Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Crowen: IMHO to psal nekdo jiny. Respektive ten zacatek psal urcite Sakowski - je to plne ozreleckych chlivovitosti (prdici kulturistky/zapasnice ve straznici WTF). Pak nekde po osmdesati stranach se vydavatel zhrozil / ozrala odpadl, zavolali najakeho ghostwritera a ten to dotahl. Pak to dava i plus minus smysl. Zadny zazrak, jako priprava na Zaklinace 3 to bylo pouzitelne. Celkem to i odsypalo. A konec stal za prd.

Suma sumarum jsem byl spokojen (Cekal jsem od toho houbeles a pred tim jsem cetl Abercombieho Nejlepe chutna za studena a to byla teprve blbost. Tak mi asi prijde ve srovnanim s tim vsechno lepsi.).
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já tedy čekala hustomasakrózní průšvih a ono to nakonec nebylo tak strašné. Místy silně Trololo, konec a některé scény dost WTF, ale některé pasáže naopak ňuňu (halucinační průjezd, třeba).

A imho to napsal Sapkowski sám, jen si holt chlast vybral svou daň.
Akorát se mi při vzpomínce na jeho dávnou esej V šedých horách zlato není vkrádá jízlivá myšlenka, že naskočil přesně do toho vlaku, kterému se dřív vysmíval.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Wild West »

Já tedy čekala hustomasakrózní průšvih
ježto jsem to nečetl a číst nebudu, tak se žádný velkolepý hate nekoná.
Zájemcům mohu věnovat záznam k pentalogii; ten je rozhodně hustomasakrózní.

Stran těch Šedých hor; párkrát jsem si říkal, že napíšu oponenturu, ale ono je to natolik výčtová záležitost, že by to bylo dlouhé, úmorné a málo zajímavé. A se spoustou věcí nutno souhlasit, protože dnes už jsou to vlastně banality a notoricky známé věci (a tehdy to byly objevy, zejména na naší straně planety).
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Záznam k pentalogii prosilo bych.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Wild West »

Já tady pro záznam metnu, že Sapkowski je pro mne dokonale uzavřená kapitola. Už nejméně dvanáct let jsem neotevřel jedinou jeho věc a nevidím důvod to měnit.

Po výletu k Howardovi vznáším pochybnost, zda by Sapkowski vůbec tolik uspěl, kdyby tu byl v té době známý Howard. Většina toho, co se mi kdysi líbilo na Sapkowském je v Howardovi taky a ještě leccos navíc.
Sapkowski je T602 východoevropské fantasy.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Po výletu k Howardovi vznáším pochybnost, zda by Sapkowski vůbec tolik uspěl, kdyby tu byl v té době známý Howard.
Rozhodně by uspěl. Aniž by\ch chtlě upírat Howadovy zásluhy, díky nímž je "větším" spisovatelem (minimálně významnějším pro učebnice literatury), tak Sapkowský je tehcnicky lepším, nadanějším psálkem, až na ten prokletý alkohol.

Tak jako v Howardovi najdeš něco navíc oproti Sapkovi, tak to platí v nemenším měřítku i obráceně. Každý z nich má co nabídnout pro trochu jiný okruh čtenářů.

Sapkův problém je, že to, co nabízí navíc (mezilidské a partnerské vztahy) se nejlépe uplatní v sáze, kterou ale nezvládá pojmout vypravěčskými schopnostmi. Howard se sice opakuje, ale drží se mezí, které je shcopný zaplnit a poctivě se snaží do každé povídky na téma já jsem sám, ale stejně vám nabančím, ať jste kdokoliv stokrát jinak vrazit nějakou novou myšlenku. Jenže když mají popsat konkrétní scénu, vyložit určitý děj, tak je Sapek o trošku lepší, přesvědčivější, atmosféričtější...

Jinak z literárního hlediska stojí za pozornost srovnání Sapkowského a R.A.Salvatoreho (Drizzt). Oba ztvárňují dost podobné myšlenky, ale jeden to vše měří dnem láhve, druhý precizními marketinogvými zájmy...Obojí je nebezepčně návykové a tak trochu na úkor umění. Mimohcodem, Bouřkovou sezonu psal od počátku do konce Sapek, jen v různých fázích léčení závislosti, poznat to je, to je pravda...ale přesto si trvám na tom, že je to věc vcelku srovnatlená s povídkami a ty rozhodně stojí za pozornost...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Wild West »

to, co nabízí navíc (mezilidské a partnerské vztahy)
Aha.
To je přesně ta věc, kvůli které jsem se chtěl při čtení střídavě oběsit, nebo vyhodit autora do povětří.
Povídky bez mezilidských vztahů byly výrazně zajímavější.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Fingalen »

Wild West píše: Povídky bez mezilidských vztahů byly výrazně zajímavější.
Ugh, ktorá konkrétne bola bez medziľudských vzťahov a bola zaujímavá?
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Wild West

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Wild West »

Třeba ta úplně první se strigou. Což byla zrovna skoro čistá Conanovka.
Zajímavé byly spíš "transhumánní" vztahy, třeba s tou upírkou.
Ale jakmile se objeví na scéně Yennefer a začnou s Geraltem něco řešit, je z toho Sex ve městě.

Mezilidské vztahy? To snad opravdu spíš ten Martin. Ohař a Sansa, Tyrion a otec, to byly pěkné vztahy, kde to jiskřilo.

Vůbec musím dost přemýšlet, kterou fantasy bych doporučil skrze mezilidské vztahy.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Wild West píše:Vůbec musím dost přemýšlet, kterou fantasy bych doporučil skrze mezilidské vztahy.
Malý, velký od Crowleyho (to není ten satanista)
Vskutečnosti zřejmě magický realismus.

Hodně mi to připomínalo Barkerova Galilee, ten je ale o 16 let mladší.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Konečně jsem dodrtil Turtledovův Videssos (ještě mi tedy zbývají 2% poslední knihy, ale tam už asi nic překvapivého nebude), tož:

Harry Turtledove: The Tale of Krispos Series (Krispos Rising, Krispos of Videssos, Krispos the Emperor)

Zajímavý námět, celkem dobře napsané, velmi solidní čtivo. Není to "best of the best", ale pokud si chcete přečíst něco od Turtledova a nechcete drtit celou ságu, tohle bych asi doporučil nejvíc.


Harry Turtledove: The Videssos cycle (The Misplaced Legion, An Emperor for the Legion, The Legion of Videssos, The Swords of the Legion)

První dva díly neurazily, ale ani nijak zvlášť nenadchly. Třetí docela překvapil - dělo se toho tam dost, bylo to o poznání zajímavější a čtivější. Čtvrtý se vrátil ke standardu prvních dvou.


Celkový dojem:
Pokud to budete číst v angličtině, doporučuju mít u ruky interaktivní slovník. Kontextový slovník ve čtečce je ideální. Hledal jsem v něm dost a překvapivě to s postupem času neustávalo - Turtledove pořád chrlí nová a nová slova z různých nářečí, málo používané termíny, atd. Celkově se to ale četlo v pohodě, ta hledaná slova jsou většinou speciality, jejichž význam jde v pohodě odhadnout z kontextu.

Celkově z toho cyklu nejsem úplně odvázanej, ale nakonec nelituju, že jsem se do něj pustil. Kdyby to autor smrsknul do jedné trilogie místo do tří cyklů, bylo by to asi hodně dobré.

Jednu věc ale autorovi neodpustím - dost často používá hnusnou techniku, která vypadá zhruba takhle: "Jak tenhle zapeklitý problém vyřešíme? Jo, už vím, mám plán." And he told him...

Já jako čtenář se tedy dozvím, že hlavní postava má nějaký plán, a že ho sdělila někomu dalšímu. Ale co to je sakra za plán, se nedozvím.

Ještě se tam vlastně často opakoval jeden podobný prohřešek, ten zas vypadá nějak takto: Postava o něčem přemýšlí (nepřímá řeč, koukání do hlavy) a autor na to naváže: "You are right," said Another character, when Main character told him about it.

Jako sakra proč to není rovnou dialog v přímé řeči?


Hmm, tak nevím, jestli jsem váš spíš neodradil. Nicméně za přečtení to vcelku stojí, opravdu ;-)
Wild West

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Wild West »

Takže nakonec prý bude i literární díl o fantazy. A bude kontroverzní.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Wild West píše:Takže nakonec prý bude i literární díl o fantazy. A bude kontroverzní.
Těším se ;)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Obrázek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Kdybyste se náhodou někdo chystal číst Sword of Truth sérii of Terryho Goodkinda, tak vězte, že není dobrý nápad číst to v pořadí chronologicky podle děje.

Chronologicky první je prequel (hodně daleko v minulosti) The First Confessor: The Legend of Magda Searus. Jedna věc je, že je to podstatě jeden velký spoiler na celý zbytek série a druhé, podstatnější, že to není moc dobře napsané. Řekl bych, že je to tím, že to autor selfpublishnul. Což sice v doslovu strašně chválí a stěžuje si na zlé publishery, kteří mu kecají do psaní... Ta kniha je asi tak dvakrát tak dlouhá, než by měla být, a to čistě jen proto, že tam každou duhou věc opakuje třikrát. Kupodivu je to i přes to celkem čtivé, ale místy mi to dost lezlo na nervy.

Chronologicky druhý je další prequel, Debt of Bones, tentokrát z bezprostřední minulosti k prvnímu dílu. Opět je to spoiler, tentokrát už ale zjevně prošel redakcí a je to znát.

Každopádně teda vřele doporučuju číst to v pořadí vydávání a začít tedy knihou Wizard's First Rule.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 11 hostů