Batman

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 9141
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Batman

Příspěvek od eerieBaatezu » 19. 11. 2015, 12:33

Při odpovědi Argovi jsem si uvědomil jeho v minulosti několikrát nadhozenou poznámku, ano, je třeba samostatného batmanovského vlákna, kde o tom budeme moct plkat do skonání našich mozkových závitů.


tl:dr - Bych měl pokoukat všechny ty filmy znovu, už je to hafo let, co jsem je viděl a tak píšu jen z věcí, co mám v paměti. Jsem zvědav, jak ty filmy budu vnímat teď, po všech těch letech. Takže jen útržkově... jako námět pro debatu, Argo se určitě o pocity z různých batmanů rád podělí, když už mě nainceptionoval, abych tohle téma udělal. $lol$


Tak tedy pokračuji v odpovědi...
...Ale byla by blbost říct, že mě Burtonův Batman nepoznamenal, však to byl jediný velkorozpočtový Batman, co v té době byl. Ale dycky mi přišel tak nějak divnej... Batman Forever mi jako děcku sedl víc, Schumacherův fetiš (to vidím až dnes) mi přišel zábavnější, než Burtonův. Burton byl na můj tehdejší vkus (bylo mi deset) moc, nevím, bylo to takový vošklivý. $D Tučňák byl odpornej a celkově to bylo takový hnusný. $lol$ Carrey jako Ridler byl prostě úžasnej, a celý to bylo takový víc zábavný, než úchylný. Batman a Robin, tam už to bylo fakt přes míru, byl to prostě Schumacherův styl Batmana Forever povýšenej na druhou. Čistá forma toho jeho neon uber-stylizovanýho Batmana, kde není jediná scéna, co by působila nějak realisticky. Já si na tom ujíždím právě kvůli tý extrémní formálnosti, je to takovej svým způsobem archetyp toho pojetí.

Vlastně zatím všichni, co Batmana převedli na plátnu, tomu dali dost archetypální formu.

Martinson je klasickej pulp Batman, kde má Batman bat-sprej proti žralokům.

Burton s tím jeho gotickým Gothamem (to mi sedlo hodně a do určité míry tenhle styl přebral i kreslený seriál a ostatní batmanovské věci, takže jsem to bral už od dětství jako normu, pamatuji si, že když jsem viděl Batman Begins, tak jsem si řekl, dyť ten Gotham vypadá jak normální město, co je to za blbost? Vůbec jsem v té době Nolanova Batmana nechápal, ten mi docvakl až s The Dark Knightem.) A vůbec Burtonovy fetiše jsou tohohle Batmana plné. Interiéry, exteriéry, kostýmy, masky... Věci jako jak se z postav stanou záporáci jsou vlastně takové... no jako zbytek, když se na Burtonovu vlnu nenaladíte, tak jste v koncích. Selina spadne z mrakodrapu, olízne jí kočka, ona obživne a je to Kočičí žena... Burton má rád groteskno, asi proto mi víc vyhovoval Schumacher, který má radši styl. Burton si ujíždí na deformním Tučňákovi, odpudivě chladném a slizkém, který ukusuje hlavy stejně odpudivě chladným a slizkým rybám. Catwoman jak z latex porna. Jakcův Joker byl fajnovej, ale víme, kdo ho sundal z trůnu... Ale do Burtonova pojetí zapadl přesně. A Keaton, hele Keaton mi přišel dycky jako Bruce Wayne/Batman, to byla věc v Burtonových Batmanech, co se mnou resonovala. Lidi se děsně vztekali, když byl ohlášen jako Batman (jsem samozřejmě jako dítě vůbec netušil), ale nakonec mi v té roli výborně seděl, jak jsem to jako dítě pobíral...

Schumacher. Batman Forever je ještě cítit Burtonem, není to tak ponuré a špinavé, je to víc barevné, víc krejzy vystajlované, ale kulisy města mají pořád ten původní feeling, jenom je tam hafo víc neonu a polonahých soch... S tím asi nějak souvisí ty bradavky na kostýmech, nebo co. $lol$ Je to takové... formálně obsesivní, či co... Two Face má bejvák ostře rozdělej na Sugar & Spice poloviny, Ridler má různé oblečky podle příležitosti všechny laděné do stejného stylu, všechno je prostě hafo do formy. Batman a Robin to, jak už jsem psal, vygradoval do finální úrovně. Já na ten film koukám do teď, ne že bych ho dal vždy celej, ale sem tam si, nevím proč, kousek pustím. Asi nějaký neuro-zkrat do nostalgie z dětství, když jsem si ještě před vydáním toho filmu vystříhl jeho takovej miniplakát a dal si ho nad postel. Jinak velký plakát Forever, co mi dali jednou v kině, když jsem požádal, jsem měl nad postelí dlouhé roky. Vždycky jsem, netuším proč, četl všechna ta jména na něm pozpátku. $D imot el senoj, lav remlik, do dneška si je všechny pamatuju. $lol$

Nolanův Batman, který se stal vlastně díky Schumacherovi... Pravý opak, kormidlo o 180 stupňů. Jak jsem podotkl, Batmana Begind když vyšel, jsem vůbec nepobral, batmobil nevypadal jak batmobil, Gotham nevypadal jak Gotham, co se to sakra děje? Nechal jsem to u ledu. Po několika letech přišla zpráva, že bude další díl, což mě nechalo úplně chladným. Potom přišla novinka, že do role Jokera má být obsazen nějaký Heath Ledger, vůbec jsem ho neznal, jsem si ho vygooglil, nějakej hezounek, wtf, to snad nemyslí vážně, proč to nedají znova Jackovi? Jedinej trailer jsem na ten film neviděl, vůbec mě to nezajímalo, šlo to úplně mimo mě. Pak jednoho dne koukám na filmové novinky a vidím nějaké nadšení ohledně nového Batmana, si říkám, tyjo, co se děje, kouknu na IMDB a The Dark Knight byl po snad po jednom dni mezi top 5 filmů všech dob a já "tyjo, cože?". Hned jsem se sebral a jel do prahy hned na premiérový den. Šli jsme s kamarádem, se kterým jsem od mala vyrůstal, co jsme spolu na všechny ty filmy chodili na kina, co jsme na tom vyrůstali a... nejlepší filmový zážitek, co jsem kdy měl. Víc to slovy nedokážu popsat. Byl jsem úplně v totálním blahu celou dobu, co jsem ten film sledoval. Si pamatuji, jak jsme měli sedadla přesně uprostřed kina, ohromný sál plný lidí, to začalo, ten symbol letící z modrých mraků, okay, to je intro... a teď, to okno, záběr z dálky, kamera se přibližuje a já "co je to za divnej začátek", to tikání Zimmerova soundtracku, a najednou BUM, okno na střepy, maník střílí kotvu s lanem na protější střechu a už to jelo, do konce filmu jsem o sobě nevěděl, totální rauš. Když jsme vyšli z kina, nebyli jsme schopni přemýšlet a mluvit o ničem jiném, než o tom filmu. S dobou jsem si uvědomil, že díky Nolanovi byl Batman jediný hrdina z mého dětství, který se mnou dospěl. Všechno ostatní zůstalo více či méně infantilní pohádkou, The Dark Knight byl okamžitou filmovou klasikou, film o hrdinovi z mého dětství, co překročil všechny kategorie a stal se plnohodnotným dospělým filmem se vším všudy. A Heath? Ten to s Jokerem rozjel tak, že si na ostatní filmové zločince ani nevzpomenete... Na Rises jsem se děsně těšil, nakonec to nebylo tak husté jako TDK, BB i TDKR mi přijdou o kategorii níž, ale užil jsem si to, byly tam dva fakt silné momenty, díky kterým mě ten film fakt moc potěšil.
Nolan to celé vzal z jiného konce, žádné kostýmní fetiše, žádné ujetiny, batmobil bude tank, Gotham je americké město dvacátého prvního století a hlavně Bruce Wayne je živoucí osobnost, kterou něco trápí. Už ty plakáty, kdy Batman stojí s hlavou sklopenou, žádná heroická póza, ale držení těla na první pohled vypovídající něco více psychologizujícího.
Obrázek
I když koukám, že mu to chudákovi vydrželo i po oba další díly.
Obrázek
I když na tom třetím už je to spíš soustředění a odhodlání se zaťatými pěstmi.

"You've given them everything."

"Not everything. Not yet."
Obrázek
Tady ale Nolan není nijak originální, Batman je sklíčený charakter, alespoň tedy tak, jak je kanonicky chápán. Nolan prostě udělal ten obrat k tomu vyprávět o něm právě z této perspektivy. Strach, pravidla, jistá obsesivita, jisté sebepřekročení, sebe-obětování se... Stejně tak Joker nebo Harvey/Two Face jsou hlavně psychologické charaktery. Vlastně všechny ty dialogy mezi Batmanem a nimi jsou psychologické sondy. TDK je film i idejích.
Co je ale důležité, je Nolanův filmařský talent, batmany jel lineárně, což se u jeho originálních filmů moc nenosí, a tak to taky bylo na zvládnutí díla vidět. TDK má scénář tak nabouchaný, že by z toho mohly být dva, tři filmy. Naštěstí nejsou, proto to tak šlape, ten film nemá klidnou chvilku, nemá dynamiku, je pořád naplno. Jak dobře poznamenal kamarád, "mi přišlo, že ani nemůžu otočit hlavou, aby mi něco neuteklo". Jak byl Nolan vytrénován z Mementa a Prestige na to zamotané vyprávění, tak to tady všechno prostříhal a nahustil lineárně. V BB ani TDKR se mu to ani zdaleka tak nepovedlo. TDK je takový ten případ, kdy se všechno sejde dohromady a funguje to, člověk ani neví jak. Napodruhé se to zopakovat nedá. (I když vteřinu po konci Interstellar jsem si nebyl jistý, jestli se náhodou Nolan nepřekonal.) Nolan Batmanem dost udal tendence celému průmyslu. Lidi akorát nechápou, že když dva dělají totéž není to totéž a že Batman se k takovému pojetí fakt hodil. Takový zajímavá aspekt, co je na TDK zvláštní mi přijde, že je to komiksové zázemí. Je to vlastně serious film, ale když dojde na nějakou tu scénu přitaženější za vlasy, tak se odvolám na to, že je to vlastně komiksový film, nebo není?.. Ta ambivalence tam krásně pracuje. Two Face by nikdy takhle nemohl mluvit, ale on je to komiksový film... Až na to, že je to lepší thriller, než co kdy všichni ti slavní Coppolové a Scorseseové natočili...

Z Nolanova Batmana vlastně vyrůstá Snyderův Man of Steel, realistické pojetí Supermana, a přestože se v dalších pokračováních Batmana na velkém plátně pojede cestou více komiksáckou... Batman + Superman a Wonder Woman a kde kdo, tak si to stále paradigmaticky zachovává ten styl založením v reálnějším a drsnějším pojetí.


A ještě jedna významná věc, jak Eflmanova hudba pro Burtonovy Batmany, tak Zimmerova/Howardova hudba pro Dark Knighty jsou naprosto ikonické soundtrackové počiny.

Argonantus
.
Příspěvky: 16705
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Batman

Příspěvek od Argonantus » 19. 11. 2015, 13:46

Někde v hlubinách computeru se mi válí kilometry Batmanovských textů. Havně jsem měl vždycky pocit, že tenhle superhrdina jediný široko daleko dává jakýsi smysl.
Ale nechci to hned zavalit písmenky, zkusím se chytat na Eerieho, aby to bylo strukturované.
že mě Burtonův Batman nepoznamenal, však to byl jediný velkorozpočtový Batman, co v té době byl.
Je až neuvěřitelné, jak strašlivě poznamenal Burton filmový comics; jsou to zase jen "poznámky k Burtonovi, až po tu současnou Marvelí lavinu. Stačí mrknout na ty starší komiksáky, jako třeba Donnerův Superman, nebo Batman ze šedesátek. To je úplně jiný a mnohem neškodnější vesmír.
Burton byl na můj tehdejší vkus (bylo mi deset) moc, nevím, bylo to takový vošklivý. $D Tučňák byl odpornej a celkově to bylo takový hnusný.

Jasně. Ve své době to bylo opravdu zlé a strašidelné, což dnes, po mnoha pokračovatelích, už skoro zaniklo. On je to totiž vskutečnosti cyberpunk, přesně podle těch zásad, co jsem o nich psal v tom článku. Podstatou té výpůjčky je hlavně energie, kterou to mělo na pět filmů okolo. Ve finále třeba podává Joker Batmanovi ruku, aby ho zachránil, a ruka je umělá - to je parafráze klíčového finále z Blade Runnera, které tehdy znal každý.
Plno dramatických efektů recykloval Nolan s úspěchem i po mnoha letech - místo ugrilovaného maníka elektrikou je tam "zmizelá tužka", se stejným úžasným efektem na diváka. "kachničkové entrée" do slavnosti se taky recykluje.
Carrey jako Ridler byl prostě úžasnej, a celý to bylo takový víc zábavný, než úchylný.

Právěže zábavný, domestikovaný a neškodný. Tučňák ještě uměl to správné strašidelné ošklivé překvapení - třeba tou výbornou scénou, kde kousne někoho do nosu. Viz filipika proti domestikaci strašidel.
když se na Burtonovu vlnu nenaladíte, tak jste v koncích
.
To je společný klíč pro všechny postmodernisty; naprosto bezohledně zpřevracejí realitu nějak jinak, a pokud to nedáváte, váš problém. Cyberpunk, Lyunch, i ten Mad Max, to je všechno stejné.
Selina spadne z mrakodrapu, olízne jí kočka, ona obživne a je to Kočičí žena...
tahle scéna mne dokonale dostala a beru to jako jednu z best scenes of ever.
Burton si ujíždí na deformním Tučňákovi, odpudivě chladném a slizkém, který ukusuje hlavy stejně odpudivě chladným a slizkým rybám
.
Vskutečnosti Lovecraft.
Catwoman jak z latex porna.
To je nejerotičtější postava, co kdy kdo vytvořil, vytuněná tím, že Michelle byla extrémně krásná. V kombinaci s tím, že je šílená jak ratlík a zjevně taky nedomestikovaná, to dává té postavě obrovský prostor, který už nikdo nikdy nedokázal využít (Halle Berry je tak půl Michelle).
Jakcův Joker byl fajnovej, ale víme, kdo ho sundal z trůnu...

No, sundal z trůnu - všimni si, jak moc je ten nový Joker pokračováním toho předchozího. Klíčem k němu je styl; raději zemře, než by zradil svůj styl.
Keaton, hele Keaton mi přišel dycky jako Bruce Wayne/Batman
Keaton byl nenápadný a zdánlivě nepodstatný, ale nezapomenu na tu sprchu, když najednou nebyl a zbyl tam Ovar Kilmer. Obávám se stejného efektu, pokud z novějších Nolanů zmizí zdánlivě nepodstatný Bale.
víc barevné, víc krejzy vystajlované,
méně zlé a hlavně zoufale ploché. Burtonovy postavy měly vrstvy, jako ti zlobři ve Shrekovi. Hodně se jim toho stalo.
Já na ten film koukám do teď, ne že bych ho dal vždy celej, ale sem tam si, nevím proč, kousek pustím.

Hlavně je tam ten krutohustý Bane!
Batmana Begin když vyšel, jsem vůbec nepobral,
Já taky ne. Po kolmém pádu by Schumacher následovalo obracení mrtvoly v hrobce, Záporáci jsou ninžové, nebo co. Retro prvního dílu mi nedávalo žádný smysl. A mimochodem, moc nedává dodnes.
nejlepší filmový zážitek, co jsem kdy měl.

No, tak daleko bych rozhodně nešel, bylo tam pár much, co mne štvaly (až bude čas, najdu první reakce v hlubinách debaty), ale shodnu se s tím, že to byl kvalitativně úplně jiný Batman, než jednička, a začalo mne to zase zajímat.
A nápad zatočit to do reálna a k teroristům byl geniální; ta barvičkově střelená cesta už nikam nevedla.
Nolan se dostal k tomu podstatnému, co Burton objevil - k energii. Zase to přesvědčilo diváka, že o něco jde, a že Joker je naprosto nedomestikované strašidlo.
Batman jediný hrdina z mého dětství, který se mnou dospěl.

To bych podepsal. Jak ses ptal, co mne neminulo, tak Batman, přestože mne potkal už jako dospělého, čerstvého revolucionáře.
Na Rises jsem se děsně těšil, nakonec to nebylo tak husté jako TDK,

Jak už jsem psal TDKR se mi líbil ještě víc, byl takový klasicky vyvážený a dotažený. Konec dával dokonale smysl, což v předchozím případě ne (kde vlastně Joker zemřel a proč?) Bane mi sedí taky víc, než Joker - je ještě reálnější a terorističtější. Tom Hardy je Tom Hardy.
"mi přišlo, že ani nemůžu otočit hlavou, aby mi něco neuteklo".
Postavy nehláškují, ale říkají důležité věci. Každá věta má v ději smysl. V tom je ta klasičnost.
Umění, které se už málem zapomnělo.
Z Nolanova Batmana vlastně vyrůstá Snyderův Man of Steel
Dvacet let se dělaly poznámky k Burtonovi, teď zase začne epocha poznámek k Nolanovi, obávám se.
A ještě jedna významná věc, jak Eflmanova hudba pro Burtonovy Batmany, tak Zimmerova/Howardova hudba pro Dark Knighty jsou naprosto ikonické soundtrackové počiny.
Jo. Oba mistři mají filmy, ke kterým se nehodili (Zimmer/Genisys, třeba), ale tady se to sešlo dokonale.

EDIT: Ještě pro úplnost moje první reakce na Temného rytíře:
viewtopic.php?p=204296#p204296
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 23. 11. 2015, 09:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 9141
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Batman

Příspěvek od eerieBaatezu » 19. 11. 2015, 15:51

Je až neuvěřitelné, jak strašlivě poznamenal Burton filmový comics; jsou to zase jen "poznámky k Burtonovi, až po tu současnou Marvelí lavinu. Stačí mrknout na ty starší komiksáky, jako třeba Donnerův Superman, nebo Batman ze šedesátek. To je úplně jiný a mnohem neškodnější vesmír.
JJ, vlastně díky jeho prvnímu Batmanovi se ten komiksový film jako žánr měl šanci pořádně rozjet, a taky to udělal, s přispěním i Schumachera a třeba SIngerových X-menů.
I ten Nolan je určitě Burtonem ovlivněn, přecejen to byl první fakt ikonický Batman film.
Právěže zábavný, domestikovaný a neškodný. Tučňák ještě uměl to správné strašidelné ošklivé překvapení - třeba tou výbornou scénou, kde kousne někoho do nosu. Viz filipika proti domestikaci strašidel.
Ten Ridler měl taky své chvilky, kdy se choval fakt, že se ho člověk bál, nebo z něj byl nejistý, ale je fakt, že Burtonova strašidla jsou nedomestikovaná. Jsou skutečně odporná, šílená, nebezpečná. Člověk u nich opravdu nemá pocit, že ví, na čem je. To vrátil až Nolan s tím Jokerem. Ta tužka no, to celým sálem v kině úplně projelo, něco, co člověk fakt nečekal a přitom to do celku i k postavě náramně pasovalo.
tahle scéna mne dokonale dostala a beru to jako jednu z best scenes of ever.
Formálně je ta scéna boží, o tom žádná, jde o ten obsah, co se musí člověk naladit, ontologie toho umělcova světa...
To je nejerotičtější postava, co kdy kdo vytvořil, vytuněná tím, že Michelle byla extrémně krásná. V kombinaci s tím, že je šílená jak ratlík a zjevně taky nedomestikovaná, to dává té postavě obrovský prostor, který už nikdo nikdy nedokázal využít (Halle Berry je tak půl Michelle).
On to fakt Burton pojal hodně nezabaleně a nechal Michelle v tom jejím ženském projevu úplně nespoutanou.

Obrázek
Obrázek
V raném mládí jsem měl kamarádku, co byla somaticky typ jako Michelle (v určitých partiích naducanější $D (si člověk prostě všimne)), v obličeji hodně podobná a měla úplně stejnou gestikulaci, nonverbální projevy, úplně jako Michelle tady... a z té to teda fakt úplně sálalo. Občas měla vyloženě problém chovat se v mezích slušnosti. Ještě jako mladá, fakt nereflektovaně, vyloženě erotická bytost, ale to je spíš pro pojednání nějakého psychologa... Každopádně jo, v některých ženách to fakt je a v Michellině Catwoman stoprocentně...
No, sundal z trůnu - všimni si, jak moc je ten nový Joker pokračováním toho předchozího. Klíčem k němu je styl; raději zemře, než by zradil svůj styl.
Ti nevím, když sleduji Nicholsona a Ledgera v té roli, tak vidím Nicholsona a Jokera, v tom je ten zásadní rozdíl... Opačné garde, Nicholson je taková ujetá sadistická figurka, co tahá pistole a kachničky, Ledger je niternej a ryzí.
Nicholson je v té roli úžasnej, ale Ledger je to ponusul do úplně jinou úroveň.

Obrázek
Nicholsonův Joker je takovej démonickej kašpar.
Obrázek
Z toho Heathova výkonu jde až strach, jak je to reálně viscerální...
Keaton byl nenápadný a zdánlivě nepodstatný, ale nezapomenu na tu sprchu, když najednou nebyl a zbyl tam Ovar Kilmer. Obávám se stejného efektu, pokud z novějších Nolanů zmizí zdánlivě nepodstatný Bale.
Zajímavá poznámka, na to jsem zvědav. Většina brečí nad Affleckem, ale já mu fandím, myslím, že se bude snažit překonat. Navíc bude hrát, psát a režírovat vlastního nového samostatného Batmana, z těch interview a tak se mi zdá jako ten pravej, tak uvidíme.
Ale jí měl Balea jako Batmana rád. Christian mi jako Bruce přišel úžasnej, dával právě tu impresi "brooding" (fakt nevím lepší český ekvivalent) Wayna, se kterým by na párty byla asi tak zábava jako se mnou. $lol$ Sedí, myšlenky mu jedou jinde...
Obrázek
Děsně moc se mi líbila ta scéna v BB, kdy vychází s modelkama z hotelu a potkají Rachel, jak se z playboye ve zlomku okamžiku stane Bruce a teď se cítí ve své roli totálně nesvůj a ví, že musí hrát a přitom nechce...
Konec dával dokonale smysl, což v předchozím případě ne (kde vlastně Joker zemřel a proč?)
TDK právě končí geniálně pointou Batmana "Because we have to chase him. Because he's the hero Gotham deserves, but not the one it needs right now, so we'll hunt him. Because he can take it, because he's not a hero.
He's a silent guardian,
a watchful protector,
a Dark Knight."

Víc nebylo třeba dodávat, TDK je celej Batman, ten film nepotřebuje BB ani TDKR, je tam všechno a má tam Jokera, TDK je definitivní Batman, teď už si každej může natáčet co chce... Jsem se zase musel kouknout na scénu výslechu Batman kontra Joker, už jen tady se toho řekne tolik, že to pomalu vyčerpává celou předlohu. Těmi pár správně zvolenými větami se ukazuje to, o čem ty charaktery vlastně jsou a o čem ten svár uvnitř i navenek je. Ta scéna je jednou z největších scén ever. Přidat do seznamu...
To kde a jak Joker skončil Nolan záměrně kvůli osudu Heatha už nijak neotevíral, co vím, tak pokud by byl třetí batman (což se ještě nevědělo), tak to mělo navazovat těsně na TDK a Joker tam měl být znovu, ale po smrti Heatha se tam dala ta osmiletá doba ticha a nástup Banea, který musel být hodně jiný než Joker, aby se předešlo explicitnímu srovnávání. A Hardy to dal skvěle, moc se mi líbil, je to pašák.

Obrázek
Proto Nolana žeru, protože tohle dělá. To samé v Prestige, koukal jsem na to nějakej ten měsíc zpátky, tam je tolik detailů v těch dialozích, až mi šla hlava kolem.
Dvacet let se dělaly poznámky k Burtonovi, teď zase začne epocha poznámek k Nolanovi, obávám se.
Obáváš? $:) Jinak jo, to se děje, Man of Steel, Skyfall, Winter Soldier, celej novej DC universe s tím hafem filmů a to je jen zběžný výčet, ten jeho přístup se veze v širší rovině.
Jo. Oba mistři mají filmy, ke kterým se nehodili (Zimmer/Genisys, třeba), ale tady se to sešlo dokonale.
Už jsem to psal jednou a píšu to znova, Zimmer nedělal Genysis, byl tam jako producent, ten soundtrack skládal Lorne Balfe.

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13840
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Batman

Příspěvek od Pieta » 19. 11. 2015, 16:37

Mě si nevšímejte, já si jen tak jdu kolem, ale celkem se divím, že se tu odehrává taková vášnivá debata nad Batmanem a prakticky se to nehne mimo filmy. (:

Jo, a ač mám rád Keatona i Balea, tak nejlepší Batman je samozřejmě Kevin Conroy.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 9141
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Batman

Příspěvek od eerieBaatezu » 19. 11. 2015, 16:49

Jsme chtěli hlavně propírat ty Burtony a Nolany no. $D Bůhví, jestli se dostaneme na animované Conroye nebo kresleniny.

Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5265
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 19. 11. 2015, 20:52

Pff.
Bez těch comicsových Temných rytířů a Zabójczych żartów (pardon, já to četla polsky a ten polský název je prostě hustý) by tady nebyl žádný Burton ani Nolan, protože Batman byl do 80. let z dnešního pohledu asi +/- kašpar, Joker ostatně taky.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 9141
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Batman

Příspěvek od eerieBaatezu » 19. 11. 2015, 21:23

Nechápu pointu...

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13840
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Pieta » 19. 11. 2015, 23:23

Sadako píše:Bez těch comicsových Temných rytířů a Zabójczych żartów (pardon, já to četla polsky a ten polský název je prostě hustý) by tady nebyl žádný Burton ani Nolan, protože Batman byl do 80. let z dnešního pohledu asi +/- kašpar, Joker ostatně taky.
Nebyl, Batman byl legrační na konci šedesátých let, dlouho před Millerem a prakticky hned po konci seriálu už zase vážněl.

Co ale Batman nejdřív před seriálem, a potom mezi seriálem a půlkou osmdesátých let rozhodně byl, byl poměrně okrajový a zapomenutý. Ten jeho dnešní status jako jednoho z velké trojky B+Superman+Wonder Woman je historicky docela nedávný a výsledkem právě toho vzkříšení z konce osmdesátých let.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Argonantus
.
Příspěvky: 16705
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Batman

Příspěvek od Argonantus » 20. 11. 2015, 07:53

Soudě podle jednoho příbuzného, kterému kdysi v šedesátých letech rodiče v Africe kupovali tehdy populární comicsy, tak naprosto ne.
Měl comicsy a tématické hračky, hlavně angličáky různých velikostí (boží), a v té sestavě byla Fantastická čtyřka, Man from UNCLE, Spiderman, Superman, Batman a méně známé věci, Captain Scarlet a Lady Penelope (jezdila v růžovém Cadillacu, který odpaloval rakety).
Batman byl v této sestavě zastoupen největším počtem comicsů (spolu se Supermanem) a byl k němu Batmobil a ještě Batněco. Jako dítě byl pro mne jasný vítěz, protože byl zlověstně temný, všechny příběhy se odehrávaly v šerosvitech a bylo to fakt hustý. Jo, a měl v komiksu takovou rukavici se zpětnými ostny, kterými sekal protivníky (a udělalo to SOK!)

Krom toho, jak už jsme někde vypátrali, je Batman jeden z nejstarších dnešních superhrdinů, sahá až do první republiky (vedle Supermana... a samozřejmě Ferdy Mravence).

O existenci Wonderwoman jsem se dozvěděl až díky Big Bang Theory, kde ji ztvárnila Penny. Stavět ji vedle Batmana a Supermana je absurdní (možná to prohlásili DC, tísněni nějakou šílenou feministickou ligou).
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 24. 7. 2017, 09:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 9141
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Batman

Příspěvek od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 10:03

Argonantus píše:
nejlepší filmový zážitek, co jsem kdy měl.

No, tak daleko bych rozhodně nešel
Mimochodem mě fascinuje, jak mi, skrze vlastní zážitek, posuzuješ, stejně jako u Interstellar, míru toho mého zážitku. Obrázek

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13840
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Batman

Příspěvek od Pieta » 20. 11. 2015, 11:16

Argonantus píše:O existenci Wonderwoman jsem se dozvěděl až díky Big Bang Theory, kde ji ztvárnila Penny.
To mi přijde spíš jako argument pro to, že jsi v komiksech mimo, než pro co jiného.

Když už se mluví o stáří superhrdinů: Superman 1938, Batman 1939, Flash 1940, Wonder Woman 1941.

(A hvězdy od konkurence: Captain America 1941, Fantastic Four 1961, Spider-Man 1962, Hulk 1962, Iron Man 1963, Wolverine 1974.)
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Argonantus
.
Příspěvky: 16705
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Batman

Příspěvek od Argonantus » 20. 11. 2015, 12:10

Aniž bych popíral hodnocení, že jsem v komiksech totálně mimo, trvám na hodnocení, že Wonder woman je totální nula, která nestála za zfilmování, a co hůře, až doposud nestála nikomu z RPGF za to, aby se o ní dohadoval.
Mohla by zastínit maximálně Aquamena, což je, jak známo, trubka.

Jinak o nadvládě DC nad Marvelem nemám žádných pochyb.

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13840
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Batman

Příspěvek od Pieta » 20. 11. 2015, 12:56

To víš, Holywood se může přetrhnout, aby natočil film s ženskou hlavní hrdinkou. (:

MCU má už dvanáct filmů, dalších jedenáct se plánuje, ženskou hlavní hrdinku z nich má přesně nula. Buď chlap, nebo skupina.
DC má těch vyšlých filmů ještě víc, a Wonder Woman bude první film s ženskou hlavní hrdinkou od Catwoman (tfuj), která samotná byla první po dvacetileté pauze.

Prostě hrdinku na plátno dostat, to není žádná sranda.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 7683
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Batman

Příspěvek od Quentin » 20. 11. 2015, 14:35

Pieta má pravdu. Wonder Woman je mezi komiksákama docela velká. Taky mě to občas na internetu zaskočí, protože v čechách je ta trojice spíš Batman, Superman, Spiderman.

Docela bych se do ní taky chtěl dostat (sosi, necituj mně), ale zatím to pro lidi, co nečtou komiks, nevypadá moc dobře. Její film je nic moc. Plánovaná herečka se na ni ani nehodí. A první představení bude mít v Superman vs Batman, potenciálně špatném filmu, kde bude jen krást spotlight.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay” -Chris McDowall, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13840
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Batman

Příspěvek od Pieta » 20. 11. 2015, 14:46

Quentin píše:Docela bych se do ní taky chtěl dostat (sosi, necituj mně), ale zatím to pro lidi, co nečtou komiks, nevypadá moc dobře. Její film je nic moc. Plánovaná herečka se na ni ani nehodí. A první představení bude mít v Superman vs Batman, potenciálně špatném filmu, kde bude jen krást spotlight.
Nejsnáz asi přes animáky. Což nemusí být úplně tvůj šálek čaje.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti