Válečné filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Válečné filmy

Příspěvek od Wild West »

Vallun vypálil v jiné debatě myšlenku, že Black Hawk down je nejlepší válečný film o době po druhé světové. Tak na mne vypadl náhodně takovýto seznam:

http://www.kinobox.cz/zebricky/nejlepsi/filmy/valecne

Nejde ani tak o to, že si lid zřejmě nemyslí to samé, co Vallun; spíš mne zaujalo, jak mlhavě je válečný film mezi lidmi vlastně vymezen. Je tu podobný problém, jako s tím Eerieho zabíjením v RPG; válečný film takto pojatý má tendenci zahrnout pod sebe docela vysoké procento vůbec všech filmů, protože v kdečem je nějaká ta válka, alespoň na pozadí děje.

Považuji se za naprostého ignoranta v oboru válečných filmů, válečné filmy, opisující historickou událost, moc nemám rád. Přesto jsem viděl většinu filmů v tom seznamu, což mne samotného překvapilo. A neméně mne překvapilo, kolik zřejmě dost slavných filmů, které jsem viděl, tam chybí.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak já to hodím sem.
Vallun píše:Všeobecnému kulturnímu přehledu určitě, je to asi nejslavnější válečný film o době po druhé světové válce.
No, viz šerif, těch filmů o Vietnamu je známých celkem dost a déle a některé byly i celkem revoluční, jakkoliv mě kromě Apokalypsy snad žádný moc neoslovil.
Nadto, ty s tvým rozhledem (viz reakce tady) nemáš moc co mluvit na téma všeobecný kulturní přehled.
A to se zatím bavíme jen o filmech.

Seznam filmů z Wild Westova odkazu je dost ujetý. WTF Legenda o vášni?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Válečné filmy

Příspěvek od ilgir »

Takže zaprvé, já vidím určitý rozdíl mezi nejlepší a nejslavnější. Nezaměňovat prosím.

Zadruhé, dle tabulky se lid shoduje s Vallunem, neboť dle tabulky je Black Hawk Down nejlepším (a tedy asi i nejslavnějším) filmem o době po WW2. Všechny filmy, které jsou v hodnocení před ním, jsou buď před WW2 nebo během WW2.

Takže za mě - souhlas s Vallunem.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Sosacek »

Vlasy se nepocitaji, co.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Sadako - právě proto, že filmy obecně moc nesleduji, tak lze dovodit, že film, který jsem skutečně zaznamenal petří mezi filmy výjimečné a neměl by pozornosti ujít.:)

Jinak o Vietnamu toho byla natočena spousta, ale čpí z toho obvykle protiválečná propaganda nebo je to dosti šitózní záležitost z jiných důvodů.

Jinak ten seznam mne moc nenadchl - Statečné srdce není válečný film a není hodný nějaké zvláštní pozornosti...oslavovat separatistické teroristy mi přijde nevhodné...

A třeba takoví Nebeští jezdci to je neskutečná věc, fuj! A Černí baroni? jako vážně?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od OnGe »

Vallun píše:právě proto, že filmy obecně moc nesleduji, tak lze dovodit, že film, který jsem skutečně zaznamenal petří mezi filmy výjimečné a neměl by pozornosti ujít.:)
Nejlepší rum je ten s plachetnicí. Já rum normálně nepiju, takže když jsem si dal tenhle, tak lze dovodit, že je fakt dobrej.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Jerson »

Seznam "válečných filmů" který nedělá rozdíl mezi filmy odehrávající se za války a filmy o válce mi přijde podivný.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Musím Wildwesta opravit; viděl maximálně většinu první stránky, neb to pokračuje ještě na dalších.

Ano, ten seznam je zajímavý tím, jak je velmi mlhavě definovaný.
Veselé taškařice na způsob Velký flám vedle zcela vážných masakrů jako třeba zrovna Black Hawk Down.
To se vztahuje i na hořkosladké taškařice jako Musíme si pomáhat. Jak je ten film místy hodně nepříjemný, vůbec se v něm neválčí.

Já nemám moc jasno ani u Doktora Živágo; válečný film není přesně to, co by mne napadlo. Nebo ta Legenda o vášni a Anglický pacient; tam funguje válka spíš jako kulisa.

Na druhou stranu, on je vlastně i velikánský rozdíl mezi takovými "velkoplošnými" jasně válečnými filmy, co zobrazují prostě kus učebnice histrie (Midway, Tora tora tora, Bitva o Británii), a taková málem komorní dramata s vymyšlenými postavami, jako Olověná vesta (jeden z mých favoritů), nebo i Hurd locker. Takové věci nemají nic moc společného a nedají se moc porovnávat.

Pak mne zaujalo, jak strašně málo válečných filmů v nějakém použitelném smyslu je českých. Možná ten Atentát a Nebeští jezdci.

Ilgir: Jo, vlastně máš pravdu. Lid v jistém smyslu souhlasí s Vallunem.

Přemýšlím, zda lze Zero dark thirty uznat za válečný film. To by skončil pěkně vysoko, alespoň u mne.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Ecthelion »

Jeden z nejlepších válečných filmů je Vlak.

Obrázek

Ale to taky není čistě válečný film. Spíš akční železničářský film.
Ono čistých válečných (tj. historická válečná rekonstrukce) filmů bude asi pomálu. Takové ty klasické věci jako Tora, Tora, Tora nebo Bridge too far. Dneska se to asi bude spíš mixovat s jiným žánrem.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

http://www.csfd.cz/film/339501-zelezna-srdce/komentare/
Mám hodně smíšené pocity nad touto prapodivností.

Na jedné straně by člověka mělo těšit, že někdo udělal válečný film z druhé světové,m který se pokouší o realistické pozemní boje, navíc s tankisty jako bonus.

Na druhé straně, ta urputná snaha "být strašně drsný, aby se nakonec ti malí mohli stát hrdiny" působí náramně nepřesvědčivě. Mlácení kladivem do hlavy detekováno, ba je dokonce k nepřehlédnutí. Hrdina, který je postřelený a umírá, neřekne něco jako "zasraný náckové", nebo tak něco, ale deklamuje cosi y Izaiáše, zjevně na kameru, protože jinak tu není nikdo, pro koho by toto "hodnotné" sdělení mělo nějaký smysl. Jiné WTF je dívka, která se radostně vrhne do postele s neznámým vojclem protistrany, když se jí zahraje na piáno (jinak by to bylo znásilnění, že).

A podobně s tím vlastním válčením. Na jedné straně je pěkná přestřelka s Tigerem a demonstrace, jak může být jeden tank docela obtížný soupeř proti čtyřem technicky podřadným. Nebo, jak pěšáci nemají moc snadnou úlohu proti jedinému tanku, i když je jich strašně hodně moc.

na druhé straně urputná láska k pochodové poloze, a to i za cenu toho, že nějakému veliteli občas ustřelí hlavu (doslova), nebo zjevná debilita velitele německé pěchoty, který kdovíproč žene pěšáky proti immobilnímu tanku, aniž by zkoušel něco vymyslet, nebo si alespoň počkal na noc. Netuším, ve kterém místě fronty v roce 1945 si mohli Němci dovolit obětovat prapor maníků za zničení jednoho nepohyblivého tanku.

Suma sumárum, dvě hvězdy, ne víc. Občas jsem se propadl časem a sledoval ruský válečný film.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Jerson »

Na fórech, kde se schází příznivci tankové techniky jsou právě ty "realistické pozemní boje" strašně moc kritizovány, hlavně ten manévrovací boj nablízko. A ten poslední boj je neuvěřitelná ... věc ... i na můj vkus, protože zrovna těch pěšáků by proti nepohyblivému tanku stačilo mnohem méně. Osobně jsem čekal, že jich tak 90% rozstřílí překvapivým prvním útokem, aby mohli vydržet v následné bojové scéně alespoň pár minut.

Za sebe dávám plus za to, že tam jezdí skutečné Shermany, a tři plusy za to, že tam jezdí skutečný Tiger (ve skutečnosti pět plusů za Tigera a dva mínusy, že když už ho měli před kamerou, nevyužili ho víc). Nebýt toho, dal bych s bídou průměrné hodnocení, ale mezi slepými musím hodnotit jednookého královsky.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Já bych bacil tvůrce programů! V sobotu od osmi byla nabítka napěchovaná a Železná srdce, který bych preferoval jsem přehlédl kvůli ST: První kontakt...

Snad to budou opakovat...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Jerson:

No, já s tím souhlasím skoro ve všem. Dal jsem jen dvě hvězdy. Uvažoval jsem, zda mám dát jednu, ale při srovnání s loňskými zjevnými neúspěchy Age of Ultron nebo Genisys není tahle věc ani o chlup horší.

Stran toho realismu - zaujala mne zejména ta pochodová poloha, tedy, že velitel čumí nahoře z poklopu. Hrdinové tak v tom filmu jezdí vždy a zásadně, i v tom nejostřejším boji.
On je přirozený reflex vykouknout ven, kde toho vidíš daleko víc. Potíž je v tom, že základní idea tanku je chránit maníky před všemi běžnými střelami, střepinami z granátů a dalším nebezpečným smetím, které jsou příčinou smrti většiny pěšáků na bojišti. Tankista, který čumí nahoře, se tím dobrovolně degraduje na pěšáka - i ty střely, co se nějak odrazily od pancíře, nebo střepiny a jiný bordel ho může trefit. Navíc kouká vysoko nad horizontem, je tam odborně řečeno vypíčený, takže ho snadno trefí každý jouda. Přímo to vyzývá, aby ho někdo trefil do kebule. Což se v tom filmu ukázkově děje, dokonce několikrát, ale nikoho to kupodivu nepřesvědčí, aby konečně zalezl.

Jedna z prvních věcí, co nás učili, je v boji zásadně nevylejzat, zůstat vevnitř, dokud to jde, čumět průzory, i když je blbě vidět. Nevěřím, že se výcvik všech tankistů na světě v tomhle nějak moc lišil.

A druhá věc - německý velitel pěšáků si tohle musí uvědomovat, měl by tušit, že vlažit do tanku puškami, samopaly ani kulomety k ničemu není, po zvládnutí úvodního překvapení a zformování jednotek mimo čáru, kde tank vidí, bych se na to buď úplně vykašlal, nebo bych zkoušel vymýšlet nějaký způsob, jak tank ničit kvéry, které něco pořídit mohou, totiž třeba granátem na motorák nebo těmi pancerfausty. Nebo odvést pozornost na falešný cíl a napadnout tank ze strany, kam nemíří věží. Jakmile se pěšák dostane na tank, je napůl hotovo.
Tohle vychází z příruček a standardního výcviku.

EDIT: Aby to nezmizelo v propadlišti - opravdu dobrý válečný film je tady viewtopic.php?p=474980#p474980
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 12. 9. 2016, 09:37, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Válečné filmy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše:zjevnými neúspěchy Age of Ultron
Obrázek

$lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše:Stran toho realismu - zaujala mne zejména ta pochodová poloha, tedy, že velitel čumí nahoře z poklopu. Hrdinové tak v tom filmu jezdí vždy a zásadně, i v tom nejostřejším boji.
On je přirozený reflex vykouknout ven, kde toho vidíš daleko víc. Potíž je v tom, že základní idea tanku je chránit maníky před všemi běžnými střelami, střepinami z granátů a dalším nebezpečným smetím, které jsou příčinou smrti většiny pěšáků na bojišti. Tankista, který čumí nahoře, se tím dobrovolně degraduje na pěšáka - i ty střely, co se nějak odrazily od pancíře, nebo střepiny a jiný bordel ho může trefit. Navíc kouká vysoko nad horizontem, je tam odborně řečeno vypíčený, takže ho snadno trefí každý jouda. Přímo to vyzývá, aby ho někdo trefil do kebule. Což se v tom filmu ukázkově děje, dokonce několikrát, ale nikoho to kupodivu nepřesvědčí, aby konečně zalezl.
Zrovna tohle mi nevadí, protože za WW2 to bylo běžné. Prosluly tím hlavně tankové jednotky SS, kde velitelé koukali z otevřeného poklopu i když vyráželi do útoku proti kombinovaným zbraním, tak to později začali používat i velitelé z jiných armád. On ten rozdíl v přehledu nad bojištěm byl dost zásadní, a nutno říct, že při boji Shermanu proti jednomu Tigeru je mnohem víc třeba přehled, než se krýt za pancíř, protože ten byl veliteli Shermanu na tuhle vzdálenost stejně nepomohl. To že mu jedna střela utrhla hlavu, je sice blbé, ale kdyby měl zavřený poklop, stejně tak se ta samá střela mohla trefit do velitelské věžičky a hlavu by mu utrhnul periskop uvnitř, což se taky stávalo. Takže v tomto případě pěšky jako za vozem a tomuto prvku scény dávám na Jerson skóre pět z pěti bodů.
Jedna z prvních věcí, co nás učili, je v boji zásadně nevylejzat, zůstat vevnitř, dokud to jde, čumět průzory, i když je blbě vidět. Nevěřím, že se výcvik všech tankistů na světě v tomhle nějak moc lišil.
Kdybys pár bojů přežil, možná bys to viděl jinak, možná by se ti do toho stejně nechtělo, ale fakt těžko soudit.
A druhá věc - německý velitel pěšáků si tohle musí uvědomovat, měl by tušit, že vlažit do tanku puškami, samopaly ani kulomety k ničemu není.
No, je. Když mu rozbiješ periskopy, tak z tanku nic neuvidí a to se dá zvládnout i puškou nebo kulometem. I když samozřejmě že jejich taktika byla velmi pitomá. Sherman má jeden kulomet vepředu a druhý vedle děla, takže stačilo se rozběhnout ve dvou družstvech na boky a za cenu maximálně čtyř mrtvých by bylo vymalováno. Ani kdyby byl ten tank pohyblivý bych mu nedával o moc větší šance, obzvlášť když čekali tak neuvěřitelně dlouho.
Jenže to by režisérovi někdo musel říct, že to dělá blbě.

No což. Kdybych vyhrál dvě miliardy, udělal bych to po svém, takhle můžu jen držkovat, že se to dalo udělat mnohem lépe.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů