Horor

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Wow, povídková sbírka od autora Hotelu Broadsword.
Laid Barron - Okultace a jiné povídky
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

To vypadá jako veliké dobro. Hned vím, co mám chtít od ježíška.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Má cenu číst Jamese Herberta?
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Asi těžko soudit z jedné knihy, četla jsem jenom tohle http://www.databazeknih.cz/knihy/creedovo-kredo-33281
A byla to dost lopaťárna. Nuda a pod ní nic. Ke zkoumání další tvorby mne to rozhodně nenalákalo.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

K dotazu mne vedou odkazy na dost uznávaného hororistu, prý snad zakladatele, kterého jsem snad nikdy nečetl.

Mám neblahý pocit, že horor je asi nejzaseknutější žánr ze všech. Všude se recykluje, hlavně Lovecraft, Bloch a nějaké ty exploitation s vidláky nebo bez.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Recenze vedle mi připomíná, že si Sadako musí zcela nutně přečíst Utažení šroubu by Henry James, pokud se tak ještě nestalo. Řekl bych, že to mistr psal přesně pro cílové publikum ve studni okolo roku 1900.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Čteno a doceněno. Napodruhé tedy, poprvé jsem to četla někdy na prvním stupni ZŠ a přišlo mi to sice zajímavě divné, ale nějak hlouběji mne to nezaujalo. O víc než deset let později to už byla jinačí jízda.

Mimochodem, Henry James je velmi oblíbený materiál ke zfilmovávání a ano, všechny adaptace Utažení šroubu, co jsem viděla, byly hrozné a ještě horší.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Já jsem si nad tou recenzí vedle uvědomil, že tohle je vlastně strašně podobné tvému směru, pokud se odhlédne od toho, že je to o sto let starší ve všem možném.
Skryté soumračné erotično.
Jemné odstíny situace.
Děti coby ultimátní hrůza.
Latentní násilí.


Už jen nějaké chapadlo a dá se to rovnou hodit do studny.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Horor

Příspěvek od midewiwin »

Četla jsem to kdysi a knihu nemám, tak jsem se dívala, jestli není k mání, a padla jsem na snůšku výživných čtenářských komentářů. Nelze se nepodělit.
http://www.databazeknih.cz/knihy/utazeni-sroubu-11741
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Asi chápeš příčinu rostoucích sympatií k panu Jamesovi. Čtenáři přesně takto reagovali už za jeho života.

Jako on je většinou opravdu prakticky nečitelný, jeho žraloci se zásadně nevynořují, nedělá to čtenářům snadné, ale pokud si občas dá člověk práci a zvládne pár jeho poklesle podbízivých věcí (toto je jedna z nich, duchařské povídky http://www.databazeknih.cz/vydane-povid ... -james-940 ) a prosonaruje to jeho moře, výsledek je fascinující.

No, a ten Simmons, to je kapitola sama pro sebe taky.

Mimochodem, Ti druzí neboli Others jsou prý taky související s tím šroubem; nikdy mne to nenapadlo.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Horor

Příspěvek od midewiwin »

Teď jsem si to čerstvě zopakovala, včetně různých výkladů.
Nebýt toho, že se hlavní vypravěčka v dalším životě jevila kompenzovaně, klonila bych se k výkladu, že duchové byli jen a pouze její a že tudíž největší aktuální ohrožení dětí přicházelo od ní.
Z Argonantových bodů tam tedy nemám trojku. Jakože děti snad měly šanci vyrovnat se s traumaty z minulosti, nebýt vychovatelky.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Na moje body není úplně spolehnutí, nepamatuji si to úplně dokonale, navíc ono u Jamese je máloco úplně jisté a jednoznačné (Eerie by se zbláznil - autor naprosto neposkytuje vůbec žádné informace).

Trochu se mi to taky plete s bohatými fanfikcemi tohoto výtvoru, například existuje Blochova povídka. A u jednoho Holmese jsem taky začul, že by to mohlo mít cosi společného (Upíři v Sussexu).
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Rozhovor s Milanem Žáčkem, překladatelem nemála horrorových autorů.
http://www.h7o.cz/horor-jako-homeopatik ... kusenosti/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Horor

Příspěvek od Argonantus »

Moc děkuji za odkaz. Ten člověk mi dost mluví z duše.
Horor je velice specifický literární žánr (budeme-li se zde celou dobu bavit o hororu psaném, a nikoliv filmovém, třebaže spousta věcí ve filmu funguje stejně jako na tištěné stránce), který nás přibližuje k podstatě nás samých a okolního světa tím, že poukazuje na věci a situace, které jsou nám cizí, nepříjemné a běžně nepřístupné, čímž v nás vyvolává úzkost, zděšení, hrůzu, znechucení.

Někdy se mluví o jeho „homeopatické“ funkci — v malé, bezpečné dávce nás připravuje na to špatné, co číhá venku, co ohrožuje naši tělesnou, duševní, někdy i duchovní integritu. Ohrožení můžeme brát od našeho vlastního těla přes bláznivé sousedy, zmutované slimáky až po ultimátní nebezpečí z hlubin kosmu. Je to prevence, přípravka na více či méně pravděpodobné eventuality. Tedy rozhodně krizový narativ.

Zároveň je to zábava, je to komerční, pokleslý žánr, který ve svých klíčových dílech dosahuje závratných výšin výpovědi o údělu člověka v realitě. Je to žánr, který realitu nebere vážně a nestydí se za to.
Edited by clarity.
Horor, tím, že je ve svých nejlepších polohách dokonale osobní a intimní, se mi obvykle trefí víc do duše, než scifi nebo fantazy, která bývá taková odtažitější.
Nejlepší Tolkienovy scény jsou vskutečnosti čistý horor.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Právě zakoupeno Vyprávění nočních hubeňourů: čítanka světového frenetismu
Pro fanoušky horroru a bizarního čtení velmi doporučeníhodné. Akorát ten seznam literatury, který se tam objevuje, mě asi zavalí.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů