Cyberpunk

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Argonantus »

Já mám zato taky.
Transhumanismus je tak trochu kontrarevoluce, protože se naopak blíží mnoha východisky té klasické scifi.
A je to podstatně užší a abstraktnější téma. A nemusí být popelnicově špinavý, může být i naleštěný.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Faskal »

Hm, psal jsem "představy transhumanismu", měl jsem napsat něco jako "myšlenky transhumanismu". Jako filosofický směr je to prastaré, jako ucelený (literární) žánr je to ovšem asi opravdu ta kontrarevoluce vůči kyberpunku, protože až poté bylo třeba se proti tomu vymezit; uznávám.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Argonantus »

Jinak ještě bych zaprotestoval, že jsou to "filmy, které se mi líbí".
To platí možná o těch třech z článku; ale Tetsuo dávám dost na hraně, Outland mne moc nenadchl, když jsem ho ex post viděl (a je tam Sean Connery) Johny Mnemonic není nic moc, Tron je kravina všech kravin Akiru a Měsíc 44 jsem neviděl.

Mad Max - úplně přesně žánrově je to postapo, které tu bylo zároveň vynalezeno coby svébytný species. Nicméně formálně si autoři zjevně půjčovali podobné nápady a podobný druh vidění světa. Náklaďáky jsou z Duelu, který začal tohle všechno jako opravdu čistý horor, a jsou symetricky v Maxovi i v Terminátorovi. Punk je to třeba zcela očividně a víc než co jiného.
Podobností je jako much, poznámka Lorwyn platí symetricky pro oba bez rozdílu.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Lemmy »

Argonantus píše: 17. 8. 2017, 13:06 Akiru a Měsíc 44 jsem neviděl.
Btw Akiru doporučuji už jen proto, pokud se okrajově o cyberpunk a filmy zajímáš. V době, kdy to vyšlo, to musel být anime přelom (nejen po grafický stránce). A ten cyberpunk z toho přímo číší... má to snad všechny ekvivalenty a myšlenky žánru a je to depresivní a "hnusné" jak prase (aspoň na mě tak film působil, když jsem ho sledoval). A vizuál i aktuálně nepůsobí zastarale, ta kreativita a síla filmu v tomhle ohledu je v tom pořád cítit.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Lemmy píše: 18. 8. 2017, 07:34Btw Akiru doporučuji už jen proto, pokud se okrajově o cyberpunk a filmy zajímáš. V době, kdy to vyšlo, to musel být anime přelom (nejen po grafický stránce). A ten cyberpunk z toho přímo číší... má to snad všechny ekvivalenty a myšlenky žánru a je to depresivní a "hnusné" jak prase (aspoň na mě tak film působil, když jsem ho sledoval). A vizuál i aktuálně nepůsobí zastarale, ta kreativita a síla filmu v tomhle ohledu je v tom pořád cítit.
Ale působí zastarale, osmdesátky z Akiry přímo tečou. Na druhou stranu je to hezký bordel, byť poněkud statický a s kresbou, ze které zrovna nenadskakuju nadšením, ale já mám v tomto směru dost specifické nároky. Takže Akira je rozhodně doporučeníhodný, ovšem není dobré očekávat, že by na něm snad nezahlodal zub času.

Tady k vidění na trubce, anglické titulky included.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re:

Příspěvek od Lemmy »

Sadako píše: 18. 8. 2017, 12:41 Takže Akira je rozhodně doporučeníhodný, ovšem není dobré očekávat, že by na něm snad nezahlodal zub času.
Jo, toho jediného bych se u doporučení obával - že pokud viděl divák novější kvalitní anime stejného žánru (kde už je ten vizuál zase posunutý o několik stupňů dál), ty kvality minimálně po té vizuální stránce nedocení (nebo mu přijde zastaralá, jak píšeš). Člověk u toho musí uvažovat v kontextu, kdy to vyšlo a jaký to v některých ohledech mohl být přelom pro další tvorbu anime filmů a vnímání anime filmů jako takových jako svébytnýho umění.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Jako, on je Akira v porovnání s jinou tehdejší anime produkucí naprosto kulervoucí. Mám perverzní zálibu ve sledování osmdesátkových horror OVA a ten rozdíl je šílený. Ty horrory mívají místy lepší character design, jinak ve všem ostatním sajou. Ovšem tohle tě coby diváka, který se k němu dostane jak slepý k houslím, nemusí vůbec zajímat, takže je dobré říct, že v současnosti prostě bude nutně působit zastarale a staticky.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Fritzs »

Manga je lepší
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Lemmy »

Fritzs píše: 18. 8. 2017, 14:25 Manga je lepší
Jojo, pokud si osmiletý chlapec nebo desetiletá holčička $D
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyberpunk

Příspěvek od Invictus »

Lemmy píše: 18. 8. 2017, 17:29Jojo, pokud si osmiletý chlapec nebo desetiletá holčička $D
A už tedy umíš plynule číst.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re:

Příspěvek od Fritzs »

Sadako píše: 18. 8. 2017, 13:25 Jako, on je Akira v porovnání s jinou tehdejší anime produkucí naprosto kulervoucí.
Royal Space Force: The Wings of Honneamise je lepší téměř ve všech ohledech a to je jen o rok starší.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Cyberpunk

Příspěvek od eerieBaatezu »

Lorwyn píše: 17. 8. 2017, 11:28 EB: Pořád mi přijde, že posloucháš když se mluví a kocháš se akcí když je akce. Mad Max, potažmo Matrix a Blade Runner fungují na jiné zákonitosti. Všimni si, co která postava neřekla, dívej se na ruce a oči. Akce je stejně jako dialog plnohodnotná výrazová metoda, která posouvá děj a myšlenku díla, to že třeba v Mad Maxovi i dobře vypadá není v žádném případě jediný ani hlavní důvod proč tam je.
Tak proč psal Platón dialogy a ne akční epiku typu Ilias a Odyssea?

Protože kecání má spoustu vlastních meritů, které akce nebo řeč těla prostě nemají.
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyberpunk

Příspěvek od OnGe »

eerieBaatezu píše: 22. 8. 2017, 11:15 Tak proč psal Platón dialogy a ne akční epiku typu Ilias a Odyssea?
Protože Platónovi nešlo o podívanou, ale o prezentaci nějaké myšlenky. A neměl powerpoint :lol:

Mimochodem, ze Sokrata by byl skvělej youtuber.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Cyberpunk

Příspěvek od eerieBaatezu »

Stejně tak může jít Star Treku nebo Interstellaru o prezentaci myšlenky. Mně nejvíc sedí ten styl Prestige, kde je jak kecání, tak se toho hodně děje, přestože ne ve stylu mláčitek a honiček, jako v Terminátorovi nebo Maxovi.
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyberpunk

Příspěvek od OnGe »

Tak jako jít může... ale jde?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů