Válečné filmy

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Sosacek »

To me vede na otazku, co bys rekl na Apocalypse Now.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Argonantus »

Za mne hodně dobrý.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já bych se na to musela podívat znovu. Možná to udělám. Protože třeba ta Human Bullet má v jistém smyslu lehce podobné téma a ta mě už nesrala.
Poznámka s Rambem je asi trefná - prostě si stvořili legii monster a zpátky se jim vrátila banda rozbitých lidí a jejdanánky, nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.
asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Válečné filmy

Příspěvek od ilgir »

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 16. 11. 2018, 19:26asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
První písemně zaznamenaný případ PTSD je z 2111-2094 před naším letopočtem a popisuje smrt a následky vystavení traumatické události po masakru v nějaké bitvě krále Urnammy. To já jen tak.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.
Vallun píše: 16. 11. 2018, 19:26asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
Přesně, tehdy všechny tyhle novodobé tzv. "psychické choroby" neexistovaly. To se teď jen lidem nechce pracovat a jsou zhýčkaní moderní dekadentní západní společností. Základní vojenskou na ně! To je naučí být chlapi.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Válečné filmy

Příspěvek od midewiwin »

Říká se, že posttraumatický stresový syndrom stvořil J.D. Salingera jakožto literáta a jako lidskou bytost ho zničil.
Ostatně Seymour Glass /Den jako stvořený pro banánové rybičky/ je vlastně něco jako soft verze Ramba - jedinec, který ztratil schopnost existovat mezi lidmi, co nemají jeho zážitky. Nevymlátí na rozdíl od něj policejní regiment, jen si vpálí kulku do hlavy.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vallun »

Tak on i Tolkien trpěl zákopovou horečkou, ale nebylo toho tolik - zejména vzhledem k množství dotčených osob...a nenadělalo se s tím tolik....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vallun píše: 16. 11. 2018, 23:39a nenadělalo se s tím tolik....
Cywe, to je věta na Sundej brejle a pojď ven!

Přesně kvůli kokotům, kteří tvrdí, že PSTD, deprese a duševní problémy obecně jsou moderní změkčilost, je pořád něco takového vnímáno jako stigma, které se lidi bojí přiznat i sami sobě a to je pochopitelně hrozně zdravé a fajn pro ně, jejich okolí i celou společnost.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re:

Příspěvek od Sosacek »

Sadako píše: 17. 11. 2018, 14:12
Vallun píše: 16. 11. 2018, 23:39a nenadělalo se s tím tolik....
Cywe, to je věta na Sundej brejle a pojď ven!

Přesně kvůli kokotům, kteří tvrdí, že PSTD, deprese a duševní problémy obecně jsou moderní změkčilost, je pořád něco takového vnímáno jako stigma, které se lidi bojí přiznat i sami sobě a to je pochopitelně hrozně zdravé a fajn pro ně, jejich okolí i celou společnost.
Toto je kvalitni prispevek.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Resurrection »

Argonantus píše: 10. 11. 2022, 17:37 Mně se docela líbilo 1917, z této kategorie.
Ano, za me mozna dokonce nejlepsi valecny film. Uz je to chvili co jsem to videl a stejne to porad rezonuje. A prekonalo to i Stalingrad (1993), muj predchozi best.

Dost me dostal Cumberbatch, naprosto epizodni role, ale jeho "komentar" o marnosti veskereho snazeni. Ne o te Remarquovske marnosti (proc zbytecne umira tolik muzu), ale o te prakticke marnosti limitu tehdejsi valky*. A ta zoufala snaha silou vule prorazit neprorazitelne...

*Odkaz na tu prostou matematiku, kdy jakykoliv postup smerem k nepriteli je z definice pomalejsi nez zeleznice, ktera nepriteli privazi posily.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Vito »

Ještě jednou chci poděkovat Argovy, že mě přesměroval na toto vlákno.
Poslední týden jsem se trochu hlouběji věnoval válečným filmům a oběvil jsem asi tři perly, které možná znáte, možná ne, ale určitě stojí za pozornost:

Na západní frontě klid
každý asi zná Remarquea a netřeba to blíže rozebírat. Příběh vojáka jenž byl poslední obětí velké války. Německo - americká koprodukce imho velice zdařilá. Jako stěžejní části vnímám filmařské hrátky s plynem (který ve filmu není, ale ta hrůza z něj je opravdu dobře znázorněná), tanky Saint Charmond a krádež husy. Všechno ostatní je jen bláto, špína, hlad a boj o prežití. Nebýt zbytečně natahovaného závěru byla by to pecka. Takhle je to výborných 70%.

9. duben
A jsme v Dánsku 9.4.1940. Jsme členy čtvrté roty, naše vláda kapitulovala, ale rozkaz o kapitulaci nám nebyl doručen. Proti nám je 170. pěší divize wehrmachtu které se budeme bránit. Oni mají kulomety, my zase bicykl... Zdařilé severské drama o zoufalém boji, výborní herci o kterých jsem nikdy neslyšel a hlavně podle skutečných událostí (i když... znáte to). Být tam lepší trikové scény dost by to filmu pomohlo. Takhle je to jen o chlup lepší než předchozí snímek. Řekněme 70-75%.

1944
Estonci se rozhodli natočit válečné drama. V roce 40 zabral pobaltské státy sovětský svaz, v roce 41 je "osvobodila" třetí říše. Jsou dva hrdinové - půlku filmu hledíme na válku pohledem nacionalisty, druhou půlku očima komunisty. Oba pohledy jsou hnusné a bezvýchodné. Hrdiny navíc spojuje láska k jedné ženě...
Jako tohle mi připomělo Lotyšské vtipy kde je jen zima, mráz a každý zemiak je kámen... inu ale film je to výborný natolik, až jsem do recenze napsal "je to lepší než co o roce 44 kdy holivůd natočil". Za mě 80%.

ps: a mám pocit že si s tímto druhem filmů dám pauzu. Vadí mi to. Jako jsem rád že se občas něco nové dozvím (třeba ten 9.duben mě na pár hodin přikoval ke googlu), ale víte co, je na to potřeba mít specifickou náladu.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1581
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Passingby »

Binge-watching válečných filmů může být trochu na palici, ale přece jenom ještě přihodím

Země nikoho (Ničija Zemlja, 2001)
Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović.

Text je z ČSFD. Kdysi jsem to viděl, a teď koukám, že to mají zařazený jako drama/komedie, ale nevybavuju si, že by to bylo nějak extra veselý.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Válečné filmy

Příspěvek od Jerson »

Tenhle film mi před lety pustila manželka, kromě jiné abych si taky udělal představu o tom, jak to u nich ta války vypadalo. Jako komedie mi to nepřipadalo.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů