Válečné filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16253
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Válečné filmy

Příspěvek od MarkyParky »

Argonantus píše: Vidíš, tak tohle všechno jsem v United 93 neviděl.
Jsem divák naiva, neznající souvislosti.
Na počátku tohohle filmu mi naroste v krku takový knedlík a naskočí mi všechna ta beznaděj toho dne.
Jestli je účelem přenášet pocity, tak na mne to jako fakt funguje.
Učebnice dějepisu a Waterloo nepřenáší skoro nic.
Poznámky nechápu, resp. přijdou mi naprosto nesouvisející.

U toho Dunkirku má nesmyslná scéna alespoň nějaký dramatický efekt. Nolan záměrně zahodil realitu a přidal nerealistický závěr, aby umocnil hrdinství a pocity pilotů, kteří tam létaly. Pro obeznámeného s létáním je to asi rušivé, ale pokud to laikovi (kterých je mezi diváky víc) přinese nějaký silnější pocit navíc a neruší ho to, tak u mě vlastně docela dobrý. Řeknu si, že to je dané žánrem, přeřadím si to do kategorie "historická fikce" a jedu dál. Ozvu se, až když to začne někdo označovat za realistické.

V případě United 93 ale tahle úvaha nefunguje. Řadový divák, který neumí číst údaje na radarových obrazovkách nezíská žádný zážitek navíc tím, že letadlo mezi střihy skáče z FL350 do FL310 a zpátky. Zvlášť pokud v dialogu, kterému porozumí spíš, zní "výška není známa".

Knedlík v krku bys měl i kdyby ti hlášky řídících a souběžně zobrazované radarové obrazovky k sobě seděli. Přeřazení záběrů kolem 64. na chronologicky správné "UAL93 letí v hladině 351 / teroristi se zmocní letadla, to padá / UAL klesá skrze FL314 / řídící říká, že klesá bez povolení / scéna, jak se terorristi zmocní kokpitu / řídící říká, že už vypadá, že stoupe" by z toho neudělalo učebnici dějepisu. Troufám si říct, že pokud sis toho jako laik nevšiml, tak bys tuhle změnu vůbec nepostřehl a scéna by na tebe působila stejně. Jen by se na těch obrazovkách některá číslíčka hýbala jinak.


Jinými slovy, kdyby se filmy hodnotily tak, jak se to dělalo dříve v krasobruslení, tak United 93 by u mě dopadl takhle:
- za umělecký dojem 5.8
- za technické provedení měl našlápnuto na 6.0, ale ve střižně v tom někdo udělal guláš a spadl tím na 4.9

Pořád patří k tomu nejlepšímu, co kdo kdy natočil s leteckou tématikou. Ale stačilo fakt málo a mohl to být na dlouhou dobu bezkonkurenční TOP takových filmů.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Knedlík v krku bys měl i kdyby ti hlášky řídících a souběžně zobrazované radarové obrazovky k sobě seděly.


Samozřejmě. Tak jsem to taky myslel - že jako divák to nevnímám v obou případech, neb o tom nevím. Ale je jisté nebezpečí, že na to přijdu, případně mi to řekne Marky nebo někdo.
Takže určitě by bylo lépe, kdyby tu chybu někdo vychytal - je tam naprosto zbytečná a umělecký efekt nemá žádný.

Něco jako Pont Saint Esprit tady https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 97#p449497
kde mi prostě Midewiwin našla podobnou chybu, zcela pod rozlišovacími schopnostmi většiny čtenářů, ale přesto jasnou chybu, kterou odhalila prostě tím, že na rozdíl ode mne na tom místě opravdu byla.

Jinak u mne Dunkirk i United 93 dostaly hodnocení maximální, srovnatelných exemplářů není mnoho (asi to Apollo a asi Zero Dark Thirty).
Je to bezkonkurenční top takovýchto filmů, protože neznám lepší. Všude jinde je chyb víc a výraznějších, a k nim se přidávají ještě bolestivější potíže uměleckého rázu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 11. 8. 2017, 08:37 kterou odhalila prostě tím, že na rozdíl ode mne na tom místě opravdu byla.
V obecné rovině na tohle bacha, zejména různé údaje v místních zdrojích bývají často nadsazené oproti "oficiálním" pramenům...já jsem se s tím setkal v Dubrovníku několikrát:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

No, přečti si tu její glosu; prostě má pravdu, tečka.
To, že to zřejmě 99% čtenářů nemá šanci odhalit na tom nic nemění.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Ano, v jednom konkrétním případě.
Já upozorňuji na základě svých zkušeností, na jisté meze takového přístupu v obecné rovině.

Obrázek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Kus Tenké červené linie, znova, a furt nelíbí.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Mně všichni slibovali, jaké to bude psycho a já v půlce zjistila, že si u toho čtu, protože se nudím. Ono to výborně vypadalo, ale nic moc se tam nedělo.

Mimochodem, kdyby chtěl někdo vidět opravdu monumentální válečné dílo, nechť zkusí Kobajašiho Lidský úděl. Má to sice dohromady snad deset hodin, ale stojí to za to.
https://www.csfd.cz/film/149068-lidsky- ... a/prehled/
https://www.csfd.cz/film/144835-lidsky- ... y/prehled/
https://www.csfd.cz/film/124881-lidsky- ... t/prehled/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Válečné filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Zrovna The Thin Red Line je jeden z těch pomalých filmů, u kterých jsem v pohodě vydržel až do konce. A IMO výbornej film. Ale viděl jsem to někdy před 10 lety tak...

Děsně se mi líbily ty dějový linky, maníci ve velení, co zodpovídá za akci, versus debilita celý tý situace, versus řadoví vojáci a celá ta juxtapozice šílenýho válčení proti útěku do džungle a oceánu, kde se vám na to všechno můžu ******.

Jedna scéna lepší než celej Dunkirk
https://youtu.be/QIUjt8a7ruw
Taky se mi moc líbí to propojení příběhu se záběrama zbytku světa. Jako jak tady sejmou ty maníky a hned potom záběr, na ten lán trávy, jak se vlní ve větru a slunci. Nebo jak tam pálí tu vesnici a do toho klapání tý bumbusový zvonkohry pověšený na jedný chýši, tam chcípaj zapálený lidi a světu je to tak nějak úplně jedno, vítr fouká, zvonkohra klapá, papoušci poletujou pralesem. Ten film je na jednu stranu děsně depresivní a na druhou je v něm ta úplná lehkost bytí. Jde o všechno a na druhou stranu úplně o h****.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Jako že je film pomalý, to moc nevadí. Že se v něm trochu kecá, to taky nevadí - kecá se u mnoha výtečných válečných filmů, co využívají tu divadelní rovinu. Ani ty kontrasty s krajinou a dezercí mi naprosto nevadily, to je celkem nosná hlavní idea děje. Každý voják koketuje s dezercí, pokud není úplně debilní.*

Ale divný je obsah toho kecání. Takový zvláštně pateticky filosofický, vůbec mi nesedí k té situaci. Je to strašně rvané silou, stačilo by mnohem méně; ta situace té šílené bitvy a magorského velitele je sama o sobě dostatečně silná a netřeba k ní věšet další upozornění, jak je to strašné.
Vlastně ten samý problém, co u Interstellaru - méně by bylo více.

*EDIT: tady si uvědomuju podstatnou věc, proč vlastně nemám rád válečné filmy - je to snad ve většině případů výrazná propaganda, takže postavy jsou opravdu trochu debilní a nadšeně umírají za vlast, aniž by jakkoli pochybovaly.
Tohle univerzální tabu se začalo roztínat teprve v té Vietnamské vlně filmů, které konečně přiznaly, že tam ti lidé většinou moc nechtějí být.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Válečné filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Je fakt, že to filosofické kecání v Red Thin Line jde až do takové nesrozumitelno-extra-subjektivistické roviny, kdy je to celý ještě navíc prošpikovaný s tím vztaham k nějaký dívčině, jak když se skrze poezii najednou řeší nějakej osobní romantickej vztah na míle pryč od tématu celýho filmu. Je to divný, ale je to součást tý meditativní povahy celýho toho díla, je to hodně o tom subjektu, a tomu maníkovi se do toho všeho prostě furt promítají chvíle se svojí kočenou, no.

Interstellar má filosofický keci řešený úplně jinak, než Red Thin Line.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Interstellar má filosofický kecy řešený úplně jinak, než Red Thin Line.
To je pravda. Interstellar podstatně lépe, protože kecy alespoň jasně navazují na děj.
Tady kecy občas vysloveně ruší.
Ke srovnání se nabízí slavná Coppolova Apokalypsa, která přesně takto medituje nad válkou, ale s naprostým minimem keců, spíš ukazuje, než tluče do hlavy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Měl bych tu asi udělat zářez drápem za tuhle strašně podivnou podivnost https://www.csfd.cz/film/92395-prilis-d ... y/prehled/ - krátce řečeno, válečná varianta Amélie z Montmartru od téhož autora a se stejnou hlavní hrdinkou.
Zahlédnuto asi způli, takže nechci moc dělat závěry. Složitě komplikovaná smršť odboček. Možní je to geniální, možná ne.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Debata o Full Metal Jacket mi připoměla jedno pěkné dílko z Japonska - Nikudan (Human Bullet) o výcviku pilotů kamikaze. Není náhoda, že režisér Kihači Okamoto měl za sebou zajisté velmi příjemnou zkušenost dvouleté služby v japonské armádě během druhé světové války.
https://www.csfd.cz/film/124879-nikudan/komentare/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Sadako:
Nesoustavná návaznost na Olověnou vestu odtud (neb to zjevně patří sem):
Mně Full Metall Jacket příšerně srala
Ona je otázka, zda tato reakce není v jistém smyslu přesně to, v co autoři doufali. Je to faustovská záležitost, antiumění, které tě má naštvat.

1) Ta věc má úplně nejklasičtější možný půdorys mnoha válečných příběhů, půlka je „cvičiště“ a půlka následné „bojiště“. Tak přesně vypadá třeba Tmavomodrý svět (jen ty veselé scénky „pěšky jako v letadle“ půlka diváků přehlédla), nebo seriál Band of Brothers. Nebo příšerná nalejvárna G. I. Jane. Nebo komedie Vojín Benjaminová. V první půli klasického schématu se zdá vojákovi osud na cvičišti nesmyslný a truchlivý, je nespokojen a bouří se, ale v polovině druhé prohlédne, že to všechno mělo svůj smysl, anžto z něho udělal výcvik hrdinu a on vykoná hrdinský čin, sláva nazdar, takže dostane metál. Nebo tragicky zemře, ale mělo to svůj smysl, sláva nazdar.

2) Jenže tady už v první půli máme brzy pocit, že je cosi v nepořádku. Absurdita a brutálnost výcviku překonává rozumné meze, jak praví Sadako trefně,
Frontální lobotomie křížená se znásilněním.
K tomu lze dodat, že tak, děti, vypadá opravdový vojenský výcvik, viděný vojákem, který je tam nedobrovolně (je odveden proti své vůli). Můžeme se bavit o intenzitě a četnosti těch lobotomií a znásilnění, nicméně princip je ten samý – člověk je nucen dělat příšerné kraviny, které dělat nechce a chce být někde úplně jinde. Většinou je to neškodné, ale občas to bolí a občas u toho taky někdo umře. To je zpráva, kterou se mi třeba nikdy nepodaří předat Neferitovi, ježto ten tam byl dobrovolně, a to je prostě jiný vesmír. A kupodivu je brána s pozoruhodnou lehkostí spoustou lidí, co tuhle šílenou zkušenost nemají.

3) Samo o sobě toto kritické sdělení může býtstále ještě banální až otravné, neb tohle vysílají různí týpci různou formou často (vrátanie Švejka nebo Švandrlíka). Myslím, že člověk, který došel k této vrstvě problému, může cítit otrávenost (podezírám Sadako).

4) Fajn. Jenže ono to má ještě další vrstvu v té druhé polovině „na bojišti“ a ta je podobně jedovatě posunutá. A to v nečekaném směru, horším, než veškeré pomyšlení – ono to opravdu funguje! Neb nejlepšími vojáky jsou ti, co byli zlobotomizováni a znásilněni nejdůkladněji. Vincent D ´Onofrio, směšně zoufalá oběť šikany v první polovině, vyroste v té druhé v děsivé monstrum, připomínající Hulka. Sám hrdina, intelektuál s brejlema, zjišťuje, že ve finálních scénách je tím lepší, čím je bezohlednější; a dílo zkázy je dokonáno, když osobně odpráskne holku, se kterou si nedávno sám užíval. Je perfektní voják a jako člověk je zároveň zombie. Při čemž je to vlastně ten stav, který mu byl halasně doporučován a který je ve všech těch Pýchách národa a Saharách a Hořících snězích oslavován.

5) Film se nijak nevyjadřuje k otázce, je-li válka ve Vietnamu dobře nebo špatně. Neříká, kdo je hodný a kdo zlý. Jen to dumá nad tím, co to s lidmi dělá, nic víc. Vyhodnotit, zda tyo stojí zato nebo ne, zda by to šlo jinak a vůbec, to už se nechává na divákovi. Dobré umění se ptá, spíš než odpovídá.

6) Mimochodem, je zajímavé si uvědomit, že Rambo byl možná ten samý týpek s brejlema po té, co se vrátil domů. Ono je to v jistém smyslu přímé pokračování.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Válečné filmy

Příspěvek od ilgir »

Neb nejlepšími vojáky jsou ti, co byli zlobotomizováni a znásilněni nejdůkladněji. Vincent D ´Onofrio, směšně zoufalá oběť šikany v první polovině, vyroste v té druhé v děsivé monstrum, připomínající Hulka. Sám hrdina, intelektuál s brejlema, zjišťuje, že ve finálních scénách je tím lepší, čím je bezohlednější; a dílo zkázy je dokonáno, když osobně odpráskne holku, se kterou si nedávno sám užíval. Je perfektní voják a jako člověk je zároveň zombie.
Což je taky důvod, proč se nejmodernější armády snaží vyvinout takové technologie a strategie, aby vojáci nemuseli zabíjet osobně.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti