Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Invictus »

Já myslím, že Watchmenům doslovný přepis hodně prospěl, místy bych byl ještě doslovnější, ale místy se zase podařilo předejít některým wtf momentům z komiksu (top je asi ta obluda z jiné dimenze).
Edgar Wright je zajímavej týpek, a rozhodně mu svědčí dkyž má volnou ruku a může tvořit z vlastních zdrojů, než se svazovat něčí "kreativitou". A zrovna Watchmeni jsou tak dobrý a konzistentní komiks, že nějaká vysoká míra invence by tomu asi těžko prospěla, imho.
Zrovna ten Scott Pilgrim je dobrý příklad toho, kde je autorská invence vidět
Jo to souhlasím, protože vizuální přenos byl z principu náročný (jakože mohli udělat cartoon, ale to asi nebyl ten cíl - prachy), a zrovna Wright s jeho filmařským stylem, se toho vůbec nebál. Scénář je samozřejmě další věc a spíš souvisí s tím hlavním cílem, proč se to natáčelo, imho.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Quentin »

Ten Bobův rozbor BvS je od 14:03 do 15:40 skoro k pláči. Popisuje můj hlavní problém s tím filmem a důvod ho nenávidět. Špatné filmy vznikají pořád a nikdo to nedělá schválně, nenávist si to nezaslouží, ale tohle je fakt ... hardcore.
https://www.youtube.com/watch?v=F9juReoJxI0
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Ecthelion »

Sadako píše: 6. 1. 2018, 19:10 Comics je zásadně jiné médium než film,...
Až na to, že tak zásadně není. Komiks je jen film rozsekaný na stránky. Má ty samé věci, úhly kamer, rytmus, dialogy. Práce s kamerou a kompozice záběrů je prakticky stejná věc. Psaní dialogů je na tom podobně.
Spousta lidí, co kreslí komiksy a jsou v nich dobří, dělají i storyboardy. A jsou v nich dobří.
Pro Sin city prostě vzali ten komiks, rozřezali ho použili ho jako storyboard a natočili to. A byl to super film.

To, že udělat komiksový film je kumšt, netkví v tom, že by to byly rozdílné žánry, spíš z toho, že jsou si až moc podobné.

A teda, že většina těch adaptací, co se točí jsou dost mizerné už jako komiksy...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Argonantus »

Až na to, že tak zásadně není.
a teď se můžete umlátit do bezvědomí, co je to "zásadně".
Problém času existuje ve všech naratovních formách vyprávění, včetně literatury nebo hry, zrovna.
netkví v tom, že by to byly rozdílné žánry, spíš z toho, že jsou si až moc podobné.
+1
Někde kolem roku 2005 - nevím přesně - zřejmě dospěli producenti u Marvelu k názoru, že nalezli svatý grál vyprávění, dokonalý vzorec, jak to má být. Přesný podíl patosu, monomýtu, humoru, atd. Takže nám vysílají ten samý film vlastně furt dokola, akorát je hlavní hrdina namalovaný trochu jinak a jinak se jmenuje. A publikum to kupodivu ještě neodhalilo, viz Jerson, WTF momenty - kdy má PJ vymyslet novou jeskyni.
Vedlejší efekt taky je, že kdokoli se od toho odchýlí, dostane do držky.

Jinak BvS jsme tu pitvali do zemdlení a můj n ázor je, že jsou to nejméně dva úplně odlišné filmy, to je ten problém. Ten první - spor Batmana a Supoermana - je docela pozoruhodný a druhý - týmovka proti badass záporákovi, vzor Marvel - je extrémne debilní.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše: 7. 1. 2018, 12:27Jinak BvS jsme tu pitvali do zemdlení a můj n ázor je, že jsou to nejméně dva úplně odlišné filmy, to je ten problém. Ten první - spor Batmana a Supoermana - je docela pozoruhodný a druhý - týmovka proti badass záporákovi, vzor Marvel - je extrémne debilní.
Až na to, že v tý týmovce dojde k finále charakter arku protagonisty. A to dost zásadnímu, a je to dokonce nejvíc supermaní věc, co kdy byla na pláno převedena, jestli si toho Snyder hateři doposavaď nevšimli, jakože z toho, co všude po netu vidím, si nevšimli skoro ničeho. Nejenže, tedy úplně subjektivně, to, co tam třeba ten maník, co to kritizuje popisuje, mám úplně opačně. Se Snyderovým Supermanem jsem schopnej empatizovat mnohem víc, než s ostatníma superhrdinama ostatních filmů. Nevím, že lidi nezaregistrovali, že je to úplně normální Superman, co zachraňuje děcka z potopenýho autobusu, dělníky z ropný věže před kolapsem, holky z hořících baráků, atd., a navíc má tu rovinu, že o tom všem přemejšlí, o tom, co tady sakra dělá, co byl měl sakra dělat, jak se integrovat mezi lidi, který často irituje už svou pouhou přítomností, atd.

Dobrej byl ten rozbor, Kapitán America vs Superman, kdy Kapitán může mít absolutní morálku, jelikož je to jen borec, co mlátí jiný lidi štítem, Superman se takhle chovat nemůže, protože může... cokoliv. Jak je to v tom Red Son komiksu, kdy Superman přistál v Rusku, namísto v ISA a je vychovanej jako stalinskej komouš a teď co kua s tím?

A teď ta nejvíc supermaní věc, co kdy Superman ve filmu udělal. (Po všem tom martyriu, uznal své místo v tomhle světě, což je jak finále jeho dvou filmů, tak finále jeho konfliktu s Brucem a katarze obou charakterů jeden skrze druhého), čapl kryptonitové kopí, věc, co je pro něj fatálně zkázonosná, a vydal se, přestože oslabenej a přestože po heat vision duelu bylo jasný, že DD je drsnější, než on, s kopím probodnout ďábla, kdy dá svůj život za záchranu světa lidí, a to i těch, co ho chtěli vyhostit nejlíp někam za oběžnou dráhu Pluta.
Škoda, že většinu JL scén s ním přetočil Whedon, aby tam dal debilní džouky, pže by mě zajímalo, co s ním měl Zack původně v plánu.

BvS je naprosto skvěle napsanej film, kde se prolíná fakt hafo věcí, od vnitřně provázaný narace příběhů postav (Clark, Bruce, Lex, atd.,), přes symbolický přesahy, atd., hlavně teda člověk musí koukat na tu delší ultimate verzi. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25775
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Sosacek »

To fakt neni o nenavisti k Snyderovi. Snyder je super reziser. Ale super reziser nezachrani nepouzitelny scenar.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 7. 1. 2018, 12:27 Někde kolem roku 2005 - nevím přesně - zřejmě dospěli producenti u Marvelu k názoru, že nalezli svatý grál vyprávění, dokonalý vzorec, jak to má být. Přesný podíl patosu, monomýtu, humoru, atd. Takže nám vysílají ten samý film vlastně furt dokola, akorát je hlavní hrdina namalovaný trochu jinak a jinak se jmenuje.
Tohle přesně vystihuje i SW epizodu 7.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Lemmy »

Argonantus píše: 7. 1. 2018, 12:27 Takže nám vysílají ten samý film vlastně furt dokola, akorát je hlavní hrdina namalovaný trochu jinak a jinak se jmenuje. A publikum to kupodivu ještě neodhalilo, viz Jerson, WTF momenty - kdy má PJ vymyslet novou jeskyni.
Vedlejší efekt taky je, že kdokoli se od toho odchýlí, dostane do držky.
Bych řekl, že to bylo spíš kolem 2008 s Iron Manem (první Thor na to zkusil pod Branaghem pak jít trochu jinak, ale tahle formule kvalitativně moc neuspěla + se zjistilo s doplňkových promo videí pro Thora, že humor Hemsworthovi docela jde + obecně, že jsou lépe hodnocené a úspěšnější komiksovky od Marvelu s tím humorným elementem... jak píšeš, Hulkové a spol. byly neúspěšné kroky stranou, takže se najelo na to, co funguje).

Nesouhlasím jen s tím, že to publikum ještě neodhalilo. Maximálně po úspěchu prvních Guardians of Galaxy a Deadpoola musí být většině jasné, že jedna a ta samá rádoby funny formule je pro Marvel už standard (s tím, že se otevřely dveře i pro drsnější superhrdinská zpracování). Spíš bych to viděl tak, že publikum to ještě neomrzelo (k čemuž taky dojde/dochází/už došlo). Ale člověk jde na superhrdinský popkorn hlavně proto, že se chce pobavit. A v případě Marvelovských vyloženě netemných postav (ten Venom třeba) to jde tak nějak ruku v ruce s tou komedií, hláškováním a tak (ten probíraný Spiderman vedle). A nenáročnému divákovi stačí, že je tam oblíbený King of Asgard, který dá těch pár hlášek z traileru a nějakou navíc a že je to celé barevné a hýbe se to $D (imho posledního Thora jsem ještě neviděl, ale těším se na něj právě i kvůli té neomrzelé formuli jako na film, u kterého vypnu mozek a oddechnu).
Sosacek
Příspěvky: 25775
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Sosacek »

Osobne to taky neni uplne muj styl(*) ale prijde mi, ze velka cast diskuse o Marvelu je "ono se jim libi neco jinyho, tak jsou blbi".

(*): "napul komedie" nemusim - obecne mam rad uplne vazne filmy, pak je pauza, a pak jsou az uplne silene jako "zajamovali nam radar" nebo "rekl jsi jehova" nebo "my mame nejlepsi draslik" nebo "america, fuck yeah".

Jediny zanr co mam min rad je pilcherova a ceske "horke komedie".
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sosacek píše: 7. 1. 2018, 13:10 To fakt neni o nenavisti k Snyderovi. Snyder je super reziser. Ale super reziser nezachrani nepouzitelny scenar.
Takový uznání jsem fakt nečekal. :) Scénář považuju za výbornej, ale tak to je moje minoritní IMO.


Jinak je fakt, že BvS jsme tu pitvali, jako spoustu jiných věcí, totálně ad nauseam. Koho to fakt zajímavá, doporučuji najít příspěvky uživatelky misslane38 na Superherohype v příslušných vláknech MoS, BvS a JL, asi nejlepší komentáře k tématu, co jsem zatím na netu četl, a že jsem toho četl fakt stohy...
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek

Obrázek

A pak kdo je tu fanboy? $D Ale je to roztomilý, taková pokojná demonstrace několika málo lidí... v kostýmech. Obrázek Ten Batman vypadá náhodou dost frajersky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18569
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

jjelen píše: 6. 1. 2018, 16:54 E-V: jako jo, možná už jsem z těch sebeschazovačných filmů příliš zcyničtěl, ale když Gadotka naběhne za dramatické hudby proti kulometům a odraží střely nátepníky... au :D (ne, ten film jsem neviděl, třeba to v celkovym kontextu působí mín...)
WW mi přišla celkem fajn. Jakože na komiksák teda.
EDIT: Ale neřekl bych, že problém bude příliš patosu, spíš určitá... neobratnost? Neschopnost (ok, asi ne úplně správný slovo) s ním "správně" pracovat? Třeba takový BvS* JE patetický až až... a pokud s ním mám problém, tak je to z úplně jinýho důvodu (a myslím, že totéž by mohla říct hodně velká část nespokojených diváků)
Přesně tohle si myslím - ve skutečnosti nejde o "pathos" nebo "bathos", ale o to, že jsou to prostě špatně natočené scény/filmy. Když přepálíš cokoliv z toho, tak to začne být směšné tím či oním způsobem, a to je asi fajn u komedie (proto fungoval Thor 3), ale kdekoliv jinde ti to rozbije film. Tady třeba spatřuju rozdíl mezi SW TFA a TLJ - v prvním díle takhle s humorem taky párkrát pracovali a bylo to celkem osvěžující. Druhý díl toho byl plný a brzo to začalo působit trapně.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jsem právě viděl Spider-Man: Homecoming...

Jak je k*rva možný, že teenagerskej Spajdy film je milionkrát lepší, než Thórskej film o Ragnaroku???!!! Hele tyjo překvapení jako prase. Scénář asi nejlepší ze všech MCU filmů, hodně solidně natočený, mělo to hlavu a patu a příběh... Nějaký stupidní Avengers se můžou jít klouzat.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od jjelen »

Protože Spajdrman jako komedie (asi) fungovat může (možná by dokonce měl), cokoliv co má v názvu Ragnarok...?
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů