Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Spousta restů:
Brandon Sanderson: The Alloy of Law
Brandon Sanderson: Shadows of Self
Brandon Sanderson: Bands of Mourning

Začnu od konce: Základním problémem téhle série je, že ještě není napsaný čtvrtý, závěrečný díl. Takže pokud zvažujete, že byste si toho od Sandersona přečetli víc (což rozhodně doporučuju), tohle bych si nechal až na konec.

Série dějově navazuje na trilogii Mistborn, ale s hodně velkým časovým odstupem - tak velkým, že společnost se dostala někam na rozhraní průmyslové a vědeckotechnologické revoluce. Ve světě je pořád stejná "magie" (tedy alomancie, feruchemie a hemalurgie), ale docela výrazně zeslábla, takže už nežije (skoro) nikdo, kdo by měl všechny alomantické nebo všechny feruchemické schopnosti. Dokonce i hemalurgie je omezena na několik "ukradených" schopností současně. Zato je ale celkem běžná kombinace jedné feruchemické a jedné hemalurgické schopnosti, což dává nové, zajímavé možnosti.

Ehm - tyhle podrobnosti sice obecně do tohohle tématu psát moc nechci, ale v tomhle případě sem se tomu moc nedokázal vyhnout, protože tahle série je zajímavá hlavně tím, co jsem napsal. Příběh je dobrý, zajímavý a drží pohromadě, ale není to stejná jízda jako předchozí trilogie Mistborn.

Což je taky dost zavádějící hodnocení - každé průměrné Sandersonovo dílo je pořád na špici žánru fantasy, takže i když o něčem řeknu, že to je trošku slabší než předchozí díly, tak je to pořád neskutečně boží. Zatím všechno, co jsem od Sandersona četl, rozhodně všema deseti doporučuju k přečtení.
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2018, 12:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Mistborn: Secret History

Tohle je krátký příběh, ale zmíním ho zvlášť, protože obře vystihuje jednu zajímavou a podstatnou vlastnost Sandersonova díla: Jeho několik sérií se sice odehrává na různých světech, ale všechny ty světy jsou součástí stejného univerza* a jsou v nich různé zmínky, které to propojují. Secret History, jak název napovídá, o tomhle pozadí říká poměrně hodně. Takže ačkoliv to není nijak zvlášť úžasný příběh, je to rozhodně zajímavé čtení - každopádně to ale rozhodně nečtěte dřív než trilogii Mistborn, nedávalo by vám to smysl.

* tuším napsal i pár knih, které se neodehrávají v univerzu Cosmere, ale drtivá většina tam zasazená je.
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2018, 12:12, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Brandon Sanderson: Elantris

Sandersonova prvotina - je to na ní znát, ale i tak je to překvapivě dobré. Oproti jeho pozdějším knihám má pomalejší rozjezd a závěr není tak mistrně podaný, ale i tak to má všechny klíčové prvky jeho děl: Zajímavý magický systém, celkem fajn postavy, tajemství táhnoucí se celým vyprávěním, spoustu zajímavých a opravdu nečekaných zvratů, které ale při zpětném pohledu dávají velmi dobrý smysl.

Těžko říct, jestli bych Sandersona zařadil mezi absolutní špici autorů fantasy, kdyby napsal jen Elantris a nic dalšího, ale určitě bych o tom alespoň uvažoval.


Brandon Sanderson: The Hope of Elantris

Krátký příběh paralelní k Elantris. Když si to nepřečtete, o nic podstatného nepřijdete.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

The Emperor's Soul už jsem zmiňoval, tak jen připomenu, že pokud to myslíte s fantasy alespoň trochu vážně a nechce se vám do delších Sandersonových knih, přečtete si tohle. Na to, jak to je krátké, je to zatraceně dobré.


Brandon Sanderson: Warbreaker

Tady už jsem si začínal říkat, že je pomalu na čase, aby Sanderson napsal taky jednou něco slabšího. A jako na potvoru jsem měl zase smůlu a dočítal jsem to do čtyř do rána :-)

Zajímavé na téhle knize je, že vyšla jako free e-kniha ještě před oficiálním vydáním tiskem. Je to tudíž verze před redakčními úpravami (ale už po několikanásobném zapracování feedbacku čtenářů) a autor k tomu přidal komentáře, které mimo jiné vysvětlují, co měnil a proč. Právě z toho důvodu tuhle free verzi velice doporučuju všem, kdo se zajímají o tvůrčí psaní, je to velmi dobrá studie autorova tvůrčího procesu (respektive postprocesu).


(Ještě si tu odložím nenápadnou TOREAD poznámku: White Sand, Arcanum Unbounded.)
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2018, 12:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Sanderson =?= Abercrombie ??
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vallun píše: 23. 4. 2018, 18:12 Sanderson =?= Abercrombie ??
Nevím, jestli správně rozumím dotazu.


Abercrombie má pár zapamatovatelnějších a výraznějších postav.

Sanderson je ale mnohem lepší vypravěč, zejména trilogie Mistborn funguje jako máloco. Má taky příběhově zajímavější magii a pozadí světa - má obvykle jasná pravidla, takže jako čtenář už víš, co od koho můžeš čekat a autor tě pak překvapuje tím, jak to kreativně využívá. Plus odhaluješ vyšší mystéria, která velmi dobře vysvětlují různé nečekané jevy, na které v průběhu narazíš.

Další věc je, že Sanderson výrazně líp pracuje se zápletkou - u Abercrombieho dlouho tušíš, že se něco děje, ale co přesně se dozvíš až úplně na konci. Je to pak sice docela působivý moment, ale nevyváží to přístup, kdy se ti zápletka rozplétá průběžně a prokládají ji zajímavé zvraty. Prakticky vždycky se taky něco zajímavého děje úplně od začátku, zatímco začátek The First Law trilogy se vleče natolik, že první pokus jsem vzdal a vrátil jsem se k tomu až po ujišťování od několika lidí, že to stojí za to.

Abrecrombie je autor, kterého si stojí za to přečíst. Sandersona máš mít dávno přečteného, minimálně teda trilogii Mistborn. Vlastně sám nechápu, že jsem ho ještě před několika lety vůbec neznal.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ještě zajímavá související úvaha k Abercrombiemu: Přestože je Shattered Sea Trilogy o poznání líp napsaná než The First Law Trilogy, když bych měl doporučit jen jednu z nich, tak by to byla The First Law čistě kvůli těm mimořádně výraznejm postavám.

A to ne proto, že by to byl lepší zážitek při samotném čtení (to přesně naopak), ale proto, že s delším odstupem se mi postavy z The First Law výrazněji vryly do paměti.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Brandon Sanderson: The Way of Kings (první díl série The Stormlight Archive).

Můj dojem po přečtení pár desítek stran: Kdo to sakra psal, tohle není Sanderson.
Můj dojem po dočtení: Tohle je asi to nejzajímavější od Sandersona, co jsem zatím četl.

Původně jsem chtěl napsat, že The Way of Kings je současně to nejhorší i to nejlepší od Sandersona. Oproti jeho ostatním knihám byl začátek o poznání pomalejší (což ale ale pořád druhá kosmická oproti třeba takovému The First Law od Abercrombieho) a dost neortodoxní je taky vyprávět paralelně dva příběhy, které se vzájemně dlouho vůbec neovlivňují. Ze začátku jsem taky měl pocit značné roztříštěnosti, autor skákal mezi postavami bez zjevné souvislosti a zabralo fakt hodně stran, než to celé začalo dávat smysl.

Po dočtení to ale nutně musím zhodnotit jinak: Sanderson zjevně vzal všechno, co se naučil na dřívějších titulech, skočil do toho po hlavě a rozhodl se napsat něco ještě většího, propracovanějšího a úžasnějšího.

A povedlo se mu to.

Pokud někoho chytnul Steven Erikson, tak The Way of Kings je pro něj absolutně neodiskutovatelně MUST READ. Stručně řečeno je to něco jako Malazan Book of the Fallen napsaná autorem, který umí mnohem líp psát.

Taky to je fakt dlouhé. Neřeknu vám přesně jak, v kindlu má všechno 100%, ale "hodně" to asi docela vystihuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Nadhoď prosím nějaké pořadí v jakém toho Sandersona číst, kdyby byla šance se k tomu dostat...dik:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vallun píše: 10. 5. 2018, 12:23 Nadhoď prosím nějaké pořadí v jakém toho Sandersona číst, kdyby byla šance se k tomu dostat...dik:)
:arrow? Pro Arga a další, kdo zvládnou jen něco krátkého: The Emperor's Soul

:arrow? Pro ty, kdo se necítí na víc než 3 knihy: The Mistborn Trilogy (The Final Empire, The Well of Ascension, The Hero of Ages).

:arrow? Pro ty, kdo rádi čtou hodně:

1. The Mistborn Trilogy (The Final Empire, The Well of Ascension, The Hero of Ages)
2. Mistborn Era 2 (The Alloy of Law, Shadows of Self, The Bands of Mourning)
3. Mistborn: Secret History (hodně spoilerová short story k Mistborn Trilogy).
4. Elantris
5. The Emperor's Soul
6. Warbreaker
7. The Stormlight Archives Series (The Way of Kings, Words of Radiance, Oathbringer)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

NEdoporučení

Natrefila jsem na knihu od Petry Slovákové Démon z East Endu, z pusté zvědavosti přečetla ukázku a mno... jako Trololo asi dobrý. Jako všechno ostatní hrůza s ďáblem spářená.
Autorka především neumí česky a není snad schopná vyplodit větu, která by nepůsobila debilně. K tomu je hlavní hrdinka příšerná afektovaná kráva, pardon, vlkodlak a její bratr zřejmě neškodnější parodie na BBC Sherlocka.
Liliana si byla jistá, že původní číslo počtu obětí, které jí předložila Metropolitní policie, bude dalekosáhle přesaženo.
...
Byl poslední, kdo se dítěte dotkl, ale co mu mohl způsobit? Snažil se mrtvému zatlačit oči, nebo to byl právě on, kdo usadil motýla smrti na jeho čelo? (mrtvola na čele neměla nic, natožpak motýla)
...
Po třech krocích se sklopenou hlavou však narazila přímo do Michaela. Stál před ní s košilí rozepnutou a ledabyle přehozenou přes zpocené tělo. V jeho tváři to jen hrálo emocemi, nejspíše nevěděl, proč přišla a co chce.
...
„Ne, samozřejmě že ne. Chodím sem občas z vlastní vůle, protože mě tyto bitky udržují v kondici. Prosím, nestůjme tady jen tak, a přijměte mé pozvání kamkoliv.“
...
„Nové irské spiknutí? Už se na nás valí skryté a zrzavé jednotky v utajení?“
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Někde jsi odkazovala na Peňáse, že texty je nutno kontrolovat. Tak asi.
Aha, tady https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 81#p440381

Jo, a teprve dnes jsem si všiml toho pododkazu, co napsal spisovatel o kriticích. Yorkovi to asi bude znít jako andělská hudba.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Karotka »

Nejen Yorkovi. I mně se to líbí.
spisovatel píše:Jenže jako každá duševní činnost, i ta kritická vyžaduje krom jiného vnitřní nasazení a zvědavost, aby se nestala jen intelektuálním cirkusem v manéži zduřelého ega. Nikdo nemá rád otrávené číšníky, protivné úředníky a neochotné prodavačky, všechny ty, kteří místo aby dělali svou práci, okázale dávají najevo, že pro ně vlastně není dost dobrá.
+1

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Diskusi o kritice, prosím, přesuňme sem.

Tohle vlákno lidi čtou, když hledají inspiraci, co by si mohli přečíst (Jako že fakt, řekli mi o tom. Byl jsem nemálo překvapený ;-)).
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 10. 5. 2018, 12:54The Emperor's Soul
Sto četl v originále?
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů