Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Kdybyste se náhodou někdo chystal číst Sword of Truth sérii of Terryho Goodkinda, tak vězte, že není dobrý nápad číst to v pořadí podle chronologie děje.

Chronologicky první je prequel (hodně daleko v minulosti) The First Confessor: The Legend of Magda Searus. Jedna věc je, že je to v podstatě jeden velký spoiler na celý zbytek série a druhá, podstatnější, že to není moc dobře napsané. Řekl bych, že je to tím, že to autor selfpublishnul. Což v doslovu strašně chválí a stěžuje si na zlé publishery, kteří mu kecají do psaní... Ta kniha je ovšem asi tak dvakrát tak dlouhá, než by měla být, a to čistě proto, že tam každou druhou věc opakuje třikrát. Jako že každou druhou věc třikrát, nekecám. Ani dvakrát mu to nestačí, ne, on každou druhou věc zopakuje hned třikrát! Kupodivu je to i přes to celkem čtivé, ale místy mi to dost lezlo na nervy.

Chronologicky druhý je další prequel, Debt of Bones, tentokrát z bezprostřední minulosti k prvnímu dílu. Opět je to spoiler, tentokrát už ale zjevně prošel redakcí a je to znát.

Každopádně vřele doporučuju číst to v pořadí vydávání a začít tedy knihou Wizard's First Rule.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Tak zase nějaké resty:

Ze série The Sword of Truth od Terryho Goodkinda jsem nakonec přelouskal celkem tři tituly, The First Confessor: The Legend of Magda Searus, Debt of Bones a Wizard's First Rule a víc asi nedám. Není to úplně blbé, ale není to podle mě ani nijak zvlášť dobré.

Kladné body bych dal za pár originálních nápadů, třeba právě to, jak funguje magie confessorů (confessorek? :)), ale tím to asi tak končí. Svět Terryho Goodkinda mi přišel umělý a příběhy tak akorát na hranici, aby se to ještě dalo číst. Nejhorší na tom asi je, že autor sám spoileruje další děj v průběhu čtení, takže v podstatě není, na co se těšit, na co být zvědavý. Trochu se na tom asi podepsalo to, že jsem viděl pár dílů stejnojmenného seriálu (o kterém se říká, že je mnohem horší než knihy, s čímž mimochodem nesouhlasím, přišlo mi to hodně podobné), ale i bez toho by bylo celkem zřejmé, co se bude dít dál. Další problém je, že, se autor snaží postavit záhadu a zajímavou situaci na tom, co lze komu věřit, a přitom skrze hlavního hrdinu prohlašuje všechno, co "předpověděla" Shota, za nezpochybnitelné. Možná by to celé zachránilo, kdyby ty knihy měly stejný děj, ale jen čtvrtinu stran... Každopádně jsem nenašel sílu v té sérii pokračovat.


Z trochu jiného soudku - je to sice scifi, ale stejně to vecpu sem, nějak mi v tématu, kde se to hemží různými podivnými žánry, není dobře ;-)

Lois McMaster Bujold: Falling Free (Vorkosigan Saga)
Četlo se to celkem dobře, nebylo to ale nijak zvlášť napínavé. Nesedlo mi tak docela téma - genetická manipulace je sice celkem zajímavá, ale jako v podstatě jediná myšlenka celé novely mi to přišlo trochu málo. Druhá věc je, že podobně jako u Goodkinda bylo průběžně celkem jasné, co se bude dít dál a jak to celé dopadne. Možná jsem jen začal méně zajímavým titulem z celé ságy, těžko říct. Pravděpodobně ještě časem zkusím přelouskat pokračování, budu k tomu ale muset nejprve sebrat síly.

Elizabeth Moon: Trading in Danger (Vatta's War series)
Tohle bylo velice příjemné překvapení. Téma je v podstatě skoro komorní (na galaktické poměry :-)), ale čte se to velmi dobře, děj někam směřuje a postavy řeší uvěřitelné problémy (což se třeba u Goodkinda moc říct nedá). Lehounce jsem ochutnal další díl a vypadá to, že to nejzajímavější teprve přijde. Rozhodně doporučuju k přečtení.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 11:58, celkem upraveno 1 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

A když už jsem se posmíval překladu, pak Řeky Londýna
http://www.databazeknih.cz/knihy/reky-londyna-258789
kniha sama zdaleka není tak špatná, jako její překlad; ba je docela slušná a zábavná. Detektivka s Londýnskými policajty z "urban fantasy oddělení" . Rozhodně ne Harry Potter, jak někdo napsal nesmyslně na obálku, ale daleko spíš krimiverze Gaimana nebo Miévilla.
Rozluštění je překvapivé hned dvakrát, zápletka slušná, i když vlastně jde o dvě různé, vzájemně nesouvisející nijak. Některé obměny Holmesovských rekvizit jsou vysloveně fajn (inovovaná verze paní Hudsonové!), historické odbočky docela zábavné, i když trochu nepřehledné.
Složitější vrstvy zcela chybí a chybět zjevně měly.
Tři hvězdy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Doplnění restů: Zbytek série Vatta's War od Elizabeth Moon nezklamal, ale ani nijak zvlášť neohromil. Ačkoliv jinak moc neřeším, jestli jde o autora nebo autorku, v tomhle případě to bylo místy fakt hodně znát. Zvlášť u autorčiny představy "geniálního teenagera" jsem se fakt hodně smál.

Celkově je to ale docela dobré, čtivé, místy až moc romantické, ale stále v mezích snesitelnosti. Weber to není, ale číst se to určitě dá.


Od té doby jsem rozečetl několik dalších scifi sérií a ještě jsem od žádné nedočetl ani první díl (a asi ani nedočtu). Chmura chmuroucí...
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 11:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ian Douglas: Star Carrier series

Velmi dobrá scifi série. Znalce to nejspíš nepřekvapí, protože jde o pseudonym autora Williama H. Keitha Jr., autora Grey Death Legion Sagy ze světa Battletechu (v češtině vyšla jako Sága legie Šedé smrti).

Je to zatím stylově nejpodobnější série Weberovu Honorverse, na kterou jsem narazil. Jsou tam velké bitvy ve vesmíru, zákulisní politika a hlavní hrdinou je velitel bitevní eskadry.

Prvním velkým rozdílem je, že nejde o čistě mezilidský konflikt, ale o válku s mimozemskými civilizacemi. Druhý je technologický, Douglas oproti Weberovi mnohem víc staví na reálných fyzikálních poznatcích a teoriích a nemá tam výraznou inspiraci historickým hladinovým loďstvem. Třetí rozdíl je, že to je trochu víc ve stylu Star Gate nebo Babylónu 5, tedy o konfliktu s mnohem vyspělejší civilizací vládnoucí pokročilými technologiemi. A také lidstvo je na mnohem vyšším stupni poznání než v Honorverse, přestože autor děj zasadil do relativně blízké budoucnosti (tuším asi 300 let od dnešního data).

Slabiny:
Opravdu velkou slabinou je autorova tendence neustále opakovat vysvětlení, která už čtenář několikrát četl, a to často dokonce naprosto stejnými slovy. Nechápu, jak tohle mohlo projít přes redakci, je to maximálně otravné. Na druhou stranu je to po čase celkem předvídatelné, takže se to dá celkem snadno přeskakovat, a když si odmyslím tuhle technickou chybu, tak ve zbytku textu nebylo prakticky nic, co by mě nudilo a měl bych potřebu to přeskakovat.

Pak mě taky trochu zklamal poměrně otevřený závěr - znělo to jako nástřel na navazující sérii, které ovšem neexistuje - nevím, jestli ji má autor v plánu napsat.

Závěr:
Honorverse mi sedl trošku víc, nejspíš proto, že Weber velmi dobře popisuje zákulisní politiku soupeřících lidských států. Douglas má ale zase perfektně zvládnuté nelidské myšlení alienů, takže je to spíš o tom, co se komu víc líbí. Určitě to maximálně doporučuju všem, kdo mají rádi Honorverse.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 11:59, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Celou sérii Crimson Worlds of Jay Allena (nebo Jay Allenové, těko říct) zhodnotím, až se prolouskám na konec, zatím si chci jen odložit poznámku ke třetímu dílu, A Little Rebellion: Autorovi (autorce?) se podařilo to celé dokonale zabít tím, že na střídačku popisuje situaci na dvou různých planetách, přičemž na obou se kolonisté bouří proti nadvládě té samé koloniální velmoci. Ke konci knihy už bylo mé zmatení dokonalé a jediné štěstí je, že to na obou planetách dopadlo prakticky stejně ;-)

Když si ale tohle odmyslím, tak je ta série zatím velmi dobrá. Vřele ji doporučuju všem, kdo mají rádi military scifi.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 11:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Brandon Sanderson: Mistborn

Trilogie Mistborn se bez nejmenších pochybností přidává na seznam titulů, které budu okamžitě a bez váhání doporučovat každému, kdo má aspoň trochu rád fantasy. Víc asi není co dodat.

I když vlastně ano: Doporučuju vyhradit si na to zhruba tři týdny, kdy se moc nevyspíte ;-)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od crowen »

O com to je, a preco je to tak dobre?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

crowen píše:O com to je, a preco je to tak dobre?
Synopse se mi do tohohle tématu moc psát nechce - určitě půjde snadno vygooglit, pokud bez ní nemůžeš žít.

Proč je to dobré: Je to dobře napsané, čtivé, svižné a promyšlené. Není to pohádka, ale ani historická fantasy - má to vlastní svět a to, co se s ním děje, je hlavním tématem díla. Těžko říct, k čemu to přirovnat. Asi nejlíp k Trhlinovým válkám od Feista.

edit: Ale popravdě si myslím, že tyhle věci nejsou až tak podstatné. Jsou knihy, které doporučím jen tomu, koho dané téma zajímá - třeba Honorverse je super, ale chce to alespoň trochu kladný vztah k military scifi a politickým tématům a taky chuť pustit se do třináctidílné série. A pak jsou knihy, kde se tě ptát nebudu - Pán prstenů, The Name of the Wind, nebo právě Mistborn, protože jsem si jistý, že jestli máš aspoň trochu rád fantasy, tak se ti to bude líbit.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Fritzs »

York: Trhlinové války jsem přečetl jedním dechem. Po druhém čtení mě na tom začalo plno věcí strašně vadit (třeba jak z toho ční D&D inspirace). Z toho co píšeš to vypadá, že Mistborn jsou Trhlinové Války bez nedostatků Trhlinových Válek...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

David Weber: Shadow of Victory

Nakolik jsem před časem žasnul, jak se Weberovi dařilo hodně dlouho držet Honorverse sérii poutavou a zajímavou, tak teď trochu smutním, že se mu konec dost rozpadl. Shadow of Victory se, bohužel, drží tohoto nového trendu.

Děj je z velké části retrospektiva, znovu opakuje události známé už z předchozích dílů, tenktorát mnohem podrobněji. Bohužel se ale nestalo vcelku nic nového - od začátku bylo jasné, jak to celé dopadne.

Další poněkud nešťastné rozhodnutí bylo popisovat "revoluci" na několika planetách současně. Sice bylo celkem zajímavé sledovat, jak to kde dopadne, na druhou stranu se to dost pletlo a motalo dohromady. Trochu to zachraňovala výrazná stylizace jednotlivých planet ("česká", "polská", atd.), ale i tak byl problém se v tom vyznat.

Celkově je to dost rozvleklé a nepříliš zajímavé. Doporučil bych to asi jen opravdu velkým nadšencům.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 11:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Dotaz: Staveley - Císařovy čepele (Kroniky netesaného trůnu) - četl někdo? názory?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Darebáci, antologie příběhů o nečernobílých jedincích sestavená G.R.R.Martinem a Gardnerem Dozoisem

- obálka je jasně spjatá se Hrou o trůny, ovšem Západozemí se týká jen jediná, poslední povídka:/ Sbírka je celkově ale zajímavá, docela dobrá a hlavně velmi inspirativní pro RPGčka:)

Martinův úvod Darebáka má každý rád především naštve a je lepší jej přeskočit.

Joe Abercombie - velice solidní, příjemné, psát umí. - Fantasy 88 b.
Gillian Flynn - dobře podané, zajímavé charaktery, trochu klasika, dobře vystavěný konec - Současnost 82 b.
Mathew Hughes - solidní - Fantasy 79 b.
J.R. Landsale - slabší, místy nedomrlé, ale čtivé - Současnost 73 b.
Michael Swanwick - nedotažené, ale ujde - Steam/chempunk 75 b.
David W. Ball - vynikající povídka ve forsythovském stylu, skvěle vypracovaná - Současnost 93 b.
Carrie Vaughn - slabé, ulepené - Magická nedávná přítomnost 71 b.
Scott Lynch - hezké, ale příliš neuzavřené, není úplně samostantou povídkou, spíše kapitolou příběhu - Fantasy 76 b.
Bradley Denton - dobré, hezky vymyšlené, dobrá kompozice - Současnost 84 b.
Cherie Priest - dobrá myšlenka, klasické prvky občas až moc prvoplán - Magická současnost 77 b.
Daniel Abraham - promrhané nápady, zajímavé prostředí, ne zcela dodělaný příběh, slušný potenciál autora - Fantasy 75 b.
Paul Cornell - až moc mimorálné, dobré nápady se utápí ve snaze o osobitost - Steampunk v širším smyslu 76 b.
Steven Saylor - nijaké, byť docela čtivé - Antika 76 b.
Garth Nix - ale jo, solidní zápis ze hry - Fantasy 79 b.
W.J. Williams - ichforma, neuvěřitelné, prdlé, ale vlastně hezká pohádka - Současnost 77 b.
Phylis Eisenstein - solidní, klasické a velbloudi - Fantasy 78 b.
Lisa Tuttle - nedotažené v mnoha rovinách - Steampunk 76 b.
Neil Gaiman - bez dozoru TP by psát fakt neměl - Fantasy 70 b.
Connie Willis - zajímavý nápad, slušné provedení, místy nedomyšlené z hlediska děje, resp. více důlraz na charaktery než děj ("ženský" způsob psaní) - Blízká budoucnost 81 b.
Patrick Rothfuss - velmi solidní příjemné, psát umí - Fantasy 86 b.
GRRM - eh, malý kousek kroniky cca sto let po Dobytí, nejde o povídku, byť to nějakou kvalitu má - Fantasy 79 b.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

To je TA Gillian Flynn?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Jo, zdá se, že jo:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů