Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Bajo »

Dostal jsem náladu přešíst si nějaké fantasy, mám odcela konkrétní představu co hledám, ale nemám zase tak velký přehled, tak třeba mi někdo poradí.

Nechci žádný politické intriky, nebo války apod.., raději něco klasicky dobrodužného aby se příběh odehrával spíše v "divočině", než v civilizaci. Zajímavý svět, rozmanité lokace, takový nějaký fantasy sandbox, nebo tak něco.

Napadá vás něco?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení00

Příspěvek od York »

Bajo píše:Dostal jsem náladu přešíst si nějaké fantasy, mám odcela konkrétní představu co hledám, ale nemám zase tak velký přehled, tal třeba mi někdo poradí.

Nechci žádný politické intriky, nebo války apod.., raději něco klasicky dobrodužného aby se příběh odehrával spíše v divočině, než v civilizaci. Takový nějaký fantasy sandbox, nebo tak něco.

Napadá vás něco?
The name of the wind. Není to teda úplně typicky dobrodružné v divočině, ale nejsou tam války ani intriky a je to docela dobré.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení00

Příspěvek od Fingalen »

York píše:The name of the wind.
Pripájam sa. Číta sa to mimoriadne dobre, aj keď sa tam na tých cca 600 stranách nestihne v podstate nič udiať. V divočine je tam toho málo, ale prostredie je rozmanité (a v druhom diely sa človek dočká i divočiny vo väčšej miere). Je to taká akčnejšia LeGuinová podľa mňa. Coming-of-age story s v podstate dokonalým hrdinom, ktorý sa napriek svojej dokonalosti väčšinu knihy trápi.

Mínusom je, že je to to prvý diel trilógie, s druhým dielom (The Wise Man's Fear) poznateľne slabším a tretím zatiaľ nedopísaným.
Conlai tiež tvrdil, že český preklad je slabý (slovenský naopak mimoriadne dobrý) a obálka českého vydania môže mať za následok, že knihu nepozorný kníhkupec zaradí medzi ženské romány a nie do fantasy. :lol:
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Aljen »

Zamboch
Konias a spol :)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení00

Příspěvek od York »

Fingalen píše:Conlai tiež tvrdil, že český preklad je slabý.
To nemůžu posoudit, četl jsem to v originále. V angličtině se to četlo dobře.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Fritzs »

Přečti si znovu Pána Prstenů. $P

Taky jsem to četl dvakrát, byť napodruhé jsem to nedočetl, bo začaly zkoušky.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Argonantus
.
Příspěvky: 18084
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Narn I Hin Hurin. Pokud jsi to nečetl. Stejně nic lepšího nenajdeš.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení00

Příspěvek od midewiwin »

York píše: The name of the wind. Není to teda úplně typicky dobrodružné v divočině, ale nejsou tam války ani intriky a je to docela dobré.
Nejvíc ze všeho mi to připomíná Dickense.
Samozřejmě s obligátní příměsí magie, démonů a podobných fantasy rekvizit.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Steven Erikson: The Malazan Book of the Fallen

Právě jsem dočetl desátý díl této série.

Pro ty, kdo to neznají: Stylově je to trochu podobné The Black Comapny od Glena Cooka (taky doporučuju, btw) - není to o vyvoleném hrdinovi a souboji dobra se zlem, všechny postavy mají vlastní motivace a cíle. Celou sérií se táhne větev ve stylu military fantasy (postavy a co je to za armádu se v průběhu děje mění, ale stylově to je podobné) a kolem toho se točí spousta dalších až neuvěřitelně propracovaných dějových liníí. Svět je prosáklý hodně mocnou magií, v příběhu často vystupují bohové (většinou stojí v pozadí a manipulují se smrtelníky), a prakticky každé kniha se týká nějaké celosvětově zásadní události. Rozhodně nic v přízemním stylu.

Rozsahem je to skoro až megalomansky kolosální a najdete tam poměrně velké hromady uhlí (celkem hodně textu jsem prolistovával, zvlášť v posledních dílech). Ale když byste je všechny odházeli (třeba tím prolistováním), tak z toho pořád s přehledem zbyde přinejmenším pět pěkně tlustýh knich nabitých dějem, úžasně propracovanými a zajímavými postavami, nádhherně vykresleným ponurým světem, hromadou tajemství a narážek, které se postupně odkrývají a zapadají do kolosálních souvislostí a neotřelou, zajímavou magií.

Nečte se to úplně nejlépe, začíst se do prvního dílu chvíli trvá (na druhou stranu je v něm uhlí relativně pomálu, takže to není tak hrozné), ale na konci musím říct, že to stálo to za každé přečtené slovo. Velice doporučuji všem, kdo mají tenhle druh příběhů rádi.
Naposledy upravil(a) York dne 2. 5. 2014, 12:55, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Fingalen »

midewiwin píše:Nejvíc ze všeho mi to připomíná Dickense.
Samozřejmě s obligátní příměsí magie, démonů a podobných fantasy rekvizit.
Presne! Oliver Twist goes to Hogwarts! :lol:
Btw. čítala si to v preklade? Lebo ak hej, je vskutku pozoruhodné, že som zatiaľ nenarazil na nikoho, kto to čítal po česky a vyjadril sa o tom pozitívne. Ja osobne považujem jazyk a štýl (napr. tá orientácia na detail) za to, čo sa mi z tej knihy najviac zapísalo do pamäte (dej tam v podstate tuším ani moc nebol). Ale je fakt, že ja som veľmi nenáročný čitateľ.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Lorwyn »

Fingalen píše:
midewiwin píše:Nejvíc ze všeho mi to připomíná Dickense.
Samozřejmě s obligátní příměsí magie, démonů a podobných fantasy rekvizit.
Presne! Oliver Twist goes to Hogwarts! :lol:
Btw. čítala si to v preklade? Lebo ak hej, je vskutku pozoruhodné, že som zatiaľ nenarazil na nikoho, kto to čítal po česky a vyjadril sa o tom pozitívne. Ja osobne považujem jazyk a štýl (napr. tá orientácia na detail) za to, čo sa mi z tej knihy najviac zapísalo do pamäte (dej tam v podstate tuším ani moc nebol). Ale je fakt, že ja som veľmi nenáročný čitateľ.
Jméno větru jsem česky četla a líbilo se mi moc a moc. Na druhou stranu jsem neměla v ruce originál, takže nemám s čím porovnávat.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Quentin »

Bajo, když něco dobrodružného najdeš, tak dej určitě vědět!
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Brent Weeks: The Night Angel Trilogy

První dva díly mě až tak moc nenadchly, ale četlo se to docela dobře. Třetí díl byl z větší části velmi dobrý - takřka ten druh knihy, kterou nepustíte z ruky, dokud neskončí. Problém ale je, že je asi potřeba přelouskat ty první dva, aby ten třetí takhle dobře vyzněl.

O čem to je, pouze naznačím. Jedním z ústředních motivů jsou nájemní vrazi s magickými schopnostmi. Prolíná se to ovšem s něčím, co mi silně připomínalo harlekýnky (ne, že bych nějaké četl, jde o to, jak si je představuju ;-)), je v tom trocha politiky (přesněji dost vysoká politika, ale spíš ve stylu eposu o hlavních hrdinech než ve stylu Game of Thrones - i když, spíš tak něco mezi), docela zajímavá magie, proroctví, která jen nabízí možnosti, neurčují nezvratný osud (a navíc je prorokem jedna z hlavních postav a proroctví odhaluje za běhu, to je docela zajímavé). Nechybí mocné magické artefakty opředené záhadami.

No a celé to shrnuje ten můj první odstavec: Zpočátku jsem to četl trochu rozpačitě, ale ve třetím díle se to kupodivu nerozpadne, ale naopak to do sebe začne zapadat, a to pěkně svižně.


Když nad tím tak přemýšlím, tak na mě vlastně ta trilogie nakonec zapůsobila docela silně. Pokud nemáte co číst a máte chuť na něco oddychového, docela čtivého a při tom ne úplně jednoduchého, je to docela dobrá volba. Jen se připravte na to, že to opravdu chce přečíst všechny díly.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 11:58, celkem upraveno 4 x.
Wild West

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Wild West »

Nejvíc ze všeho mi to připomíná Dickense.
Když už o tom hovoříme, Plho, pak Drood. http://neviditelnypes.lidovky.cz/recenz ... _scifi_hpe

Pánové Wilkie Colins a Charles Dickens prožívají společné dobrodružství, laděné lehce do hororu.
Výslovně nedoporučeno pravověrným fantazákům, ale maniakům do Dickense a klasické literatury; je to jak číst Umberta Eca, zkříženého s Lovecraftem.
Doteď moc nevím, co si mám o tom myslet - a to mám Simmonse hodně rád.

Jo, ale opravdu fajn je http://www.kosmas.cz/knihy/108129/seznam-sedmi/
Steampunkový terén s Holmesem a duchy. Frost je scénárista Twinn Peaks.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Roger Zelazny: The Chronicles of Amber

Konečně jsem dočetl Amber. Poprvé jsem to zkoušel před několika lety v originálu a dal jsem jen první díl a kousek druhého, pořád jsem musel listovat ve slovníku. Teď už to šlo o něco líp, integrovaný slovník v kindlu to celkem dost usnadňuje. Ale i tak to rozhodně není dobrý nápad pro angličtináře začátečníka.

Trochu mě děsí pocit, že kdyby ta kniha (tedy 10 knih) vyšla dneska, nejspíš by tak úspěšná nebyla. Téma je to zajímavé, ale dneska už je mnohem víc probádané a zpracování mě zas až tak moc neuchvátilo. Četlo se to relativně dobře, ale ke konci už jsem dost skipoval a závěr mě popravdě nijak zvlášť neuchvátil.

A to jsem měl přidané důvody, proč to číst - docela hodně se to prolíná s tématem, kterému se věnuju. Což na druhou stranu docela pěkně ilustruje, jak se vzory a myšlenky vracejí v kruzích a vypadá to pak trochu jako kopie originálu, přestože člověk originál nikdy nečetl.

Což mě opět přivádí k úvaze, zda je cennější základní idea, nebo její zpracování. Ale o tom jindy a jinde.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 12:01, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti