Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

ne, radioaktivita jakožto naprosto nezvladatelná síla, kterou lidstvo probudilo, aniž bylo schopno vyhodnotit důsledky.
V této verzi to vede k něčemu na způsob nové a naprosto nekontrolovatelné evoluce švábovitých monster jako MUTO, probuzení Godzilly a nakonec k jakési samoregulaci, ale ať vyhraje ten či onen, lidi jsou v tom naprosto nepodstatní statisti, kterým se osud vymknul z rukou.

V každém případě, pokud bereš ta monstra jako výsledek či dokonce vtělení radioaktivity, pak není nasnadě údiv, že plivají radioaktivitu, dělají EMP a podobně.
Vlastně je to celé pokračování vstupní epizody s dveřmi, kdy je hrdina postaven do role bezmocného statisty poprvé.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše: 24. 4. 2017, 12:09Není to o ještěrce, přerostlé v důsledku radioaktivity, ale o radioaktivitě, personifikované do ještěrky.
Takhle přesně fungoval ten originální film z roku 1954. Kterej je teda úžasnej a je brutálně filosofickej (boha jeho dycky se mi vybaví ta úplně mimo hláška Kamila Fily, že "Godzillácké filmy nikdy nebyly inteligentní"), naopak, první Godzilla je velmi inteligentní a rozhodně doporučuji.

Zajímavé postřehy se dají určitě udělat i u té nové 2014 Godzilly, ale ta primárně tak intelektuální není.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Jerson »

To je tak, když se na potvoru velikosti letadlové lodě používají útočné pušky. A atomové rakety se vozí vlakem. Doteď jsem nepochopil proč.
Tedy to je jedna z mnoha otázek na debilní film, které by se daly shrnout do otázky "Proč někdo točil něco takového?", ale už jsem si zvykl, že je to zbytečná otázka.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Naoki »

Zkouknul jsem Suicide Squad, po zvěstech které kolovaly všude možně tu extended verzi. A slovy kamaráda: "je to dobrý hudební videoclip, ale špatný film". Nemohl jsem si pomoc, ale fakt jsem se u toho místy nudil.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

eerieBaatezu píše: 24. 4. 2017, 13:08 Takhle přesně fungoval ten originální film z roku 1954.
A tak přesně to popsal Krabat, co nás na tuhle cestu metnul. Že jako Godzilla (54) = Astronauti = Rambo,
tedy filmy, které z nějaké nečekané strany řeší studenoválečné trauma, k čemuž u Japonců přistupuje Hirošima a celá ta sranda s radioaktivitou (v nové verzi zaktualizovaná). K čemuž jsem máznul Terminátora, jak jinak.
ta úplně mimo hláška Kamila Fily, že "Godzillácké filmy nikdy nebyly inteligentní"
přečti si tu jeho recenzi i článek celé a zjistíš, že to je daleko rafinovanější názor, od zdánlivé kritiky k ocenění. Ono to není tak úplně "inteligentní" jako spíš "emocionální".
Japonec zřejmě právě nepovažuje tohle všechno za problém, který se dá rozumem nějak vyřešit, ale musí se to emocionálně vydýchat.

TL,DR - film neposkytuje vůbec žádné použitelné informace. Poskytuje emoce.

Jerson:
No, nejvíc tam drhnou ty zbytky amerického vidění problému - lví silou rvané city, hledání rodiny, motivační kecy, atd.
To střílení flintou do monster je IMHO rovněž důsledek nevydýchání problému, že na něco podobného prostě nemáme moc vliv.
A. pravila suše, že výsadkáři neměli dostat flinty, akorát jim překážely. Má recht.
Typický americký hrdina byl kongnitivní disonance - sám tam spíš staticky pozoroval, asi jako hrdinové Titaniku. Na to nemusel být supr pyrotechnik, stačil invalidní důchodce.
Místy mi tam zabrnkala Lovecraftova poetika.
Ten film byl prostě nedodělaný, tím byl zajímavý. Work in progress.

A nebyl ani trochu vtipný!!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus: O jaké Godzille teď mluvíš?
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

014
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 24. 4. 2017, 14:52 No, nejvíc tam drhnou ty zbytky amerického vidění problému - lví silou rvané city, hledání rodiny, motivační kecy, atd.
To střílení flintou do monster je IMHO rovněž důsledek nevydýchání problému, že na něco podobného prostě nemáme moc vliv.
A. pravila suše, že výsadkáři neměli dostat flinty, akorát jim překážely. Má recht.
Ano. Kdyby se nepokoušeli úplně zbytečně střílet puškama a ukázalo se, že letadla nemůžou použít a atomovky si dávají k večeři - doslova - tak by to dávalo smysl. A nemusel tam být pyrotechnik, který vytvářel mechanické odpalování atomovek a který neumí použít páčidlo (jako vážně, šest chlapů unese tunovou hlavici, ale nejsou schopní vtrhnout kryt?), nemusela tam být doktorka, která se vykašle na pacienty v nemocnici (a nejspíše i na svoje dítě, nekoukal jsem na to podrobně), lidi by prostě koukali, než si to velké potvory rozdají mezi sebou.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

Ještě dodám, že stran trajlerů má tahle Godzilla 014 nejvíc zavádějící trajler, jaký lze vymyslet.
Mohl být klidně k předchozímu Emmerichovu filmu.
Hrdinská americká sračka.

EDIT: Ha, už vím, jak bych na to šel.
Strašně mne mátl ten rozpor aktivních udatných amerických hrdinůch a bezmoci, které je hlavním tématem filmu (viz klíčová scéna s dveřmi v úvodu).
Ten Titanik je vlastně odpověď - naši výteční hrdinové tam nezachraňují svět a nezkoušejí Titanik vytáhnout z vody, ale zkoušejí zachránit sami sebe.

Kdyby se to pojalo jako "všední den ze života rodiny", kde se někde - to je celkem jedno kde, jestli v San Franciscu nebo na Hawaii nebo v Japonsku - zjeví obludy z moře, něco si tam řeší, nedbajíc našich hrdinůch, kteří se celou dobu pokoušejí jen a jen zdrhnout, při čemž en passant slouží jako průvodci dějem, tak by to začalo dávat smysl.
Zkrátka to cyberpunkerské přepnutí do komorního módu z hlavního štábu zeměkoule.

Plno technicky nevysvětlitelných věcí netřeba vysvětlovat. Oběť katastrofy neví, jak katastrofa vznikla a nepotřebuje to vědět.
Na to, abychom si užili Spielbergovu scénu s tyranosaury a autíčky, netřeba vědět celý ten krám o DNA a teorii chaosu.

Jo, a pokud na konci zemře Di Caprio, člen rodiny, tak máme diváka utaženého na vařené nudli.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

Jo, a zapomněl jsem to hlavní; proč s tím vším otravuju; ta velká scéna, kdy se u Golden gate zjeví hlavní protagonistka, a která je veliká v jakémkoli myslitelném smyslu; právě takové věci jsou důvodem, proč se dívám na filmy (a čtu knihy) i když je mi přes dvacet.
Někde v té mlze a vodě a tmě se totiž mihl konec Volání Cthulhu, který jsem nafilmovaný ještě nikdy a nikde nedostal.
Nebo to možná bylo ještě starší a osobně neméně zásadní Volání z mlhy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

procházeje, vidím najednou úplně jasný vzorec v Eerieho vnímání. Tatáž historie, jako Blade runner a Mad Max a nevímco ještě.
Ono to není plytké, ale zavřené. To je to správné slovo.

Napadá mne to nad historkami o vínech, která mají být úžasná a znalci jásají, ale zpočátku se delší dobu nic neděje; žádná vůně, žádná chuť, cítíte zmatek, jak to, že nad tím někdo tak jásal, já vůbec nic necítím.
Musíte počkat. Být trpěliví. Chytat jemné linky a náznaky. Ono se to rozjede.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od morech11 »

a ešte platí, že sa k tomu treba prepiť.

a nič na plat, keď sa niekto prepíja ku kvalitnej káve, schopnosť jasať nad skvelým vínom to uňho veľmi neprehĺbi. platí samozrejme aj naopak, čo vysvetľuje, prečo nad niektorými vecami eerie jasá a ty ich nechápeš :)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

To je ještě jiná dimenze.

Ale mne fascinovala série věcí, nad kterou jásáme třeba s Elesharem nebo Faskalem nebo i se Sosáčkem (se kterým se jinak neshodnu skoro nikdy a v ničem), v tom příspěvku zrovna Duna a Hyperion, což Eerie odstřelil jako "plytké". Obě mi připadají přímo demonstrativně chytré. Jakože máloco je chytřejší. Ale ne na první pohled a hned mezi dveřmi.

K tomu se nepotřebuješ propít a pročíst. To vyžaduje malinko jinak nastavený filtr trpělivosti a pozornosti. Znalec i neznalec to vnímá prakticky stejně. Znalec se liší jen tím, že má zkušenost, jak to může fungovat, a vydrží u toho o trochu déle, i když se zpočátku nic neděje.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od jjelen »

Teda nějakou filosofickou rovinu Duny když jsem to četl, aspoň co si pamatuji, jsem moc neřešil. Ne že by nebyla, ale bral jsem to spíš jako román o soupeření dvou rodů, vzájemných intrikách a tak... a přesto (nebo právě proto) se líbilo velice... A ani pak mi to nepřišlo moc plytký.
Hyperion jsem nečetl, někdy se k němu třeba dostanu ale ta tloušťka mě trochu děsí :D
(ale nevím, jestli tohle patří do filmů...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Proč má cenu koukat na filmy i když je vám přes dvacet

Příspěvek od Argonantus »

Asi ne.
Ale ona tahle debata není ani tak o filmu, jako spíš o nějakých principech vnímání umění vůbec.
Mně se stalo totiž to samé s Godzilou jako eeriemu - předčasně jsem ji odstřelil coby plytkou, ale ona je jen zavřená (Clos), asi jako Clos de Vougeot, třeba.

Frenetická fretka musí na chvíli zastavit svůj zběsilý pohyb, sednout si na chvíli na zadek a vychutnávat velebnou zpomalenou kolosálnost všehomíra. Jinak to nedá.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů