Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Sosacek »

Jdi se trochu vzdelat (treba se podivej na Bobovu recenzi) a pak se na to nedivej, pac proc by ses proboha dival na tak spektakularne spatny film.

Matha!!!!
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

jjelen píše: 5. 1. 2018, 09:30 Tak anglofonní soudruzi pro to mají dokonce speciální výraz, hm...
https://videacesky.cz/video/just-write- ... nder-woman
Zajímavé, "bathos" znamená řecky "hloubka", čili není mi moc jasné, proč zrovna toto slovo, ale jako termín je to užitečné. A je zajímavé, jak na konci toho videa odkazuje k těm takzvaným "upřímným" filmům - přijde mi to jako přesně opačný problém, je to příliš patetické.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Lemmy »

eerieBaatezu píše: 6. 1. 2018, 14:23 Filmmaker vs hustá předloha... To je pak otázka, proč vůbec dávat ocenění za filmy, které jsou podle literární předlohy, žejo. Podle týhle logiky by pak Watchmeni film neměly dostat žádnou cenu, stejně jako Forrest Gump, Schindlerův seznam, Pán Prstenů, Kmotr a další.
Hmmm :think: ... Pravda. Zároveň je tam pořád ale ten rozdíl, že Watchmen je komiks, chceš-li grafický román s existujícím vizuálem a daný film je ve všech ohledech více či méně podařený přepis na filmové plátno (žádná přidaná invence navíc). Kdežto ostatní uvedená díla mají knižní předlohy a i tak filmy dávají něco navíc.

.... Pořád se dá hodnotit ale i přepis komiksu (nebo jiné vizuální formy předlohy) za další věci, jako režie, vizuál, scénář, atp... Watchmen podle mě, ač je udělaný film jako celek dobře, tu nepřináší žádnou hodnotu navíc - přijde mi, že je to fakt jen přepis po všech stránkách, který nedává něco autorsky hodnotnějšího od Snydera navíc. Wonder Woman jsem neviděl, takže nemůžu soudit.

Ale jak píše jjelen - otázka, za co ta cena je a jaká audience ji uděluje (viz - omlouvám se za politicky nekorentní žblebt - potencionální výhoda kvalitně zpracovaných amerických filmů s rasovou tématikou na Oskarech už jen za jejich téma).
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Sosacek »

Eleshar_Vermillion píše: 6. 1. 2018, 16:01 Sajímavé, "bathos" snamená řecky "hloubka", čili není mi moc jasné, proč srovna toto slovo, ale jako termín je to užitečné. A je sajímavé, jak na konci toho videa odkasuje k těm taksvaným "upřímným" filmům - přijde mi to jako přesně opačný problém, je to příliš patetické.
Neni to "bad pathos"?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Aha, tak Wiki říká, že je to asi kvůli tomu, že v té kombinaci závažného/vysokého a parodického/nízkého je to ten nízký prvek. "Bad pathos" to není, ale podle všeho inspirací skutečně byla záměna se slovem "pathos" v jednom starém římském autorovi.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od jjelen »

E-V: jako jo, možná už jsem z těch sebeschazovačných filmů příliš zcyničtěl, ale když Gadotka naběhne za dramatické hudby proti kulometům a odraží střely nátepníky... au :D (ne, ten film jsem neviděl, třeba to v celkovym kontextu působí mín...)
EDIT: Ale neřekl bych, že problém bude příliš patosu, spíš určitá... neobratnost? Neschopnost (ok, asi ne úplně správný slovo) s ním "správně" pracovat? Třeba takový BvS* JE patetický až až... a pokud s ním mám problém, tak je to z úplně jinýho důvodu (a myslím, že totéž by mohla říct hodně velká část nespokojených diváků)

*sry že ho vytahuju, narozdíl od většiny zdejších diskutérů jsem ho viděl jen jednou a už si ho ani úplně nepamatuju, ale první příklad co mě napad :D
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od eerieBaatezu »

Lemmy píše: 6. 1. 2018, 16:05Hmmm
Je fakt, že komiks má ten vizuál dopředu nalajnovanej oproti knize, což je značně usnadněná práce.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Lemmy »

eerieBaatezu píše: 6. 1. 2018, 17:27
Lemmy píše: 6. 1. 2018, 16:05Hmmm
Je fakt, že komiks má ten vizuál dopředu nalajnovanej oproti knize, což je značně usnadněná práce.
Může být + může filmaře směřovat dopředu k nějakému vizuálnímu stylu zpracování nebo ho inspirovat pro další myšlenky ohledně zpracování.., (a zároveň ho tím ale může i limitovat v očích fandů, pokud chce z té podoby zpracování vybočit). Předloha kniha / komiksová předloha může být dost odlišné médium pro kritéria hodnocení (a případného ohodnocení cenou) filmu... celkově je sice pořád otázka, podle čeho hodnotit komiksový film, pokud jde o nějaké to udělení ceny, když je těžce kvalitní už ta grafická předloha po všech stránkách; ale tam bych právě vidět tu přidanou hodnotu. Watchmen se od originálu prakticky neliší, co si pamatuji. Je to prostě sterilní přepis.

Kdežto třeba u toho Pána prstenů je cítit Jacksonův rukopis. Ale těžko to porovnávat, viz výš (jiné předlohové médium).

Watchmenům tu nechci křivdit. Doposud je to jeden z nejlepších komiksových filmů, ne-li nejlepší. Ale to neznamená, že to tak je díky tomu, že Snyder tu filmařsky exceloval. Tedy je to dobré díky němu jen částečně, ale jen v tom ohledu, že se snažil držet předlohy, co to šlo a zároveň tu předlohu nějak předat do média filmu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

eerieBaatezu píše: 6. 1. 2018, 17:27Je fakt, že komiks má ten vizuál dopředu nalajnovanej oproti knize, což je značně usnadněná práce.
Podle mě naopak ztížená.
Comics je zásadně jiné médium než film, věci nakreslené a řečené v comicsovém okénku působí výrazně jinak na místě svého vzniku a výrazně jinak na plátně - většinou blbě. Pokud si tohle autor filmu neuvědomí a že je takových víc než dost, dopadne to špatně až Trololo.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Invictus »

Tak ono udělat koukatelnou adaptaci komiksu není úplně triviální, a rozhodně už dnes je s čím srovnávat. A jakkoliv se třeba film drží předlohy, tak pořád je otázka, jak přenese vizuální stránku (např. Scott Pilgrim vs the World) a jak příběh včetně atmosféry (např. Kickass), kde prostě nějaká míra transformace proběhnout musí - ať už kvůli zkrácení (např. Edge of Tommorow), nebo jak psala Sadako, aby to nevyznělo debilně či trapně (třeba zrovna ti Watchmeni).
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Lemmy »

Invictus píše: 6. 1. 2018, 19:19 Tak ono udělat koukatelnou adaptaci komiksu není úplně triviální, a rozhodně už dnes je s čím srovnávat. A jakkoliv se třeba film drží předlohy, tak pořád je otázka, jak přenese vizuální stránku (např. Scott Pilgrim vs the World)...
Zrovna ten Scott Pilgrim je dobrý příklad toho, kde je autorská invence vidět :). Z tohodle je Wrightův rukopis prostě cítit a je tam víc filmařsky přidané hodnoty, než u těch Watchmenů... Wrightův punc kdyžtak v menším rozboru i tu:
https://videacesky.cz/video/edgar-wrigh ... ni-komedie
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re:

Příspěvek od jjelen »

Sadako píše: 6. 1. 2018, 19:10Pokud si tohle autor filmu neuvědomí a že je takových víc než dost, dopadne to špatně až Trololo.
A si si jistá, že byl problém až u filmařů? :P
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Sosacek »

Scott Pilgrim film si skoro nic nepujcuje z komixu, teda krom par souboju a hlavnich hrdinu. Hlavni tema komixu z filmu tak nejak vypadlo.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od Lemmy »

... by mě zajímalo, jak by vypadali Watchmeni, kdyby je dělal Wright a měl volnější tvůrčí prostor (proto vlastně padla jeho účast na Ant-Manovi). Podle mě by to byl o pár levelů záživnější film, než je :)
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Superhrdinové v trikotech a vše okolo

Příspěvek od jjelen »

Tak komiksovku od Wrighta bych bral... ale teda nevim jestli zrovna Watchmeny :D
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů