Válečné filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Ecthelion (neprihlasen)

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Ecthelion (neprihlasen) »

To predchozi troleni je od nas, nejak se to nepodepsalo. E.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Válečné filmy

Příspěvek od midewiwin »

K válce na moři se mi vybavuje například Konvoj do Murmanska.
Z českých opusů bych připomněla Nebeské jezdce. Mezi filmy o letcích nezapadnou, řekla bych, že právě naopak.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Ano, něco tak děsivě špatneho opravdu zapadne jen stěží....fuj!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

A prečo sa nepáčilo?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Přiznám se, že film jsme ani neviděl celý, ale četl jsem knihu, možná jako příliš malý, ale vybavuji si, že působila strašně vyčítavě a autor se babral v hnusu i tam, kde nemusel. A osoba autora je další věc - neumím jí od díla dost oddělit, ale udavače fakt nemusím. A jeho útoky vůči Kordovi a dalším emigrantům jsou taky pěkný hnus...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Válečné filmy

Příspěvek od midewiwin »

Těm narážkám nerozumím, vím jen, že kniha byla průlom - do té doby o čs. letcích v Británii nic nevyšlo.
Film se brzo ocitl v trezoru, ale lidi si ho i tak dobře pamatovali. Životní role Jiřího Hrzána i dalších, celkově zázrak, a to nejen s ohledem na tehdejší možnosti produkce, ale byl tu najednou příběh, filmařsky dobře traktovaný a vypointovaný, jakých v naší kinematografii není mnoho.
Ostatně...
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

A co si mám představit pod autor se babral v hnusu i tam, kde nemusel?
Mě Nebeští jezdci teda nebavili, ale spíš než ve sračkovitosti to tkví v totálním minutí tématu a diváka. Piloti RAF jsou mi ukradení a z druhé světové mě zajímají úplně jiné věci, viděno jen z pusté zvědavosti.
Jiný pohled mi otevřel jeden z mých oblíbených komentátorů, ale jelikož mám seznam Chci vidět dlouhý přes půl Evropy a ještě furt něco hraju, asi se k repete jen tak nedostanu.
Adam Bernau píše:Nafta v plicích. (.......................................................................................) //Dodatek aneb něco zbytečných slov pro Beastmastera: Ve svém průběhu průměrný až lehce nadprůměrný sympatický film, silný dvojím: Zaprvé už tím, že byl natočen, kdy a proč byl natočen a jak přistupuje k tématu. Což bych vše shrnul jako „integrální kontrastnost“, míněno následovně: Napětí mezi názvem, opakujícím se „hrdinským“ hudebním motivem a prostou skutečností, že ti kluci dobrovolně chcípali za svobodu vlasti a celé Evropy na jedné straně a jejich nesmlouvavým zobrazením jako obyčejných „neuvědomělých“ vojclů, se vším, co k tomu patří (a co netřeba vykládat nikomu, kdo byl na vojně) (čemuž je zase jinak kontrastní epizoda se zrcátkem) na druhé straně, dodávající poctě těmto národním hrdinům zvláštní a velmi silnou působivost (čímž se vymyká nejen dobově propagandisticky idealistickým hrdinským epopejím, nýbrž i obecně retušovacím tendencím pohledu na národní hrdiny, srov. Tmavomodrý svět), je situováno (totiž to napětí) ještě jako jeden z členů napětí dalšího, vnějšího, jež vytváří s tím, co všechno po roce 1948 konotovalo s pojmy „anglán“, „angličtí letci“, „311. peruť“ apod., a že tato tématika byla vlastně tabu. K dosavadnímu mi stojí za připomenutí neokázalost zmíněného hudebního motivu a scéna na tancovačce, když anglický band povstane a HRAJE DÁL, nebo kontrast rozdělování dědictví (David se koupe) a salutování (Kdo? Tomík.). Zadruhé je tento film silný svým závěrem (SPOILER): Ta finální situace zdaleka není jen morálním protiválečným výkřikem; vzhledem k celému dosavadnímu průběhu (především vzhledem k tomu, co ve filmu není, co netématizuje, čeho si nevšímá) působí jako facka, jako šok, jako přechod do jiné dimenze. Najednou se nacházíme v úplně jiném patře skutečnosti, což platí doslovně. Až dosud se vše střídavě odehrávalo na zemi a ve vzduchu: země je zázemí, pohodlí, bezpečí, život, odpočinek. Ve vzduchu probíhá boj a neustálá hra se smrtí. Tu potom představuje moře. Kdybychom po sestřelení našich chlapců viděli prostě jen jejich pád do moře a smrt, bylo by vše „v intencích“. Jenomže tím se nekončí, pohled je přinucen do této nemožné dimenze, v níž jsou s nepřítelem „na jedné lodi“. Pád do moře tak vytváří přeryv, jímž posledních pět minut odsouvá celý předešlý film kamsi do zadní komory paměti, najednou vidíme celé dění jaksi zespoda (kterýžto dojem je podpořen i tím, že v dosud dvojjazyčném filmu náhle zní němčina). Tedy ještě jeden, a sice naprostý, kontrast. Snad způsobem, jakým se dívá kamera nebo nevím čím (nerozumím těmto věcem) zasahuje film diváka (mne) podivnou atmosférou této scény; nemám samozřejmě pocit, že „jsem tam s nimi“, obestírá mě to však něčím tajuplně známým. Jakobych už někdy sám byl takto ve člunu na pustém moři, sám se soudruhem nepřítelem.// KONEC SPOILERU (Poznámka k Hrzánovi: Škoda, že nemá víc silných filmových rolí než jednoho retarda a jednoho kašpara. I po zhlédnutí Nebeských jezdců nicméně zůstává Hlídač největším filmovým Hrzánem, to je bez debaty.)
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Pokud je smyslem této debaty dát dohromady nějaké solidní válečné filmy, na které se dá bez újmy i dívat, a to i pro lidi, co nemají rádi válečné filmy, pak jsou asi Nebeští jezdci docela solidní případ.
Kdyby se dělal seznam českých válečných filmů, pak by tam kromě Nebeských jezdců bylo máloco k nabídnutí (Sequensův Atentát, zřejmě).

Zda je "udavačem" míněn Zdeněk Mahler (který mi jde po léta dost na nervy) nebo Jindřich Polák, režisér pana Tau, to netuším. S tím hnusem taky moc nechápu. Válka je hnusná. Vlastně úplně všechny předchozí doporučené filmy jsou pěkně hnusné, víc, než tenhle.

Krom toho, letectvo na tom ve filmu jinak není moc skvěle ani po světě. Plno různých školních Jiráskovin typu Bitva o Británii (je tam i Lawrence Olivier...) nebo Memphis Belle, nebo konečně i náš nekonečně problematický Tmavomodrý svět. Nic, co bych s klidným svědomím doporučoval. Vidět to můžete, nezabije vás to, ale to je asi tak celé.

EDIT: Stíhači na start - přemýšlím, jestli to má smysl doporučovat http://www.csfd.cz/film/12864-stihaci-na-start/prehled/
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 14. 9. 2016, 08:41, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Udavač je samozrejmě Jánský osobně....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Jinak další socreálné dětské WTF je tohle http://www.csfd.cz/film/8990-zbrane-pro ... komentare/
- je zajímavé číst naprosto zmatené komentáře, kde se dnešní diváci nemohou trefit do pocitu, který k tomu zaujmout.
Jerson skóre minus sto. Pokud byste do toho někdo šli, pak mne nebijte, je to jen na vlastní nebezpečí.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Válečné filmy

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše:Udavač je samozrejmě Jánský osobně....
?

To si žádá vysvětlení. Temné hučení nebrat. Udal někoho před svým válečným dobrodružstvím, během něho, po něm?
A i kdyby někoho fakt udal, mělo to nějaký vliv na film, který podle jeho knihy natočil Polák?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Údajně začal donášet StB poté, co byl perzekvován po roce 1948... a ty, kteří zvolili emigraci (Václav Korda) haněl... Neříkám, že to má přímý dopad na film, ale já to nechci oddělovat. .
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18083
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Hm. To už tu bylo mockrát. Pokud je někdo lidsky blbec (třeba Zdeněk Mahler), pak to stále ještě nebrání tomu, aby nedokázal vystřihnout skvělou věc.
Čekám, kdy mi někdo metne do tváře mojí antipatii k Oliveru Stoneovi, prý klasikovi válečného filmu. Je možné, že jsem tu nic neocitoval, zaslepen záští. Ale mne ty jeho věci fakt nebaví.

Ono je totiž asi dobré si ujasnit, co od této disciplíny vlastně žádáte. Kvalitní učebnici dějepisu? Kvalitní učebnici vojenské taktiky? Protest proti válce? Komorní divadelní drama? Kolosální ztvárnění monumentálních bitev?
Já v tomhle moc nemám jasno a v zásadě se považuju za nefanouška válečného filmu. Máloco mne opravdu nadchne.

EDIT: O existenci Jánského mi doposud nebylo nic známo, jeho knihu jsem nečetl, netušil jsem, že existuje a dojmu z filmu jsem ji nepotřeboval. Spíš mne uklidňuje, že to Zdeněk Mahler nevymyslel, to mne na té věci dost mátlo.

Hint pro Sadako - Vetřelci jako válečný příběh?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Urcitě, máš pravdu...ale pokud je film i nějakým vyjádřením autorova postoje, tak to si proszě do kontextu zasadím.... a tak nemohu nevidět, že Jánský podstatnou část letců sám napadal...

Válečný film může být leccos, ale neměl by být a prikry protiválečný...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Jerson »

Ještě - když válečný film, tak celkem nový Fury celkem ujde, zvlášť když ho vypnete před poslední bitvou. Na druhé straně jsou pak Red Tails, což mohl být skvělý film k černošských pilotech v USAAF, ale je to nehorázné WTF, nad kterým pláčou všichni nerdi do leteckých bojů.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti