Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 14. 5. 2018, 11:31Sto četl v originále?
Yessir!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

York píše: 10. 5. 2018, 12:54 1. The Mistborn Trilogy (The Final Empire, The Well of Ascension, The Hero of Ages)
2. Mistborn Era 2 (The Alloy of Law, Shadows of Self, The Bands of Mourning)
3. Mistborn: Secret History (hodně spoilerová short story k Mistborn Trilogy).
4. Elantris
5. The Emperor's Soul
6. Warbreaker
7. The Stormlight Archives Series (The Way of Kings, Words of Radiance, Oathbringer)
A série Zúčtovatelé? (Ocelové srdce) Ohniboj, Kalamita)?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vallun píše: 20. 5. 2018, 14:11A série Zúčtovatelé? (Ocelové srdce) Ohniboj, Kalamita)?:)
To není ze světa Cosmere. Nečetl jsem to, takže ti k tomu nic víc neřeknu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

York píše: 23. 4. 2018, 23:56 Abercrombie má pár zapamatovatelnějších a výraznějších postav.

Sanderson je ale mnohem lepší vypravěč, zejména trilogie Mistborn funguje jako máloco. Má taky příběhově zajímavější magii a pozadí světa - má obvykle jasná pravidla, takže jako čtenář už víš, co od koho můžeš čekat a autor tě pak překvapuje tím, jak to kreativně využívá. Plus odhaluješ vyšší mystéria, která velmi dobře vysvětlují různé nečekané jevy, na které v průběhu narazíš.

Další věc je, že Sanderson výrazně líp pracuje se zápletkou - u Abercrombieho dlouho tušíš, že se něco děje, ale co přesně se dozvíš až úplně na konci. Je to pak sice docela působivý moment, ale nevyváží to přístup, kdy se ti zápletka rozplétá průběžně a prokládají ji zajímavé zvraty. Prakticky vždycky se taky něco zajímavého děje úplně od začátku, zatímco začátek The First Law trilogy se vleče natolik, že první pokus jsem vzdal a vrátil jsem se k tomu až po ujišťování od několika lidí, že to stojí za to.

Abrecrombie je autor, kterého si stojí za to přečíst. Sandersona máš mít dávno přečteného, minimálně teda trilogii Mistborn. Vlastně sám nechápu, že jsem ho ještě před několika lety vůbec neznal.
Jsem cca v třetině první knihy Mistbornu...a ne. Sanderson se jeví jako sice velmi dobrý, ale (zatím) o dost slabší než Abercrombie.
- svět nedává smysl, tak jak je zatím popisován by nefungoval...
- má velký problém s tvorbou jmen
- téma, jak je z počátku podáváno, je silně nesympatické....takové Sosáčkovské
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vallun píše: 30. 5. 2018, 17:23- svět nedává smysl, tak jak je zatím popisován by nefungoval...
Svět v Mistborn trilogii je divnej, to máš pravdu. Smysl to začne dávat až později.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Dočtena první kniha Mistbornu, urcitě si přectu další, hezky to odsýpá, ale Abercrombie zatim u mne vede:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vallun píše: 15. 6. 2018, 11:35urcitě si přectu další, hezky to odsýpá...
Že jo :-)

Nejvíc se ti imho bude líbit Stormlight Archive, ale asi stojí za to si přečíst nejdřív to ostatní. Sice to nenavazuje vyloženě chronologicky, ale je to za stejného univerza a dějou se tam věci, ke kterým je dobré znát širší kontext.



Brandon Sanderson: Words of Radiance (druhý díl série The Stormlight Archive).

Druhý díl má všechny klady prvního a netrpí jeho neduhy - děj je svižný hned od začátku, příběhy různých postav vzájemně souvisí a worldbuilding už máme po prvním díle za sebou takže svět je sice pořád neobvyklý, ale už známý a logický.

Deset hvězd z pěti, nebo tak něco ;)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Čte se to výborně, ale někdy musí člověk přihmouřit oči nad logikou světa...:)

Jinak jsem se bavil úvahou o tom, jak rychle by se asi dokázal mistborn pohybovat po železnici...kolik by si za to České dráhy (asi tedy spíš SŽDC) účtovaly ...a jeslti je jiný způsob, jak se po železnici dorpavovat bez zpoždění:)
dočtena druha trilogie...a tedy
Sanderson umí vyprávět jako málokdo, ale nezvladá úměrnost třetího dílu...a příliš snadno zahazuje, co sám vybudoval...

Navíc jim opakovaně prosazovaný marxistický pohled na společnost nedává v kontextu celého světa smysla...

Ale za přečtení to určitě stojí...
Naposledy upravil(a) Vallun dne 17. 8. 2018, 15:11, celkem upraveno 1 x.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Napadají vás nějaká literární díla, kde by byl dobře popsanej život ve starověku*?

Zatím vím jen o Sinuhetovi (někdy se budu muset dokopat a dopřelouskat to).



* Nejvíc mě zajímá Fénície včetně Kartága, cokoliv ze starověkého Řecka, Persie, Skandinávie a Egypt. A nemyslím tím teď mytologii, ale skutečně všední, každodenní život, případně fungování armády, kněžstva a tak.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Když vidím toho Sinuheta, tak Tajemný Etrusk, Nepřátelé lidstva a Jeho království taktéž od Waltariho. Nesplňuje to sice přímo zadání lokace, ale pro Tremery toprí.

Persie, zejména Achaimenovská, je moje velmi oblíbené téma, ovšem moc toho z ní není

Mary Renault - trilogie o Alexanderovi Velikém Fire from Heaven, The Persian Boy a Funeral Games (nevím, jestli to vyšlo i česky, kupovala jsem to v angličtině jako ebook). Dále napsala něco jenom z Řecka, tuším The Last of Wine a The Mask of Apollo se to jmenuje.

Další trilogie zabývající se Alexanderem Velikým (tss, na tom týpkovi byl nejzajímavější jeho perský eunuch) od jistého Manfrediho - Child of a dream, The Sands of Ammon (to je právě v Persii) a The Ends of the Earth. Strašně mi to nesedlo, ale vlastně už si ani nevybavím proč.

Dále mě napadá Sprague L. Camp a jeho The Dragon of the Ishtar Gate (de facto družinka Nesmrtelných na questu) a pak to mělo snad ještě pár pokračování, většinou už ovšem situovaných spíš v Řecku.

Jinak není to román, ale literatura faktu, moc pěkná je kniha od íránisty Otakara Klímy Sláva a pád starého Íránu, kde velmi čtivě uvádí sympatické množství informací.

Féničani a Kartágo, ty jo, to mě napadá snad jen Salambo od Flauberta a nemůžu se zbavit dojmu, že by se při jejím čtení rozkousal stůl.
A snad ještě Young Carthagian od G. A. Hentyho. Je to z konce 19. století, nemám tušení, jak se tváříš na takhle staré autory.
Kdysi dávno jsem četla jistého Girarda a jeho trilogii o kartaginském rodu Barků, ale nepamatuju si z toho lautr nic.

Egypt. Toho je pro změnu shitload a za mě teda kromě toho Waltariho dost hrůza s ďáblem spářená. Přelouskala jsem před lety jistého Wilbura Smithe a moc nevím, jestli by to bylo doporučeníhodné, protože už na té základní/střední škole mi to přišlo decentně debilní.

Charles Kingsley - Hypatia. Nepřekvapivě o Hypatii, takže pro tebe asi pozdě, hlavní postava je mnich. Taktéž napsáno v 19. století.

Boleslaw Prus (nebo též Alexander Glowacki) - Farao. To je asi informačně docela bohaté, ovšem je to napsané takovým tím rozmáchlým edukativním stylem, takže jsem u toho chcípala nudou.

Alexej Pludek - Faraonův písař. To už bylo výrazně čtivější.

Případně regulérní stará egyptská literatura - Tajemství papyrů.

A co se týče Skandinávie, tak tady jsem kromě odborné literatury a mytologie četla jen pár bullshitů, takže moc nevím, jak je doporučeníhodný např. takový Bernard Cornwell, přišlo mi to (vesměs všechno, napsal těch knih mnoho) jako dost mrdka.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od boubaque »

Ohledně té Skandinávie je imho nejlepší jít k "primárním zdrojům": Staroislandské ságy (je to vydané souborně, většina jsou nemytologické "historické" texty) a Sága o Gróňanech, kde zjistíš, v čem všem Seveřani vlastně nebyli drsní (hlavně v boji). Sága o Gróňanech je ale česky vydaná tuším jen v knize Kolumbus nebyl první, kterou napsal Helge Ingstad, objevitel, který jako první našel společně se svou ženou archeoložkou stopy severského osídlení v Severní Americe. Ta knížka je celá o tom objevování a popisuje další aspekty severského života a je docela čtivě napsaná, i když je to literatura faktu.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od midewiwin »

Blízkovýchodní starověk /Jordánsko, kmen Galád cca 1000 let před Kristem/ najdeš ve Feuchtwangerově románu Jefta a jeho dcera.
Čtivá je i jeho flaviovská trilogie z doby židovského protiřímského odboje /Židovská válka, Synové, Zaslíbená země/.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od crowen »

boubaque píše: 3. 8. 2018, 09:06 ...a Sága o Gróňanech, kde zjistíš, v čem všem Seveřani vlastně nebyli drsní ...
Mozes toto prosim trochu rozviest, celkom ma to zaujalo
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od boubaque »

Je to už dlouho, co jsem to četl, tak si nepamatuju detaily. Rozhodně byli drsní v tom, že byli skvělí mořeplavci (aniž by jejich lodě měly jakoukoli zastřešenou část) a že třeba i v novém, zcela neznámém osídlení dokázali vykovat železné nástroje z bahenní rudy, kterou na místě objevili. Naopak při setkání s indiány se projevilo, že někteří se drsně hlavně tváří, ale převahu si vytvořit nedokázali (otázka samozřejmě je, jak moc byli přečíslení), přestože stavbou těla a konstitucí byli určitě silnější a ovládali železné zbraně, a nechali se zastrašit čímsi, co zřejmě byly nafouknuté zvířecí žaludky, které indiáni házeli a při letu hvízdaly, jak z nich unikal vzduch.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Případně, když tak koukám na bubáka, ještě by mohly být použitelné
Lživé ságy starého Severu https://www.databazeknih.cz/knihy/lzive ... eru-273998
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů