrchožroutů" a nebylo to špatné. První knihu jsem teda málem nedočetl, protože mě to nebavilo zas tak a děsila mě tloušťka zbylých knih, ale díky mému návyku dočítat knihy (a tomu, že jsem se zavřel v místnosti jenom s učebnicemi na státnice a tímhle) jsem na tom vydržel přes celou sérii. Přišlo mi, že to má stoupající tendenci, a jak se do toho zaplétají a zavrtávají, tak je to čím dál zajímavější.
Ta zlá babička byla naprosto luxusní, má to smysl číst jenom kvůli ní.
Prožívala jsem to přesně opačně. První část mě chytla, ve druhé jsem ke konci začala odpadávat a třetí jsem dočítala už dost ledabyle. To ostrovní finále mě spíš znechutilo, gradace byla pochybná a potoky krve nadbytečné.
Ale modrovlasatá babička byla fakt dobrá, měla jsem pocit, že vždycky když děj odcestoval jinam a přinášel desítky postav, ze kterých se vzápětí stávaly mrtvoly, knize to ubližuje.
Pocit nadbytečnosti některých scén a detailů jsem zažila i při Terroru. Tam mi k pocitu děsu úplně stačily ty stupně pod nulou, tma a hlad. Neboli pouhá "realistická" stránka popisu výpravy. Další šílenosti hororovitost knihy /na mé stupnici 0 - 10/ zvýšily už jen z 6 na 7.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Mikropřehled ďábelské tématiky;
1) vskutečnosti všechno rozjel reálný případ https://cs.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel , a to tím, že se neodehrál v Itálii nebo na americkém Středozápadě, kde je všechno možný a všem je to jedno, ale v civilizovaném Německu, kde se takové věci prostě dít nemají.

2) Následkem toho vznikl velmi volně americký pojatý román Exorcist čili Vymítač Williama Petera Blattyho, zfilmováno by Friedkin http://www.csfd.cz/film/3190-vymitac-dabla/prehled/ což není film až tak úžasný, ale je naprosto s přehledem první, a ve své poklidné době těžko překonatelná bomba (možná spolu s Texaským masakrem, podobně zakladatelským).
Takže výhrady rovnou spolknu.

3) Richard Donner, tehdy hodně slavný režisér, z toho vydojil lehce uhlazenější napodobeninu http://www.csfd.cz/film/2444-prichazi-satan/prehled/ (Omen), která je rovněž velice slavná a má řadu spíše nepovedených pokračování.

4) Za mne asi absolutně nejzajímavější je daleko modernější http://www.csfd.cz/film/194885-v-moci-dabla/prehled/
které se vrací k prapůvodní Anneliese Michel a poměrně slušně rekonstruuje původní příběh, s naprostým minimem hollywoodské licence (jediný zmatek je přejmenování titulní postavy) a s přesně trefenou mírou nejistoty, co je na tom celém vlastně nadpřirozeného. Jako horor to asi málokoho vyleká, jako film k přemýšlení to funguje skvěle.

5) Ještě o závit civilnější je daleko novější kniha Matta Baglia Rituál, která problém dost přehledně shrnuje a zkoumá. Navazuje hlavně na klíčový fakt, že někdy kolem přelomu tisíciletí byl exorcismus oficiálně povolen a obnoven Vatikánem. Taky zfilmováno, http://www.csfd.cz/film/274486-obrad/prehled/ ale hodně diskutabilně, neb z literatury faktu spáchal film další odvar Vymítače, sice digitální a bůhvíco ještě, ale vysloveně manipulující původní knihu.

A pak to má samozřejmě všechno asi milion ještě béčkovějších odvozenin.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Mně se víc než Exorcism of Emily Rose líbil německý Requiem na motivy stejného případu. Mám dojem. Oba jsem viděla záhy poté, co byly venku a zrovna dobře si je nepamatuju.
http://www.csfd.cz/film/222865-rekviem/komentare/

Knižní Ritual neznám, zato ten filmový je dost sračka.

A připomnělo se mi, že se chci podívat na tohle http://www.csfd.cz/film/404843-carodejnice/prehled/

A teda už naprostým obloukem, ono je to spíš historické psycho (taky je autorem předlohy Huxley) než vymítačský horror, ale rozhodně zajímaví jsou Russellovi Devils. http://www.csfd.cz/film/7953-dablove/komentare/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Tak to německé rekviem jsem zasklil, asi neprávem.
Rituál je spíš pro badatele, není to beletrie; ale při psaní Sedmi ryb mi rozhodně pomohla víc, než ten Vymítač.
To poslední vypadá jako hodně "Sadako rating Cat III".
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Pravda, je to trochu brutal bizar, ale vůbec to není špatný film.

Btw. zdaleka nejlepší film na téma posedlost je Żuławskiho Posedlost. Je to zas spíš psycho než mávání rohy a kopyty, ale výtečné psycho.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Právě vychází: E. T. A. Hoffman: Noční kousky
Proslulý německý fantasta Hoffmann, jeden z největších klasiku literárního hororu, považovaný za mistra svého oboru a zároveň průkopník moderní povídky. Poté, co napsal jeden ze svých nejhrůzostrašnějších románu Ďáblovy elixíry (Die Elixiere des Teufels – 1815/1816), vstoupil na pudu ještě hrozivější hrůzy, aby své ctitele uvrhl do vší ponurosti, do spáru záhadného Pískouna (Der Sandman), bytosti, která se vkrádá za tmy k nemluvňatům, aby jim vydloubala z očních důlků bulvy, kterými krmí své krvelačné potomky.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Horor

Příspěvek od midewiwin »

Domestikovaný Sandmann je Sandmännchen, známý z východoněmeckých večerníčků. Jeho vlezlá znělka zazněla i ve Vorlově Výletu na Karlštejn. Přerostlému pískovému mužíčkovi byla díky Vorlově herecké i režijní kreativitě vrácena špetka původní hororovitosti. Nevydloubal holčičce oči, zničil jí jen balón a iluze o hodných skřítcích.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Knihkupci chtějí moje peníze.
Za týden vyjde Edogawa Rampo - Zrcadlové peklo
Edogawova česká premiéra.

Kdo má rád bizar, gore, ZLOzvuky a nevšední příběhy něžného citu (jako nečekám, že se někdo někdo chytí, ale nelze mi to nezmínit), může po dočtení též zhlédnout skvělý povídkový film Ranpo jigoku, kde se vyskytuje právě adaptace Zrcadlového pekla.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů